کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری !

در اين بخش مي‌توانيد در مورد طبیعت و محیط زیست به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

Captain
Captain
پست: 2755
تاریخ عضویت: چهار شنبه 18 بهمن 1385, 12:46 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط Present » سه شنبه 24 دی 1392, 1:07 am

ایسنا نوشت:
مدیر عامل شرکت بیمه دانا از امضای پیش‌نویس تفاهمنامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان زیستگاه‌های یوزپلنگ خبر داد و گفت: هر سال 5 یوزپلنگ تا سقف 50 میلیون تومان بیمه می‌شوند.
بیژن صادق در مراسم امضای پیش‌نویس تفاهم‌نامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان یوزپلنگ افزود: شرکت بیمه دانا به صورت داوطلبانه و رایگان موضوع بیمه یوزپلنگ ایرانی را مطرح کرد و با توجه به توانایی‌هایی که وجود دارد زمینه امضای تفاهمنامه فراهم شد.
وی افزود: بیمه عمر و حادثه یوزپلنگ، بیمه مسئولیت یوزپلنگ در مقابل شخص ثالث، ارائه بیمه درمانی و تکمیلی حوادث برای محیط‌بانان و مسئولیت مدنی در مقابل شخص ثالث و آتش‌سوزی پاسگاه‌های محیط‌بانی از جمله موارد مطرح شده در این تفاهمنامه است. همچنین حمایت‌هایی فرهنگی از نماد یوزپلنگ در جام جهانی 2014 از سوی شرکت بیمه دانا انجام می‌شود.
مدیر عامل شرکت بیمه دانا با بیان اینکه بیمه پلنگ و گوزن زرد ایرانی نیز جزو اقدامات بعدی این شرکت است،‌ افزود: بیمه دانا افتخار می‌کند که خدمتی به حفظ محیط زیست خدمتی می‌کند.
وی با بیان اینکه هر سال پنج یوزپلنگ ایرانی بیمه می‌شوند، گفت: هر یوز تا سقف 50 میلیون تومان بیمه می‌شود. همچنین بر اساس این تفاهمنامه 126 محیط‌بان در زیستگاه‌های یوزپلنگ و افراد تحت تکفل تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرند.
شمار یوزهای ایرانی به 50 قلاده رسید
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی از امضای پیش‌نویس تفاهمنامه یوزپلنگ ایرانی خبر داد و گفت: ایران با اقداماتی که در زمینه حفظ این گونه در خطر انقراض انجام داده است موفق به حفظ 50 قلاده یوزپلنگ شده است.
هومن جوکار در مراسم امضای تفاهمنامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان زیستگاه‌های یوزپلنگ گفت: تنها زیستگاه کنونی یوزپلنگ آسیایی در ایران است از این رو با اجرای برنامه‌های مدون در حفظ آن بکوشیم؛ چرا که یوزپلنگ آسیایی در مناطق تاریخی در آسیا ازبین رفته و وضعیت آن در شرایط بحرانی قرار دارد. البته با اقداماتی که ایران برای این گونه در خطر انقراض انجام داده است حدود 50 قلاده در ایران زیست می‌کنند.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه اکنون تنها زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران است، افزود: تمام دنیا به اقدامات ایران برای حفاظت از این گونه چشم دوخته‌اند. پروژه حفاظت از گونه یوزپلنگ آسیایی از 11 سال پیش با همکاری UNDP و سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد و تاکنون برنامه‌های مدونی در راستای این پروژه انجام شده است.شاید آن طور که باید این پروژه‌ها موفق نبود ولی اگر برنامه‌های اجرایی آن انجام نمی‌شد، اکنون همین چند قلاده یوزپلنگ را نیز از دست می‌دادیم.
وی تاکید کرد: بر اساس این بیمه‌نامه اگر یوزپلنگ حادثه ایجاد کند یعنی به دام حمله کند بیمه خسارت دام را پرداخت می‌کند. پول بیمه در صندوق بین‌المللی برنامه عمران ملل متحد و سازمان حفاظت از محیط‌زیست واریز می‌شود که از این بودجه برای رفع موانعی که موجب بروز حادثه برای یوزپلنگ می‌شود استفاده خواهد شد.
پیش‌نویس تفاهمنامه بیمه یوزپلنگ ایرانی و محیط‌بانان یوزپلنگ بین هومن جوکار - مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و بیژن صادق - مدیر عامل شرکت بیمه دانا به امضا رسید و قرار است اصل تفاهمنامه بزودی بین احمدعلی کیخاه - معاون محیط‌ طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و معاون شرکت بیمه دانا به امضا برسد.
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » سه شنبه 24 دی 1392, 1:38 am

