آشنایی با سیستم پدافندی سام 6 - Kub

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

آشنایی با سیستم پدافندی سام 6 - Kub

پست توسط SAMAN » جمعه 8 آذر 1387, 2:51 am

 پدافند موشکی سام 6 

 تصویر 

سیستم پدافند موشکی سام 6 گاینفال یک سیستم موشکی سطح به هواSAM بکوتاه برد دو مرحله ایی است که بر اساس فرمان رادیویی نیمه خودکار راداری به دنبال هدف میرود.توسعه سام 6 از موشک ضد هوایی 3M9 برای سیستم KUB در دفتر مهندسی OKB-134 توسط ایوان ایوانکویچ توپروف به اتمام رسید. موشک طراحی شده به طور آزمایشی هنوز تایید نشده بود و این(منظور آزمایش کردن است) نتنها لازمه ساختن موشک میشد بلکه باعث راهنمایی و دست یابی به پژوهش های اساسی می شد. در طی ازمایش ابتدایی موشک 3M9 در هوا متلاشی شدند!!
وابستگی های آیرودینامیکی, موتور و مشکلات ردگیری موشک, توپروف را مجبور کردند از وزارت دفاع بپرسد که ایا امکان طولانی شدن ضرب الاجعل مقرر شده برای تحویل موشک 3M9 باآزمایش های دولتی وجود دارد یا خیر.توپروف از پست ریاست مهندسی در آگوست 1961 عزل شد و به سمت ریاست دپارتمان موسسه هوانوردی مسکو منصوب شد و به جای وی آندری لیا پی نف رهبری گروه را به عهده گرفت. اما این تغییر و تحول باعث سرعت گرفتن پروژه 3M9 نشد.
سرانجام در 1966 موشک متکی بر تمام تجهیزات KUB به عنوان یک سلاح عملیاتی تصدیق شد و آن مبدل شد به یکی از موفق ترین موشک های ضد هوایی روسی.گرچه به طور مکرر از نمونه دریایی این موشک با نام SA-N-3 گوبلت گزارشاتی رسیده است که این دوراز انتظار نیست.
موشک سام 6 به طول 5 متر و 70 سانت وبا قطر0.335 متر و پهنای باله 1.24 متر و وزن 599 کیلوگرم با سر جنگی 56 کیلوگرمی HF متلاشی شونده است. فیوز های موشک بعد از 50 متر از سطح پرواز مسلح میشوند. سام 6 A دارای برد موثر بیش از 24 کیلومتر است و دارای حداقل اثر در 3 کیلومتری و در ارتفاع 100 متری در حالت استفاده از رادار کنترل آتش و ارتفاع 80 متری در مد اپتیکال تراک( جستجوی نوری) و نیز دارای حداکثر ارتفاع عملکرد موثر 11 کیلومتر است.

 تصویر 
یک باتری میتواند تقریبا 15 دقیقه به طور متناوب موقعیت آتش را جابه جا کند زمانی که سیستم خاموش است!در سال 1977 یک نگارش جدید از سام 6 B گاینفال ساخته شد که بر روی تریلر های متوسط SPU حمل میشد. SPU میتوانست که 3 موشک سام 6 حمل کند به اضافه یک رادار باند H/I راهنمایی کننده موشک که در جلوی لانچر ها نصب میشد.
موشک های رولند بر روی تریلر های 6*6 جابه جا می شدند و به صورت دستی بر روی لانچر بارگذاری میشدند. به این صورت که بوسیله جرثقیل حمل میشدند و در عقب ماشین لود میشدند. بارگذاری تقریبا 10 دقیقه طول میکشد.
رادار کنترل آتش STRAIGHT FLUSH دارای برد ماگزیمم بین 55 تا 75 کیلومتر با ارتفاع 10000 وابسته به قابلیت های هدف مثل اندازه .سام 6 دارای یک دوربین تلویزیونی با برد 30 کیلومتر است که این دوربین به باتری مذکور متصل است و در شرایط اضطراری از آن استفاده میشود. شرایطی مثل از کار افتادن عملکرد رادار در زمانهایی که مجبور میشوند عمل ضد رادار را که به دنبال آن خاموش کردن رادار است را استفاده کنند.
این رادار میتواند توسط وسایل نقلیه حمل شود و با کابلی به طول 10 متر برای انتقال اطلاعات به سیستم های لانچر متصل شود.


