IED،ارزان ترین فرشته مرگ

در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

IED،ارزان ترین فرشته مرگ

پست توسط TD » جمعه 25 مرداد 1392, 11:14 am

واژه IED کوتاه شده عبارت improvised explosive device و به معنای وسیله انفجاری ارتقا یافته است و در زبان عامیانه به آن بمب کنار جاده ای یا roadside bomb گفته میشود.
  تصویر  
IED در کارگاه های خانگی تولیدمیشوند و اساس ساخت این بمب ها استفاده از انواع مواد منفجره مثل مین،گلوله های توپ و خمپاره،C-4، تی ان تی،سمتکس و ... است.یکی از ساده ترین راه های استفاده از این مواد منفجره،وصل کردن این گلوله ها به همدیگر است.در این روش برای نمونه 4 یا 5 گلوله توپ 155 میلی متری،گلوله خمپاره یا بسته های انفجاری دارای C-4 و تی ان تی به وسیله چند رشته سیم به یکدیگر متصل می شوند و در یک مسیر در چند نقطه نزدیک به هم قرار می گیرند و در لحظه مناسب توسط شخصی که در فاصله دور پنهان شده است با ارسال یک سیگنال الکترونیکی منفجر می شود.

  تصویر  
  تصویر  
  تصویر  
روش دیگر برای فعال کردن این مواد منفجره،استفاده از تلفن های همراه است.بر روی این بسته های انفجاری گیرنده هایی نصب می شوند که به وسیله امواج تلفن همراه فعال می شوند و بسته انفجاری را منفجر می کنند. بعضی از گروها نیز برای منفجر کردن این بسته های انفجاری، از نیروهای انتحاری به صورت پیاده و یا سوار بر وسایل نقلیه مثل اتومبیل و یا موتورسیکیلت استفاده می کنند.

  تصویر

تصویر  یکی دیگر از راه های فعال کردن این بمب ها استفاده از پرتو فرو سرخ است.در این روش کاربران با تاباندن پرتو فروسرخ به گیرنده موجود بر روی بسته انفجاری،مکانیزم انفجاری را فعال می کنند.

اما نوع دیگری از این مواد منفجره ارتقا یافته که در عراق و افغانستان بسیار مورد استفاده قرار گرفته و بسیار نیز موثر بوده است "نفوذگرهای شکل گرفته انفجاری" با نام لاتین "Explosively form penetrator یا EFP" هستند.نحوه عملکرد این وسیله انفجاری عموما به این شکل است که در درون یک استوانه فلزی و یا پلاستیکی، مواد منفجره کار گذاشته شده و بر روی این مواد و در بالای استوانه یک صفحه فلزی که عموما از جنس مس است قرار می گیرد.
پس از منفجر شدن مواد داخل سیلندر مورد نظر، صفحه فلزی قرار گرفته بر روی سطح استوانه با سرعت 6 برابر سرعت صوت یا به عبارتی 2000 متر بر ثانیه به سمت جلو رانده می شود. این چنین، پرتابه فلزی با سرعت می تواند به راحتی به بدنه بسیاری از خودروهای زرهی نفوذ کرده و ایجاد خسارت کند.

  تصویر  
نکته مورد نظر در مورد این مواد منفجره این است که کاربران این سیستم می توانند مواد منفجره را قبل از رسیدن نیروهای دشمن فعال کنند و این پرتابه می تواند تا فاصله ای در حدود 50 متر را طی کرده و به هدف مورد نظر خود نفوذ کند.

در حال حاضر با توجه به خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق، عمده استفاده از این نوع مواد منفجره در افغانستان است.

برای جلوگیری از خسارت های مالی وجانی نیروهای آمریکایی اعلام کرده اند که برای هر عدد از این مواد منفجره که توسط مردم محلی تحویل داده شود 100 دلار پرداخت خواهند کرد.البته باید توجه داشت که افغانستان سرزمین کوهستانی با راه هایی بسیار صعب العبور است که عملا امکان استفاده از خودروهای بزرگ ضد انفجار مانند بوفالو در آن وجود ندارد و نیروهای مستقر ناچار به استفاده از خودروهایی مثل "هامر" از سری " هاموی" هستند که در برابر این تهدید آسیب پذیر هستند.

