آشنایی با موشک (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34086 بار
تماس:

آشنایی با موشک (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM

پست توسط CAPTAIN PILOT » پنج شنبه 10 اسفند 1391, 10:28 pm

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM  

موشک Evolved Sea Sparrow Missile موسوم به ESSM نمونه ای کوتاهبرد جهت حفاظت از شناورهای سطحی بر علیه تهدیدات هوایی میباشد. با استفاده از این موشک, هر کشتی نظامی میتواند بر علیه سایر موشک های Cruise ضد کشتی (ASCM) و هواپیماهای مهاجم از خود دفاع نماید. ESSM حاصل یک تلاش گروهی و هماهنگ در بین کشورهای عضو پیمان آتلانتیس شمالی (NATO) میباشد. این کار گروهی به کشورهای NATO اجازه میدهد تا بصورت یکسان از قابلیت های دفاعی بر علیه تهدیدات هوایی برخوردار باشند و این موضوع باعث کاهش شدید هزینه های توسعه و آزمایش تسلیحات برای کشورهای پیمانکار میگردد. Evolved Sea Sparrow یک نسخه ارتقا یافته از موشک RIM-7 همراه با موتور جدید, کنترل کننده های یکپارچه, کلاهک جنگی پیشرفته و سامانه هدایت ارتفا یافته میباشد. مجموع این موارد باعث افزایش ظرفیت و برد ESSM در جهت تقابل با نسل آینده موشک های Cruise ضد کشتی گردیده اند. ESSM دارای توانایی های اختصاصی در جهت مقابله و انهدام موشک های رادارگریز و دارای مانورپذیری بالا میباشد. همچنین برد زیاد این موشک باعث میشود تا کلیه اصلاحات مسیر پرواز, در طول رهگیری و توسط امواج رادار و لینک های میانه مسیر اعمال گردند.

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   
ESSM به عنوان حاصل یک همکاری بین المللی, توانایی تطبیق با سامانه های کنترل آتش فعلی و آینده را دارا میباشد و همچنین میتواند از 3 نوع پرتابگر مشهور و در دسترس, شلیک شود. موشک ESSM بر روی کشتی های مجهز به سامانه Aegis توسط پرتابگرهای عمودی MK.41 شلیک میشود و طبیعتا" به دلیل نوع و جهت پرتاب, نیازمند بهره گیری از سامانه کنترل بردار رانش (Thrust Vector Control System) در موتور Rocket  
. بر روی کشتی های فاقد سامانه Aegis (همچون: ناوهای هواپیمابر, ناوهای حمل بالگرد و سایر ناوهای جنگی) موشک ESSM توسط سایر سیستم های پرتاب, شلیک میگردد. ESSM از بدنه 8 اینچی شامل سامانه ارتقا یافته هدایت کننده بر اساس موشک های RIM-7P Sea Sparrow (در حال خدمت) بهره میبرد. بخش هدایت این موشک (Guidance Section) شامل یک آنتن نیمه فعال راداری و حفاظت شده کروی میباشد و نهایتا" به کلاهک جنگی متصل میشود. بدنه موشک به یک عدد موتور Rocket با قطر 10 اینچ متصل میگردد که در مقایسه با نمونه های قبلی Sea Sparrow دارای قدرت تولید رانش بیشتر در مسافت های طولانی میباشد. ESSM در بخش کنترل مجهز به سامانه Skid to Turn Steering میباشد که بر روی ساختار انتهای آن نصب گردیده است و این در حالیست که نمونه های قبلی Sea Sparrows از بالچه های افقی و منبطق با بدنه در جهت کنترل جهت و اصلاح مسیر استفاده مینمودند. ESSM کلیه قابلیت های RIM-7P را حفظ خواهد نمود و علاوه بر آنها, توانایی مقابله با موشک های ضد کشتی و دارای مانور بالا را دارد.