مترجم: سامان

ادامه دارد...
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

آشنایی با سیستم پدافندی سام 6 - Kub

پست توسط SAMAN » جمعه 8 آذر 1387, 5:44 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

انحنای برد آنتن بشقابی 28 کیلومتری از نوع مخروطی ردگیری کننده است که برای رهگیری اهداف در ارتفاع پایین از باند H استفاده شده است. آنتن سهموی پایینی برای استحصال دشمن در ارتفاع متوسط از باند G استفاده میکند و برد رادار پیش اخطار 55-75 کیلومتراست با تغذیه کم که میتواند ارتفاعات متوسط یا بالا را پوشش دهد و برای ارتفاعات پایین از تغذیه بالا استفاده میکند. رادار کنترل آتش STRAIGHT FLUSH می تواند استحصال (دریافت) هدف را را در ماکزیمم برد 75 کیلومتری شروع کند و در 28 کیلومتری ردگیری را انجام دهد.
رادار استرایگت فلاش میتواند تنها یک هدف را مشخص کند و 3 موشک در یک زمان به سمت آن شلیک کند.
بنابراین به طور معمول زمانی یک هدف ردگیری میشود دستور شلیک 2 و بعضی مواقع 3 موشک از ان یا دیگر لانچر ها شروع میشود.

آشنایی مختصر بارادار استرایگت فلاش

 تصویر 

رادار کنترل آتش کوتاه برد دریافت کننده هدف- توانایی هدایت 3 موشک
برد 60 تا 90 کیلومتر با ارتفاع 10 کیلومتر
با فرکانس عملکرد باند G/H برای دریافت هدف و و باند I برای ردگیری
جنگ افزار های مربوط به سیستم: سیستم های پدافندی سام 6 / سام 11
شناسایی: در اصل بر روی شاسی سام 6 سوار میشود. دارای طول 12 فوت برای رفلکتور جستجو و قطر 7 فوت برای آنتن کنترل اتش دریافت کننده.
رادار ها بر روی صفحه گردان سنگینی سوار شده اند.
پشت رفلکتور فلز فشرده شده زیادی قابل مشاهده است.
رادار میتواند مستقلا در جهت دیگر بچرخد.
زمان واکنش رادار بالا از حالت غیر فعال به حالت اکتساب هدف و بازرسی سیستم تشخیص دوست از دشمن IFF و مراحل قفل کردن موشک تنها حدود 3 دقیقه طول میکشد!!!
اگر ماشین رادار قبلا فعال شده باشد آنوقت این زمان (3 دقیقه) به 15 تا 30 ثانیه کاهش پیدا خواهد کرد.
رادار LONG TRACK هم دیگر راداری هست که میتواند به سیستم پدافند موشکی سام 6 متصل شود.
بعد از دریافت اطلاعات هدف استحصال شده توسط هنگ SA , رادار LONG TRACK به نظارت و تحت نظر داشتن هدف میپردازد تا کنترل آتش به روی هدف دیده شده قفل شود و این توسط سایت رادار موشکی STRAIGHT FLUSH انجام میشود.

 LONG TRACK 

 تصویر 

مشخصه: دریافت کننده هدف
برد: بیش از 150 کیلومتر وبا ارتفاع بیش از 30 کیلومتر
فرکانس عملکرد : باند E از فرکانس UHF
دیگر سیستم های مرتبط: سام 4/ سام6/ سام 8 /
با توجه بهآسیب پذیر بودن سیستم به ECM و دیگر مسایل , سیستم تابع رادار برد بلند LONG TRACK میشود. در واقع سام 6 بدون رادار لانگ تراک در ارتفاعات بالا کور میشود.
مشخصات موشک ضد هوایی سام 6
طول: 5.8 متر
قطر:33.5 سانتی متر
طول باله: 1.24 متر
حداکثر سرعت:2.8 ماخ
حداکثر برد موثر: 24 کیلومتر
حداقل برد موثر: 3.7 کیلومتر
کلاهک: 59 کیلوگرم متلاشی شونده
پیشرانه: راکت موتور رام جت یکپارچه
زمان بارگذاری SPU : 10 دقیقه
زمان صف آرایی جنگی: 5 دقیقه
درجه حرارت برای عملکرد: -50 سانتیگراد تا + 50 درجه
صادارت:
سوریه- یوگوسلاوی و ... و نیز در جنگ اعراب و اسراییل نیز این سیستم به کار کرفته شد.
منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

