موشک بالستیک صاعقه ،در دستان ارتش ترکیه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

موشک بالستیک صاعقه ،در دستان ارتش ترکیه

پست توسط TD » دو شنبه 29 اردیبهشت 1393, 7:07 pm

«هو العلیم»

تصویر

J-600T موسوم به Yıldırım (به معنای صاعقه) سیستم موشکی بالستیک معمول میدان نبرد است که با تحرک بالا برای حمله به اهداف ارزشمند دشمن مانند تاسیسات دفاع هوایی دشمن ،مراکز C3I، تدارکات و امکانات زیربنایی طراحی شده همچنین آتش پشتیبانی را برای توپخانه خودی با گسترش منطقه اثر فراهم کند.
تاریخچه
همکاری سه کشور ترکیه چین و پاکستان جهت توسعه مشترک موشک های بالستیک در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد میلادی آغاز شد. پروژه J(یا J-600) و همچنین پروژه کاسیرگا (Kasırga) که پیش از آن بود به نیمه اول دهه نود و به زمانی بازمیگردد که مذاکرات برای انتقال فن آوری و تولید تحت لیسانس سیستم راکت توپخانه آمریکا M-270 MLRS در ترکیه به نتیجه نرسید.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
سیستم راکت توپخانه آمریکا M-270 MLRS
با توجه به عدم حصول نتیجه از مذاکرات با آمریکا ، ترکیه تصمیم گرفت به دنبال گزینه های دیگری جهت تسلط بر فن آوری های مهم موشکی برود تا زیرساخت های خودکفایی ملی برای طراحی و توسعه موشک های هدایت شونده ایجاد شود. پس از امضای قرارداد برای تولید تحت لیسانس راکت های چینی WS-1A و WS-1B تحت نام کاسیرگا در سال 1997، یک قرارداد مشابه با شرکتCPMIEC (شرکت واردات و صادرات ماشین کاری دقیق چین) جهت سیستم موشکی بالستیک برد کوتاه (SRBM) چینی B-611 در سال 1998 به ارزش 300 میلیون دلار امضا شد که تولید تحت لیسانس آتشبار B-611 با بیش از 200 موشک را پوشش می داد.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
سیستم موشکی بالستیک برد کوتاه چینی B-611
طراحی موشک J-600T براساس موشک بالستیک برد کوتاه B-611 انجام گرفت ، موشکی که توسط صنایع CASIC (صنایع و علوم هوا فضای چین) به عنوان سیستم موشکی تاکتیکی کم هزینه توسعه داده شده بود. برد این موشک در نسخه های بهبود یافته مانند B-611M به 250 کیلومتر میرسید و به عنوان یک جایگزین برای موشک CSS-7) M-11وDF-11 ) در چین انتخاب شده بود. مقامات CPMIEC در نمایشگاه نظامی IDEF 2007 در آنکارا تایید کردند که B-611M که نسخه بهبود یافته ای از B-611 است در ببرنامه همکاری چین و ترکیه در زمینه موشکی جایی ندارد.صنایعRoketsan وظیفه بهبود برد، طراحی و عملکرد J-600T را بر عهد دارد و بدین منظور در حال انجام مطالعات در مواردی از جمله طراحی تیوب پرتاب مهر و موم شده ، بهبود سوخت، بهبود واحد کنترل هدایت (GUC) و طراحی کلاهک هایی با پیکربندی های متفاوت است.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
بنا بر گزارشات صنایع Roketsan بر روی ساخت نمونه ای ارتقا یافته از J-600T کار میکند که در حال حاضر به دلیل محرمانه بودن پروژه هیچگونه اطلاعاتی به صورت رسمی از آن منتشر نشده است. با توجه به این که اولین باری که این سیستم در معرض دید عموم مردم قرار گرفت بیش از 7 سال از به خدمت گرفتن آن می‌گذشت می توان انتظار داشت که اطلاعات در مورد نسخه ارتقایافته برای مدت ها مخفی مانده و منتشر نشود.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مشخصات
سیستم موشکی صاعقه از دو واحد تشکیل شده است که عبارتند از :
موشک بالستیک برد کوتاه J-600T و خودروی پرتابگر F-600T که براساس شاسی کامیون MAN 26.372 با پیکربندی 6×6 می باشد که در ترکیه تولید می شود. از پلتفرم ذکر شده در سیستم های راکت انداز چندگانه T-122 Sakarya و T-300 Kasırga نیز استفاده شده است که این مسئله پشتیبانی لجستیکی را آسان تر می سازد. به منظور بارگذاری مجدد موشک بر روی خودروی پرتابگر ، یک خودروی بارگذار در نظر گرفته شده که این خودرو نیز بر اساس شاسی کامیون MAN 26.372 است. سیستم هدایتی این موشک از نوع اینرسیایی (INS) است که فرمان اصطلاح مسیر را به چهار بلک مجود در عقب موشک و بخش نازل ارسال میکند.[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
اطلاعات مسیرپروازی پیش از پرتاب موشک به واحد هدایت و کنترل آتش خودروی پرتابگر وارد میشود. این واحد توسط سیستم کنترل آتش کامپیوتری اتشبار یا BAIKS و نیز سیستم هواشناسی توپخانه یا TOMES پشتیبانی میشود. بنا بر گزارشات سامانه موشکی صاعقه از امکانات هدایت ترکیبی اینرسیایی/موقعیت یابی ماهواره ای برخوردار است که در اینصورت دقت آن افزایش میابد.
هر واحد آتشبار سامانه موشکی J-600T شامل اجزای ذیل است :
  • یک خودروی فرماندهی و کنترل اتشبار
  • دو خودروی تیم فرماندهی و کنترل آتشباری
  • شش پرتابگر
  • 7 خودروی بارگذارمجدد
  • یک خودروی تعمیر و نگهداری
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
خودروی بارگذارمجدد
وضعیت عملیاتی
J-600T از سال 2001 در ارتش ترکیه عملیاتی شده است ، اما برای اولین بار شش سال بعد ، در رژه روز پیروزی (Zafer Bayramı) در 30 اوت سال 2007 در معرض دید عموم قرار گرفت. مجری شبکه مجری TRT (سازمان رادیو و تلویزیون ترکیه) این سیستم را با نام "سیستم موشکی صاعقه) معرفی کرد. در این رژه سال 2007 و در رژه های پس از آن ، خودروهای پرتاب کننده در کنار خودروهای بارگذاری مجدد سیستم موشکی صاعقه در معرض دید عموم مردم گذاشته شدند. لازم به ذکر است که این سیستم موشکی در ماه مارس سال 2007 در گزارش سازمان ملل متحد به عنوان سلاح متعارف ترکیه ثبت گردید.

