قدرت نظامی روسیه

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير زيباي نظامي را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: دو شنبه 6 مهر 1394, 1:24 am
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

قدرت نظامی روسیه

پست توسط batman44 » دو شنبه 6 مهر 1394, 1:31 am

Russian military power

در مورد قدرت نظامی روسیه و توان نظامی روسیه در حالت کلی می توان گفت که این کشور پس از پایان جنگ جهانی دوم و پایان دوران جنگ سرد اکنون دومین ابر قدرت دنیا پس از آمریکا محسوب می شود. همچنین این کشور در حال حاضر قدرتمندترین نیروی موشکی دنیا را در اختیار دارد.

نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در تاریخ هفتم ماه می ۱۹۹۲ تاسیس شد و تحت فرمان رئیس جمهور این کشور فعالیت می کند. بودجه سالیانه ارتش روسیه حدود ۷۰ میلیارد دلار می باشد و حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر نیروی نظامی تحت امر دارد. بر اساس آمار منتشر شده از سوی ایالات متحده آمریکا تعداد و میزان تجهیرات نظامی روسیه آماده به خدمت به شرح زیر است :

تعداد تجهیزات و ادوات نظامی ارتش روسیه :

نیروی زمینی :

تانک : ۲۲۹۰ دستگاه

نفربر : ۲۴۹۰۰ دستگاه

توپ قابل حمل بر خودرو : ۶۰۰۰ عدد

توپ یدک کش : ۱۲۷۰۰ عدد

خمپاره انداز : ۶۶۰۰ عدد

سامانه موشکی : ۴۵۰۰ سامانه

سامانه ضد هوایی : ۴۶۰۰ سامانه

سامانه ضد تانک : ۱۴۰۰۰ سامانه

وسیله نقلیه لجستیکی : ۱۲۰۰۰ دستگاه

نیروی دریایی :

کشتی جنگی : ۲۳۳ فروند

ناو هواپیمابر : ۱ فروند

زیر دریایی : ۴۸ فروند

قایق جنگی : ۶۰ فروند

ناوچه جنگی : ۵ فروند

ناوشکن : ۱۴ فروند

بندر : ۷ عدد

نیروی هوایی :

هواپیمای جنگی : ۲۷۵۰ فروند

هلیکوپتر : ۵۸۸ فروند

فرودگاه : ۱۲۱۳ عدد

روسیه درحال حاضر برنامه ای پر هزینه را در نظر گرفته و با مبلغ ۶۶۶ میلیارد دلار مشغول مدرن سازی تجهیزات ارتش است و طبق برنامه طی ۱۰ سال آینده باید حداقل ۷۰ درصد از تجهیزات نظامی روسیه مدرن شده باشد. در زیر نگاهی می اندازیم به قدرت نظامی روسیه در حوزه های مختلف.سوخو پک فا :

شاید بتوان یکی از پر سر و صدا ترین برنامه های چند وقت اخیر روسیه را پروژه سوخو پک فا یا همان جنگنده تی ۵۰ دانست. این جنگنده نسل پنج و رادارگریز در سال ۲۰۱۰ رونمایی شد و قرار است از سال ۲۰۱۶ وارد ناوگان هوایی روسیه شود. این هواپیما ساخت شرکت سوخو است و قرار است اولین هواپیمای رادار گریز روسیه باشد. این جنگنده با نام سوخو t-50 و پک فا شناخته می شود. شرکت سوخو به گونه ای این جنگنده را طراحی کرده که هم برای نبرد و برتری هوایی در نظر گرفته شده و هم حمله به اهداف زمینی. سوخو پک فا به نوعی رقیب F22 آمریکایی محسوب می شود و به گفته طراحان آن برتری ویژه ای از لحاظ تاکتیکی و صرفه اقتصادی نسبت به رقبا دارد. در حال حاضر اطلاعات چندانی از قابلیت های این جنگنده در دسترس نیست و به قولی اسرار نظامی محسوب می شود اما به صورت کلی می توان رادار گریزی, بهره گیری از موشک های نسل آینده, سرعت مافوق صوت و قابلیت پرواز در روز و شب را از ویژگی های آن دانست.sokhoi t-50 pak fa

پدر همه بمب ها :