مرگ آسان پلنگ زخمی


پلنگ زخمی تنکابن که به علت تیراندازی دچار ضایعه نخاعی شده بود امروز - دوشنبه - به روش مرگ آسان و با تزریق داروی بیهوشی در دوز بالا مرد.

 
تصویر 

   این پلنگ 13 دی ماه امسال در منطقه شکار ممنوع دوهزار در تنکابن مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از ناحیه دو پا فلج شد.  
  
 
    دو هزار یکی از مناطق شکار ممنوع است که گونه های ارزشمند کل، بز، شوکا و پلنگ در آن زیست می کنند و دارای جمعیت خوب گراز است که طعمه پلنگ محسوب می شود.  
   عمارلویی مسوول کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در زمان تزریق داروی بیهوشی به پلنگ زخمی گفت: این پلنگ نر و 8 ساله بود و قرار است از مغز استخوان، اسپرم و سلول های آن نمونه برداری و در بانک ژن دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نگه داری شود.   
   توضیح داد : امکان ادامه حیات این پلنگ وجود نداشت و مقرر شده است که بدن حیوان با شرایط کنونی که دوپای فلج و قطع بودن 3 انگشت یک دست توسط سازمان حفاظت محیط زیست تاکسیدرمی شود و این تاکسیدرمی با ثبت تاریخچه و چگونگی کشته شدن در موزه حیات وحش این سازمان نگه داری شود.  
   افزود: این پلنگ 14 دی ماه برای مداوا به تهران منتقل شد و در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مورد مداوا قرار گرفت اما به دلیل اینکه قطع نخاع شده بود هیچ حسی نداشت از این رو خودش را محکم به دیواره قفس می کوبید که این کار موجب بیشتر زخمی شدن حیوان می شد.  

   تصویر  
  
 
    اظهار داشت: البته معاینه اولیه نشان داده بود که این حیوان قبلا هم مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود همچنین سه انگشتش هم به علت گرفتار شدن در تله قطع شده بود.  
   تاکید کرد: به علت قطع نخاع بودن ، پلنگ کنترل ادرار و مدفوع نداشت و از آنجا که امکان نزدیک شدن به حیوان هم وجود نداشت از این رو به مرور شرایط نامطلوبی ایجاد می شد، با تمام این مشکلات تیم معالج حیوان اعم از دامپزشکان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و سازمان حفاظت محیط زیست تمام راه های معالجه احتمالی و یا بهترین روش نگه داری این حیوان را مورد بررسی قرار دادند اما به نتیجه ای نرسید و در نهایت تصمیم بر مرگ آسان پلنگ گرفته شد.  
   6 سال گذشته 56 قلاده پلنگ در کشور براثر حوادث مختلف ازجمله تصادفات جاده ای ، تیراندازی و مارگزیدگی تلف شدند که 10 قلاده آن در سال جاری کشته شدند.   
   ایرانی با نام علمی Panthera pardus saxicolor بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه های پلنگ است که بومی غرب آسیا است.  
   پلنگ ایرانی از 110 تا بیش از 200 سانتی متر متغیر است. وزن این پلنگ حدود 45 تا 100 کیلو است و اندازه آن از پا تا شانه نیز 47 تا 75 سانتی متر است.  
   مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و احتمالا ترکمنستان را از راه مهاجرت های بین مرزی افزایش می دهد با این حال تراکم جمعیتی پلنگ در ایران بسیار پایین است.  
   پلنگ با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می کند متفاوت است. در ایران شکار اصلی این جانور کل و بز است و محل زندگی پلنگ نیز تا حد زیادی با محل زندگی کل و بز همسانی دارد.  
 
   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » چهار شنبه 25 دی 1392, 10:59 pm

زندگی پر درد و رنج البرز پایان یافت/گزارش تصویری

زندگی پلنگ مجروح تنکابن پس از مدتها تحمل درد و رنج، بعد از ظهر دوشنبه با استفاده از روش مرگ بدون درد پایان یافت.

