بیوگرافی فرانک لوید رایت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با سبک‌ها و مشاهير معماري به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hani1459, شوراي نظارت, hani1459, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج شنبه 1 اسفند 1387, 4:27 am
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

بیوگرافی فرانک لوید رایت

پست توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392, 2:17 am

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]زندگینامه فرانک لوید رایت 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]فرانک لوید رایت (متولد ۱۸۶۷ ژوئن ۸ — ۱۹۵۹ آوریل ۹) معمار آمریکا یی ، طراح داخلی ، نویسنده و مربی ، که در طراحی بیش از ۱،۰۰۰ پروژه دست داشت ، و منجر به بیش از ۵۰۰ اثر شد.رایت مروج معماری ارگانیک بود.آثار او شامل نمونه های اصلی و ابتکاری بسیاری از انواع ساختمان های مختلف ، از جمله دفاتر ، کلیساها ، مدارس ، آسمان خراش ها ، هتل ها ، موزه ها و غیره است. رایت همچنین اغلب طراحی بسیاری از عناصر داخلی ساختمان خود را ، مانند مبلمان و رنگ آمیزی شیشه را انجام می داد.رایت نویسنده ۲۰ کتاب و مقاله و سخنران محبوب در ایالات متحده و در اروپا بود.طبق تحقیقی که در سال ۱۹۹۱ توسط موسسه آمریکایی انجام گرفته از بین معماران رایت ” بزرگترین معمار آمریکایی در تمام دوران” شناخته شده است.

 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]بیوگرافی 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] فرانک لوید رایت در شهر ویسکانسین ، ایالات متحده ، دراوایل سال ۱۸۶۷ متولد شد.نام اصلی او فرانک لینکلن رایت بود اما ، او نام خود را بعد از طلاق پدر و مادرش ‘تغییر داد و به افتخار خانواده مادر خود ، لوید را انتخاب کرد. پدر او ، ویلیام کری رایت (۱۸۲۵-۱۹۰۴) بود. ویلیام رایت و آنا لوید در زمانی که آنا به عنوان سرپرست مدارس شهر فرستاده شده بود با یکدیگر آشنا شدند . ویلیام رایت بعد از ازدواج در دین یکتاپرست شد. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]در سال ۱۸۷۶ آنا از یک نمایشگاه بازدید کرد و بلوک هایی برای خلاقیت بچه ها در این نمایشگاه مشاهده کرد و بسیار هیجان زده شد و تصمیم گرفت از آن به عنوان پایه آموزش در کودکستان خود استفاده کنید همچنین یک مجموعه را نیز برای خانواده خود خریداری کرد و فرانک زمان زیادی را با این ورزش فکری سپری کرد و می توانست حجم های سه بعدی مختلفی را بسازد او بعدها تاثیر این بازی فکری را در مسیر زندگیش گوش زد می کند که باعث پرورش خلاقیت در او شده بود. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] در سال ۱۸۵۵ پدر و مادر او از یکدیگر طلاق گرفتند و در همین زمان بود که او نام خود را به خانواده مادری اش تغییر داد. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] او به عنوان دانشجوی ویژه در سال ۱۸۸۶ در دانشگاه ویسکانسین قبول شد وپس از تحصیل مهندسی راه و ساختمان به شیکاگو مهاجرت کردو به شرکت معماری Lyman
S
 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]ilsbee ملحق شد. در عرض یک سال آنجا را ترک و به عنوان کارآموز به لویی سالیوان رفت و موفق به استخدام در دفتر مشهور(سولیوان و ادلر) شد با تماسهایی که با استادش داشت او را با گرایشهای مکتب شیکاگو آگاه ساخت. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] در سال ۱۸۸۹ اقدام به تاسیس دفتر شخصی در کنار دفتر استاد عزیزش کرد. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] در سال ۱۸۹۱وی شروع به اجرای طرحهایی به صورت مخفی کرد که در سال ۱۸۹۳ استادش متوجه پنهان کاری وی شد و او را اخراج کرد و این شروع فعالیت های مستقل رایت بود. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] در ۱۸۸۹ ،با کاترین لی “کیتی” توبین (۱۸۷۱-۱۹۵۹) ازدواج کرد. ازدواج او با کتی که دختر یک تاجر بود باعث شد که او بیشتر شناخته شود.به کمک یک وام شروع به ساختن خانه شخصی خود کرد. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] رایت در طول عمر خود کارهای بزرگ و ماندگاری از خود به جای گذاشت که معروفترین آنها خانه آبشار و موزه گوگنهایم نیویورک است. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] رایت در سال ۱۹۵۹ در نهم آوریل در فونیکس آریزونا از دنیا رفت و جسد او در ویسکونسین به خاک سپرده شد. 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] خانه آبشار 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] او کار خود را به عنوان “معماری ارگانیک” توصیف می کرد و آن را به اثبات رساند. در حالی که تفسیر دیگران از این سبک معماری معانی بسیار متفاوتی داشت اما برای او معنای مجموعه ای از اصول مربوط به چشم انداز واحد از ساختمان ،ساختار و روابط بیرونی آن (با طبیعت محیط اطراف) و باطنی (عناصر طراحی که نفوذ طبقات ، دیوارها ، پنجره ها ، تیرها و غیره) را در بر می گرفتند بود. 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]آثار فرانک لوید رایت 
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]  
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]برای او آب و درختان مزاحمتی ایجاد نمی کردند بلکه قسمتی از معماری پویای او بودند و به گونه ای آنها را در کنار مصالح ساختمانی بی روح به کار برده است که گویی این مصالح نیز بخشی از طبیعت می باشد.
این است که او را در این سبک به همه دوستاران معماری در زمره برترین ها معروف کرده است. 