مترجم: سامان مردانی

برداشت مطلب بدون ذکر نام سایت http://www.centralclubs.com و سایت [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] مجاز نمی باشد.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک شنبه 17 آذر 1387, 11:02 am
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21531 بار
تماس:

Re: آشنايي با سيستم پدافند موشکي سام 6 گاینفال

پست توسط sokuteasemuni » سه شنبه 23 تیر 1388, 11:45 am

  بر دوستان ، هرچند این موضوع قدیمی شده ، ولی مطلب ارسالی بنده هم اونقدر کامل نیست که یه موضوع جدید ایجاد کنم.
پس با اجازه :
 
 [HR]  
<!-- / icon and title --><!-- message -->
هرگونه نقل و قول از این مطلب تنها به شرط مطالعه ی کامل آن و ذکر نام این پایگاه مجاز است.


تصویر

موشك SA-6

SA-6 موشكي است زمين پايه ، برد متوسط ، با پيشران از نوع رامجت ، مخصوص دفاع از صحنه ي عمليات و محصول كشور روسيه.
توسعه ي اين موشك كه در روسيه با علامت «ZRK-SD KUB» نشان داده مي شود ، در سال 1959 در شعبه ي شماره ي 134 دفتر طراحي تروپف در كارخانجات توشينكو شروع گرديد. هدف از توسعه ي اين موشك به كارگيري آن به جاي توپ 57 م.م. روسي كه با رادار هدايت مي شود و در نيروي زميني به خدمت گرفته شده است ، بود. بنا به دلايلي توسعه اين موشك در اوايل دهه ي 1960 به تعويق افتاد. يكي از دلايل تأخير كه به دنبال واگذاري پروژه در سال 1959 اتفاق افتاد مشاركت دفتر مسئول طراحي SA-6 براي كپي سازي موشك سايدويندر (AIM-9B) آمريكا با چيني ها بود. اگرچه دولتمردان روسيه طي يك نمايش قدرت در نوامبر 1917 اين موشك را در معرض ديد عموم قرار داد و واحدهايي را براي به كارگيري سيستم در همين سال سازماندهي نمود ، معهذا بنا به دلايلي استفاده ي عملي از اين سيستم باز هم با تأخير مواجه شد.
«گين فول-Gain Full» نام ناتوي اين موشك است و وزارت دفاع آمريكا كد SA-6 را براي اين موشك انتخاب نموده است. بعضي از سرويسهاي نظامي اين موشك را با نام «كوادرات-Quadrant» مي شناسند كه احتمالا اشاره به نام صادراتي SA-6 بوده و يا مربوط به خود موشك 9M9 از مجموعه سيستم SA-6 مي باشد. براي اولين بار اين موشك در يك عمليات واقعي در سال 1973 در درگيري اعراب و اسرائيل در خدمت نيروهاي مصري و سوريه ملاحضه گرديد. نيروي هوايي اسرائيل در اين جنگ بزودي به آسيب پذيري رادار درگير شونده يا كنترل آتش سيستم پي برد و دريافت سيستم مذكور در مقابل ECCM قابل اشباع مي باشد. فرماندهي پدافند هوايي روسيه در آن زمان موشك دفاع هوايي جديدي به نام «رامب-ZRK Rumb» در اختيار داشتند كه اين مشكل را با افزودن رادار درگيري در تريلر سكوي پرتاب(TELAR) مرتفع نموده بودند.
با توجه به تجربيات حاصله از ضعف سيستم SA-6 و نيز چگونگي رفع اين مشكل در سيستم SA-8 بعدها سيستم دفاع هوايي «گادفلاي-Gud fly» يا SA-11 در سال 1982 با قابليت هاي قابل ملاحضه ارائه شد.


