راکت انداز ارتقا یافته ی TOS-1A ، سلاحی مخوف

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تسليحات سنگين و توپخانه‌اي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 280
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۰, ۳:۵۲ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1589 بار
سپاس‌های دریافتی: 2568 بار

راکت انداز ارتقا یافته ی TOS-1A ، سلاحی مخوف

پست توسط babak1985 »

تصویر

راکت انداز ارتقا یافته ی TOS-1 (که بنا براطلاعات برخی سایتها با کد TOS-1A) در یکی از آخرین رزمایشهای ارتش روسیه ، توانایی های خود را به نمایش گذاشت . به گزارش خبرگزاری ریانوستی ، راکت انداز سنگین TOS-1 که سابقه ی استفاده از آن در نیروهای مسلح روسیه به جنگ افغانستان (1980-1988) و سپس در چچن باز میگردد . در نمونه ی اصلی خود دارای یک لانچر 24 لول راکتهای 220 میلیمتری اشتعال شدید است .

توانایی های مخوف این سلاح برای پاکسازی مناطق جنگی (بخصوص مناطق شهری) از سربازان کمین کرده و بمبهای کنار جاده ای و همچنین سرکوب استحکامات و حمایت نزدیک از نیروهای خودی ، TOS-1 را تبدیل به یکی از سلاحهای مورد علاقه ی فرماندهان روسی در افغانستان و چچن تبدیل کرد . روند ارتقا و بهبود این سلاح موثر (که با نام Buratino در روسیه شناخته میشود) با فروپاشی شوروی و مشکلات اقتصادی پس از آن موقتا بطور تولید محدود ادامه یافت . اما در رزمایش اخیر ارتش روسیه نمونه ی ارتقا یافته ی این سیستم به نمایش گذاشته شد و توانایی های آن به صورت عملی در جریان رزمایش مورد آزمایش قرار گرفت .

نمونه ی ارتقا یافته ی این سیستم موسوم به TOS-1A از موشکهای بلندتر استفاده میکند که دارای برد 6 کیلومتر میباشند . این یعنی برد سیستم نسبت به مدل اولیه بیش از دو برابر افزایش یافته ، سیستم مجهز به کامپیوتر کنترل آتش بالستیک میباشد و میتواند در حالت اتوماتیک در 7 ثانیه تمام 22 موشک خود را شلیک کند . طبق اطلاعات منابع مختلف ، روند به خدمت گیری مدل ارتقا یافته در ارتش روسیه از سال 2001 آغاز شده است .

تصویر

در این سیستم نیز همانند مدل اصلی ، دو انتخاب برای کلاهک موشک وجود دارد : کلاهک اشتعال شدید و کلاهک ترموباریک (Thermobaric) ، کلاهک های ترموباریک که با نام کلاهک های خلا هم شناخته میشوند با استفاده از اکسیژن موجود در هوا برای سوختن ، یک ابرانفجاری قدرتمند ایجاد میکنند که برای پاکسازی استحکامات و سنگرها سلاحی ایده آل است .

برای حمایت این سیستم راکت انداز، خودروی جدیدی موسوم به TZM-T توسعه یافته که وظیفه ی حمل و بارگذاری کردن راکتها روی سیستم راکت انداز را دارد . این خودرو 2 محفظه ی حمل راکت که هر کدام دارای ظرفیت 12 راکت هستند را با خود حمل میکند و یک جرثقیل در وسط دو محفظه ، کار جابجایی راکتها را انجام میدهد . خودروی TZM-T همچنین دارای 400 لیتر سوخت اضافی برای راکت انداز است .

تصویر

خودروی حمایت TZM-T
[External Link Removed for Guests]
منبع : [External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests] (کلیپ شلیک TOS-1A در رزمایش اخیر ارتش روسیه)
دشمن رو باید از دور دید
Captain I
Captain I
پست: 1190
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۸۶, ۱۱:۱۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1244 بار
سپاس‌های دریافتی: 9775 بار

Re: راکت انداز ارتقا یافته ی TOS-1A ، سلاحی مخوف

پست توسط mpo »

ارتش عراق هم برای جنگ با داعش این راکت انداز رو از روسیه خریداری کرده
اینم فیلم وزارت دفاع عراق
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “تسليحات سنگين و توپخانه‌اي”