"شیاپارلی" امروز در مریخ فرود می‌آید

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22091 بار

"شیاپارلی" امروز در مریخ فرود می‌آید

پست توسط sinaset » پنج شنبه 29 مهر 1395, 8:39 am

سازمان فضایی اروپا در حال آماده‌سازی برای فرود آوردن یک کاوشگر در سطح سیاره سرخ است.
 تصویر  گزارش ایسنا به نقل از رویترز، ربات شیاپارلی امروز(چهارشنبه) ماموریت خطرناک فرود بر سطح مریخ را پس از 500 میلیون کیلومتر سفر از زمین آغاز خواهد کرد.

این فرودگر دیسک مانند 577 کیلوگرمی که قرار است فناوری‌ها را برای کاوشگر گران‌قیمت بعدی خود در سال 2020 آزمایش کند، در حدود ساعت 15 به وقت گرینویچ با سرعت نزدیک به 21 هزار کیلومتر در ساعت به سمت سطح مریخ سقوط خواهد کرد.

این فرودگر از یک چترنجات و رانشگر برای کاهش سرعت و فرود روی سطح سیاره در شش دقیقه بعد استفاده خواهد کرد.

این کاوشگر در زمان فرود خود صداهای با فرکانس فوق العاده بالا تولید می‌کند که یک تلسکوپ رادیویی هندی آن‌ها را دریافت کرده و به تیم کنترل در آلمان منتقل خواهد کرد. اگر تاسیسات هند بتواند صدای شیاپارلی را تا یک ساعت پس از زمان مقرر بشنود، به معنی فرود ایمن آن روی سیاره مریخ است.

 تصویر 
شیاپارلی تنها یک نمونه نمایشی است که تا چند روز به کار خود ادامه داده و سپس با اتمام شارژ باتری‌هایش، از کار خواهد افتاد.

این فضاپیما نام خود را جیووانی شیاپارلی، ستاره‌شناس ایتالیایی گرفته که در سال 1877 کار نقشه‌برداری از توپوگرافی مریخ را آغاز کرد و به کشف کانال‌های سیاره سرخ منجر شد.

شیاپارلی بخشی از یک برنامه مشترک بین روسیه و اروپا به نام "اگزومارس" است که به بررسی علائم گذشته و حال حیات در سطح مریخ خواهد پرداخت. این دومین تلاش اروپا برای فرود آوردن یک فضاپیما در سطح سیاره سرخ است. پیش از این در سال 2003، انگلیس فضاپیمای "بیگل 2" را از فضاپیمای "مارس اکسپرس" به سطح مریخ فرستاده بود اما از آنجایی که این کاوشگر موفق به باز کردن پنل‌های خورشیدی خود در زمان فرود نشده بود، ماموریت شکست خورد.

با فرود این کاوشگر، فضاپیمای حامل آن یعنی مدارگرد ردیاب گاز در مدار مریخ جا گرفته و به بررسی گاز متان، بخار آب و دی‌اکسید نیتروژن در جو این سیاره خواهد پرداخت.

فرود بر روی نزدیکترین همسایه زمین در فاصله 56 میلیون کیلومتری بسیار سخت است و بسیاری از تلاش‌های روسیه و ناسا را با شکست مواجه کرده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22091 بار