[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]موزه گوگنهایم نیویورک
در سال ۱۹۳۹ ، بنیاد موزه گوگنهایم تاسیس شد.در طی چند سال به تعداد آثاراین موزه افزوده شد از جمله آثاری از نقاشی های مارک شاگال ، رابرت دولونه ، فرناند لژه ، آمادئو مودیلیانی و پابلو پیکاسو. مجموعه سرعت زیادی به خود گرفته بود، بنابراین در سال ۱۹۴۳ ، Rebay گوگنهایم نامه ای به فرانک لوید رایت نوشت واز او خواست تا ساختمانی را برای این موزه طراحی کند. در پاییز سال ۱۹۵۹ ، ده سال پس از مرگ سلیمان گوگنهایم و شش ماه پس از مرگ فرانک لوید رایت موزه درهای خود را برای اولین بار بر روی عموم مردم باز کرد.
داخلی گالری با فرم مارپیچ حلزونی آرام از سطح کف تا بالای ساختمان به آرامی حرکت می کنید و نقاشی ها همراه دیوارهای مارپیچ نمایش داده می شوند. 

[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]بیشتر انتقادها از تحت الشعاع قرار گرفتن ساختمان نسبت به آثار درون آن می باشد که باعث شده نتوان پنجره ای در سطوح دیوار تعبیه کرد گر چه به صورت بسیار سخاوتمندانه ای نور به درون گالری راه می یابد اما سایه بازدیدکنندگان بر روی آثار تاریکی میکند و برای نمایش حتما باید از نور مصنوعی استفاده کرد.
بین سپتامبر ۲۰۰۵ و ژوئیه ۲۰۰۸ ، موزه گوگنهایم مورد ترمیم بیرونی قرار گرفت.
در فاز اول این پروژه ، گروهی از معماران مرمت ، مهندسان سازه و معماری با یکدیگر همکاری کردند تا یک ارزیابی جامع از وضعیت فعلی ساختمان داشته باشند.
به وسیله تکنولوژی لیزر تمامی قسمتهای ساختمان مورد عرض یابی قرار گرفت که در نوع خود کم نظیر بود و موارد مورد نظر ترمیم شد.
در ۲۲ سپتامبر ، ۲۰۰۸ ، دوستان و طرفداران گوگنهایم در نیویورک گرد آمده به علامت اتمام نوسازی بعد از ۳ سال نسبت به فرانک لوید رایت طراح موزه ادای احترام کردند. 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[FONT=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]اثار فرانک لوید رایت 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    

ارسال پست

بازگشت به “سبک‌ها و مشاهير معماري”