تصویر      (رادار استرايت فلاش و موشك هاي سامانه ي اس-اي-6)   

هر خودروي TELAR در سيستم جديد داراي رادار بود و رعايت اصل تمركززدايي راداري توأم با امكان گسترش اين خودروها در حوزه ي پدافندي ، آثار جنگ الكترونيك را به طور چشمگيري كاهش مي داد.
روشي را نيز كه مسئولان پروژه ها بعدها براي بهسازي سيستم SA-6 در سال 1976 ارائه نمودند بر روال فوق مبتني بود. محصول نهايي اين بهسازي به ارائه مدل B سام6(SA-6) يا «گين فول1» انجاميد. در اين مدل موشكهاي SA-6 همراه با خودروهاي TELAR استفاده مي شد و بعدها غربي ها براي اولين بار اين تغييرات را در جنگ 1979-در پايان اشغال افغانستان- به وضوح ملاحضه نمودند.
شواهد موجود حاكي است كه فرماندهي پدافند هوايي روسيه تا اواسط دهه ي 1980- كه سال ورود موشك SA-11 به خدمت نيروهاي مسلح بود- از مدل B اين سيستم در تركيب سيستم هاي دفاع هوايي استفاده مي نمود. در طول عمر خدمتي 9 مدل از اين موشك ها با كدهاي روسي 3M9 , 9M9, 9M9M,M1,M2,M3,M3Aو 9M336 كه ناتو علايمي را براي اين موشك ها تعيين نكرده وارد خدمت شده اند. در سال 1996 شركت « ويمپل » اطلاعاتي از مدل جديد 9M9M3 را ارائه داد. طبق اطلاعات ارائه شده موشك مذكور به عنوان هدف استفاده شده و كد جديدي(3M20M3) براي آن انتخاب شده است.
از اين نظر كه SA-6 داراي چهار مدخل لوله اي طولاني ورود هوا در بخش ميانه و مابين سطوح كنترل آيروديناميك براي پيشران رامجت است ، در مقايسه با ديگر موشك هاي دفاع هوايي شوروي داراي ظاهر متفاوتي مي باشد. چهار باله متحرك ذوزنقه اي شكل متمايل به عقب جهت كنترل موشك حول محورهاي طولي و عرضي در وسط بدنه ي و براي حركات سمتي و ارتفاع و نيز چهار باله مجهز به شهپر در بخش بوستر و در امتداد باله هاي جلويي مخصوص دوراني سطوح كنترل موشك را تشكيل مي دهند.
طول موشك 5.8 متر ، قطر آن 34 سانتي متر و وزن آن 600 ك.گ. است كه 59 ك.گ. آن مربوط به سرجنگي حاوي مواد منفجره ي شديد(HE) مي باشد.
عقبه موشك حاوي يك فرستنده راديويي در باند E است كه با رادار ردياب در ارتباط مي باشدو باعث مي شود رادار ردياب با دريافت اطلاعات لازم از موشك بتواند در طول مسير ان را رديابي نمايد. هدايت موشك توسط رادار ردگير با موج پيوسته(CW) با نام «استرايت فلاش-Straight Flush» انجتم مي گيرد.
رادار مذكور با تابان سازي هدف و تحليل اطلاعات مربوط به مسير و موقعيت آن و نيز ارسال اطلاعات لازم به موشك باعث رهگيري هدف به وسيله آن ميگردد. هدايت موشك در ابتداي مسير به صورت دستوري راديويي و در بخش نهايي به صورت راداري نيمه فعال مي باشد. آنتن هاي دريافت كننده فرامين راديويي در ضلع باله هاي عقبي قرار دارد. به منظور ادامه عمليات در شرايطي كه جنگ الكترونيك شديد در فضا حاكم باشد هدايت تلويزيوني نيز براي SA-6 پيش بيني شده است. مدلهاي اوليه فاقد آنتن تلويزيوني و داراي نوعي آنتن (Interferometer Antena) هستند كه احتمالا آنتن هاي مزبور پيش از اينكه مربوط به هدايت موشك باشد با فيوز تقربي آن در ارتباط مي باشد. علاوه بر آن يك جست و جو كننده ي تراز شده نيز در دماغه موشك تعبيه شده است.
پيشران موشك تركيبي از بوستر سوخت جامد و موتور اصلي از نوع رامجت است. پرتاب اوليه به وسيله ي بوستر سوخت جامد انجام و پس از طي 4.5 ثانيه(زمان نوليد نيرو به وسيله ي بوستر) و رسيدن موشك به سرعت 1.5 ماخ ، نازل بوستر جدا شده و همزمان درپوش هاي چهار مدخل ورودي هوا بازشده و موتور اصلي رامجت فعال مي گردد.