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 
 نمای لترال از سمت راست ستون مهره ها از مهره دوم کمری تا مهره ششم کمری / قسمتی از گلوله فلزی در کنار مهره پنچم در تصویر مشاهده میشود 
 تصویر 
 نمای قدامی از مهره ششم کمری، قطعات فلزی مربوط به گلوله و ساختار نخاع آسیب دیده و اعصاب مربوطه در تصویر مشاهده می شوند.

  تصویر 
 نمای ونترال از ستون مهره ها، مهره ششم در سمت راست و مهره هفتم در سمت چپ مشاهده می شوند / دسک بین مهره ای برش خورده و ساختار نخاع آسیب دیده در تصویر مشاهده می شود 
 تصویر 
 مجموعه نخاع و اعصاب خارج شده از آن در محل آسیب نخاعی (از مهره ششم تا مهره هفتم کمری) / قطعات فلزی مربوط به گلوله در تصویر مشاهده می شوند 
 تصویر 

 تصویر 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » شنبه 28 دی 1392, 7:46 pm

مرگ دوازدهمین پلنگ در سال جاری در ایران

لاشه یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه چرزو از توابع شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد مشاهده شده است.

بر اساس گزارشات دریافتی، یکی از افراد محلی پس از مشاهده لاشه یک پلنگ اقدام به تهیه عکس از لاشه نموده و تصویر را در اختیار مامورین محیط زیست شهرستان گچساران قرار می دهد.

 تصویر 

تصاویری که یکی از افراد محلی پیش از سوزانده شدن لاشه تهیه و در اختیار نیروهای محیط زیست گذاشته است
زمانیکه محیط بانان برای بررسی موضوع به محل مربوطه می روند متوجه می شوند لاشه پلنگ توسط افراد ناشناس سوزانده شده است.
لاشه این پلنگ بالغ خارج از منطقه حفاظت شده دیل، در مناطق آزاد و حدفاصل مارین و دیل کشف شده است.

 تصویر 
هنوز اطلاعاتی درخصوص علت یا عاملین و زمان دقیق مرگ این پلنگ در دست نیست و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » سه شنبه 22 بهمن 1392, 9:56 pm

استفاده از سلول های بنیادی جهت ترمیم ضایعه نخاعی پلنگ خرم آباد

حدود یک ماه قبل ماده پلنگ جوانی در حالیکه هدف گلوله چهارپاره افراد ناشناس قرار گرفته بود در اطراف خرم آباد مشاهده و پس از بیهوشی جهت درمان به تهران منتقل شد.
بعد از ظهر امروز (سه شنبه ۹۲/۱۱/۲۲) با حضور در کلینیک حیات وحش پارک پردیسان پیگیر آخرین وضعیت پلنگ خرم آباد (لورا) شدیم.
دکتر ایمان معماریان، دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در این خصوص به خبرنگار دیده بان محیط زیست گفت: برخورد گلوله با ستون مهره ها منجر به ضایعه نخاعی در پلنگ خرم آباد شده است.

  تصویر 
 جدیدترین تصاویر تهیه شده از پلنگ خرم آباد در کلینیک حیات وحش پردیسان مربوط به امروز ( ۱۳۹۲/۱۱/۲۲ ) 

دکتر معماریان افزود: این پلنگ در حال حاضر فلج کامل است و توانایی حرکت دادن دم، پاها و اندام تحتانی خود را ندارد.
وی گفت: وضعیت عمومی لورا خوب است و تغذیه مناسبی دارد اما یکی از معضلات بزرگ ما زخم هایی است که در ناحیه شکم، مقعد و زیر پاهای حیوان ایجاد است.
دلیل زخمها این است که پلنگ در اندام فلج شده احساس درد ندارد، شکم و پاهای حیوان به زمین چسپیده و بدون هیچگونه احساسی آنها را روی زمین می کشد. با وجود اینکه کف محل نگهداری لورا با علوفه پوشانده شده است اما زیر شکم و پاهای پلنگ به زمین سابیده و زخمی می شود.

