بهترين عكس نجومي هفته

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

بهترين عكس نجومي هفته

پست توسط behrad90 » شنبه 13 خرداد 1391, 8:22 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] - 91/3/ 

بهترين عكس نجومي هفته

تصویر

[COLOR=#000000]کالین پینسکی، عکاس کلرادویی با ثبت این منظره زیبا از خورشیدگرفتگی حلقوی هفته گذشته (اول خرداد)موفق شد نام خود را در صدر بهترین تصاویر نجومی هفته نشنال‌جئوگرافیک ثبت کند

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي
سپاس‌های ارسالی: 2750 بار
سپاس‌های دریافتی: 7452 بار
تماس:

Re: بهترين عكس نجومي هفته

پست توسط DJ Dani » شنبه 13 خرداد 1391, 10:12 pm

ثبت تصویر در نشنال‌جئوگرافیک واقعا کار بزرگی هست و انصافا تبریک های فراوان داره.
تصویر به معنای واقع زیبایی هست , چون اصول عکاسی که ایشون به کار برده و روشی رو که انجام داده کار چندان آسانی نیست.
عکاسی در غروب و شب معمولا جزو سخت ترین روش های ممکن است و نیاز به تمرین های بسیار داره.
من خودم عکس شب موقع پرواز جنگنده رو انجام دادم می دونم فوق العاده سخت هست و البته علاوه بر تجهیزات خاصی که نیاز داری ( منظورم کیفیت وسایل هست) بدون تجربه عملا هیچ کاری نمی تونی انجام بدی!
دقیقا همین موضوع برای من اتفاق افتاد و چقدر حرص خوردم!
البته در مورد سوژه ثابت کار کمی آسان می شود.
:razz:

Major II
Major II
نمایه کاربر
محل اقامت: بیشه شیران،خانه خورشید،ایران!
سپاس‌های ارسالی: 773 بار
سپاس‌های دریافتی: 2479 بار

پست توسط Alpha4 » یک شنبه 14 خرداد 1391, 2:49 am

عکاسی از سوژه های نجومی حقیقتا پیش از هرچیزی نیازمند تجربه هست.البته پیشنهاد بنده به همه ی دوستان اینه که اگر از سوژه های نجومی عکس میگیرید فایل های عکس رو حتما بصورت خام و RAW ذخیره کنید تا دستتون برای تغییر در پارامترهای عکس بازتر باشه.
البته سوژه های نجومی چون حرکت کندی دارند زیاد برای عکاسی سخت نیستند کما اینکه حرکت اونها یا بهتر بگم حرکت وضعی زمین به مراتب باعث زیبایی عکس خواهد شد.
نمونه ی بارز تر اون رو میتونید در عکس زیر ببینید که چگونه حرکت زمین باعث خلق تصاویر بینظیری میشود.در اینجا چون شاتر باز بوده و زمین نیز در حال حرکت است چون نوری وجود ندارد بجز نور ستارگان رد نور ستارگان روی سنسور باقی میماند و باعث خلق این اثر میشود.
اما در رابطه با سوژه های در حال حرکت در شب مثل جنگنده که دانیال عزیز فرمودند،باید عرض کنم که برای اینکه بشه از تیک آف یک جنگنده در شب عکس گرفت میشه یک روش رو بکار برد که در اون دو فلاش پرقدرت رو بصورت Wireless در سمت چپ و راست باند کار گذاشت،به این ترتیب وقتی شما شاتر رو فشار میدهید چون فلاش ها فایر میشود در نتیجه نور کافی بوجود می آید.فایل های ذخیره شده هم حتما RAW باشند که بعدا بتوان در تنظیمات White Balance آنها تغییراتی ایجاد کرد.
البته اجازه دادن برای همچنین کاری کمی بعید هست چون نور دو فلاش قدرتمند بسیار قوی است و ممکن است در آن تاریکی که وجود دارد برای خلبان خطر آفرین باشد.
اثر حرکت وضعی زمین بر عکس:

همانطور که میبینید،چون که زمین در حال حرکت است نور ستارگان بصورت یک خط در آمده  تصویر

تصویر 

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي
سپاس‌های ارسالی: 2750 بار
سپاس‌های دریافتی: 7452 بار
تماس:

پست توسط DJ Dani » دو شنبه 15 خرداد 1391, 3:14 am

محمد جان.
در مورد فلاش حرف شما صحیح است اما شاید دلیل اصلی برای جلوگیری از انجام چنین کاری کوری موقت خلبان در اثر شدت نور ایجاد شده است هرچند در مورد پرواز شب معمولا جزء لحظه فرود در سایر موارد از سیستم های ناوبری و آلات دقیق جنگنده استفاده می شود تا از اتفاقاتی از جمله Vertigo شدن یا اشتباه گرفتن آسمان و زمین (یا دریا) جلوگیری شود.
اما در مورد تصویر...
به نظر من با فلاش کار چندان طبیعی نمی شود , اما روش دیگر که کار طبیعی شود چیست؟
دوربین را در حالت تنظیم F یا دیافراگم قرار داده , دیافراگم را تا بیشترین حد ممکن باز می کنیم , ISO را در بالاترین حد ممکن قرار داده(High) وچند استپ مثبت هم می دهیم , حالا هرچه ISO دوربین بالاتر باشد سرعت بیشتری هم به ما خواهد داد , با شروع حرکت سوژه که بالا هم هست دوربین را بر روی سه پایه(یکی از اصول پایه ای عکاسی در شب و بدون فلاش استفاده از سه پایه جهت جلوگیری از تاثیر لرزش دست در سرعت های پایین دوربین است و البته اگر ریموتی هم باشد که تماس دست را با دوربین بی نیاز سازد بهتر می شود) و همزمان با جنگنده حرکت داده , تصویر به صورت پنینگ در آمده , پشت سوژه کاملا تار خواهد شد اما افتربرنر هواپیما یا پس سوز آن به طور واضح و زیبا ثبت می شود هرچند خود جنگنده بر اساس میزان نور موجود ممکن است چندان روشن نباشد(جزء نقاط نورانی هواپیما)
حال هرچه این تصویر در فاصله کمتری از غروب یا طلوع ( که روشنایی وجود دارد) یا ISO بالاتری گرفته شود خود جنگنده نیز روشن و واضح خواهد شد.
خودم این روش رو پارسال به راهنمایی دوستان امتحان کردم و نتیجه کار هم خوب شد , البته اگر تجربه بیشتری داشتم قطعا بهتر در می آمد.
خوش باشید.
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”