روش صحیح نگهداری از مو و زیبا سازی آن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با لوازم آرايشي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت, رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

روش صحیح نگهداری از مو و زیبا سازی آن

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 24 اسفند 1387, 2:44 pm

 روش صحیح نگهداری از مو و زیبا سازی آن چگونه می توان موهای زیبایی داشت
۱- انتخاب یک شامپوی مناسب مهمترین راه برای حفظ سلامت موی سر است .شامپو مسئول پاک کردن موها از هرگونه آلودگی، گرد و خاک و چربی است که برروی سر انباشته شده و برایش دردسر ساز شده اند. حال اگر شامپوی انتخابی ماتوان از بین بردن این مواد زاید را نداشته باشد، در واقع به مهمترین وظیفهخود عمل نکرده است.
هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید چرا که این کار باعث شکنندگی مومی شود. اگر هم عجله به خشک شدن سریع مو داشتید، سشوار را روی گرمای کم یامتوسط بگذارید و آن را از فاصله دور به شکلی که مرتب آن را روی قسمت هایمختلف مو می چرخانید نگه دارید. هیچگاه برای چند دقیقه بر روی یک نقطهمتوقف نشوید.
۲ - همیشه با توجه به نوع و جنس مو شامپوی خود را انتخاب کنید
. شخصی که موی چرب دارد نباید از شامپویی که مختص موهای خشک است استفاده کند
۳ - به نحوه شستن موها دقت کنید
به آرامی موها را بشویید و به تمیز شدن تمامی قسمت های آن توجه نمایید.
۴ - برای نرمی مو از نرم کننده استفاده کنید.
اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان ادعا می کنند که شامپوهایشان حاوی نرم کنندهاست، اما بسیاری از آنها فاقد این ماده هستند و در نتیجه شخص نیاز دارد تااز یک نرم کننده جانبی نیز بهره ببرد.
۵ - پس از شستن، موهای خود را به آرامی با یک حوله خشک کنید
توجه داشته باشید که هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید چرا که اینکار باعث شکنندگی مو می شود. اگر هم در خشک کردن سریع مو عجله داشتید،سشوار را روی گرمای کم یا متوسط بگذارید و آن را از فاصله دور به شکلی کهمرتب آن را روی قسمت های مختلف مو می چرخانید نگه دارید. هیچگاه برای چنددقیقه بر روی یک نقطه متوقف نشوید.
۶ - از شانه کردن موی خیس، جداً بپرهیزید
بگذارید موهایتان کمی خشک شوند سپس با شانه ای که دندانه هایش نیز درشت است، موی خود را شانه کنید.
۷ - از برس هایی استفاده کنید که نرم و انعطاف پذیر باشد.
انتخاب یک شامپوی مناسب مهم ترین راه برای حفظ سلامت موی سر است.
۸ - از رنگ مو کمتر استفاده کنید
در صورت استفاده، مو را مرتب تقویت کنید.
۹ - از قرار گرفتن در نور شدید خورشید برای مدت زمان طولانی پرهیز کنیداین کار می تواند بر ساختمان پروتئینی مو اثر بگذارد و آن را شکننده کند.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6154 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: روش صحیح نگهداری از مو و زیبا سازی آن

پست توسط Hesam - 1994 » چهار شنبه 23 مهر 1393, 9:34 pm

انتخاب یک برس مناسب برای مو


 تصویر 

  های پلاستیکی معمولی به علت لبه های تیزی که دارند خیلی برای موها مناسب نیستند، این شانه ها کیفیت خوبی نیز ندارند وسبب ایجاد مو خوره خواهن شد. شانه های چوبی الکتریسیته ایجاد نمی کنند، بنابراین موها به آسانی شانه می شوند بدون این که به هم گیر کنند. الکتریسیته ی خیلی زیاد به فرم مو صدمه می زند و آن ها را ناهموار و شکننده می کند. به علاوه استفاده از شانه یا برس باعث پخش شدن روغن طبیعی موها به طور یکسان، در سرتاسر پوستِ سر، از ریشه تا نوک موها می شودو موها درخشندگی طبیعی پیدا می کنند. 
   
 انواع برس مو 


1. برس گرد
برس های گردِ بزرگ برای صاف کردن یا حجم دادن انواع موهای ضخیم،بلند، صاف و معمولی استفاده می شوند. این برس ها معمولاً برای ایجاد فر درشت هم به کار می روند.برس
   
 2. برس پارویی ( پهن و چهارگوش )
برس های پاروییِ پهن، مسطح و بزرگ، در واقع همه کاره هستند. این برس برای باز کردن موهای به هم پیچیده و گره خورده عالی است و از مجعد و وز شدن موها جلوگیری می کند.برای صاف کردن فر طبیعی موها هم استفاده می شود. 
   
 3. برس منفذ دار ( تونلی )
هوا از بین یک برس منفذ دار عبور می کند. این برس ها برای مدل موهای کوتاه بهترین انتخاب هستند. چون باعث می شوند موها سریع تر خشک شوند. 
   
