برنامه موشکی کره شمالی- نودونگ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 156
تاریخ عضویت: جمعه 16 مرداد 1388, 8:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 2886 بار
سپاس‌های دریافتی: 2183 بار

برنامه موشکی کره شمالی- نودونگ

پست توسط apadana11 » دو شنبه 7 مرداد 1392, 6:43 pm

موشک نودونگ


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

اعتقاد بر این است که توسعه نودونگ مابین سال های 1988 تا 1989 آغاز شده است . گزارشها همچنین اشاره دارد که کره ایها برای توسعه این موشک از کشورهای خارجی کمک دریافت کرده اند و ایران از این برنامه پشتیبانی مالی میکرده است.بنا به ادعای یک مقام نظامی فراری از کره شمالی در اواخر دهه1980 این کشور 4 پایگاه پرتاب زیرزمینی را برای استقرار موشکهای دوربرد با هدف انهدام پایگاههای آمریکا در ژاپن و گوام آماده کرده بود.نمونه اولیه موشک بر روی سکوی پرتاب در ماه مه سال 1990 کشف شد. گزارشهای ضد ونقیضی در مورد این آزمایش تاکنون منتشر شده است . برخی منابع اعلام کرده اند که 4 موشک نودونگ در روزهای29و 30 مه 1993 آزمایش شده اند اما منابع دیگر معتقدند که یک یا دوفروند موشک نودونگ و اسکاد- C شلیک شده اند. همه این منابع اما اذعان دارند که موشک های شلیک شده درفاصله 500کیلومتری از نقطه شلیک فرود آمده اند. سازمان اطلاعات آمریکا در جریان این آزمایشات توانست موشک جدیدنودونگ را که شباهت زیادی به اسکاد-C داشت ،شناسایی کند.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

کره شمالی آزمایش چنین موشکی را تایید میکند اما از کم و کیف آزمایش آن چیزی بیان نکرده است. ظاهرا این آزمایش از سایت تایپوتونگین هوادایی کون در شمال استان هامکیونگ در سواحل شرقی کره شمالی انجام شده است.آزمایش از روی یک پرتابگر سیارانجام شد و توسط دستگاههای اطلاعاتی آمریکا و ژاپن مورد رهگیری قرارگرفت . این آزمایش بدان دلیل مورد توجه قرار گرفت که پرتاب آن برخلاف آزمایشات سابق که در سواحل جنوبی انجام میشد از سواحل شرقی به طرف دریای ژاپن انجام گرفت.همانطور که گفته شد جهت شلیک موشک به سمت دریای ژاپن و روبروی جزیره نوتوی ژاپن بود. گفتنی است که دریای ژاپن عرضی معادل 750 کیلومتر دارد که برای انجام چنین تستی باریک به نظر میرسد. علاوه برآن هواپیماهای جاسوسی ژاپن دوکشتی جنگی کره ای را که در طی آن دو روز در نزدیکی محل فرود موشک آزمایشی در حدود 300 کیلومتری از محل پرتاب رهگیری کردند. تا به امروز این تنها آزمون پروازی موشک نودونگ در خاک کره شمالی بوده است.آزمایشات دوم و سوم به ترتیب در پاکستان و ایران انجام شده اند که تنها یکی از این 3 آزمایش موفقیت آمیز بوده است. آموزش عملیاتی برای خدمه ممکن است در اواسط سال 1995 آغاز شده باشد.ساخت تاسیسات ذخیره سازی موشک ها در ماه ژوئن سال 1995 آغاز شد و بنا به گزارشات مفصل ماه اکتبر 1995 ، 4 سایت شلیک این موشک ها عملیاتی شده اند.بنا بر گزارش ها، پرتابگرهای سیار موشک نیز در ماه مارس 1997 در شمال شرقی کره شمالی مستقر شده و 7 پرتابگر سیار نیز در یک مرکز موشکی در حدود 100 کیلومتری پیونگ یانگ مستقر شده اند.
گزارش رامسفلد در سال 1998 در برابر یک گروه قضایی نشان می دهد که کره شمالی موشک های نودونگ را بسیار جلوتر از زمانی که ایالات متحده به وجود آنها اذعان کرده بود؛ مستقر کرده است و زیرساخت های قابل ملاحظه ای برای تولید و استقرار این موشک ها در کره شمالی ایجاد شده ، و در نتیجه احتمالاً کره شمالی تعداد قابل توجهی موشک نودونگ تولید ودر پایگاههای خود مستقر کرده است " . در بخشی از این گزارش که طبقه بندی نشده است به نقل از منابع نظامی کره جنوبی اشاره دارد که حدود 10 سیستم شلیک موشک نودونگ به وسیله کره شمالی به ایران انتقال داده شده است.به گفته یک منبع نظامی، کره شمالی حداقل 9 موشک نودونگ – 1 را در اوایل سال 1999 مستقر کرده است.بدیهی است که برنامه تولید موشک نودونگ در مسیر خود با بسیاری از مشکلات فنی و مالی روبه رو شد.برخی از ناظران معتبر انتظار دارند تولید اولین مدل از نودونگ با قابلیت عملیاتی در سال 1997 آغاز شده باشد.محموله های صادراتی از این موشک نیز مدت کمی پس از تولید آن به خارج صادر شدند.با این حال سازمان سیا انتظار نداشت نودونگ ها تا پایان سال 1998 کاملاً مستقر شوند.درباره انعکاس مشکلات ناشی از تولید این موشک در یک کنفرانس خبری در 9 جولای 1998 ، وزیر دفاع وقت ایالات متحده ویلیام کوهن گفت: " می توانیم بگوییم که کره شمالی توسعه موشک نودونگ خود را به اتمام رسانده است، اما من در موقعیتی نیستم که درباره زمان و یا مکان و کیفیت استقرار موشک اظهار نظر مستقلی انجام دهم " . در اواخر سال 2000 وزارت دفاع ایالات متحده گزارش داد که کره شمالی با ساخت و استقرار موشک های نودونگ قادر به حمله به نیروهای آمریکایی مستقر در ژاپن است.


