استفاده از اپراتور خصوصی برای طراحی و ساخت ماهواره در کشور

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۷, ۱۱:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21533 بار
تماس:

استفاده از اپراتور خصوصی برای طراحی و ساخت ماهواره در کشور

پست توسط sokuteasemuni »

رئیس سازمان فضایی خبر داد:
استفاده از اپراتور خصوصی برای طراحی و ساخت ماهواره در کشور


رئیس سازمان فضایی کشور به استفاده از اپراتور خصوصی برای طراحی و ساخت ماهواره خبر داد و گفت: امیدواریم بتوانیم به کمک بخشهای خصوصی و غیر دولتی بحث اپراتوری فضایی را فعال کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد علی فرقانی با بیان این مطلب افزود: در تلاش هستیم به منظور استفاده از حداکثر توان بخش خصوصی در کشور بحث اپراتوری فضایی را عملیاتی کنیم.

وی با بیان این مطلب که این موضوع در مراحل مقدماتی قرار دارد، افزود: در صورت اجرایی شدن این طرح، بخش خصوصی می تواند اقدام به طراحی و ساخت ماهواره برای قرار گرفتن در مدار کند.

رئیس سازمان فضایی اضافه کرد: با توجه به ظرفیتهای موجود در بخش خصوصی، تأمین اطلاعات، تجهیزات و قطعات مورد نیاز در حوزه فضا، از دیگر بخش هایی است که بخش خصوصی می تواند حضور فعال داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که بخش خصوصی تاکنون کمتر جذب این حوزه شده است، خاطرنشان کرد: در کشور زیرساختهای صنعتی خوبی وجود دارد که از این زیرساختها می توان برای ایجاد فناوری فضایی استفاده کرد.

دکتر فرقانی در خصوص راهکارهای طراحی شده برای استفاده از توان و ظرفیت بخش خصوصی گفت: شفاف کردن پروژه ها در راستای ایجاد علاقمندی در بخش خصوصی برای فعالیت در این حوزه از جمله برنامه های تدوین شده در این حوزه است.

رئیس سازمان فضایی اضافه کرد: در نظر داریم از تمامی صاحب نظران، صاحبان اندیشه و تخصص که در بخش خصوصی فعال هستند برای رشد و ارتقاء فنآوری فضایی در کشور استفاده کنیم.[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1062
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲, ۷:۵۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: استفاده از اپراتور خصوصی برای طراحی و ساخت ماهواره در کش

پست توسط Hesam - 1994 »

  [External Link Removed for Guests]   تفاهم ­نامه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی با رزولوشن 1متر بین کنسرسیوم «صهفاماهواره» و یکی از شرکت­‌های معتبر اروپایی منعقد شد.   به گزارش مشرق، در جریان برگزاری نمایشگاه هوافضای ماکس در روسیه که با حضور جمهوری اسلامی ایران همراه بود، برخی شرکتهای معتبر اروپایی و غیر اروپایی خواهان همکاری های دو جانبه و چند جانبه در حوزه های مختلف بخصوص حوزه فضایی با شرکتهای ایرانی بودند.

ازجمله این موارد تفاهم ­نامه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی با رزولوشن 1متر بین کنسرسیوم «صهفاماهواره» با همکاری یکی از شرکت­‌های معتبر اروپایی است.

بر اساس این تفاهم ­نامه، ماهواره‌ای سنجشی به صورت مشترک طراحی و ساخته خواهد شد و بعد از استقرار در مدار، کنترل این ماهواره در اختیار کنسرسیوم صهفاماهواره قرار می‌گیرد.

کنسرسیوم صهفاماهواره در سال 1389 به عنوان شرکت مادرتخصصی فضایی اتحادیه صنایع هوا و فضا متشکل از 28 شرکت متخصص در امور فضایی تاسیس شده است.

برخی کاربردهای ماهواره سنجشی با این رزولوشن در حوزه هایی نظیر علوم جغرافیایی و زمین‌شناسی، اکتشافات معادن و مخازن نفت، پایش جنگل ها و مرزها، منابع آبی و ... بوده و در واقع از این ابزارها برای جمع‌آوری اطلاعات از عوارض سطح زمین، بدون تماس فیزیکی با آنها استفاده می‌شود.

برآورد زمانی برای اجزای این تفاهم نامه، 2 سال است.

به گزارش فارس، ماکس بزرگترین نمایشگاه هوافضای روسیه است که هر دو سال یکبار در شهرک ژکوفسکی (شهرک هوافضای روسیه واقع در حومه مسکو) برپا شده و در آن دستاوردهای علمی و فناوری بیش از 40 کشور جهان در قالب شرکت‌های دولتی و خصوصی در حوزه های هوایی و فضایی (چه نظامی و چه غیر نظامی) در معرض دید عموم قرار می گیرد.

این نمایشگاه امسال نیز به مدت 7 روز در هفته اول شهریورماه با یک تفاوت عمده نسبت به دوره های قبل برگزار شد و آن هم حضور کمرنگ کشورهای غربی خصوصا آمریکا و کشورهای اروپایی بود و جمهوری اسلامی ایران امسال دومین حضور جدی خود در ماکس را تجربه کرد.

امسال این حضور نسبت به دوره قبل کمی متفاوت‌تر بود و افزایش متراژ غرفه، اختصاص شله و تجمیع شرکتهای ایرانی در یک مکان را می‌توان ازجمله این تفاوت‌ها برشمرد.

غرفه اصلی ایران در 2 بخش هوایی و فضایی به معرفی برخی دستاوردهای کشورمان ازجمله موشک‌های ماهواره‌بر و کاوشگر و نیز ماهواره های ایرانی می پرداخت.

قابل ذکر است که علاوه بر تفاهم نامه فوق، روسها و چینی ها نیز با مراجعه به غرفه ایران خواستار همکاری در حوزه فضایی شده بودند که در همین راستا تفاهم ابتدایی با کشور روسیه نیز در جریان همین نمایشگاه ماکس 2015 صورت گرفت.  
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”