زندگی اولین خلبان شهید دفاع مقدس مستند می‌شود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با شهدا و جانباختگان نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

زندگی اولین خلبان شهید دفاع مقدس مستند می‌شود

پست توسط Shahbaz » چهار شنبه 27 اردیبهشت 1391, 6:27 pm

 تصویر  اولین خلبان شهید کشور خلبان و قهرمان کرد خالد حیدری

 


شرایط ساخت مستند «آلفارد» با پیگیری مدیرکل صدا و سیمای مهاباد فراهم شد و تولید مستند زندگی اولین خلبان شهید جنگ تحمیلی؛ خالد حیدری به کارگردانی هوشنگ میرزایی - در صدا و سیمای مرکز مهاباد- آغاز شد.
در ضبط اولین سکانس فیلم از مادر 80 ساله این شهید و فرزند وی تقدیر شد و پس از پایان فیلمبرداری، با همکاری امیر «ونک» امیر نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، بر اساس نقشه و پلان یادمان شهید بابایی، مجسمه و ماکت بزرگ یک هواپیمای اف 4 در ابعاد واقعی همراه با یادمان و لوح یادبود سنگی از اولین خلبان شهید کشور خلبان و قهرمان کرد خالد حیدری ساخته شد و اکنون در ورودی اصلی شهر مهاباد از سمت ارومیه پایه‌های بزرگ این هواپیما ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده است که در سوم خرداد از هواپیمای شهید خالد حیدری با حضور امرای ارتش و مقامات کشوری و محلی رونمایی خواهد شد و صحنه‌های مربوط به نصب پایه‌های بزرگ هواپیما نیز فیلمبرداری و به صحنه‌های فیلم اضافه شده است.
بر ساس این گزارش، تا کنون هیچ حمایتی از طرف نهادهایی مثل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان از مستند «آلفارد» انجام نشده است.


تصویر
فضای اختصاص یافته برای قرارگیری ماکت هواپیمای اف 4

تصویر


فارس
شرح عملیات
بعد از چک کردن سیستم ها، در ساعت 16:30 دقیقه بعدازظهر روز 31 شهریور سال 1359 هر چهار فروند هواپیما بر روی باند قرار گرفتند و سپس یکی پس از دیگری در دل آسمان جای گرفتند تا اولین تجربه جنگی خود را کسب کنند. هر چهار فروند هواپیما در کنار هم از روی بندر دیلم، قروه و خسروآباد گذشتند و پس از عبور از اروندرود، وارد خاک عراق شدند و مسیر را به سمت پایگاه "شعیبیه" در استان بصره پیش گرفتند. در بین راه، هواپیماها از روی پادگان های ام القصر و بصره هم گذشتند ولی عراقی ها که فکر نمی کردند نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این زمان کم بتواند عملیاتی را طرح ریزی و آن را اجرا کند، در خواب فرو رفته بودند و هیچ پدافندی به سوی فانتوم ها شلیک نکرد. در این لحظات، به دلیل غروب آفتاب، تابش نور خورشید مشکلاتی را برای خلبانان به وجود آورده بود که کار را برای پیدا کردن هدف سخت می کرد. ولی تیزپروزان شجاع نیروی هوایی، به هر قیمتی که بود هدف را پیدا کردند. فانتوم ها ارتفاع گرفته و از سمت چپ پایگاه برای رها کردن بمب ها شیرجه رفتند.
ابتدا شماره 1، پشت سر آن شماره 2، پشت سر آن شماره 3 شیرجه رفتند و تمامی بمب های خود را رها کردند. نقل می شود که خلبان هواپیمای چهارم به دلیل این که اکثر هدف ها منهدم شده بود، به سختی هدفی را پیدا و آن را منهدم می کند. در این حمله صدمات جبران ناپذیری به این پایگاه وارد شد. نکته جالب در این جاست که حتی در این زمان هم چون کسی انتظار حمله را نداشت، حتی یک تیر هم به سوی فانتوم ها شلیک نشد. فانتوم ها با گردشی سریع، با حداکثر سرعت مسیر پایگاه را در پیش گرفتند و بدون کوچک ترین مزاحمتی در پایگاه هوایی بوشهر فرود آمدند.
به فاصله زمانی 55 دقیقه پایگاه هوایی همدان آماده حمله دوم
در ساعت 17:25 گروه پروازی آلفارد نیز با مرور برنامه پروازی یکی پس از دیگری در دل آسمان جای گرفتند. هدف آنها پایگاه هوایی کوت در استان میسان عراق بود. یک نکته مهم در این عملیات وجود داشت و آن هم هوشیار شدن عراقی ها بود که خلبانان باید بیشتر مواظب اطراف خود بودند. خلبانان پس از رسیدن به هدف، آن جا را به طور کامل بمباران کردند ولی حادثه ای تلخ در راه بود. بلافصله پس از بمباران هواپیماها با یک گردش به سمت مخالف قصد داشتند که راه کشور عزیزمان را در پیش بگیرند که ناگهان یک فروند فانتوم مورد هدف موشک پدافند زمین به هوای پایگاه کوت قرار گرفت و شادی حاصل از این عملیات را از دلاوران تیز پرواز گرفت.
تیزپروازنی که پروازشان جاودانه شد
فانتوم به خلبانی شهید "خالد حیدری" و کمک خلبان شهید "محمد صالحی" مورد هدف موشک زمین به هوای پایگاه کوت قرار گرفت و این عزیزان همراه با جنگنده خود، در عراق جا ماندند و دوستان خود را تنها گذاشتند.
شاید روح بزرگ آنها عطر امام حسین (ع) را احساس کرده و عشق به امام حسین (ع) روح آنها را به بارگاه مطهرش کشانده بود.
ماندند و هرگز هم پیکر پاک و مطهرشان پیدا نشد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

