ستونهاي خلقت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نجوم به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

ستونهاي خلقت

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 15 تیر 1391, 1:27 am

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


 ستونهاي خلقت

 
 در سال 1995 تصاوير تهيه شده بوسيله تلسكوپ هابل ، دنيارا شگفت زده كرد . ابري از گاز و غبارهاي بين ستاره اي در فاصله حدود 7 هزار سال نوري از زمين كه به علت زيبائي خيره كننده و تاثيرگذاري آن ، ستونهاي خلقت ناميده شدند .


 تصویر 

اين ستونها كه شامل مواد تشكيل ستارگان جديد هستند به ارتفاع 4 سال نوري گسترده شده اند .ستونهاي خلقت در واقع ذراتي از غبار و گاز هستند كه درون سحابي عقاب يا M16 قرار دارند. اين سحابي ابري از مولكولهاي گاز هيدروژن و غبار با عمري حدود 5.5 ميليون سال هستند و گستردگي آن حدود 70 سال نوري در 55 سال نوري است . اين سحابي در بازوي داخلي كهكشان ما و در صورت فلكي مار قرار دارد . تصویر

 در داخل سحابي اثر گرانشي باعث ميشود كه ذرات ابر به طرف هم كشيده شوند و چنانچه گاز به قدر كافي حضور داشته باشد واكنش همجوشي هسته اي در مركز صورت گرفته و ابر فشرده به ستاره اي درخشان تبديل ميشود . تصور ميشود كه چندين ناحيه ستاره ساز درون سحابي عقاب وجود داشته باشد .
سحابي عقاب با تلسكوپهاي آماتوري و كم قدرت همچنين با دوربينهاي دو چشمي نيز قابل مشاهده است . با اين تجهيزات تقريبا ميتوان 20 ستاره كه توسط گاز و غبار محاصره شده اند مشاهده كرد . در شرايط خوب حتي 3 ستون نيز ديده شده است .
 

ارسال پست

بازگشت به “انجمن نجوم”