تصویر

سيستم كامل SA-6 يا كاب روسي شامل تريلر كششي 2p25 حامل سه سكوي موشك ، خودروي بارگيري مجدد 2T7M سه فروندي باكد و خودروي حامل رادار ردياب يا درگير استرايت فلاش(1S91) مي باشد. خودرو لانچر سه فروندي كششي 7.4 متر طول ، 3.2 متر ارتفاع و 1400 ك.گ. وزن دارد.
هر هنگ SA-6 شامل يك خودرو HQ رادار اخطار اوليه ارتفاع ياب و يا آتشبار SA-6 مي باشد. هر آتشبار خود داراي يك رادار ردياب استرايت فلاش است. رادارهاي متعدد كاوش اخطار اوليه «اسكور بورد آ-Score board A» ، «فلت فيس-Flat Face» ،«اسپون رست-Spoon rest»و رادار ارتفاع ياب «تين اسكين-Thin Skin» مي تواند با مجموعه به كار گرفته شود. آنتن پارابوليك مخصوص ارتفاع 1ايين نيز براي سيستم پيش بيني شده كه مي تواند يك هواپيماي جنگنده ي معمولي نظير اف-4 را در شعاع 55 ك.م. كشف نمايد.
حداقل برد مؤثر موشك سه ك.م. ، حداكثر برد مؤثر آن 25 ك.م.، حداقل ارتفاع عملياتي آن 25 متر و حداكثر سقف درگيري آن 15000 متر مي باشد.
در يك درگيري فرضي ابتدا هدف توسط رادار اخطار اوليه- كه بر روي وسط يك خودرو مستقر در باند A فعال است-مشخص مي شود. با نزديك شدن هدف به سايت ، اطلاعات مربوط به سمت آن به رادار استرايت فلاش منتقل مي گردد. همزمان ارتفاع هدف نيز توسط رادار تين اسكين در اختيار رادار كنترل آتش قرار مي گيرد.
نهايتا با قفل شدن رادار كنترل آتش بر روي هدف مي توان يك يا حداكثر سه موشك به صورت همزمان به سمت هدف شليك نمود.
مدل اوليه موشك SA-6 در سال 1970 و مدل بهسازي شده آن با نام SA-6B در سال 1979 به خدمت گرفته شد. به كارگيري موشك تا دهه 1980 با توليد ساليانه ي 800 فروند ادامه داشت. بنابر گزارشها در سال 1992 ، 850 سكوي موشك SA-6 در خدمت پدافند هوايي روسيه بوده است.
اين موشك در جنگ 1973 اعراب و اسرائيل مورد استفاده قرار گرفت. نتايج به كارگيري آن در روزهاي اوليه جنگ عليه هواپيماهاي اسرائيلي ثابت نمود كه اين موشك يك سلاح موثر است ولي بعدها اسرائيل با ECCM توانست سيستم هاي SA-6 را منحرف نمايد. همچنين در بحران 1982 لبنان و نيز دريري با آنگولا از SA-6 استفاده شد و برابر گزارشها حداقل 5 فروند هواپيماي حريف توسط اين سيستم سرنگون گرديد.
كشورهاي روسيه ،آلمان ،آنگولا ،الجزاير ،اتيوپي ، بلغارستان ، تانزانيا ، چك و اسلواكي سابق ، روماني ، سومالي ، سوريه ، عراق ، كويت ، كوبا ، گينه بيسائو ، ليبي ، لهستان ، مجارستان ، موزامبيك ، مصر ، ويتنام ، هند ، يمن و يوگسلاوي سابق داراي اين سيستم مي باشند.

