طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد خودروهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

پست توسط TD » یک شنبه 29 دی 1392, 7:51 pm

نیروی زمینی جمهوری اسلامی ایران که متشکل از نیروهای مسلح سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش است، به عنوان یکی از نیروهای زمینی قدرتمند شناخته میشود و به لحاظ نیروی انسانی جایگاه نخست را در اختیار دارد.
در این بین وظایف متفاوتی بر عهده نیروی زمینی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران است.
در کنار توان نیرویانسانی آموزش دیده و قرارگاههایی که هر یک به عنوان هسته مرکزی و هماهنگ کننده قوای زمینی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران محسوب میشوند، تجهیزات مدرن و افزایش توان فنی از مسیر طراحی، ساخت و به کارگیری تسلیحات روز، از اهمیت ویژهای برخوردارند.
در این راستا جمهوری اسلامی ایران دارای خودروها و جنگ افزارهای زرهی سنگین، نیمه سنگین و سبک است که در ذیل به بخشی از این توانایی اشاره میشود.
خودرو سفیر:

خودروی جیپ 1.4 تنی سفیر از خودروهای تاکتیکی نیروی زمینی کشورمان محسوب میشود که جعبه دنده آن از نوع مکانیکی سینکرونیزه بوده و در دو نوع فرمان هیدرولیکی و معمولی طراحی شده است.
این خودرو قادر است انواع تسلیحات و موشکهای ضدتانک مانند طوفان و توسن را با خود حمل کند.
 تصویر
مدلی از خودرو سفیر
  این خودرو در کلاس تاکتیکی یک و 4 دهم تن به گونهای است که با اندک تغییراتی در ظاهر خودرو، امکان نصب و استفاده از انواع سلاح از جمله موشکانداز 106 میلی متری، موشک انداز تاو، راکت انداز 107 میلیمتری، موشکانداز مالیوتکا و نارنجک انداز GMG فراهم میشود.
همچنین با نصب تجهیزات مختصری روی خودروی سفیر، این خودرو به صورت خودروی فرماندهی، آتلیه مخابراتی و آمبولانس، در میدانهای رزم و عملیاتی قابل استفاده است.
قطعات خودروی سفیر کاملا در کشور تولید میشود و در مقایسه با خودروهای مشابه در دنیا، به علت برخورداری از موتور پرتوان، سیستم انتقال قدرت بسیار توانمند، شاسی فولادی و بدنهای مستحکم، از برترین این خودروها محسوب میشود.
خودرو تهاجمی سمندر:

خودروی رمل نورد که نوعی خودروی سبک تهاجمی است در پروژه سمندر آزمایشهای نهایی خود را پشت سر گذاشته است. در حالی که این خودرو پیش از این تنها در اختیار ارتشهای آمریکا، انگلیس و یونان بود.
از این خودرو به عنوان خط شکن یاد میکنند و مأموریت آن را در خشکی مانند مأموریت قایقهای تندرو در آب میدانند و پس از تحقیقات گسترده، نمونه ای از آن را در ایران ساخته شد.
 تصویر
سمندر، خودرویی رزمی به شمار میرود
  این خودرو و تیربار پرقدرت اخگر ترکیبی وحشتناک برای هر نیروی متخاصمی است.
این خودر قابلیت نصب سلاحهای سبک و متوسط و موشک انداز توفان را داراست. این خودرو معمولا توسط واحدهای ویژه استفاده میشود.
طراحی این خودروها نیازمند دانش فنی بالایی در حوزه ساخت محور و سیستم تعلیق خودرو است که متخصصان کشورمان با دانش بومی خود توانستند به چنین ساختار مکانیکی حساسی دست یابند.
خودروی فرماندهی ارس:

خودروی تاکتیکی-فرماندهی ارس با 3.4 تن وزن و توان 133 اسب بخار با دو کابین یکپارچه به عنوان خودروی حامل فرماندهان، خودرویی هجومی و خودروی پشت خاکریز قابلیت استفاده در تمام مناطق عملیاتی صعب العبور و شهری را دارد.
جعبه دنده این خودروی سنگین دستی بوده و قابلیت زرهی، پوشش تلفیقی، گرمکن گازوئیلی و محافظ پشت سر از مهمترین ویژگیهای این خودرو محسوب میشود.
 تصویر  نظامی میگویند، دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت و تولید خودروهای پیشرفته میتواند گام نخست ایران در ساخت و تولید خودروهای فوق مدرنی باشد که تکنولوژی ساخت آنها را چند کشور معدود در اختیار دارند.