 4. برس بالش دار
این دسته از برس ها به شکل گرد یا بیضی هستند که می توان به سادگی موها را با آن ها شانه کرد. مخصوصاً برای موهای خشک یا کمی آسیب دیده بسیار مناسب هستند. این نوع برس ها به خاطر داشتن بالشتک هوا بیشتر برای موهای بلند استفاده می شوند چون باعث می شوند موها کمتر وز شوند.بالشتک این برس ها به محض رویارویی با مقاومت ( مثلاً در موهای زبر ) منقبض می شوند، بنابراین این برس ها کمتر از برس های دیگر موها را می کشند و از موخوره و شکنندگی موها هم جلوگیری می کنند. 
   
 5. شانه ی دندانه پهن
این شانه دندانه هایی با فاصله ی زیاد از هم دارد کهگره و پیچیدگی موها را باز می کند، وقتی که موها را می شوئید برای پخش کردن شامپو یا نرم کننده بین موها هم می توانید از این شانه استفاده کنید. بهترین شانه برای باز کردن گره بین موهاست. برای هر نوع مویی هم به کار می رود. 
   
 6. شانه ی معمولی
یک شانه ی روزانه ی معمولی است که در اندازه های مختلف وجود دارد و برای صاف کردن موها به کار می رود. 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6154 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: روش صحیح نگهداری از مو و زیبا سازی آن

پست توسط Hesam - 1994 » چهار شنبه 23 مهر 1393, 9:38 pm

مهم ترین عواملی که موجب آسیب دیدگی مو می شوند


 تصویر 
  خوره و در پی آن، ایجاد آسیب شدیدتر و ریزش مو، از بیشترین دلایل مراجعه بیماران زن و مرد به پزشکان است از این رو بهتر است علل آسیب دیدگی مو را بشناسید تا از ایجاد آن جلوگیری کنید.  

مهم ترین علل آسیب دیدگی موها عبارت اند از:
1) برس زدن بیش از حد و غلط: برس زدن در حد معمول اشکالی ندارد و جهت زدودن آلودگی و گرد و غبار و همچنین پخش کردن چربی پوست در تمام سطح موها و نیز ایجاد ظاهری آراسته مفید است اما در صورتی که موها بیش از حد برس زده شود و یا موهایی را که داخل هم فرو رفته اند به شدت به وسیله برس جدا کنید و یا اینکه موها را بر خلاف جهت به وسیله یک برس نوک تیز شانه بزنید باعث آسیب دیدگی موها می شوید.
   
 ) تحت کشش قرار دادن موها: به این صورت که موها را محکم ببندید مثل مدل دم اسبی و یا اینکه آنها را در حال کشش ببافید. این کار علاوه بر آسیب رساندن به ساقه مو می تواند باعث ریزش مو از ریشه آن شود که در صورت تکرار به طاسی دایمی آن ناحیه منجر می گردد. 
   
 ) فر زدن موهای صاف یا صاف کردن موهای فر: این کار باعث شکستن پیوندهای گوگردی موها می شود و در نتیجه موها قدرت خود را از دست می دهند و به راحتی می شکنند. پس از انجام این کار قدرت موها قابل برگشت نیست و آسیب وارد شده به آن قسمت از ساقه مو دایمی خواهد بود. 
   
 ) بی رنگ کردن مو و استفاده از رنگ موهای دایمی: برای اینکه بتوان مو ها را بی رنگ (دکلره) کرد و یا رنگ جدیدی در آن به وجود آورد باید به جدار مو نفوذ کنند و عمل خود را انجام دهند. این کار معمولا با استفاده از مواد مخربی نظیر آب اکسیژنه صورت می گیرد بنابراین پس از رنگ کردن دایمی موها نباید توقع داشته باشیم که موها حالت و قوام قبلی را داشته باشند. چنین موهایی سست و شکننده می شوند و درخشش خود را از دست می دهند و الکتریسیته ساکن باعث حالت نگرفتن آنها می شود. 
   
 ) استفاده بیش از حد از وسایل گرمازا مانند بیگودی و سشوار: برای خشک شدن موها بهترین راه، آن است که آن را به تدریج با یک حوله خشک کنید و استفاده از سشوار برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن مو و یا حالت دادن آن می تواند باعث آسیب رسیدن به موها شود. در صورت استفاده از سشوار بهتر است آن را با درجه کم و از فاصله دور به کار ببرید. 
   
 ) عوامل محیطی به خصوص نور آفتاب: یکی از مهم ترین علل فرسودگی موها تماس طولانی مدت با نور خورشید است. تابش اشعه خورشید باعث ایجاد رادیکال های آزاد در ساقه مو می شود که شبکه پروتئینی را تغییر داده، باعث خراب تر شدن موها می گردند. برای جلوگیری از این مساله باید هنگام کار در زیر آفتاب از کلاه استفاده شود. 

7) عادت به بازی کردن با موها: این مساله یک وضعیت روانی خاص است که بارها در مورد آن صحبت كردیم. این عادت منجر به ریزش مو می شود.
دکتر محمدعلی نیلفروش زاده – متخصص پوست و مو – رییس مرکز تحقیقات پوست و سالک

 منبع : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “لوازم آرايشي و بهداشتي”