چگونه کره شمالی موفق به توسعه نودونگ شد؟

پیشنهاد اصلی این است که برای پی بردن به فناوری نودونگ، ابتدا ساختار موشک اسکاد – B را مورد ارزیابی قرار دهیم.فارغ از اطلاعات بسیار کمی که در مورد نودونگ وجود دارد می توان برای پی بردن به ساختار آن تاریخچه و سیر تکامل فناوری های مشابه را در اتحاد جماهیر شوروی و چین مورد ارزیابی قرار داد.از زمانی که کره ای ها مشارکت خود را در برنامه DF – 61 چین در نیمه دوم دهه 70 میلادی آغاز کردند، این برنامه دستاوردهای زیادی برای آنها داشت. پس از لغو پروژه DF-61 کره ایها در گام بعدی برای کسب فناوری موشکی به سراغ موشک اسکاد اتحاد جماهیر شوروی رفتند و در سال 1984 اولین نمونه کپی شده آنرا در کره شمالی آزمایش کردند. کره شمالی از سال 1985 شروع به تولید اسکاد- B نمود. مهندسان کره ای در جریان موشک باران تهران به جزییات فناوری موشک اسکاد - C دست پیداکردند و گفته میشود ایران اطلاعات موشکهای منفجر نشده اسکاد – C (الحسین) را با کره ایها مبادله کرده است.
در اکتبر سال 1992 نیز بیش از 60 متخصص موشک های روسی در فرودگاه شرمتییف موسکو توقیف شدند که در حال خارج شدن از روسیه برای سفر به کره شمالی بودند. متعاقباً سفر به کره شمالی توسط وزیر امنیت دولت یلتسین( رئیس جمهور پیشین روسیه)، غیر قابل قبول اعلام شد. معلوم شد که این پرسنل فنی از متخصصان دفتر طراحی ماکایف بودند که در زمینه طراحی موشک بالستیک پرتاب شونده از زیردریایی فعالیت های شایانی در جنگ سرد داشته اند.ارزیابی میزان همکاری و انتقال فناوری بین دفتر ماکایف و کره شمالی طی دوران گورباچف دشوار است ، اگر چه به نظر تحلیل گران ارشد قطعاً این تماسها بسیار بیشتر از حال حاضر بود و مقدار قابل ملاحظه ای از اسناد به طور قطع به عنوان بخشی از توافق رد و بدل شده است. منبع این انتقال تکنولوژی، برنامه موشکی لغو شده سوخت مایع شوروی بود که برای پرتاب از سیلندرهای زیردریایی در اوایل سال 1980 طراحی شده بود. در اواسط سال 1980 پرسنل برنامه موشک های پرتاب شونده از زیردریایی با سوخت مایع به وضعیت نا امید کننده ای برای ارتقای سخت افزارهای جدید می رسند و این مسئله منجر به لغو بسیاری از برنامه ها و بیکاری گروه بزرگی از پرسنل بسیار آموزش دیده شده است.گلاوکوسموس از وزارت ماشین سازی عمومی در تلاش برای استخدام دوباره پرسنل خود ، سعی در بازاریابی برای این سیلندرهای تجاری به عنوان پرتابگر ماهواره می کند.این تلاش به شکست انجامید.تبادل فناوری های رسمی بین روسیه و کره شمالی احتمالاً در سال 1988 آغاز شده است و تا قبل از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ، ادامه یافته است.میزان تکنولوژی و مواد اولیه منتقل شده ، در هر صورت نامشخص باقی مانده است.
SS -N- 4 وSS -N- 5 در نمایش عمومی موزه ارتش در روسیه در سال 1992 به نمایش عموم گذاشته شد. وجود این موشک ها نشان دهنده یک استراتژی پایدار برای توسعه طیف وسیعی از سیستم های مشتق شده از فناوری اسکاد است. مطمئناً این نکته نشان دهنده یک مفهوم طراحی اثبات شده است که در مقایسه با رویکرد عراق پیچیدگی کمتری دارد ( عراق برای رسیدن به برد بیشتر در صدد ترکیب خوشه ای از موشک های اسکاد بود ) . اما پیشرفت آهسته و کند مرحله توسعه برنامه نودونگ از سال 1992 ممکن است مربوط به قطع کمک های فعال از منابع روسی باشد. در حالی که شکی نیست نودونگ در کره شمالی طراحی و ساخته شده است اما به نظر می رسد از برخی جنبه ها از تجربه برنامه موشک های دریایی ماکایف و جزئیات طراحی آنها استفاده کرده باشد.