خودروی سنگین تاکتیکی کویران:

این خودروی تاکتیکی-فرماندهی نیز به مانند ارس 3.4 تن وزن دارد و قابلیت مانورپذیری بالا و چابکی منحصر به فرد از دیگر ویژگیهای آن است.
خودروی کویران به دلیل قابلیت بهره برداری در مناطق ناهموار و صعبالعبور، تحرک عملیاتی نیروهای مسلح را در حوزه رزم زمینی به نحو مطلوبی افزایش میدهد
 تصویر
خط تولید انبوه خودرو کویران
  خودرو با شعاع عملیاتی 500 کیلومتر و توانایی عبور از شیب طولی 70% و شیب عرضی 35% در شرایط عملیاتی و قابلیت گذر از رودخانه های با عمق 70 سانتیمتر به عنوان خودرو فرماندهی نیروبر، آمبولانس و حمل راکت انداز 107 میلیمتری و خمپارهانداز 120 میلیمتری کاربرد دارد.
کامیون نینوا:

خودرو تاکتیکی 2.5 تنی 4 در 4 "نینوا" ماشینی نظامی است که براساس نیاز نیروهای مسلح، توسط متخصصان متعهد کشورمان طراحی شد.
این خودروی تاکتیکی با طول 7 متر، عرض 2.5 متر و ارتفاع 2.8 متر و با قدرت موتور 240 اسب بخار، دارای قابلیتهایی چون تحمل ظرفیت حمل 5 تن بار در جاده و 2.5 تن بار در 2.5 تن در کلیه شرایط تاکتیکی در زمینهای با شیب ارضی 30 درصد و شیب طولی 60 درصد است.
 تصویر  خودرو قادر است تا در مناطق صعب العبور، کوهستانی، ناهموار، دشت، بیابان، کویر و رودخانه های کم عمق با سهولت حرکت کند.
وظیفه اصلی این خودرو گشتزنی و شناسایی است ولی میتوان با نصب تسلیحات از آن به عنوان یک خودروی پشتیبانی نیز استفاده کرد.
خودروی سپهر:

خودرو تاکتیکی 4.3 تنی سپهر ماشینی نظامی است که براساس نیاز نیروهای مسلح طراحی و به تولید انبوه رسیده است. از قابلیتهای این خودروی تاکتیکی حمل 10 نیروی نظامی با تجهیزات کامل و حمل 5.1 تن بار و تجهیزات است.
این خودرو همچنین قادر است تا در مناطق صعبالعبور کوهستانی ناهموار، دشت، بیابان، کویر و رودخانه های کم عمق با سهولت حرکت کند
 تصویر  استناد منابع نظامی، این خودرو جهت استفاده در پروسه عملیاتهای نامتقارن کماندویی طراحی شده است.
از قابلیتهای مهم خودروی سپهر حفظ تعادل در موقعیتهای کوهستانی با شیب بسیار تند است.
علت حفظ تعادل بسیار مطلوب این است که کمکفنرهای این خودرو طوری طراحی شده که هنگام عبور از مناطق تخته سنگی و ناهموار به صورت خودکار کمکفنرهای آن کوتاه و بلند شده و خودرو در یک حالت متعادل قرار میگیرد که این امر باعث عدم چپ کردن یا انحراف ناخواسته میشود.
تخصص حرفهای این خودروی کماندویی حمل نیرو و انتقال به ارتفاعات بلند است. همچنین امکان نصب دوشکا و توپهای 25 میلیمتری با قابلیت شلیک از داخل خودرو است.
سرعت حرکت این خودرو در زمان حمل تجهیزات به 130 کیلومتر بر ساعت نیز میرسد.
خودروی سپهر برای جنگهای نامتقارن و همچنین کلاسیک طراحی شدهاند و این توان را دارد که از روی عوارض سنگی یا غیرسنگی چه به صورت طبیعی وچه به صورت مصنوعی موجود در طبیعت عبور کند؛ این خودرو با قدرت شدید سوپاپی و دور موتور عالی، این توان را دارد که بیش از 1500kg را با خود به همراه 10 نفرکماندو با تجهیزات 100 درصد، به منطقه عملیات برساند.
کِشنده ببر:

نیاز به یک کشنده قدرتمند جهت حمل ونقل سنگین نظامی به شدت احساس میشد تا در کنار صیاد بیشتر به عنوان تانکبر استفاده شود که البته میتواند به عنوان حامل سیستمهای توپخانه ای وهمچنین سیستمهای موشکی و ایستگاههای راداری و مدیریت نبرد نیز مورد استفاده قرار گیرد.
تریلر آن باید طوری طراحی شود تا توانایی حمل زره پوشهای سبک یا یک تانک تا حداکثر وزن چند ده تن را داشته باشد؛ این کشنده قدرتمند ببر400 است.
این کشنده به صورت استاندارد از موتور دیزلی با توانی حدود 500 اسب بخار بهره میبرد. همچنین از پیکره بندی 8*8 برخوردار است که قابلیت حرکتی خوبی در مناطق مختلف به آن میدهد.
البته حداکثر سرعت نمونه مشابه خارجی ببر به 60 کیلومتر و برد آن در بیشینه به 650 کیلومتر میرسد که در این بخش نیز ببر 400 ایرانی چیزی کمتر از رقبای خارجی خود ندارد.
کِشنده قدرتمند ذوالجناح:

از سوی دیگر خودروی کشنده بسیار سنگین ذوالجناح نیز که توسط متخصصان صنایع دفاعی کشورمان ساخته شده در یکی از رژه های نیروهای مسلح کشورمان به نمایش گذاشته شد.
آنچه مشخص است این خودرو مخصوص حمل تجهیزاتی به مراتب سنگینتر از تجهیزات قابل حمل برای ببر 400 است.
 تصویر  که گویا خودرویی با طراحی پیکره بندی 10*10 است میتواند تجهیزاتی احتمالا با وزنی تا 70 تن را نیز حمل کند.
البته گمانه زنیهایی پیرامون قابلیت به کارگیری این کشنده به عنوان یک لانچر نیز وجود دارد.
منبع:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

Major I
Major I
پست: 187
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 آذر 1387, 11:07 pm
سپاس‌های ارسالی: 109 بار
سپاس‌های دریافتی: 956 بار

Re: طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

پست توسط Chaparral » یک شنبه 29 دی 1392, 8:48 pm

درود ...

جالب اینه که هیچ کدوم از خودروهایی که عکسشون رو میبینیم ، مجهز به سپر و زره مناسب ، حتی در مقابل سلاح های سبک نیستند !!!
نیروهامون رو با این وسایل به صحنه جنگهای امروز بفرستیم چه اتفاقاتی ممکنه براشون بیوفته ؟

مجسم کنید یه ستون گشت رزمی با این خودروها ، به کمین دشمن یا مثلا به یه بمب کنار جاده ای بر بخوره . طراحان این وسایل نقلیه ظاهرا هیچ توجهی به نوع تهدیدات موجود در منطقه نداشتند !

New Member
پست: 13
تاریخ عضویت: دو شنبه 4 مهر 1390, 6:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 19 بار
سپاس‌های دریافتی: 30 بار

Re: طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

پست توسط arjemandi1357 » یک شنبه 29 دی 1392, 9:21 pm

خودروی فرماندهی ارس ساخت چین هست بقیه رو نمیدونم

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

Re: طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

پست توسط Sami 1993 » دو شنبه 30 دی 1392, 10:38 am

ارس و سپهر در اصل نمونه ها مشتق شده کویران محسوب می شوند . البته می توان اینطور هم گفت که ارس مشتق شده سپهر هست و سپهر هم مشتق شده کویران .