مشخصات کلی
J-600T Yıldırım، توسط Roketsan توسعه یافته و تولید شده ، دارای دو نسخه عملیاتی است که در حال حاضر در نیروهای مسلح ترکیه مورد استفاده قرار دارند و علاوه بر این یک نسخه افزایش برد یافته از آن نیز در دست توسعه است.

مدل ها :
  • J-600T Yıldırım I SRBM (با برد 150 کیلومتر)
  • J-600T Yıldırım II SRBM (با برد 300 کیلومتر)
  • J-600T Yıldırım III SRBM (در حال توسعه و با برد 900 کیلومتر)
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تولید کننده: Roketsan (ترکیه)
خودرو پرتابگر: F-600T(بر اساس کامیون MAN 26.372 6X6)
نوع کلاهک: TNT + RDX
فیوز: مجاورتی
هدایت: INS
برد: 150 کیلومتر (J-600T Yıldırım I)؛ 300 کیلومتر (J-600T Yıldırım II)
قطر: 600 میلی متر
طول: 6.10 متر
وزن کل: 2100 کیلوگرم
وزن سر جنگی: 480 کیلوگرم
نوع سوخت: HTPB(کامپوزیت)
سرعت: مافوق صوت
دایره خطای احتمالی : < 150 متر (برای J-600T Yıldırım I)
مترجم :Crash
  : Goebbels  
منبع: میلیتاری
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”