  تصویر 

دکتر معماریان گفت: به لحاظ علمی امکان اینکه هر روز پلنگ را بیهوش کنیم تا زخمها را ضدعفونی کرده و پانسمان زخمها تعویض شود وجود ندارد و این یکی از بزرگترین معضلاتی است که در نگهداری یک پلنگ فلج با آن روبرو هستیم.
دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در مورد آخرین وضعیت درمانی پلنگ خرم آباد گفت: پس از عمل جراحی که ۲۲ دیماه در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بر روی ستون مهره ها صورت گرفت، از مغر استخوان پلنگ نمونه گیری شده و سلول های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان هم اکنون در حال تکثیر در آزمایشگاه می باشد.

  تصویر 

پس از تکثیر سلول های بنیادی در محیط آزمایشگاه و رسیدن به تعداد مناسب، سلول های بنیادی به قسمت آسیب دیده نخاع پلنگ تزریق خواهد شد.
دکتر ایمان معماریان افزود: احتمال ترمیم ضایعه نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی با توجه به تکامل سیستم عصبی در گونه های مختلف کاملا متفاوت است و میزان موفقیت این روش هنوز مشخص نیست.
استفاده از این روش تاکنون در انسان نتیجه بخش نبوده اما در ترمیم آسیب های نخاعی در برخی از پستانداران کوچک موفقیت آمیز بوده است.

  تصویر 

دکتر ایمان معماریان در پایان گفت: استفاده از سلول های بنیادی جهت ترمیم ضایعه نخاعی در پلنگ برای نخستین بار در کشور انجام خواهد شد و امیدواریم که این روش به عنوان تنها روش درمانی موجود، در بهبود وضعیت پلنگ خرم آباد نتیجه بخش باشد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1194
تاریخ عضویت: جمعه 17 آذر 1385, 12:26 pm
محل اقامت: يه گوشه كنار شيراز
سپاس‌های ارسالی: 1817 بار
سپاس‌های دریافتی: 2632 بار
تماس:

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط esijoon » سه شنبه 22 بهمن 1392, 10:15 pm

آیا امکان شبیه سازی این گونه ارزشمند وجود نداره؟؟؟

نمیشه در پژوهشکده رویان اقدام به شبیه سازیش کنند؟؟؟؟
تصویر
ما از الست طایفه ای سینه خسته ایم...........ما بچه های مادر پهلو شکسته ایم
امروز اگر که سینه و زنجیر می زنیم..............فردا به عشق مهدیه فاطمه شمشیر می زنیم
از ما بترس،طایفه ای پر اراده ایم...................ما مثل کوه پشت علی ایستاده ایم
از ما بترس، شیعه ی سرسخت حیدریم..........جان برکفان جبهه ی فتوای رهبریم

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » دو شنبه 28 بهمن 1392, 2:45 pm

کشف لاشه تاکسیدرمی شده یک پلنگ ایرانی در مرز پیرانشهر

هفته گذشته نیروی یگان حفاظت محیط زیست شهرستان پیرانشهر با همکاری مامورین انتظامی مستقر در گمرک تمرچین لاشه تازه تاکسیدرمی شده یک پلنگ ایرانی را در هنگام خروج از مرز پیرانشهر کشف و ضبط نمودند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست پیرانشهر در این باره گفت: لاشه تاکسیدرمی شده این پلنگ در جعبه ای چوبی به طول ۲٫۶۰ متر در یک کانتیر حمل بار کشف شده است.

  تصویر 
فاروق سلیمانی افزود: یک تبعه عراقی تاکسی­درم­ی کشف و ضبط شده را از استان های شمال کشور خریداری نموده و درصدد انتقال آن به کشور عراق بوده است.
سلیمانی گفت: این تبعه عراقی پس از کشف تاکسیدرمی توسط ماموران گمرک تمرچین، متواری شده و از طریق مرز پیرانشهر به کشور عراق گریخته است.

  تصویر 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست پیرانشهر گفت: برابر گزارشات واصله و تحقیقات انجام گرفته لاشه تاکسیدرمی شده این پلنگ در شهرستان آستانه اشرفیه در استان گیلان خریداری شده است و از تازگی پوست و بویی که از آن منتشر می شود مشخص است که به تازگی و طی یک ماه گذشته قبل شکار شده است.
سلیمانی افزود: این تاکسیدرمی جهت تحقیقات بیشتر در اختیار کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی قرار گرفته است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » چهار شنبه 14 اسفند 1392, 8:53 pm

مرگ چهاردهمین پلنگ در سال جاری/ سر یک پلنگ ایرانی در شیروان بریده شد!

