ممکن است ابر سیاهچاله ها بیشتر از ان باشد که ما فکر می کنیم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نجوم به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1632
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3347 بار
سپاس‌های دریافتی: 5739 بار

ممکن است ابر سیاهچاله ها بیشتر از ان باشد که ما فکر می کنیم

پست توسط shafagh » چهار شنبه 7 مرداد 1394, 10:54 pm

تصویر

حفره های سیاه در فضا اندازه های مختلفی دارند، از یک عنصر اولیه ( که ممکن است به اندازه یک اتم باشد) گرقته تا یک جرم عطیم ( که ممکن است اندازه ان بزرگتر از یک میلیون خورشید و حتی به اندازه کل منظومه شمسی) باشد. ممکن است حتی حفره های سیاه بزرگی بندرت در فضا وجود داشته باشد که به ان "فوق العاده عظیم" ( ultramassive) گفته شود.
زمانی عقیده بر این بود که سیاهچاله فقط در گالکسی های بزرگ وجود دارند ولی از اوایل سال 2014 کیهان شناسان اظهار نمودند معلوم شده که بیش از 100 گالکسی کوتوله کوچک در مرکزشان سیاهچاله دارند. در مقایسه با گالکسی راه شیری یعنی همان کهکشانی که ما در ان قرار داریم ، با 200 الی 400 بیلیون ستاره، یک گالکسی کوتوله جرمی بسیار کمتر و تعداد ستاره هایی حدود چندین بیلیون دارد.
بعد در سپتامبر سال 2014، کیهان شناسان اعلان کردند انها یک سیاهچاله سوپر ماسیو در کهکشان کتوله فوق العاده متراکمی بنام M60-UCD1 را یافته اند که پرجرم ترین کهکشان شناخته شده تا کنون است. اگر شما در M60-UCD1 زندگی می کردید بر خلاف انکه ما از روی زمین حدود چهار هزار ستاره را در اسمان شب با چشم غیر مسلح می بینیم در انجا یک میلیون ستاره را در شب مشاهده می کردید.
اگرچه سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری جرمی معادل با چهار میلیون خورشید منظومه شمسی دارد اما این فقط یک صدم درصد جرم کلی کهکشان ما می باشد. در مقایسه هر دو سیاهچاله، سیاهچاله مرکزی M60-UCD1 یک غول با جرمی معادل جرم 21 میلیون خورشید منظومه شمسی است که 15 درصد از کل جرم کهکشان خود را دارا می باشد.
بر اساس این یافته، دانشمندان اظهار کرده اند که بسیاری از این نوع کهکشان های کوتوله فوق متراکم ممکن است باقیمانده کهکشان های بزرگتری بوده باشند که بر اثر بر خورد با کهکشان دیگر متلاشی شده باشند. بنابرین ممکن است سیاهچاله های سوپر ماسیو بسیاری در مرکز "کهکشان های کوتوله فوق العاده متراکم" باشند همانطور که در مرکز کهکشان های بزرگ وجود دارند.

ارسال پست

بازگشت به “انجمن نجوم”