   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

 [COLOR=#0070C0]پرتابگرها
:


هم اکنون Mark 29 در نمونه های Mod 4 و 5 که تحت عنوان Mk.29 GMLS نیز شناخته میگردند و بر اساس نسل های پیشین Mk.29 Mod 1/2/3 و مورد استفاده Sea Sparrow توسعه یافته اند, به عنوان پرتابگرهای اصلی موشک ESSM فعال هستند. پرتابگرهای Mk.29 توانایی شلیک همزمان 8 موشک در شرایط حساس و بحرانی را دارا میباشند. همچنین ESSM های منطبق با پرتابگرهای Mk.41 VLS توانایی شلیک 4 موشک هم زمان در هر ردیف را دارا هستند.

Mk.48:

علاوه بر پرتابگرهای Mk.29 GMLS و Mk.41 VLS, سیستم پرتاب عمودی Mk.48 VLS نیز به عنوان یکی دیگر از Launcher های اصلی ESSM محسوب میگردد. ماژول های 2 فروندی Mk-48 قدرت تطبیق پذیری سیستم را بطور چشمگیر افزایش میدهند و میتوان از آنها در مکان هایی که امکان نصب پرتابگر در داخل بدنه و عرشه وجود ندارد, مستقر نمود. کانتینترهای 2 فروندی Mk.48 دارای وزن حدود 660 کیلوگرم (بدون موشک) میباشند و از این مقدار حدود 330 کیلوگرم متعلق به سیستم اگزوز و 360 کیلوگرم سایر متعلقات و Interface های نصب سیستم بر روی کشتی میباشد. هر محفظه پرتابگر Mk-48 VLS توانایی حمل یک فروند موشک RIM-7VL Sea Sparrow (مخفف Vertically Launched یا عمود پرتاب) یا 2 فروند RIM-162 ESSM را دارا میباشند, هرچند با ایجاد برخی اصلاحات میتوان سایر موشک های عمود پرتاب را نیز توسط آنها شلیک نمود. خانواده Mk.48 بطور کلی شامل 4 مدل میشود که عبارت هستند از:

Mod 0 و Mod 2 با گنجایش 2 فروند RIM-7VL یا 4 فروند RIM-162
Mod 2 با گنجایش 16 فروند RIM-7VL یا 32 فروند RIM-162
Mod 3 با گنجایش 6 فروند RIM-7VL یا 12 فروند RIM-162

به استثناء Mod 3 سایر نمونه های Mod 0/1/2 معمولا" با چیدمان 16 فروند RIM-7VL یا 32 فروند RIM-162 مسلح میگردند.

    [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
  [SIZE=100]k
.48 VLS  
 
   

[COLOR=#C00000]Mk.56
:

سیستم پرتابگر عمودی موشک هدایت شوند Mark.56 یا همان Guided Missile Vertical Launching System که در اختصار Mk.56 GMVLS نامیده میگردد, به عنوان آخرین پرتابگر توسعه یافته برای موشک های RIM-162 ESSM و جانشین نمونه های پیشین Mk.48 VLS شناخته میشود. در مقایسه با نمونه جایگزین شده, Mk.56 از درصد بیشتر مواد مرکب و Composite بهره میبرد و این امر به تنهایی موجب کاهش 20 درصدی وزن سیستم نسبت به Mk.48 گردیده است.


پیشینه عملیات:

ارزیابی اولیه این سلاح در جولای 2002 و توسط ناوشکن USS Shoup با شماره شناسایی DDG-86 انجام گردید. اما بررسی قابلیت های عملیات اولیه (Initial Operational Capability یا IOC) پس از آن انجام نشد. در اکتبر 2003 ناوچه HMAS Warramunga نیروی دریایی استرالیا در آب های ساحلی جزایر هاوایی و منطقه آزمایشات موشکی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا, اقدام به شلیک موفقیت آمیز یک فروند موشک ESSM نمود. همچنین در این آزمایش برای نخستین بار جهت هدایت موشک از سامانه "روشنگر موج پیوسته" (Continuous Wave Illuminator یا CWI) ساخت CEA Technologies استفاده شد. نیروی دریایی سلطنتی هلند (RNLN) در نوامبر 2003 با استفاده از ناوچه HNLMS De Zeven Provinciën در حدود 370 کیلومتری مجمع الجزایر Azore پرتغال, اقدام به آزمایش شلیک حقیقی یک فروند ESSM نمود. این آزمایش به عنوان اولین شلیک موشک مجهز به سامانه "روشنگر متقاطع موج پوسته" (Interrupted Continuous Wave Illumination یا ICWI) و تماما" هدایت شده توسط رادارهای Active Electronically Scanned Array نصب شده بر روی کشتی و در محیط کاملا" عملیاتی محسوب میگردید و تا آن زمان هیچگاه در دنیا انجام نگردیده بود.

