سامسون خان، سردار روسی ارتش ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
پست: 7
تاریخ عضویت: دو شنبه 21 آذر 1390, 7:26 pm
محل اقامت: گراش - شیراز
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار
تماس:

سامسون خان، سردار روسی ارتش ایران

پست توسط MF426 » پنج شنبه 8 خرداد 1393, 12:18 pm

سامسون یاکوولویچ ماکینتسف (Samson Yakovlevich Makyntsev) معروف به سامسون خان، سردار روسی ارتش ایران در زمان جنگ های ایران و روس بود. او در سال 1776 در ناحیه اوکراین کنونی به دنیا آمد و در سال 1802 به ایران پناهنده شد. پس از پیوستن به ارتش ایران، در هنگ پیاده مدافع ایروان مشغول به خدمت شد اما رفته رفته ارتقا درجه یافت و به فرمان عباس میرزا، به فرماندهی "هنگ بهادران" که از پناهندگان روس تشکیل شده بود منصوب گردید. سامسون خان و سربازانش در جنگ های ایران و روس، ایران و عثمانی و همچنین در سرکوب شورشهای داخلی نقش به سزایی داشتند.
همچنین در ماجرای اعدام سید علی محمد باب، هنگ بهادران حضور داشته و دستور شلیک به سمت باب و اعدام او را نیز سامسون خان صادر کرده است.
وی پس از سرکوب شورش سالار، در سن 73 سالگی در تبریز درگذشت. بنا بر وصیتش او را در روستای شورگل، در کلیسایی که بنا کرده بود دفن کردند.
توی نت نتونستم عکسی پیدا کنم که صراحتا و از منبع معتبری به سامسون خان منسوب باشه؛ ولی با توجه به اسناد هنگ "نیژنی نووگورود (Nizhny Novgorod)" روسیه که اونو فردی دارای صورت سفید، موی زرد روشن و چشمان خاکستری معرفی می کنه، احتمال دادم همین عکسی که گذاشتم سامسون خان باشه.
بازم میگم فقط احتماله.

تصویر

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ ايران”