مشخصات موشك :
طول : 5.8 متر
قطر بدنه : 0.34 متر
وزن : 600 ك.گ.
سرجنگي : تركشي حاوي 59 ك.گ. HE
هدايت : دستوري+نيمه فعال راداري
پيشران : رامجت
برد : 25 ك.م.

منبع : کتاب راکت و موشک های استراتژیک جهان , جلد سوم نو شته ی سرهنگ یعقوب اصلانی

تصاویری از سامانه ی پدافند هوایی SA-6 :

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر  
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 دی 1387, 10:23 pm
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 3796 بار

Re: آشنايي با سيستم پدافند موشکي سام 6 گاینفال

پست توسط Morteza313 » سه شنبه 23 تیر 1388, 12:17 pm

گاین فول های ایرانی از طریق رومانی خریداری شدند ، اما در سال 2000 و بعد از اون به استاندارد کاوادارات ارتقا ÷یدا کردند، این استاندارد در بالا بردن ظرفیت اشباع ÷ذیری گاین فول بسیار موثره و در سال 2003 نشون داد اگه فعال باشه ای سی ام های فعلی روش بی اثرند ، مستندات این گفته ها در یک مقاله مستقل ارائه خواهند شد.
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21363 بار

Re: آشنايي با سيستم پدافند موشکي سام 6 گاینفال

پست توسط SAMAN » چهار شنبه 24 تیر 1388, 1:15 pm

کلا سام 6 یک سیستم پدافندی ضعیف هست! دلیل اون هم برد کم و سرعت پایین و سقف ارتفاع موشک در فاز حرکت به سمت هدف است.

شهید بربری هواپیمایش توسط یکی از همین سام های 6 هدف قرار گرفته شد. البته هیچ وقت خود موشک به هواپیما اصابت نکرد بلکه ترکش های ناشی از کلاهک موشک هواپیمای ایشون رو سرنگون کرد. تصویر
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

New Member
پست: 18
تاریخ عضویت: جمعه 4 مرداد 1387, 4:17 pm
سپاس‌های ارسالی: 53 بار
سپاس‌های دریافتی: 65 بار

Re: آشنايي با سيستم پدافند موشکي سام 6 گاینفال

پست توسط APQ120 » چهار شنبه 24 تیر 1388, 5:25 pm

SAMAN نوشته شده:کلا سام 6 یک سیستم پدافندی ضعیف هست! دلیل اون هم برد کم و سرعت پایین و سقف ارتفاع موشک در فاز حرکت به سمت هدف است.

شهید بربری هواپیمایش توسط یکی از همین سام های 6 هدف قرار گرفته شد. البته هیچ وقت خود موشک به هواپیما اصابت نکرد بلکه ترکش های ناشی از کلاهک موشک هواپیمای ایشون رو سرنگون کرد. تصویر


شهید اسد الله بربری (خلبان شجاع F-5E)
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12675 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

سام 6 عراق

پست توسط kayvan6079 » جمعه 3 اردیبهشت 1389, 11:22 pm

با سلام

SAMAN نوشته شده:کلا سام 6 یک سیستم پدافندی ضعیف هست! دلیل اون هم برد کم و سرعت پایین و سقف ارتفاع موشک در فاز حرکت به سمت هدف است


سام-6 سامانه ضعیفی نبود!

عراق مدعی است که در تاریخ 13 مهر 1359 (5 اکتبر 1980) تمام اعضای یک گروه 4 فروندی از جنگنده های اف-5 ایرانی را در استان العماره توسط یک سامانه سام-6 به زیر کشیده است!

هر چند اغلب منابع این موضوع را تایید می کنند، اما ظاهرا پایگاه دزفول در منطقه و تاریخ مورد اشاره تنها 3 تایگر از دست داده است؛ که متاسفانه هیچ یک از سه خلبان فرصت استفاده از صندلی پران را نیافتند!