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از تلف شدن چهاردهمین پلنگ در سال جاری خبر داد : افراد ناشناس سر و دم این پلنگ را بریده و لاشه آن را در استخر یک باغ خصوصی در شیروان انداخته اند.

کیوان هوشمند در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: یکی از همیاران محیط زیست شهرستان شیروان در استان خراسان شمالی تصاویر و گزارش موثقی از کشتار یک پلنگ ایرانی و بریدن سر و دم یک پلنگ ایرانی توسط افراد ناشناس در اختیار دیده بان محیط زیست قرار داد.
به گفته وی، روز جمعه ۹۲/۱۲/۹ این همیار محیط زیست به منظور سرکشی به باغ شخصی اش در روستای امیرانلو در منطقه شاه جهان رفته بودکه با لاشه یک پلنگ درون استخر پشت باغ مواجه شده است.
هوشمند اظهار داشت: همیار محیط زیست با توجه به یخ زدگی سطح آب با مشقت فراوان به کمک شخص دیگری لاشه پلنگ را از داخل استخر بیرون کشیده و متوجه شد که سر، دم و دست راست این پلنگ بریده شده است.

  تصویر   لاشه پلنگ با سر و دم بریده بر روی سطح یخ زده استخر 
مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران تصریح کرد: افراد ناشناسی سر، دم و دست پلنگ را بریده و با خود برده بودند و همیار مذکور لاشه پلنگ را در گودالی کنار استخر قرار داده و مقداری کمی خاک روی آن ریختهو صبح روز بعد (شنبه ۹۲/۱۲/۱۰) با مراجعه به اداره محیط زیست شهرستان شیروان موضوع و کروکی دقیق محل دفن لاشه را به اطلاع رئیس اداره رسانده و تصاویری را که با تلفن همراه خود قبل و بعد از بیرون کشیدن لاشه پلنگ از استخر تهیه کرده بود به وی نشان داده است.

  تصویر   پلنگ بدون سر پس از بیرون کشیدن لاشه از استخر 

وی افزود: بنا به گفته های همیار محیط زیست رئیس اداره محیط زیست شهرستان شیروان پس از اطلاع از موضوع و مشاهده تصاویر به او گفت هتصاویر را از روی گوشی تلفن خود پاک کرده و این موضوع را به کسی بازگو نکنید.
هوشمند یاد آور شد: روستای امیرانلو خالی از سکنه است و تمام اهالی آن از جمله این همیار محیط زیست ساکن شهر هستند و صرفا برای سرکشی به باغهای خود به روستا می روند. بنابراین دام اهلی در این روستا وجود ندارد که از ترس حمله پلنگ به احشام کسی بخواهد این حیوان را از بین ببرد و به نظر میرسد این حادثه توسط یک شکارچی غیرمجاز صورت گرفته است.
مدیر دیده بان محیط زیست حیات وحش و محیط زیست ایران گفت: پس از گذشت پنج روز از این حادثه ظاهرا مسئولان محلی محیط زیست خراسان شمالی تمایلی به اعلام این خبر نداشته و از سرنوشت لاشه پلنگ و عاملین این کشتار اطلاعی در دست نیست.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » پنج شنبه 12 تیر 1393, 6:19 pm

عاملین کشتار یک پلنگ ایرانی در سمنان دستگیر شدند.

شکارچیان غیرمجاز بار دیگر با کشتار یک قلاده پلنگ ایرانی کمیاب و در معرض انقراض فاجعه دیگری را برای محیط زیست کشور رقم زدند.
به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار یک پلنگ ایرانی توسط یک شکارچی سابقه دار و قصد متخلف برای فروش پوست پلنگ، نیروهای یگان محیط زیست سمنان به صورت ناشناس با فروشنده وارد مذاکره شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سمنان در این باره گفت: مامورین پس از پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت برای خرید پوست پلنگ، اعتماد متخلفین را جلب نموده و با بدست آوردن اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه آنان شدند.