ساختار موشک نودونگ

گزارش های منتشر شده اشاره می کند که نودونگ موشکی با کلاهک 800 – 1000 کیلوگرمی قادر به طی مسافتی در حدود 900- 1000 کیلومتر است.گزارش های دیگری نیز وجود دارد که برد آن را با کلاهک 1 تنی ، 1300 کیلومتر اعلام کرده است.بیشترین احتمال در مورد این موشک این است که کره ای ها 4 موتور اسکاد – B ساخت خود را با هم ترکیب کرده و یک موتور بسیار قوی تر برای تولید رانش کافی برای آن تولید کرده اند.برخی از گزارش ها نیز اشاره دارد که تنها از یک موتور جدید و قدرتمند در ساختار آن استفاده شده است.تجمیع و خوشه ای کردن موتورهای ضعیف تر برای تولید یک موتور قدرتمند، یک معیار برای توسعه موشکی محسوب می شود.پیش از این نیز اتحاد جماهیر شوروی ، اتحادیه اروپا و چین از این روش برای توسعه موشک های خود استفاده کرده اند.اولین موشک از این نوع R – 12 / SS – 4 شوروی است که اولین بار در سال 1955 آزمایش شد و در سال 1957 عملیاتی شد.و یا می توان برای مثال به ساختار فناوری موشک DF – 3 / CSS – 2 چین اشاره کرد که در سال 1971 به مرحله عملیاتی رسید.کره شمالی 345 موتور موشک از نوع اسکاد در اختیار دارد و موشک جدید می تواند بر اساس فناوری این موتورها ساخته شده باشد زیرا که طراحی و تولید موتور جدید به وقت و سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد.از طرفی چالش های فنی نیز باعث می شود تا این موتورهای ضعیف تر در اولویت قرار گیرند.به عنوان مثال آزمایش یک موتور بزرگتر بسیار مشکل تر و سخت تر از آزمایش یک موتور کوچکتر است.تجربه نیز نشان می دهد که خوشه ای کردن موتورهای کوچکتر نسبت به موتور بزرگتر، اغتشاشات مکانیکی کمتری در موشک ایجاد می کند.موتورهای بزرگتر معمولاً اغتشاشات و لرزشهای مکانیکی تولید می کنند که به سمت انهدام کامل موتور تمایل دارد.با تمام این تفاسیر چنانچه از یک موتور بزرگ در ساختار نودونگ استفاده شود با توجه به برد و محموله آن لازم است که موتور مذکور 4 برابر موتور موشک اسکاد قدرت داشته باشد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