   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
در همین خصوص ژورنال تخصصی Jane's Navy International نوشت:

در جریان آزمایش شلیک و رهگیری موشک, یک فروند هواپیمای بدون سرنشین, میانبرد و مادون صوت از نوع EADS/3Sigma Iris PVK و ساخت یونان به عنوان هدف آزمایش انتخاب گردید. بر اساس گفته نیروی دریایی سلطنتی هلند, رادار APAR بلافاصله هدف را رویت و تا لحظه انهدام بطور پیوسته رهگیری نمود. این آزمایش مستقل از تجهیزات زمینی, برای اولین بار در دنیا انجام شد و مهر تائیدی بر قابلیت های تکنولوژی ICWI اضافه نمود.
( 
: تا پیش از آن, کلیه رهگیری های اهداف هوایی به این روش با اتکا به رادارهای نصب شده در خشکی انجام میگردید).

 
  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  
در آگوست 2004 ناوچه کلاس Sachsen نیروی  
آلمان اقدام به انجام مجموعه ای از آزمایشات و شلیک های حقیقی RIM-162 در پایگاه موشکی Point Mugu کالیفرنیا نمود. در جریان این آزمایش مجموعا" 11 فروند ESSM شلیک گردید. این آزمایش شامل شلیک بر علیه هواپیماهای بدون سرنشین همچون: BQM-74E Chukkar III ساخت Northrup Grumman و BQM-34S Firebee I ساخت Ryan Aeronautical در کنار تهدیدات موشکی همچون AQM-37C Jayhawk ساخت Beechcraft (هم اکنون Raytheon) و موشک ضد کشتی و هواپرتاب Kormoran 1 میگردید و در تمام موارد, موشک ESSM موفق به انهدام اهداف هوابرد با سطح مقطع و کاربری های متفاوت گردید.

   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
BQM-74E Chukkar III


  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
 AQM-37C Jayhawk  
مجموعه ای از شلیک های حقیقی بیشتر توسط نیروی دریایی هلند و ناوچه HNLMS De Zeven Provinciën در مارس 2005 و مجددا" در آب های اقیانوس اطلس و 330 کیلومتری غرب مجمع الجزایر Azore انجام گردید. این آزمایش شامل 3 شلیک حقیقی بود که 2 مورد متعلق به موشک ESSM و یک مورد SM-2 Block IIIA بر علیه هواپیمای هدف Iris انجام شد. تمام ESSM های شلیک شده از ناوچه های کلاس De Zeven Provinciën هلند و Sachsen آلمان توسط پرتابگرهای چهارتایی Mark.41 VLS انجام شد. اولین تقابل مستقیم RIM-162D و شلیک آن توسط پرتابگرهای Mk.29, در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا و در جریان برگزاری تمارین دریایی در 7 اکتبر 2008 و توسط ناو هواپیمابر USS John C. Stennis با شماره شناسایی CVN-74 انجام شد.

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 BQM-34S Firebee I 
یکی از قابلیت های کلیدی نرم افزار هدایت گر RIM-7P در الگوریتم های آن قرار دارد که توانایی مقابله با سخت ترین تهدیدات موشکی و هوایی را به Sea Sparrow اعطا میکنند. بهبود وضعیت "هدابت در ارتفاع کم" (Low Altitude Guidance و یا LAG) باعث میشود تا RIM-7P دارای توانایی های فوق العاده ای در تقابل با اهداف بسیار کم ارتفاع, همچون موشک های Cruise ضد کشتی داشته باشد. علاوه بر موارد فوق, این موشک توانایی بالقوه خود در محیط های آلوده به به تشعشعات جنگ الکترونیکی را اثبات نموده است. واحد Jet Vane Control یا همان JVC (پره های کنترل کننده جریان Jet)  
میشود تا RIM-7P توانایی شلیک عمودی را دارا باشد. JVC بلافاصله پس از پرتاب و دور شدن موشک از سازه اصلی کشتی, شروع به ایجاد حالت چرخشی در مسیر پیمایش, افزایش سرعت و هدایت موشک به سوی جهت و مسیر اولیه هدف مینماید.