طراحی و تولید جیپ سفیر ، کویران ، سپهر و ارس که با وجود محدودیت ها و استفاده بهینه از تجهیزات موجود در کشور ( مثل موتور که در اصل مربوط به نیسان وانت جونیور هست ) نشان می دهد که یک مو خودرو سازی صنایع دفاع می ارزد به کل این فرقون سازان پر مدعا !

در باب افزایش حفاظت باید گفت این کار کاملا شدنی هست ، اما قبل از آن باید در سطح نیرو های مسلح برنامه ها ، تاکتیک ها و ..... مشخص و به ویژه بروز شود تا بتوان بر اساس آن خودرو ها مذکور بهینه تر کرد .

در ضمن آوردن نام چین در اینجا توهین به مجموعه وزارت دفاع و به ویژه متخصصین درگیر در ساخت خودرو ها مذکور محسوب می شود .

Major I
Major I
پست: 187
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 آذر 1387, 11:07 pm
سپاس‌های ارسالی: 109 بار
سپاس‌های دریافتی: 956 بار

Re: طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

پست توسط Chaparral » دو شنبه 30 دی 1392, 11:11 am

Sami 1993 نوشته شده:ارس و سپهر در اصل نمونه ها مشتق شده کویران محسوب می شوند . البته می توان اینطور هم گفت که ارس مشتق شده سپهر هست و سپهر هم مشتق شده کویران .

طراحی و تولید جیپ سفیر ، کویران ، سپهر و ارس که با وجود محدودیت ها و استفاده بهینه از تجهیزات موجود در کشور ( مثل موتور که در اصل مربوط به نیسان وانت جونیور هست ) نشان می دهد که یک مو خودرو سازی صنایع دفاع می ارزد به کل این فرقون سازان پر مدعا !

در باب افزایش حفاظت باید گفت این کار کاملا شدنی هست ، اما قبل از آن باید در سطح نیرو های مسلح برنامه ها ، تاکتیک ها و ..... مشخص و به ویژه بروز شود تا بتوان بر اساس آن خودرو ها مذکور بهینه تر کرد .

در ضمن آوردن نام چین در اینجا توهین به مجموعه وزارت دفاع و به ویژه متخصصین درگیر در ساخت خودرو ها مذکور محسوب می شود .
درود ...

دوست گرامی ...
در صحنه درگیری و نبرد ؛ اولویت با حفظ جان نیروها و متعاقبا دفع خطر دشمنه . حالا این که با توجه به محدودیت های مملکت ، چه هنری به خرج داده ایم و نتیجه تمام تلاشها شده این خودرو ها ، ارزش عملیاتی برای نیروهامون نخواهد داشت . این که شاسی (احتمالا) و موتور یک وانت شهری رو برای خودروی نظامی استفاده کنیم بیشتر پاک کردن صورت مسئله است .

در مورد زره ، اتفاقا ، به این راحتی نیست که میفرمایید . زره های به روز ، وزن زیادی دارند . این یعنی لزوم تغییر گسترده سیستم تعلیق و البته تقویت فراوان پیشران . موتور وانت نیسان (فارغ از تکنولوژی بسیار قدیمی ، مصرف بالا و مشکلات فنی خاص خود) برای حمل حدود 2 تن بار طراحی شده . فکر کنید در مناطق صعب العبور با داشتن زره و نیروهای نطامی و تجهییزات و ... آیا میتونه به راحتی حرکت کنه و در عین حال قابلیت عملیاتی مورد نظر نیرو ها رو هم داشته باشه ؟

Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

Re: طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

پست توسط TD » دو شنبه 30 دی 1392, 11:32 am

اطلاعات بیشتر در مورد سفیر:
  این خودرو در کلاس تاکتیکی یک و 4 دهم تن به گونه ای است که با اندک تغییراتی در ظاهر خودرو، امکان نصب و استفاده از انواع سلاح از جمله موشک انداز 106 میلی متری، موشک انداز تاو، راکت انداز 107 میلی متری، موشک انداز مالیوتکا و نارجک انداز GMG فراهم می شود.
همچنین با نصب تجهیزات مختصری روی خودروی سفیر، این خودرو به صورت خودروی فرماندهی، آتلیه مخابراتی و آمبولانس، در میدان های رزم و عملیاتی قابل استفاده است.
قطعات خودروی سفیر کاملا در کشور تولید می شود و در مقایسه با خودروهای مشابه در دنیا، به علت برخورداری از موتور پرتوان، سیستم انتقال قدرت بسیار توانمند، شاسی فولادی و بدنه ای مستحکم، از برترین این خودروها محسوب می شود.  تصویر 


