چه میشود اگر ...؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نجوم به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

چه میشود اگر ...؟

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 8 آذر 1391, 3:36 pm

 

  تصویر

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 1-چه میشود اگر قطبهای مغناطیسی زمین جابجا شوند؟ 
بر اساس شواهد موجود سیاره ما در مراحل آغازین فرآیند وارونگی قطبین مغناطسی قرار گرفته است و در حال حاضر قطب شمال مغناطیسی با سرعت بالایی در حال تغییر موقعیت به طرف شرق میباشد . اما چه میشود اگر موقعیت قطبهای شمال و جنوب مغناطیسی زمین کاملا جابجا شوند؟ به بیانی دیگر چه میشود اگر عقربه قطب نمای ما به جای شمال فعلی با 180 درجه انحراف جنوب را نشان دهد ؟ وچه تاثیراتی در اثر این رخداد پدیدار خواهد شد ؟

  تصویر 
پایان دنیا چگونه فرا خواهد رسید ؟ این سوالی است که بسته به آن که از چه کسی بپرسید ، پاسخهای متفاوتی خواهید شنید . اما برخی از مردم بر این باورند که دنیائی که ما میشناسیم در اثر تحولات ناگهانی سراسری مانند سیلابها ، توفانها و زمین لرزه های سهمگین به پایان خواهد رسید و تمامی این فجایع در نتیجه جابجائی قطبهای مغناطیسی زمین صورت خواهد گرفت . آنها میگویند آنگاه که قطب شمال مغناطیسی زمین به طرف جنوب مهاجرت کند ، باعث حرکت ناگهانی صفحات تکتونیکی زمین میشود که در نتیجه آن زمین لرزه های بزرگ رخ خواهد داد . همچنین تغییرات وسیع آب و هوائی صورت میگیرد و علاوه بر این میدان مغناطیسی زمین هم در زمان جابجائی قطبها از بین میرود که باعث میشود ما در مقابل تابشهای خورشیدی بدون محافظ بمانیم . در نتیجه این عوامل دهشتناک گونه های حیات در سیاره زمین منقرض خواهند شد . آیا واقعا همینطور است ؟ بر اساس شواهد زمین شناسی ، سنگها و فسیلهایی که صدها جابجایی قطبها را در تاریخ زمین ثبت کرده اند پاسخ " نه " میباشد و این سناریوها تخیلی به نظر میرسند.

قطبهای مغناطیسی زمین با قطبهای جغرافیایی تفاوت دارند و محور ميدان مغناطيسي زمین نسبت به محور چرخش زمين مايل است. بنابراين شمال جغرافیایی بر شمال مغناطيسي منطبق نمي باشد بنابر این میبایست بايد جهت قطب نما را با مقدار ثابتي تغییر داد تا جهت درست را نشان دهد.

  تصویر 
منشا ميدان مغناطيسي زمين به طور كامل روشن نیست اما نظر بر آن است که این میدان توسط واکنش هسته جامد با هسته سیال خارجی ایجاد میشود . متخصصین ژئو فیزیک میگویند که دلیل وجود میدان مغناطیسی زمین این است که هسته جامد زمین توسط اقیانوسی از فلزداغ و سیال محاصره شده است . جریان آهن سیال در هسته زمین جریانهای الکتریکی خلق میکند که باعث ایجاد میدان مغناطیسی میشود در هر حال مکانیزم کامل هنوز مورد بحث میباشد .


  تصویر 
هسته داخلی گوی جامد و متراکمی ا از آهن و نیکل است ودمای آن بیش از 5000 درجه می باشد. اما فشار هسته داخلی به قدری زیاد است که فلزات در آن ذوب نمی شوندو هسته به شکل جامد است. هسته خارجی اقیانوسی از فلز سیال و داغ از آهن و نیکل است . به علت چرخش زمین، هسته خارجی حول هسته داخلی می چرخد. به همین علت نوعی اثر دینامو ایجاد می شود و باعث ایجاد میدان مغناطیسی زمین می شود.

‌ ميدان مغناطيسي زمين در مقابل بادهاي خورشيدي مانند سپرعمل مي كند. هنگامي كه بادهاي خورشيدي با ميدان مغناطيسي زمين برخورد مي كنند منحرف مي شوند . حرکت اسپین هسته داخلی کمی سریعتر از چرخش زمین میباشدبنا بر این محور گردش هسته همان محور چرخش زمین نیست و به همین دلیل شمال مغناطیسی زمین در همان نقطه شمال جغرافیایی واقع نشده است .