   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  
به محض اینکه حسگر موشک, جهت پیمایش را در راستای مسقیم هدف ارزیابی نماید, واحد JVC از مدار خارج  
. از جمله مهمترین مزایای پرتاب عمودی موشک میتوان به مواردی همچون: واکنش سریع, دفاع 360 درجه و حذف محدودیت زمانی در میان شلیک های آموزشی/آزمایشی و پیاپی اشاره داشت. در ماه دسامبر سال 1997 یک فروند موشک ESSM با موفقیت آزمایش انفجار و شلیک نمونه اولیه (Prototype) و توسعه یافته بر اساس پرتابگر عمودی و 4 تایی MK.41 را پشت سر گذاشت. با اینحال در اواسط سال 1988 برنامه ESSM برخی مشکلات فنی را تجریه نمود. این مشکلات بیشتر در نرم افزار سامانه دیجیتال حلبان خودکار و همچنین مجموعه کنترل بازوهای محرک (Actuators) موشک پدیدار شدند. مهندسان مجبور به طراحی مجدد نرم افزار خلبان خودکار گردیدند و همین امر بیش از 9 ماه برنامه تولید را با تاخیر روبرو نمود. همزمان با این موضوع, گروهی در جهت ارتفا و رفع نقایص کنترل کننده بازوهای محرک در تلاش بودند. در مجموع, هر 2 مشکل بیش از 13 ماه تاخیر و هزینه ای بالغ بر 22 میلیون دلار برای پروژه به همراه داشتند!

   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  
در نوامبر 1999 موشک ESSM آزمایش شلیک حقیقی را انجام داد اما به تمام اهداف خود دست نیافت. دفتر برنامه ریزی پروژه پس از انجام بررسی های لازم, دریافت بخش مهمی از مجموعه کنترل کننده بازوهای محرک از دست رفته است. بر اساس برنامه زمانبندی,  
بعدی در ماه مارس سال 2000 با موفقیت انجام شد و توانست به تمام اهداف آزمایشی و از پیش تعریف شده اعم از مسائل هدایتی و ناوبری دست یابد. کمپانی Raytheon در ماه سپتامبر سال 2002 اولین موشک Evolved Sea Sparrow را به نیروی دریایی ایالات متحده تحویل داد. پس از آن, آخرین مرحله از آزمایشات پروازی ESSM جهت تطبیق با سیستم کنترل آتش Aegis و نصب شده بر روی ناوشکن های کلاس Arleigh Burke ایالات متحده, به اوایل بهار 2003 موکول شد. سرانجام در تاریخ 12 ژانویه سال 2004 میلادی, آقای John J. Young به عنوان معاون واحد اجرایی تحقیق و توسعه نیروی دریایی ایالات متحده, بخشنامه تولید انبوه موشک های ESSM را امضا و ابلاغ نمود. هم اکنون موشک های ESSM به عنوان یکی از تسلیحات اصلی سامانه دفاعی Aegis بر روی ناوشکن های کلاس DDG, در حال تولید میباشند. ناوشکن USS Chaffee با کد DDG-90 در ماه فوریه همان سال به عنوان اولین کشتی نظامی آمریکا, به مجموعه تاکتیکی ESSM مجهز گردید و پس از آن در ماه مارس, ناوشکن USS McCampbell با کد DDG-85 به عنوان دومین ناو جنگی, این سامانه را دریافت نمود. همچنین بر اساس برنامه مدون, کلیه ناوهای هواپیمابر رده CV و CVN نیز به موشک های ESSM مجهز گردیدند.