منابع متعدد طول نودونگ را 15– 16 متر و قطر آن را 1.2 – 1.3 متر ذکر کرده اند.از آنجا که این ارقام بر اساس تصاویر گرفته شده از راه دور اعلام شده ، بنابراین تخمینی است.با این حساب چنانچه قدرت موتور 4 برابر اسکاد فرض شود ، اندازه مخزن سوخت آن نیز 4 برابر اسکاد است ؛ که میزان سوخت تخمینی آن 12.4 مترمکعب است ، با چنین ابعاد وحجمی قطر موشک به 1.3 متر می رسد.طول تانک های سوخت نیز به 9.3 متر می رسد ( به علاوه برخی فضاهای اضافی بین مخازن سوخت ). اگر طول موتور که در قسمت پایینی مخازن قرار دارد مانند موشک اسکاد، 2 متر در نظر گرفته شود و همچنین مساحت مورد نیاز برای قرار دادن سیستم هدایت و هدفگیری و اندازه مخزن اکسید کننده بین مخزن سوخت وکلاهک مورد حساب قرار گیرد با توجه به قطر 1.3 متری و مخازن بزرگ سوخت که باعث می شود مخزن اکسید کننده 2 متر بزرگتر از مخزن اکسید کننده اسکاد – B باشد ، طول موشک 13.5 متر حدس زده می شود و اگر طول کلاهک را 2 متر در نظر بگیریم ؛ این طول به 15.5 متر می رسد که این اندازه با تمام موارد اعلام شده مطابق است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


کلاهک

فرض اصلی در مورد کلاهک نودونگ در مقایسه با کلاهک اسکاد – B این است که این کلاهک یک کلاهک عایق کاری شده نیست.برای افزایش دقت به نظر می رسد که کلاهک نودونگ در زمانی که به اوج ارتفاع پروازی می رسد از بدنه موشک جدا می شود.چنانچه این جدایش رخ ندهد احتمال دارد که بدنه موشک در فاصله 10 – 20 کیلومتری از سطح زمین به علت نیروهای وارد شده جوی متلاشی شود ، یعنی همان اتفاقی که در مورد موشک های الحسین عراق در جنگ خلیج فارس رخ داد.از آنجا که اندازه این کلاهک 70 درصد بزرگتر و سرعت بازگشتی آن نیز بسیار بیشتر از موشک الحسین است در صورت عدم جدایش کلاهک، این مشکل به شکل ملموسی موفقیت اصابت را تحت تاثیر قرار می دهد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

این جدایش از بدنه معمولاً هنگامی صورت می گیرد که تانک های سوخت خالی شده باشند.به نظر می رسد کره شمالی کلاهکی هسته ای را توسعه داده باشد که پیش از متلاشی شدن بدنه موشک از آن جدا می شود ، زیرا که متلاشی شدن بدنه دقت اصابت کلاهک را به طرز وحشتناکی کاهش می دهد.جدایش کلاهک هسته ای از بدنه نیاز به فناوری بسیار پیچیده ای ندارد ، علی رغم اینکه اگر انجام نشود؛ باعث ایجاد غلت های نابهنگام و کاهش دقت موشک می شود.نیروهای بالستیکی وارد شده بر کلاهک نیز حدود 36000 – 48000 نیوتن بر متر مربع ( 750 – 1000 پوند بر فوت مربع ) تخمین زده می شود.این امر موجب می شود تا تنش های حرارتی وارده بر کلاهک نیز به علت سرعت بسیار بالای بازگشتی آن به شدت افزایش یابد.در مورد میزان سوخت هم همان طور که گفته شد این مقدار 4 برابر میزان سوخت اسکاد – B تخمین زده می شود، یعنی اینکه موشک نودونگ حدود 16 تن سوخت با خود حمل می کند.وزن خالی موشک نیز 3000 – 4000 کیلوگرم در نظر گرفته می شود.با در نظر گرفتن این نکته که موتور موشک نیز 4 برابر اسکاد رانش تولید می کند ، می توان گفت که با کلاهک 1 تنی ؛ برد موشک به 915 – 965 کیلومتر می رسد که با اطلاعات بدست آمده از برآوردهای اطلاعاتی در مورد برد آن ، منطبق است.