درهر حال،صنایع دفاعی نیز به سرعت به این مبارزه وارد شدند.برای نمونه در افغانستان،خودروی Husky با یک کیت مخصوص کشف IED مجهز شده است که شامل یک رادار نفوذگر در زمین می باشد که قابلیت نفوذ در زمین و شناسایی اجسام دفن شده فلزی و غیر فلزی را دارد.این تکنولوژی در سال 2009 در افغانستان عملیاتی شد و ارزش خود را با انجام چندین عملیات کشف و خنثی سازی و یا منهدم کردن IED بدون تلفات انسانی اثبات کرده است.این پیشرفت ها در مورد تجهیزات سربازان نیز به انجام رسیده است.بنا بر اعلام اداره مشترک مبارزه با IED آمریکا،سیستم شناسایی مواد شیمیایی Ahura که اولین سیستم عملیاتی در میدان نبرد است که قابلیت تشخیص مواد منفجره خانگی و تشخیص مواد پایه ای را دارد نیز در عراق و افغانستان عملیاتی شده و موفقیتهایی را نیز کسب کرده است.

  تصویر    تصویر  
   

طراحی و توسعه نسل دوم از تکنولوژی های کشف و مقابله با IED در کل تبدیل به یکی از مهمترین اولویتهای بخش های دفاعی در سطح جهان برای برنامه های تحقیق و توسعه شده است که خود به نوبه بودجه زیادی را نیز برای پاسخ گویی به نیازها،احتیاج دارند.جدا از بحث مراقبت و کشف،تعداد دیگری از تکنولوژی ها با پتانسیل بالا برای حفظ جان نیروها در مرحله پیشرفت هستند که می توان به سیستم دورایستای بی سیم و مختل کننده اپتیکی پیش از انفجاراشاره کرد.(این تکنولوژی به منظور اختلال در امواج تلفن های همراه که به منظور فعال کردن بمب ها به کار می رود طراحی شده اند.).
بنا بر تخمینهایی پژوهش های وزارت امنیت داخلی آمریکا،تکمیل و عملیاتی کردن نسل بعدی تکنولوژی های ضد IED به بودجه سالیانه بیش 5 میلیارد دلار نیاز دارد.

بنا به گفته های اداره مشترک مبارزه با IED و تیم های خنثی سازی که به تازگی از عراق و افغانستان بازگشتند،روبات ها یکی از مهمترین ابزارها در زمینه مقابله با IED ها هستند.روباتهای مثل:MARCBot و XBOT و Talon قابلیت پاکسازی جدی را برای نیروهای آمریکایی فراهم می کند و این در حالیست که در ژانویه 2010 نیروهای انگلیسی نیز روبات اژدهای دونده را که روبات پیشرفته و قابل حمل توسط نفر و ایده آل برای شرایط افغانستان است را عملیاتی کردند.همچنین نیروهای آمریکایی از پرنده هایی یوفو مانند مجهز به سنسور های حرارتی و دیگر سنسور ها در مبارزه با IED استفاده میکنند که آنها نیز نتایج درخشانی در کارنامه های خود دارند.
اضافه شدن این تکنولوژی های برتر تضمین می کند که در امر مبارزه دورایستا،روباتها و پرنده های یوفو مانند به عنوان مهمترین جز باقی می مانند.

  تصویر  
بر طبق گزارش اداره مشترک مبارزه با IED امروزه دشمن برای کشتن 1 سرباز آمریکایی بایستی 7 عدد IED کار بگذارد.به نظر میرسد که موازنه در حال تغییر است.

   
  تصویر  
به نظر می رسد که حفظ صلح بیش از هر چیز بستگی به مقابله با IED ها دارد.

منبع:

http://irartesh.ir/Forum/Catgory/40/Post/272
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد جنگ افزار”