موفق باشید
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12675 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: آشنایی با سیستم پدافندی سام 6 - Kub

پست توسط kayvan6079 » جمعه 17 شهریور 1391, 1:14 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Major II
Major II
پست: 52
تاریخ عضویت: چهار شنبه 28 تیر 1391, 11:12 pm
محل اقامت: IRAN / QOM / GONBAD
سپاس‌های ارسالی: 38 بار
سپاس‌های دریافتی: 421 بار

Re: آشنایی با سیستم پدافندی سام 6 - Kub

پست توسط ALI-M-2008 » جمعه 17 شهریور 1391, 5:13 pm

سام 6 به هیچوجه سامانه ضعیفی نبود. کافیه به عملکرد این سامانه در جریان جنگ اکتبر (یوم کیپور / 1973) نگاهی بیاندازید. اسرائیل بیش از 100 فروند از جنگنده های خودش را در مواجهه با این سامانه از دست داد. (اسرائیل در این جنگ حتی یک جنگنده اش را هم در نبردهای هوا به هوا با جنگنده های روسی در اختیار کشورهای عربی از دست نداد) ضعف مفرط میگ 21 در برابر فانتوم های اسرائیلی به گونه ای آشکار شده بود که هم دولت مصر و هم دولت سوریه اقدام به خرید چندین گردان از این سامانه و استقرار آن در مناطق حساس نبرد کردند تا چتر پدافندی مستحکمی برای نیروهای پیشروی خود ایجاد کنند. والا هر دو طرف از نظر تعداد جنگنده ها در موقعیت برابری بودند. البته در چند مورد نیز فانتوم های اسرائیلی با پرواز در ارتفاع بسیار پایین موفق به نفوذ به منطقه دفاعی این سامانه شدند و با شلیک موشک های ضد رادار AGM-45 شرایک توانستند تعدادی از رادارها را نابود کنند.اما به هر حال این سامانه در جنگ اکتبر کارنامه موفقی از خود بر جای گذاشت.

البته تجربه نشان می دهد که همیشه کشوری که در جنگ دست پیش را می گیرد و ابتکار عمل را در دست دارد ، می تواند پیروز شود. شش سال قبل از جنگ اکتبر ، در سال 1967 در جنگ ژوئن یا همان جنگ شش روزه دیدیم که علیرغم تجهیز کشورهای عربی به سامانه هایی مثل گینفول و انواع سامانه های پدافندی روسی ، نیروی هوایی این کشورها طی چند روز بر روی زمین توسط نیروی هوایی اسرائیل نابود شد و این سامانه های پدافندی نیز نتوانستند اقدام موثری انجام دهند.

Major
Major
پست: 156
تاریخ عضویت: جمعه 16 مرداد 1388, 8:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 2886 بار
سپاس‌های دریافتی: 2183 بار

Re: آشنایی با سیستم پدافندی سام 6 - Kub

پست توسط apadana11 » شنبه 18 شهریور 1391, 1:32 pm

با سلام

البته تجهیزات پیشرفته فقط یکی از ارکان اساسی در هر جنگی است. اما عوامل مهم دیگری نیز در تعیین سرنوشت جنگ ها موثر است که از این عوامل می توان به کیفیت کاربر و همین طور مدیریت صحنه نبرد اشاره کرد. در مورد جنگ 1973 که مثال زده شد اگر دقت نمایید کیفیت کار مصری ها چه در بعد پدافند و چه در بعد نیروی هوایی یک سر و گردن بالاتر از سوری هاست، در حالی که هر دو از تجهیزات تقریبآ مشابه استفاده می کردند.که این می تواند مثال مناسبی از کیفیت اپراتور به کار برنده تسلیحات باشد. از سوی دیگر عملکرد حزب الله در سال 2006 را در نظر بگیرید.اگر روایت اسرائیل در مورد ناوچه ساعر-5 را بپذیریم که نشانه ای است از ناآگاهی اطلاعاتی اسرائیل یا افزایش حملات راکتی در 3 - 4 روز آخر جنگ 33 روزه ، در حالی که کارشناسان نظامی خبر از تحلیل توان راکتی حزب الله می دادند می تواند نمونه مناسبی باشد از مدیریت صحنه نبرد.ALI-M-2008 عزیز اینگونه هم نیست که همیشه کشوری که در جنگ دست پیش را می گیرد ابتکار عمل را در دست دارد نمونه آن جنگ ایران و عراق و یا حمله آلمان نازی به روسیه است.
موفق باشید :razz:

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به هوا”