افزایش برد نودونگ به 1300 کیلومتر

برخی منابع گزارش دادند که کره شمالی نمونه ای از موشک نودونگ با برد 1300 کیلومتر و کلاهک 1 تنی را توسعه داده است.چندی پیش یک روزنامه سعودی از اجرای آزمایش این موشک در سایتی در جنوب شرق ایران خبر داد.در میان تکذیب های کره شمالی، اما مسئله ای که خودنمایی می کند این است که کره شمالی برای آزمایش موشکی با این برد؛ محدودیت مکانی و جغرافیایی دارد که این مسئله باعث می شود تا استفاده از سایت های آزمایش خارجی برای این کشور حیاتی به نظر برسد.برای افزایش 300 کیلومتری برد این موشک لازم است که از جرم کلاهک آن کاسته شود.اگر فرض را بر این بگیریم که کره ای ها بدون کاهش وزن کلاهک میخواهند به این برد برسند، چند گزینه احتمالی برای تحقق این امر مطرح می شود:

1 – ساخت موتور جدید و نیرومند تر و یا ارتقای موتور کنونی موشک برای تولید رانش بیشتر
2 – افزایش طول موشک برای حمل سوخت بیشتر مانند آنچه که در مورد موشک اسکاد – C انجام شد
3 – کاهش وزن بدنه

در اینجا اعتقاد بر این است که احتمال سوم به واقعیت نزدیکتر است.تحقق 300 کیلومتر افزایش در برد نیاز به افزایش رانش موتور اسکاد به میزان 10 – 15 درصد دارد، که برای این مورد لازم است محور موتور بزرگتر شودکه کاری بسیار پرهزینه است و بعید است کره ای ها اینهمه هزینه را براحتی متقبل شوند.افزایش طول موشک و افزودن میزان سوخت به میزان 25 درصد نیز ؛ برد موشک را بین 100 – 150 کیلومتر افزایش می دهد که با توجه به محدودیت قدرت بالابر موتور؛ حتی اگر میزان افزایش سوخت 50 درصد باشد ، نهایتاً این افزایش برد به 200 کیلومتر می رسد.از این جهت ممکن است این افزایش برد با ثابت نگهداشتن جرم کلاهک به روش کاهش وزن بدنه بدست آمده باشد.فرض بر این است که مانند تجربه موشک های اسکاد – B و C ، جنس بدنه نودونگ از فولاد ساخته شده باشد.همواره معروف است که آلیاژ آلومینیوم و منیزیم نخستین بار در بدنه موشک DF – 3 / CSS – 2 و DF – 4 / CSS – 3 چینی مورد استفاده قرار گرفته است.پس چنانچه کره شمالی قابلیت ساخت موشک با مواد مشابه را داشته باشد ؛ احتمال دارد که از وزن موشک به میزان 1 تن کاسته شود وچنین کاهشی در وزن باعث افزایش 300 کیلومتری در برد همراه با کلاهک 1 تنی خواهد شد.برخی تحلیل های بدبینانه اطلاعاتی نیز اعتقاد دارند که کره شمالی در واقع موشک نودونگ را با برد استاندارد 1300 کیلومتر توسعه داده است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

مشخص نیست که کره ای ها بتوانند از عهده گذر از موانع تکنولوژیکی ساخت چنین سیستمی برآیند، زیرا آنها تا کنون فناوری استفاده از آلیاژهای پیشرفته آلومینیوم به صورت بومی را در سیستم های هوافضایی نداشته اند و به نظر نمی رسد به صورت محلی فناوری ساخت بدنه های موشکی بزرگ به وسیله آلیاژهای آلومینیوم را در اختیار داشته باشند ، پس به احتمال زیاد از تجربه کشورهای خارجی مانند ایران در توسعه این فناوری ؛ بهره برده اند.

برآورد دقت نودونگ

نودونگ ترجیحاً برای هدایت اینرسیایی از چند ژیروسکوپ و وزن بدنه استفاده می کند.سیستم هدایت آن نیز از پره های گرافیتی برای هدایت گازهای خروجی حول محور طولی موشک بهره می برد، دقیقاً مانند سیستمی که در موشک اسکاد – B و همچنین موشک DF – 3 چین با یک خوشه چهارتایی از موتورها به کار رفته است.در برآورد دقت نودونگ فرض را بر این می گیریم که این موشک از همان سیستم هدایتی استفاده می کند که در موشک اسکاد بکار رفته است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