Re: زندگی اولین خلبان شهید دفاع مقدس مستند می‌شود

پست توسط Shahbaz » یک شنبه 4 تیر 1391, 11:26 pm

 
تندیس اولین خلبان شهید دفاع مقدس در مهاباد نصب شد  


  مهر: همزمان با روز جانباز تندیس اولین خلبان شهید دوران هشت سال دفاع مقدس در ورودی مهاباد - ارومیه با حضور مقامات کشور، استانی و محلی نصب شد.   روز اول جنگ تحمیلی، سرلشکر خلبان شهید خالد حیدری اولین شهید خلبان جاوید الاثر پایگاه سوم شکاری شهید نوژه همدان در ساعت 5 بعد از ظهر سی و یکم شهریور ماه سال 1359 در قالب گروه پروازی آلفارد از پایگاه به پرواز در آمده و در عملیاتی پیروزمندانه و غرور آفرین پایگاه هوایی کوت عراق را بمباران کرد. 
در این عملیات پروازی فانتوم شهید حیدری مورد هدف موشک زمین به هوای پایگاه کوت قرار گرفته و در رود دجله سقوط می کند و در نهایت سرلشکر حیدری و کمک خلبان سرلشکر محمد صالحی به مقام رفیع شهادت نائل می شوند.
این تندیس با هدف تجلیل از خون پاک اولین خلبان شهید کشور و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن شهید گرانقدر با صرف اعتباری بالغ بر 800 احداث و امروز در ورودی مهاباد - ارومیه نصب شد.

در ادامه این آیین، امیر سرتیپ خلبان پرویز دهقان، یکی از همرزمان شهید خالد حیدری، در زمینه نحوه آشنایی خود با این شهید خاطراتی از وی و روزهای نخستین جنگ تحمیلی تعریف کرد.
 
دختر این شهید گرانقدر نیز به بیان جایگاه شهید و شهادت پرداخت و در سخنانی از دست اندرکاران اجرای این آیین قدردانی کرد.  

 خلبان شهید 'خالد حیدری' از قهرمانان گمنام ارتش است 


به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر سرتیپ خلبان 'محسن دره باغی'، روز یك شنبه در آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهید 'خالد حیدری'، نخستین خلبان شهید دوران دفاع مقدس اظهار كرد: مهاباد سرزمینی است كه در تاریخ پرفراز و فرود خود مهد پرورش متفكران، ادبا و دلیرمردان فراوانی بوده است.
وی، برگزاری آیین گرامیداشت و رونمایی از ماكت هواپیما و تندیس این خلبان سرافراز اسلام را نقطه عطفی در تاریخ مهاباد و برگ زرینی از اهتمام ویژه مسوولان یكدل این شهرستان در احیاء ارزش های دفاع مقدس دانست.
امیر دره باغی، برگزاری این آیین را برای نیروی هوایی گوارا و دلنشین دانست و گفت: برگزاری این آیین باشكوه در كنار بازشناسی شخصیت یكی از قهرمانان ملی فرصت مغتنمی برای واكاوی نقش مردان و زنان غیور آذربایجان غربی در عرصه دفاع از این سرزمین مقدس است.
وی اضافه كرد: سرلشكر خلبان شهید خالد حیدری به عنوان فرزند خلف این سرزمین با عشق به دفاع از میهن با از خودگذشتگی و جانفشانی مثال زدنی خود در نخستین ساعات آغاز جنگ تحمیلی به متجاوزان این درس عبرت را داد كه ایران سرزمین شیران و عقابان است و خفاشان و كفتاران در این عرصه مجالی برای عرض اندام ندارند.
جانشین فرماندهی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران : این نیرو هم اكنون خود را میراث دار مردانگی و از خودگذشتگی خیره كننده پیشكسوتان به ویژه شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران سرافراز می داند و در راه حفظ استقلال و اعتلای ایران اسلامی تحت رهبری های داهیانه فرمانده معظم كل قوا آماده و استوار ایستاده است.
وی افزود: حفظ حرمت و احترام خانواده شهدا، كه نعمت تنفس و زندگی را در این فضای امن برای ما میسر ساخته اند، بر همه واجب است.
در این آیین، شمار زیادی از خانواده های معظم شاهد و ایثارگر، همرزمان شهید حیدری، خانواده معظم این شهید و جمعی از فرماندهان نیروی هوایی ارتش حضور داشتند.
خلبان سرافراز شهید خالد حیدری،31 شهریور سال 59 در نخستین ساعات آغاز جنگ تحمیلی در هنگام بازگشت از یك ماموریت برون مرزی در خاك عراق و در استان العماره دچار سانحه هوایی شده و به شهادت می رسد.
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

ارسال پست

بازگشت به “شهدا و جانباختگان نیروی هوایی”