معرفی قایق های تندرو کلاس ips-16 با توضیحات و تصاویر متعدد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات و تسليحات دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

معرفی قایق های تندرو کلاس ips-16 با توضیحات و تصاویر متعدد

پست توسط TD » شنبه 16 شهریور 1392, 9:37 pm

شناور ips-16 ساخت کره شمالی ، ابتدائاً با نام کلاس «پیکاب» معرفی شده و در نمونه های جدیدتر ، نام های دیگری مثل باور و ذوالفقار بر آن نهاده شد و به صورت تولید انبوه در برنامه تولید قرار گرفته و در خدمت نیروی دریایی سپاه پاسدارن در آمدند .
[BLOCKQUOTE]امروز بیشتر این قایق ها را در نوع اژدر افکن با نام ips-16 کلاس پیکاپ و در نوع موشک انداز با نام قایق تندرو باور 1 میشناسند و این درحالی است که نام باور 2 متعلق به قایق های پرنده ساخت ایران است . این شناور به دو اژدر 324 میلیمتری در دو جایگاه مخفی در طرفین بدنه، و در نمونه هایی موشک های ضد کشتی کوثر یا نصر 1 و تیربارهای 12.7 میلیمتری مجهز است .

تصویر زیر از کابین شناور پر سرعت باور :

تصویر

این قایق تندرو از همرده ی خود یعنی ips-18 محبوب تر بوده و طراحی فوق العاده ی آن از حیث رادارگریزی بدلیل مخفی بودن جایگاه های پرتاب اژدر و همچنین طراحی شکسته و اریب ، اهمیت ویژه ای به آن بخشیده .

علاوه بر رادار گریزی ، قسمت های تحتانی بدنه طوری طراحی شده است که قابلیت مانور پذیری بالایی را در سرعت های بالا به آن میبخشد و همین امر موجب شده است که در کلاس دیگری از این نوع قایق، ظاهراً جایگاه حمل اژدر حذف شود و به موشک های ضد کشتی نصر 1 و یا کوثر مجهز شود و بواسطه طراحی فوق العاده خود ، توانایی شلیک در حال حرکت را داشته و با این اوصاف میتواند در کنار قایق تندرو موشک انداز ذوالفقار "آذرخش" به انجام وظیفه بپردازد .

نسل جدید این شناور که با نام باور و ذوالفقار شناخته میشود ، به عنوان یک شناور گشت دریایی و بر اساس ایده حمله سریع به کشتیهای دشمن طراحی شده و مجهز به موشک های ضد کشتی میانبرد و سامانه راداری مربوطه میباشد .

موشک کروز ضدکشتی نصر1 ساخت ایران بعنوان سلاح اصلی قایق تندرو باور با برد 35 کیلومتر است که دورایستایی بهتری به این شناور در مقابله با تسلیحات ناوهای دشمن می دهد و این درحالی است که بواسطه ی طراحی رادارگریز آن در این برد ، در دید رادار های حریف قرار نمیگیرد .

همچنین این شناور "باور" میتواند با سرعت 140 کیلومتر بر ساعت بدون بالا و پایین رفتن بر روی موج ها و از دست دادن تعادل به ماموریت خود بپردازد که در شناورهای با سرعت کندتر از باور و بعضا حتی نصف آن ، معمولا به واژگونی قایق منجر میشود .

کارآیی مناسب، سرعت بالا، مانور سریع و دریانوردی خوب را از ویژگیهای نسل جدید این شناور برشمرده اند و بدنه این شناور بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده است و از پیشرفته ترین تجهیزات بومی مخابراتی، ناوبری والکترونیک برخوردار است. اين شناور تندرو به عنوان يکي از پرتعداد ترين نمونه هاي بعد از سال هاي دفاع مقدس بطوری که تا یکی دو سال قبل حدود 80 فروند از آن ساخته شده بود . این شناور با حداقل جرم 13.75 تن ، طول 16.3 متر ، عرض 3.75 متر ، بردي برابر 320 مايل دريايي داشته و سه خدمه دارد و میتواند تا 28 نفر را با خود حمل کند .

کشور سازنده: ایران و نمونه ips-16 کره شمالی
وزن: 13.75 متر
طول: 16.3 متر
عرض: 3.75 متر
آبخور: 0.67 متر
برد: 600 کیلومتر
خدمه: 3 نفر
تسلیحات: دو مقر پرتاب اژدر 324 میلیمتری و یا دو فروند موشک ضد کشتی نصر1 یا کوثر + تیربار 20 م م [/BLOCKQUOTE]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات و تسليحات دريايي”