افزایش خطای موشک اسکاد – B به این دلیل است که کلاهک آن در هنگام بازگشت ، از بدنه جدا نمی شود.در اینجا ما این نکته را در نظر می گیریم که کلاهک نودونگ پیش از رسیدن به ارتفاع پایین از آن جدا خواهد شد.در یک برآورد محتاطانه در مورد دقت این موشک دایره خطای احتمالی 1300 الی 2000 متر را می توان برای آن تخمین زد ، اما اگر کلاهک موشک در هنگام فرود دچار غلت های غیر قابل پیش بینی شود؛ این دقت کمتر و دایره خطا نیز بزرگتر خواهد بود.کما اینکه منابع دیگری این دقت را بین 2000 تا 4000 متر تخمین می زنند.با این حساب اعتقاد بر این است که چنین دقتی با توجه به برد موشک کم و قابل توجه است.2 عامل اصلی برای خطای اصابت موشک وجود دارد:

1 – خطای هدف گیری در هنگام شلیک ، اشتباه در تعیین زاویه شلیک و مسیر بالستیکی مناسب
2 – نیروهای آیرودینامیکی وارد شده لایه های جوی به موشک در حال بازگشت به زمین.

اگر به هر دلیل کلاهک جدا شده از مسیر خود منحرف شود، دقت پرتابه موشک به شکل غیر متعارفی کاهش پیدا می کند. این نوع از غلت کلاهک موشک در پرواز بالستیک موشک های اسکاد B ، C/ الحسین ؛ صدام و موشک های بالستیک اسکاد - D / العباس در طول جنگ خلیج فارس مورد توجه قرار گرفت . سیستم هدایت این نوع موشک ها تنها در هنگام مرحله رفت یعنی مرحله ای که در آن موتور موشک کار می کند؛ عمل می کند و تنها قادر است این خطا را کاهش دهد اما نمی تواند آن را به صفر برساند.لازم به ذکر است که هدایت موشک در فاز برگشتی نیاز به فناوری هایی دارد که به دست آوردن آن کار بسیار دشواری است. در کنار کره شمالی ، هر دو کشور پاکستان و ایران نیز از فناوری نودونگ بهره می برند که در ایران به شهاب – 3 و در پاکستان به غائوری – 2 معروف است.در هر دو ظاهراً با چرخش تقویت کننده تک مرحله و ترکیب کلاهک شروع می شود و در حدود 10 ثانیه پیش از اتمام پرواز در ثانیه 110 کلاهک از بدنه جدا می شود و در مسیر ورود مجدد به جو قرار می گیرد و پایدار می شود.چنانچه در این مرحله از سیستم های هدایت ماهواره ای مانند جی پی اس استفاده شود ، دقت این موشک ها به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.هنوز برای بسیاری از تحلیل گران دقت این موشک ها از 190 متر تا بیش از 1 کیلومتر است.به همان اندازه این واقعیت نیز آشکار شده است که در منطقه ،آزمایشات موشک شهاب – 3 ایران بارها در آزمون پرواز شکست خورده است.کلاهک هایی که به بدنه متصل شده در نتیجه غلت و یا به احتمال قوی در طول ورود مجدد آن به جو، نابود می شود.

قابلیت اطمینان موشک

قابلیت اطمینان از موشک های کره شمالی تاکنون مسئله ای سئوال برانگیز بوده است.هزینه های انجام آزمایشات پروازی برای این کشور معمولاً با هزینه های سیاسی و اقتصادی زیادی همراه است که انجام آزمایشات کافی برای اطمینان از کیفیت مطلوب آنها را محدود می کند.با این حساب کیفیت موشک های کره ای که در گذشته به ایران صادر شده است نیز پایین بوده و نمی توان نسبت به ایمنی به کارگیری این موشک ها اطمینان چندانی داشت.برخی از اجزای کلیدی موشک مانند موتور موشک را می توان حتی روی زمین آزمایش کرد ولازم نیست حتماً در آزمون های پروازی کیفیت آنها را محاسبه کرد اما با این حساب به نظر می رسد که کیفیت نودونگ از کیفیت اسکاد – B و C بسیار پایین تر باشد ؛ زیرا:موشک نودونگ ابعاد بزرگتر و سرعت بیشتری نسبت به اسکاد – B و C دارد، بنابراین با بارها و فشارهای بسیار نیرومندتر جوی روبه روست که این مسئله می تواند باعث متلاشی شدن بدنه موشک و انهدام آن در طول پرواز شود.اگر قابلیت اطمینان پذیری موتور اسکاد را 95 % در نظر بگیریم، موتور نودونگ با یک ساختار چهارتایی از موتورهای اسکاد نیز از این قاعده پیروی می کند یعنی (0.95 ) 4 = 81 درصد قابلیت اطمینان پذیری دارد.اما اگر تنها از یک موتور در ساختار نودونگ استفاده شود ، این قابلیت اطمینان به 66% می رسد.