قطب شمال مغناطیسی زمین از زمان کشف در اوائل قرن نوزدهم تا کنون حدود 1100 کیلومتر تغییر کرده است . از اوائل قرن بیستم سرعت تغییر جهت آن حدود ده مایل در سال بوده است .در حال حاضر مهاجرت آن سریعتر است و به نظر میرسد قطب مغناطیس زمین هم اکنون با سرعت 25 مایل در سال از کانادا به طرف سیبری در حال تغییر است . یقینا این شواهد بیانگر آن است که سیاره ما در مراحل ابتدائی فرایند جابجائی قطبهای مغناطیسی قرار گرفته است .به نظر میرسد دلیل آن حرکت هسته خارجی زمین باشد . اما این یک پدیده غیر قابل انتظار نیست و سیاره ما صدها بار این تغییر را تجربه کرده است . طی این فرآیند چند قطب موقت پدیدار خواهد شد.

بر اساس مدارک و شواهد زمین شناسی در طول تاریخ زمین صدها بار پدیده جابجائی قطبهای مغناطیسی صورت گرفته است . بنا بر این می توان گفت جابجائی قطبها یک پدیده استثنائی نیست بلکه یک قانون است. آخرین واژگونی قطبهای مغناطیسی در 780 هزار سال قبل صورت گرفته است . هیچ مدرکی که نشان دهد این پدیده تاثیرات ژرفی روی حیات داشته باشد در دست نیست . انسان و سایر موجودات زنده جابجائی قطبی زیادی را تجربه کرده اند . وقتی آخرین جابجائی قطبها صورت گرفته هیچ تغییری در موقعیت قاره ها و یا بروز مصیبت و فاجعه در سیاره زمین رخ نداده است . به بیانی دیگر هیچ مدرکی از گذشته زمین مبنی بر وقوع زمین لرزه از طریق جابجائی قطبها وجود ندارد .

این فرایند یک اتفاق ناگهانی نیست و جابجایی کامل به چند هزار سال زمان نیاز خواهد داشت. یکی ازتصورات اشتباه در باره این پدیده ، تا ثیر فعالیتهای خورشیدی در زمان تغییر قطبها میباشد . این فرضیه اشتباها معتقد است که وارونگی قطبها پدیده ای زودگذر است و میدان مغناطیسی زمین هم در زمان انجام این کار کاملا از بین میرود که باعث میشود ما در مقابل تابشهای خورشیدی و همچنین طوفانهای خورشیدی بدون محافظ بمانیم.

بر خلاف تصور شدت میدان مغناطیسی هرگز صفر نخواهد شد. . در طول این فرآیند قدرت مغناطیس زمین کاهش پیدا میکند اما از بین نمیرود. . در واقع تنها نگرانی موجود همین کاهش شدت میدان مغناطیسی زمین میباشد . میدان مغناطیسی زمین به عنوان سپری در برابر تشعشعات خورشید عمل میکند و در صورت تضعیف این میدان سپر محافظتی زمین هم ضعیف خواهد شد .با این حال برخی از دانشمندا ن باور دارند که حتی با یک میدان مغناطیس ضعیف ، جو ضخیم و متراکم زمین قادر است ما را در برابر ذرات باردار خورشیدی محافظت کند . در مقابل برخی هم اعتقاد دارند ذرات باردار خورشیدی که اتمسفر زمین را بمباران میکنند باعث ایجاد حفره هائی در آن خواهند شد مانند سوراخ شدن لایه اوزون که در حال حاضر توسط عوامل انسانی ایجاد شده است . البته این سوراخها پایدار نخواهند بود. اما همین مدت زمان کافی برای نگرانی در خصوص تاثیرات تابشهای خورشیدی مانند بروز سرطان پوست خواهد بود .

اما در هر صورت تکنولوژی ما در خطر قرار خواهد گرفت . حتی اکنون هم توفانهای خورشیدی به ماهواره ها و شبکه های ارتباطی ما آسیب وارد میکند . این تاثیرات زیانبار در صورتی که میدان مغناطیس زمین و عملکرد حفاظتی آن کاهش پیدا کند ، افزایش خواهند داشت .

نگرانی دیگرهم در مورد گونه هایی است که به میدان مغناطیس وابسته اند. زنبورها ، نهنگها ، پرندگان و برخی ماهیها برای جهت یابی خود به میدان مغناطیسی زمین تکیه دارند . با وجود آن که برخی معتقدند این جانداران فرصت کافی برای تطبیق خود با شرایط جدید خواهند داشت اما هیچ تصور کاملی از این که چگونه این مخلوقات از عهده این پدیده بر خواهند آمد وجود ندارد .
 

ارسال پست

بازگشت به “انجمن نجوم”