پدر همه بمب ها یا FOAB پروژه ای بود که روسیه به عنوان قوی ترین بمب متعارف جهان آغاز کرد. بمبی که قدرتی به مراتب بیشتر از بمب هسته ای دارد اما بدون هیچ اثر مخرب زیست محیطی. این بمب گرما فشاری در سال ۲۰۰۷ توسط روسیه آزمایش شد و پاسخی بود برای بمب مادر تمام بمب ها یا همان MOAB آمریکا. قدرت بمب FOAB چهار برابر بمب MOAB آمریکا و یازده برابر قدرت بمب اتمی است که آمریکا در هیروشیما و ناکازاکی استفاده کرد. هم چنین این بمب با ۳۰۰ متر شعاع تخریب, شعاعی ۲ برابر رقیب آمریکایی خود دارد. این بمب روسی در شعاع انفجاری خود ابری از مواد آتش زا ایجاد می کند و این مواد با اکسیژن موجود در جو ترکیب شده و سپس تمام شعاع عملکرد بمب در آتش می سوزد به طوری که محیط انفجار به طور کامل تخریب خواهد شد. گفته می شود که قدرت انفجار این بمب معادل با ۴۴ تن TNT است.father of all bombs

تانک آرماتا :

این تانک یکی از پیشرفته ترین سلاح های روسیه محسوب می شود. تانک آرماتا یا همان تانک T-99 با طرح اولیه ای در سال ۱۹۹۵ متولد شد. این تانک نمونه پیشرفته تر تانک T-72 بود که به T-90 تغییر نام داد و بعدها با توسعه به T-99 ارتقا یافت. این تانک دارای یک توپ ۱۲۵ میلیمتری بدون خان است. قدرت مانور بالا انواع دوربین های پیشرفته, ضد هوایی سنگین و قابلیت حرکت در عمق ۵ متری آب از ویژگی های این تانک است.tank t-90

ناو مسکو :

این ناو جنگی از سوی ناتو ” قاتل ناوها ” نامیده می شود چراکه موشک هایی حمل می کند که تنها ۳ عدد از آنها باری غرق کردن یک ناو هواپیمابر کافی است. این ناو پیشرفته به موشک هایی با برد ۷۰۰ کیلیومتر مجهز است و ۱۶ سکوی پرتاب موشک والکان دارد.

miscow ship

زیر دریایی Novorossiysk :

این زیر دریایی رادار گریز سال گذشته به خدمت نیروی دریایی روسیه درآمد. گفته می شود این زیر دریایی رادار گریز به محض رفتن به زیر آب از دید کلیه رادارها پنهان می شود. این زیر دریایی اتمی قادر است موشک هایی با برد بیش از ۸ هزار کیلومتر را پرتاب کند که هر کدام از این موشک ها قادرند تا ۱۰ کلاهک اتمی را با خود حمل کنند. این زیر دریایی ها توانایی بالایی برای برتری در میدان دارند و نقش بسیاری را در افزایش قدرت نظامی روسیه در دریا به عهده دارند.

Novorossiysk

موشک قاره پیما Topol m :

در حال حاضر این موشک ها قدرتمند ترین موشک های قاره پیمای جهان هستند و از پیشرفته ترین تجهیزات ارتش روسیه محسوب می گردند. این موشک های قاره پیمای رادار گریز قادرند مسافتی ۱۰۵۰۰ کیلومتری را طی کنند و تا ۶ کلاهک هسته ای و چندین کلاهک برای فریب رادار را با خود حمل کنند. هدف از طراحی این موشک توسط روسیه به دست گرفتن قدرت در زمینه موشک قاره پیما در جهان بود که topol m به خوبی از عهده ماموریت گذاشته شده به دوش خود برآمد. اکنون روسیه با این موشک تمام موشک های قاره پیمای دنیا را شکست داده است و تاکنون هیچ کشوری به فناوری ساخت موشک های توپول ام دست نیافته است. این موشک به ازای ۱۰۵۰۰ کیلومتر تنها ۳۵۰ متر دامنه خطا دارد. گفتنی است در مدل های جدید این موشک دامنه خطا به حدود ۵۰ متر رسیده و در حال حاضر آمریکا هیچ راهکاری برای مقابله با موشک های topol m ندارد.

carry topol mtopol m

سامانه S400 :

این سامانه دفاع هوایی بردی برابر با ۴۰۰ کیلومتر و ۲ برابر با برد سامانه پاتریوت آمریکا دارد. اس ۴۰۰ در واقع نمونه توسعه یافته اس ۳۰۰ محسوب می شود. این سامانه قادر به طور همزمان ۱۰۰ هدف را شناسایی کند و با ۱۲ هدف درگیر شود. اهداف هوایی از جمله جنگنده ها, هلی کوپتر ها, موشک های کروز و . . . قدرت نظامی روسیه به وسیله این سامانه ها برتری قابل ملاحظه ای در زمینه پدافند هوایی یافته است. این سامانه از ۳ مدل موشک گوناگون با برد بسیار بلند, برد بلند و برد متوسط استفاده می کند.

s400

منبع : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “گالري نظامي”