گام بعدی توسعه نودونگ

گزارش هایی نیز وجود دارد که از برنامه کره شمالی برای ساخت موشک نودونگ – 2 با برد 1500 تا 2000 کیلومتر حکایت می کند.برای ساخت چنین موشکی لازم است موتوری بسیار قوی تر از اسکاد – B طراحی و ساخته شود، کما اینکه قبلاً نیز از این روش استفاده شده است.موشک چینی DF – 3 که برای نخستین بار در سال 1966 مورد آزمایش قرار گرفت نیز از این تجربیات به شمار می رود.این موشک 2800 کیلومتر برد دارد و از یک موتور متشکل از یک خوشه چهارتایی از موتورهای موشکی بهره می برد.ظرفیت حمل سر جنگی این موشک نیز 2 تن است..اولین موشک 2 مرحله ای چینی موسوم به DF – 4 ( اولین بار در سال 1970 مورد آزمایش قرار گرفت ) نیز از یک سیستم DF – 3 در مرحله اول و یک موتور دیگر به عنوان مرحله دوم استفاده می کند.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

البته توسعه چنین سیستم هایی توسط کره شمالی در حال حاضر وابستگی زیادی به کمک های فنی خارجی دارد. برای فهم امکان افزایش برد این موشک ها ، باید این نکته را در نظر بگیریم که موتورهای اسکاد همچنان به عنوان پایه اصلی برای توسعه این موشک ها مورد استفاده قرار می گیرند.کره ای ها می توانند با خوشه ای کردن 4 موتور اسکاد – B ( مشابه تجربه نودونگ ) به عنوان مرحله اول و یک موتور اسکاد – B به عنوان مرحله دوم و با کاهش وزن بدنه و یا حتی حذف بالک های مرحله اول و دوم، موشکی با برد 1750 – 1800 کیلومتر و کلاهکی به جرم 1000 کیلوگرم تولید کنند.البته این طرح یک مدل ساده وخام بر اساس توانایی های تکنولوژیکی کره شمالی است.
از ارائه این تحلیل در مورد برنامه کره شمالی چند نتیجه مشخص می توان گرفت:

1 – کره شمالی با استفاده از فناوری موشک های اسکاد؛ توانایی ساخت موشک هایی را دارد که با کلاهک 1 تنی قابلیت رسیدن به برد 1000 کیلومتر را دارند

2 – در نگاه اول کره ای ها می توانند با حفظ کلاهک 1 تنی ، برد موشک نودونگ را به 1300 کیلومتر افزایش دهند. ظاهراً آنها قادرند بدنه های پیشرفته با استفاده از آلیاژ آلومینیوم برای موشک های نودونگ بسازند ( البته طبق بدبینانه ترین تحلیل های اطلاعاتی ایالات متحده ) از جهتی چنانچه این موشک ها با برد 1000 – 1300 کیلومتر بر اساس فناوری اسکاد ساخته شده باشند ، این به معنای پیشرفت قابل توجه فناوری موشکی در کره شمالی نیست.

3 – دقت نودونگ در هنگام اصابت به هدف به چند کیلومتر می رسد و کاهش این دایره خطا ، کار بسیار مشکل و سختی است. حتی با توسعه سیستمهای هدایت موشک برای کاهش خطای بازگشتی نیز به نظر نمیرسد این دقت چندان بهبودی پیدا کند که با این توصیف موشک نودونگ با این دقت بسیار ضعیف برای استفاده نظامی موثر چندان مورد اطمینان نیست اما برای ایراد ضربات متعارف و یا شیمیایی و میکروبی بر ضد اهداف بزرگ دشمن مناسب به نظر میرسد. اما با این حساب حتی اگر کره ایها این موشک را به کلاهکهای اتمی هم مجهز کنند این دقت پایین به آنها این امکان را نمیدهد تا از آن برضد اهداف نقطه ای نظامی دشمن استفاده کنند.
منبع:www.moshak2000.blogfa.com ( همراه با دخل و تصرف)

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 149
تاریخ عضویت: دو شنبه 30 اردیبهشت 1392, 12:44 am
سپاس‌های ارسالی: 367 بار
سپاس‌های دریافتی: 409 بار

