تحلیل سبد کاربران سنترال

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت, Solver, شوراي نظارت

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12411 بار
تماس:

Re: تحلیل سبد کاربران سنترال

پست توسط Solver » دو شنبه 9 دی 1392, 3:38 pm

,

افزایش سرمایه از محل سود انباشته، خیلی بحث برانگیز است. برخی معتقدند خوب است و برخی مثل من معتقدند یک پرتگاه است. شبیه فردی با کایت بخواهد از پرتگاه پرش کند، اگر محاسباتش غلط باشد سقوط خواهد کرد و اگر درست باشد پرواز میکند.

متاسفانه تجربه نشان داده در کشور ما اکثر مواقع افزایش سرمایه ها به غلط و بیشتر نمادین بوده است خصوصا آنها که از محل سود انباشته می باشد و به اصطلاح همان باد کردن یا تورم اقتصادی هست. که برخی به اشتباه اون را توسعه اقتصادی میدانند.

فرض کنید یک کارخانه با 10 میلیارد سرمایه، 100 میلیون تومان سود حاصلش باشد. اگر همین کارخانه با 20 میلیارد سرمایه بخواهد 200 میلیون سود حاصلش باشد، به تصور خیلی ها رشد کرده است در حالی که در اقتصاد بهش میگن باد کرده است.

برای شرکت های حاضر در بورس، اگر به نسبت P به E یعنی قیمت به پیش بینی سود سالیانه دقت کنید. به خوبی میتوانید کشف کنید یک افزایش سرمایه همراه با توسعه اقتصادی بوده است یا همراه با تورم اقتصادی. اگر این نسبت قبل و بعد از افزایش سرمایه ثابت باشد، پر واضح است که ما شاهد باد کردن اون شرکت بوده ایم. اما اگر P به E رشد داشت ما شاهد توسعه اون شرکت بودیم.

رفتن به سراغ اون شرکت ها که متورم شده اند، شاید در نگاه اول سودآور باشد، اما این تورم به 2 دلیل موجبات ضرر سرمایه گذاران یا در بورس سهامداران را به همراه خواهد داشت. یک شکل گیری هزینه های پیوندی حاصل از افزایش سرمایه (بنیادی)، و بحث دوم بالاتر رفتن حجم مبنا و حجم شناور سهام از نظر اسمی به عبارت ساده سنگین شدن سهم که به این ترتیب میانگین متحرک حجمی اون سهم به سختی میل به جابه جایی دارد( تکنیکال).

شرح مفصلش اینجا ضرورت ندارد، خلاصه مطلب این که اگر افزایش سرمایه بی موقع و به غلط باشد به جای توسعه، تورم به همراه می آورد. حالا یک شرکت که توسعه یافته باشد یا یک شرکت که متورم شده است تحلیل بنیادیش بسیار آسان است.

مثلا وبصادر را نگاه کنید، با افزایش سرمایه ای که داد، سهم را به چه روزی انداخت. خیلی ها با خبر سازی سعی در زنده کردن این سهم کردند، اما حقیقت امر این است این سهم به غلط افزایش سرمایه داد، که البته از اجبار و با توجه به بحث خصوصی سازی و تملک دارایی های دولتی بود. متاسفانه بسیاری از افزایش سرمایه های بورس ما به همین شکل بوده و بدون آن که ظرفیت واقعی برای افزایش سرمایه مطرح باشد، شاهد طرح موضوع و تصویب اون هستیم.

حالا شما خودت بررسی کن نماد مورد نظرت در حال تورم است یا توسعه! من نماد شما را اطلاع در موردش ندارم زیاد، صرفا بحث افزایش سرمایه را مطرح کردم اینجا.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2097 بار
سپاس‌های دریافتی: 2074 بار

پست توسط Lord_Jason » سه شنبه 10 دی 1392, 6:28 am

با کلیت توضیحات شما موافقم گرچه قبلاً بهش فکر نکرده بودم. اما بنظرم مواردی که شما در پست بالا شمردید (تفاوت بین رشد کردن و تورم) در تمامی انواع افزایش سرمایه ممکن است رخ بدهد و لزوماً مربوط به افزایش سرمایه از محل انباشته نیست.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » سه شنبه 10 دی 1392, 3:21 pm

, درست است، به همین خاطر من در قسمت های بعدی مطلبم فقط از "افزایش سرمایه" فارغ از محل اون صحبت کردم.

اما چرا اگر از محل سود انباشته باشد بحث بر انگیز است، چون علاوه بر شرح بالا، یک مسئله دیگر در بین است.

دقت کنید سود انباشته در تعریفش ابتدا بحث جبران خسارت و پیشگیری از تعدیل منفی ارزش سهم است و در حقیقت افزایش سرمایه یک گزینه تعریف شده ثانوی برای آن می باشد. اگر محل افزایش سرمایه مثلا حاصل از نقد شوندگی مطالبات (خصوصا بانکی ها) باشد، سود انباشته همچنان به عنوان یک پشتوانه برای سهامدارن باقی میماند و به هر ترتیب از نظر بنیادی ارزش و قدرت سهم را حفظ می کند.

اما اگر این پس انداز نهان سهامداران صرف افزایش سرمایه به غلط شود، جدا از بحث تورم اقتصادی و مشکلات شرح داده شده قبلی، سهامداران پشتوانه خودشان (همان سود انباشته) را نیز از دست داده اند و ارزش ذاتی سهام اون شرکت بابت این مسئله هم کاهش خواهد یافت.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major I
Major I
نمایه کاربر
محل اقامت: ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر
سپاس‌های ارسالی: 3374 بار
سپاس‌های دریافتی: 1794 بار

پست توسط hermes_PERSIAN » دو شنبه 16 دی 1392, 1:18 am

سلام
نظر شما در مورد شپنا چيه؟
خيلي وقته كه تو كف قيمته ولي حركتي نميكنه
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » سه شنبه 17 دی 1392, 1:53 am

برایش شپنا شاید بشود کف زیر را مد نظر داشت. ممکن است این سهم حتی یک صعود شارپی هم داشته باشد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

اما از من، الان در بازار سهم های بهتری وجود دارد که میشود با اونها با ریسک کمتر به دنبال کسب سود بود. خصوصا که الان حق تقدم هایی مثل پارسانح نیز در منفی به سر میبرند و فرصت خوبی برای خرید داده اند.

ارسال پست

بازگشت به “بورس”