ویژگی‌های موشک فاتح 110 +تصاویر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

ویژگی‌های موشک فاتح 110 +تصاویر

پست توسط TD » یک شنبه 18 اسفند 1392, 1:38 am

موشک فاتح 110 (Fateh-110) یک موشک برد کوتاه است که در اوایل دهه 80 شمسی نسل اول این موشک رونمایی شد. برد نسل اول این موشک حدود 200 کیلومتر اعلام شده بود اما چند سال بعد، نسل دوم این موشک تست عملیاتی شد، نسلی که ارتقا برد و بهینه‌سازی سیستم‌های کنترل و ناوبری از جمله تغییرات آن نسبت به نسل نخست بود.
 تصویر
  موشک فاتح 110 در کنار موشک بالستیک خلیج‌فارس
   
 
اما شاید نسل‌های سوم و چهارم این موشک از همه نسل‌های مشهورتر باشند. نسل سوم موشک فاتح 110 در اواخر دهه 80 شمسی رونمایی شد و حدود 50 کیلومتر نسبت به نسل اول،‌ افزایش برد داشت.
در سال 91 و در روز 31 مرداد ماه (روز صنعت دفاعی) محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران به همراه وزیر دفاع وقت، از شش دستاورد جدید در حوزه دفاعی رونمایی کرد. یکی از این دستاوردها، نسل چهارم موشک بالستیک فاتح 110 با سوخت جامد مرکب بود.

ارتقا برد این موشک به بیش از 300 کیلومتر و نقطه‌زنی‌ در هر نوع شرایط آب و هوایی، دو مؤلفه مهم نسل چهارم فاتح 100 است.
سرعت عملیاتی بالا به واسطه کاهش سیستم‌های پشتیبانی کننده سایت پرتاب، افزایش طول عمر موشک، افزایش زمان استقرار موشک مسلح بر روی سکوی پرتاب جهت شلیک به موقع، کاهش زمان تست‌های قبل از پرتاب و حین پرتاب،‌ کاهش زمان ترک موضع پرتاب و عدم نیاز به بازدیدهای دوره‌ای کوتاه مدت از جمله توانمندی‌های دیگر، نسل چهارم این موشک است.
 
 تصویر

    سوم موشک فاتح 110     
حالا با ارتقا موشک بالستیک فاتح 110، این موشک قادر است اهداف زمینی و دریایی، نقاط تجمع دشمن، مراکز فرماندهی، سایت‌های موشکی، زاغه‌های مهمات، رادارها و سایر اهداف مورد نظر را به‌صورت نقطه‌ای مورد هدف قرار داده و منهدم کند.
هم اکنون، موشک‌های فاتح در دو نوع لانچر ثابت و متحرک (سوار روی خودرو) قابلیت شلیک دارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های فاتح 110 این است که با فناوری بومی بکار رفته در این موشک، شناسایی موشک در زمان پرتاب غیرممکن شده و موشک به‌راحتی تا لحظه اصابت، توسط ناوبران آن قابل کنترل است.
در همین زمینه، چندی پیش امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش به خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، گفته بود: امسال، هدف‌مان ارتقای برد موشک‌ها است که این کار را در دست بررسی داریم. از جمله افزایش برد موشک فاتح 110 (Fateh-110) جزو برنامه‌های ماست که به‌ امید خدا، در صورت تصویب اعلام خواهیم کرد.

سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در مراسم تحویل انبوه این موشک به نیروی هوافضای سپاه درباره موشک فاتح گفت: موشک‌های بسیار دقیق و نقطه‌زن زمین به زمین فاتح 110 و زمین به دریای خلیج فارس، در دسته نسل چهارم موشک‌های بالستیک فوق‌مدرن قرار دارد و از معدود موشک‌هایی هستند که تا لحظه برخورد به هدف قادرند اهداف را رهگیری کرده و اصابت دقیق و مؤثری داشته باشند.
 
 تصویر

   فاتح 110 درحال شلیک از روی لانچر متحرک    
 
حالا، صنایع هوافضای وزارت دفاع اقدام به تولید انبوه نسل چهارم این موشک کرده است، موشکی که با نقطه‌زنی و سرعت بالا، قابلیت انهدام هر هدفی را داراست.
 
 فرهنگ نیوز
 
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”