Re: برنامه موشکی کره شمالی- نودونگ

پست توسط zadhoosh » سه شنبه 8 مرداد 1392, 2:54 am

ضمن تشکر، نوشته اید:
گر قابلیت اطمینان پذیری موتور اسکاد را 95 % در نظر بگیریم، موتور نودونگ با یک ساختار چهارتایی از موتورهای اسکاد نیز از این قاعده پیروی می کند یعنی (0.95 ) 4 = 81 درصد قابلیت اطمینان پذیری دارد.اما اگر تنها از یک موتور در ساختار نودونگ استفاده شود ، این قابلیت اطمینان به 66% می رسد.
ولی در مورد منبع این حدث و به ویژه رقم ٪66 اشاره نشده. و یک سوال : پس از جدایش کلاهک از بدنه،هدایت آن به چه شکل انجام خواهد شد؟
در ضمن دستیابی کره به برد موشکی بالاتر را بدبینانه دانسته اید که نشان می دهد نویسنده خود را در جبهه ی دشمنان کره می بیند (البته نویسنده و نه لزوما شما) .
و در آخر به نظرم استفاده از تجربیات موشکی کره و چین برای ایران مفید بود و کمک به کره هم می تواند از این جهت که امریکا و ناتو مجبور خواهند شد همچنان بخشی از توان خود مصروف آن هدفی دور از خاورمیانه بکنند برای ایران مفید باشد.

ولا تتبعوا خطوات الشیطان
با شیطان بزرگ طرح گام به گام نریزید
!

Major
Major
پست: 156
تاریخ عضویت: جمعه 16 مرداد 1388, 8:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 2886 بار
سپاس‌های دریافتی: 2183 بار

Re: برنامه موشکی کره شمالی- نودونگ

پست توسط apadana11 » سه شنبه 8 مرداد 1392, 1:24 pm

zadhoosh نوشته شده:ضمن تشکر، نوشته اید:
گر قابلیت اطمینان پذیری موتور اسکاد را 95 % در نظر بگیریم، موتور نودونگ با یک ساختار چهارتایی از موتورهای اسکاد نیز از این قاعده پیروی می کند یعنی (0.95 ) 4 = 81 درصد قابلیت اطمینان پذیری دارد.اما اگر تنها از یک موتور در ساختار نودونگ استفاده شود ، این قابلیت اطمینان به 66% می رسد.
ولی در مورد منبع این حدث و به ویژه رقم ٪66 اشاره نشده. و یک سوال : پس از جدایش کلاهک از بدنه،هدایت آن به چه شکل انجام خواهد شد؟
در ضمن دستیابی کره به برد موشکی بالاتر را بدبینانه دانسته اید که نشان می دهد نویسنده خود را در جبهه ی دشمنان کره می بیند (البته نویسنده و نه لزوما شما) .
و در آخر به نظرم استفاده از تجربیات موشکی کره و چین برای ایران مفید بود و کمک به کره هم می تواند از این جهت که امریکا و ناتو مجبور خواهند شد همچنان بخشی از توان خود مصروف آن هدفی دور از خاورمیانه بکنند برای ایران مفید باشد.جناب zadhoosh گرامیتصویر

در مورد اعداد و ارقام مربوط به قابلیت اطمینان موتورهای اسکاد و نودونگ نویسنده دلیلی برای حرف خود در متن اصلی ذکر نکرده است و در مورد برخی جملات هم، از آنجایی که این متن ترجمه منبعی غربی است،سعی شده رعایت امانت در ترجمه صورت بگیرد .اما در مورد هدایت کلاهک :
در ابتدا موتور اصلی موشک یا بوستر، کلاهک را در مسیر منحنی بالستیکی مورد نظر قرار می دهد (خارج کردن کلاهک از جو زمین) پس از اتمام این کار کلاهک بوسیله موتور کوچکی که در انتهای ان واقع شده با هدایت سیستم هدایت کامپیوتری تعبیه شده در موشک (برای حفظ مسیر بالستیکی موشک) به سمت رسیدن به ارتفاع اوج مانور داده و به طرف ان حرکت می کند .پس از رسیدن به ارتفاع مورد نظر موتورکوچک واقع در کلاهک به دلیل تمام شدن سوخت از کار افتاده و در این مرحله کلاهک جنگی در خط سیری متفاوت با موشک قرار گرفته و وارد جو زمین می شوند.

موفق باشید

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”