تفاوت دو حافظه فلش Nand و Nor

در این بخش می‌توانید به بحث و گفتگو در رابطه با آموزش‌های مربوط به مدارهای مجتمع و نحوه عملکرد آنها بپردازید

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, SAMAN, sinaset, شوراي نظارت, Mahdi Mahdavi, SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22082 بار

تفاوت دو حافظه فلش Nand و Nor

پست توسط sinaset » دو شنبه 8 شهریور 1395, 12:07 pm

بنام خدا
باسلام

تفاوت دو حافظه فلش Nand و Nor

دو حافظه معروف Nand و NOR (البته Nand نیز معروفتر می باشد) . باهم دیگر تفاوت های نیز دارند

حافظه Nor یک حافظ پرسرعت، و البته گران می باشد،از این حافظه برای جاهایی که نیاز به سرعت زیاد می باشد استفاده میشود(مانند حافظه کدهایی اجرایی میکروکنترولرها و هرجایی دیگر که نیاز به سرعت زیاد باشد)
حافظه Nand نیز حافظه با سرعت کمتر از nor می باشد! این حافظه ارزان قیمت می باشد و می توان ان را با حجم بالا تولید کرد .(حافظه فلش مموری ، ssd ها و مموری کارت ها و.. از همین نوع می باشند)

چرا سرعت NOR بیشتر از NAND می باشد؟!

این ساختار درونی دو حافظه می باشد.
 تصویر   حافظه های Nor ساختار به صورت ماتریکسی می باشد،و می توان به هر یک از بیت دسترسی مستقیم داشت،ساختار NOR به صورت جداگانه ببینید:  تصویر  همانجور که می ببینید،همه ترانزیستور با خط در ارتباط هستن،و می توان به انها دسترسی داشت.   در NAND چنین نمی باشد! و به صورت رشته اطلاعات بیرون کشیده میشود،به عبارت ساده تر،به صورت مجموعه ی اطلاعات بیت ها خوانده میشود،نه به صورت بیت بیت:  تصویر   چپ حافظه NAND.  همانجور که می ببینید،8 بیت به یک خط اتصال پیدا کرده اند.   (در صورتی که در NOR همه بیت ها به خط در ارتباط هستن)   وقتی اطلاعات به صورت رشته از ترانزیستورها خوانده میشود،مقداری از وقت،صرف پردازش سگینال و داده میشود.! که همین عامل باعث افت سرعت و ..    از دلایل گرانی حافظه های NOR نیز بخاطره همین خطوط زیادیی می باشد که درون ان وجود دارد.(که البته باعث میشود،که سایز ان نیز بزرگ بشود)  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]کمکی.  . 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “مدارهای مجتمع”