 تصویر 
 تصویر: پوست و سر تازه قطع شده یک پلنگ ایرانی، کشف شده از شکارچیان غیرمجاز در سمنان 

عباسعلی دامنگیر افزود: محیط بانان پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی وارد مخفیگاه متهمین شده و به تفتیش این مکان پرداختند.
در جریان بازرسی از مخفیگاه متخلفین پوست و سر قطع شده یک پلنگ ایرانی، سر تاکسیدرمی شده یک مرال (گوزن قرمز) و سر یک کل وحشی به همراه یک قبضه اسلحه گلوله زنی غیرمجاز کشف و ضبط گردید.

 تصویر 
 تصویر: پوست و سر قطع شده پلنگ، سر یک مرال نر و سر یک کل وحشی کشف شده از شکارچیان سابقه دار 

متاسفانه پوست و سر پلنگ کاملا تازه بوده و طبق اظهارات متهمین حدود ۳ روز پیش از دستگیری در مناطق جنگلی شمال و منتهی به منطقه حاظت شده پرور شکار شده است.
در این رابطه ۲ متهم که از شکارچیان شرور و سابقه دار سمنان هستند دستگیر و پس از تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 33
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 شهریور 1387, 6:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 313 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط parsa1984 » پنج شنبه 2 مرداد 1393, 9:52 pm

کشتار بی رحمانه یک پلنگ دیگر/ آزار و اذیت در آخرین لحظات زندگی حیوان مصدوم


مدیر دیده بان حقوق حیوانات از کشتار بی رحمانه یک پلنگ دیگر در ایلام خبر داد و گفت: در فیلمی که در آخرین لحظات زندگی این حیوان مصدوم گرفته شده صحنه های ناجوانمردانه آزار پلنگ مصدوم با کوبیدن سنگ به صورت حیوان بی نوا ثبت شده است.


شهرام امیری شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: در یکی از آخرین نمونه ها و در فیلمی از آخرین لحضات عمر یک پلنگ در غرب کشور، مظلومیت عمیق این حیوان ارزشمند را نمایش داده می شود.

  تصویر 
وی با انتقاد از اینکه پس از هر بار کشته شدن این گونه ارشمند تنها این سوال مطرح می شود که چه زمانی ایران برای پلنگ ها امن خواهد شد و بدون پاسخ درخور ماجرا فراموش می شود اظهار داشت: آیا این بار هم تنها این پرسش بی پاسخ مطرح می شود.

  تصویر 
شریفی تصریح کرد: گفته می شوداین فیلم به روستای «گله دار» منطقه «کبیر کوه» در استان ایلام تعلق دارد و شکارچی حاضر در تصویر بومی منطقه «بدره» است.

  تصویر 
مدیر دیده بان حقوق حیوانات افزود: در این فیلم فیلمبردار از همراهانش می خواهد سکوت کنند تا از روی صدا قابل شناسایی نباشند تا تحت پیگرد قضایی قرار نگیرند.
به گفته وی، آن طور که از تصویر پیداست ران چپ پلنگ خون آلود است اما با توجه به حالت چشم ها، ضربه مغزی و مسمومیت این پلنگ نیز دور از ذهن نیست.

  تصویر
  یادآور شد: یک بار در دقیقه ۷:۴۸ و یک بار هم در لحظه های پایانی فیلم، برای بهتر شدن صحنه های ناجوانمردانه ای که دوربین ضبط می کند، سنگی به صورت پلنگ کوبیده می شود که با عکس العمل دردناک حیوان بی نوا و بی رمق همراه می شود که البته این رفتار خوشحالی فیلمبردار و فرد پشت دوربین را به همراه دارد.
فیلم آزار اذیت این پلنگ در آخرین لحظات زندگی در خبرگزاری مهر موجود است

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 141
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 شهریور 1390, 8:58 am
سپاس‌های ارسالی: 29 بار
سپاس‌های دریافتی: 306 بار

Re: کشتار پلنگ اسیایی در ایران : مرگ دهمین پلنگ در سال جاری

پست توسط sazan1978 » شنبه 4 مرداد 1393, 9:11 am

عجب حيواناتی تو اين مملکت زندگی می کنند .

ارسال پست

بازگشت به “طبیعت و محیط زیست”