  تولید این نوع خودرو، به استانداردهای کیفی روز دنیا توجه ویژه شده و پس از انجام آزمایش های مختلف در شرایط مختلف جغرافیایی ایران و مناطق متعدد عملیاتی، هم اکنون در خط تولید انبوه قرار گرفته است.
استهلاک کم قطعات، مصرف کم سوخت، توان بالای موتور، تطبیق با شرایط مختلف جغرافیایی ایران، سیستم تعلیق عالی متناسب با ماموریت نظامی و داشتن اکسل های پرقدرت از ویژگی های این خودرو است.
سفیر پس از انجام آزمایش های مختلف در شرایط متنوع جغرافیایی ایران و مناطق متعدد عملیاتی، هم اکنون در خط تولید انبوه قرار گرفته است و با استفاده از آن، ساختار حمل و نقل نیروهای مسلح و توان رزمی این بخش افزایش یافته و از این پس جابجایی ادوات و نیروهای انسانی با سرعت بیشتری انجام می شود. 
مشخصات:   : صنایع خودروسازان فتح ( سازمان صنایع دفاع )
خانواده : جیپ 1.4- تن
طراحی و ساخت اولین نمونه : پژوهشکده علوم خودرویی سال 1384
تولید انبوه : صنایع خودروسازان فتح از سال 1385
ظرفیت تولید اسمی سال اول : 600 دستگاه
ظرفیت تولید اسمی سال دوم به بعد : 1250 دستگاه
تایید کننده نهایی : ستاد کل نیروهای مسلح
مشتریان : نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
موتور : نیسان مدل Z-24 کاروانی
سازنده موتور : مگا موتور
گیربکس : مکانیکی / سینکرونیزه / F4W81A
کمک گیربکس : مکانیکی / T130 A
سازنده گیربکس و کمک گیربکس : شرکت چرخشگر
اکسل جلو : صلب / فرمان پذیر / فعال / تمام شناور / C 200
اکسل عقب : صلب / فعال / تمام شناور / H233 B
سازنده اکسل ها : مگا موتور
فرمان : هیدرولیکی - معمولی
شاسی : U شکل
سازنده شاسی و بدنه : خودروسازان  

 : 
 .mefna.blogfa. 
 .daneshju.ir/ 

خودروی سفیر ایران در نمایشگاه تسلیحاتی ابوظبی (غرفه سودان)

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

منبع عکسها: سایت میلیتاری دات آی آر
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

Furious Poster
Furious Poster
پست: 364
تاریخ عضویت: چهار شنبه 8 آبان 1387, 5:43 pm
سپاس‌های ارسالی: 3003 بار
سپاس‌های دریافتی: 602 بار

Re: طوفانِ سفیرایرانی و"رملنوردخط شکن"درنبردهای زمینی+تصاویر

پست توسط chad » دو شنبه 30 دی 1392, 5:55 pm

دوستان راجع به سفیر صحبت نکنیم بهتر نیست.چون اولا خط تولیدش به دلیل بالا بودن سوانح مخصوصا چپ کردن متوقف شده(دوسال پیش).بعدش خدایی نمیخوام ارزش مهندسین صنایع دفاعی رو پایین بیارم ولی ما دوران خدمت از این خودرو زیاد داشتیم خداییش وقتی درب کاپوت رو میزدیم بالا از بس ورق بدنه نازک بود با کوچکترین نیروی دست تغییر شکل پیدا میکرد.بالا بودن چابکی این خودرو به دلیل قدرت موتورش نیست از بس بدنه سبک و ضعیفی داره گفته میشه چابکه که دلیل بالا بودن چپ کردگیش همین دلیل بوده.اما خودرو کویر انصافا خوبه مخصوصا که موتورش دیزلیه.

ارسال پست

بازگشت به “خودروهاي نظامي”