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  
[COLOR=#0070C0]مشخصات
:


وظیفه اصلی: موشک سطح به هوا, هوا به هوا هدایت شونده راداری
پیمانکار اصلی: Raytheon
کاربران ESSM:
(اعضای کنسرسیوم): استرالیا, کانادا, دانمارک, آلمان, یونان, هلند, نروژ, اسپانیا, ترکیه و ایالات متحده
(خریداران خارجی): ژاپن و امارات متحده عربی
پیشرانه: راکت سوخت جامد Mk.143 Mod 0
طول: 3.64 متر
قطر: 25.4 متر
وزن: 282 کیلوگرم
سرعت: بیش از 4 ماخ
برد: بیش از 50 کیلومتر
سیستم هدایت: روشنگر نیمه فعال موج پیوسته و یا متقاطع (ICWI و CWI)
کلاهک: حلقوی و ترکشی به وزن 40.5 کیلوگرم
قیمت: 850.000 الی 950.000 دلار در ازای هر واحد (با توجه به پیکربندی)

   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  Sources

   www.DefenseIndustryDaily.com

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 


==================================

ترجمه, تالیف و تنظیم: [COLOR=#C00000]CAPTAIN PILOT


منابع: در انتهای مقاله درج گردیده اند.

[HIGHLIGHT=#ffc000]هرگونه کپی برداری از این مطلب, تنها با ذکر نام Centralclubs.Com یه عنوان منبع, و نویسنده مجاز میباشد. 

==================================

 
 تصویر
شماره پانزدهم [COLOR=#000000]- ویژه نامه بهار 1392 (بر روی تصویر کلیک نمائید)   
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4340
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1384, 1:14 pm
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6686 بار
سپاس‌های دریافتی: 12079 بار
تماس:

Re: آشنایی با موشک (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESS

پست توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 10 اسفند 1391, 11:48 pm

اصلا موشک جالبی نیست
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 280
تاریخ عضویت: دو شنبه 12 تیر 1391, 6:17 pm
محل اقامت: I.R.I
سپاس‌های ارسالی: 2098 بار
سپاس‌های دریافتی: 1458 بار

Re: آشنایی با موشک (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESS

پست توسط zzvf » جمعه 11 اسفند 1391, 3:38 pm

با تشکر از جناب CAPTAIN PILOTتصویر
عکسی از نمونه ی هوا به هوا در اختیار ندارید؟
...Palestine,we'll come back again
نَصرُ مِنَ الله وَ فَتحُ القَریب...
تصویر

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34086 بار
تماس:

Re: آشنایی با موشک (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESS

پست توسط CAPTAIN PILOT » جمعه 11 اسفند 1391, 7:45 pm

دوستان عزیز و گرامی, جناب [COLOR=#3366cc]Mohammad 1985 و  [COLOR=#0070C0]zzvf [COLOR=#0070C0] تصویر
 

اصلا موشک جالبی نیست

تصویر [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
عکسی از نمونه ی هوا به هوا در اختیار ندارید؟

نمونه هوا به هوای این موشک در واقع همان AIM-7P Sparrow میباشد که از لحاظ برد, سیستم ناوبری و کلاهک جنگی با نمونه ESSM برابر است و صرفا" به دلیل نوع ماموریت, تفاوت هایی در نوع پیشرانه و تکنولوژی آن وجود دارد. موشک های AIM-7P از راکت سوخت جامد Mk.58 جهت پیشرانش استفاده مینمایند و دارای برد 45 کیلومتر میباشند و در نمونه های Block II نیز از گیرنده تحتانی جهت دریافت اطلاعات Mid-Course و اصلاحات آخرین موقعیت هدف از جانب رادار هواپیما در طول رهگیری بهره میبرند. البته یکی دیگر از کاربری های اختصاصی RIM-162 ESSM در تقابل مستقیم با اهداف زمینی میباشد و به عبارتی این موشک با بهره گیری از Uplink های CWI در حوزه سطح به سطح نیز قرار میگیرد.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
AIM-7P Sparrow  

موفق باشید
تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”