Re: "شیاپارلی" امروز در مریخ فرود می‌آید

پست توسط sinaset » شنبه 1 آبان 1395, 7:51 am

برخورد شدید سطح نشین شیاپارلی با مریخ باعث نابودی آن شده است (آپدیت شد)
 تصویر  برای تماس با ماژول سطح نشین شیاپارلی همچنان ناموفق است. تنها چیزی که محققان این پروژه می‌دانند این است که داده‌های مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (TGO) نشان می‌دهد که شیاپارلی فرودی ناموفق داشته است. ظاهرا چترهای نجات این سطح‌نشین به موقع عمل نکرده و باعث شده تا این کاوشگر با شدت به سطح سیاره سرخ برخورد کند.
روز چهارشنبه بخشی از ماموریت که مربوط به TGO بود به خوبی پیش رفت. TGO با مانوری 136 دقیقه‌ای توانست به درستی در مدار مریخ قرار بگیرد. اما اوضاع برای شیاپارلی که قرار بود روی سطح مریخ فرود بیاید، به این خوبی پیش نرفته است.
حین فرود، امواج رادیویی ارسال‌شده از سطح نشین شیاپارلی توسط تلسکوپی رادیویی در هند ثبت شده است. هرچند که در مراحل آخر فرود، ناگهان این امواج قطع شده است. در همین زمان شیاپارلی به مدارگردهای TGO و Mars Express نیز در حال ارسال وضعیت خود بوده است. داده‌هایی که TGO پس از دریافت، شروع به ارسالشان به زمین کرده است.
طبق اظهارات ESA، تجزیه و تحلیل اولیه این داده‌ها نشان می‌دهد که سطح نشین شیاپارلی اکثر مراحل فرود خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است. به این صورت که سپر محافظتی‌اش در سرعت‌های فراصوتی کاوشگر، به خوبی عمل کرده و در مرحله بعد، از آن جداشده است. چتر نجات نیز به خوبی باز شده، اما سیگنال‌های دریافتی قبل از فرود نهایی قطع شده است.
 تصویر  مختلف فرود سطح نشین شیاپارلی که زمان‌بندی آنها به درستی انجام نشده است.
پس مشکل این فرود چه بوده؟ ظاهرا شیاپارلی در فرود کمی عجله داشته است! اینگونه که زودتر از زمان لازم سپر محافظتی خود را دور انداخته و چتر نجاتش را باز کرده است. و به همین ترتیب مرحله بعد که عبارت است از: روشن‌شدن موتورهای زیرین این سطح‌نشین و خاموش‌شدنشان پس از بازه زمان مشخص، خیلی زود اتفاق افتاده و نتیجه‌اش سقوط آزاد از ارتفاعی زیاد و برخورد شدید با سطح بوده است. برخوردی که به سرنوشت نه چندان خوشایند خوردشدن کاوشگر انجامیده است.
طبق آخرین اخبار، آژانس فضایی اروپا نیز پس از بررسی‌های بیشتر وقوع این اتفاق را تایید کرده و اینگونه باید پرونده این رخداد فضایی را تمام‌شده دانست.
با اینحال David Parker مدیر بخش کاوش‌های روباتیک و پروازهای انسانی در اسا می‌گوید:
از نقطه نظر مهندسی، این چیزی است که ما از یک آزمایش انتظار داریم و همچنان داده‌های بسیار ارزشمندی در اختیار ماست که بتوانیم با آنها کار کنیم.
بایستی به یاد داشت که این بخش از ماموریت اگزومارس، از ابتدا آزمایشی محسوب می‌شد و اینگونه می‌توان امیدوار بود که با درس گرفتن از تجربه‌های این پروژه، برنامه‌های آینده سازمان فضایی اروپا با موفقیت‌های بیشتری همراه شود.
آپدیت :

دو تصویری که امروزمدارگرد MRO از محل فرود احتمالی سطح نشین شیاپارلی ارسال نموده است.نقطه سفید احتمالا”چتر و نقطه سیاه محل برخورد سطح نشین را نشان می دهد.
ادرس عکس:http://gadgetnews.ir/wp-content/uploads/2016/10/animation.gif.mp4?_=1
ابعاد منطقه سیاه که احتمالا” ناشی از انفجار سطح نشین است در حدود 15 در 40 متر و محل سقوط حدود 5 کیلومتر با محل پیش بینی شده فاصله دارد.
تخمین زده شده سطح نشین سقوط آزاد خود را از ارتفاع 2 تا 4 کیلومتری شروع کرده و در لحظه سقوط سرعت آن حدود 300 کیلومتر در ساعت بوده است.
به نقل از گچت نیوز
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22091 بار

آیا ناسا باعث ناکامی مریخ‌نورد اروپاست؟

پست توسط sinaset » پنج شنبه 6 آبان 1395, 10:27 am

آیا ناسا باعث ناکامی مریخ‌نورد اروپاست؟
 تصویر  شیاپارلی اروپا که قرار بود اوایل این هفته در سطح مریخ قرار بگیرد، یک دقیقه قبل از زمان برنامه‌ریزی شده برای تماس با سطح سیاره، ارتباط خود را با کنترلگرهای آژانس فضایی اروپا از دست داد و تصاویر ناسا خبر از انهدام آن می‌داد.

به گزارش ایسنا به نقل از تک‌تایمز، این تصاویر که توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا ثبت شده، محل چترنجات و فرود شیاپارلی را نشان می‌دهند که به احتمال زیاد به دلیل سقوط سریع و کنترل نشده، به شدت با سطح سیاره سرخ برخورد کرده و منفجر شده است.

البته اخبار جدید حاکی از آن است که احتمالا یک ایراد رایانه‌ای باعث خطا در تخمین فاصله فرودگر تا زمین شده که در نهایت، باعث برخورد شدید آن با سطح شده است. در حقیقت به نظر می‌رسد که شیاپارلی نیم دقیقه زودتر سپر حرارتی و چترنجات خود را رها کرده است.


 تصویر  انهدام فرودگر اروپا که بخشی از کاموریت اگزومارس 2016 بود، احتمالا در نتیجه اتفاقات پیش‌بینی نشده اتفاق افتاده است، اما یک نظریه جدید مدعی شده که از بین رفتن شیاپارلی اصلا تصادفی نبوده است.

اسکات وارینگ، یک محقق علاقمند به موجودات فضایی اظهار کرده که شیاپارلی به عمد توسط ناسا غیرفعال شده و اینکه ناسا پیش از این نیز این کار را بر روی کاوشگرهای دیگری که برای بررسی شواهد وجود حیات بیگانه در مریخ پرتاب شده بودند، انجام داده است.

شیاپارلی قرار بود روی منطقه فلات مریدیانی در مریخ فرود بیاید و فناوری‌های ماموریت آینده آژانس فضایی اروپا که قرار است در سال 2020 برای بررسی علائم حیات به سیاره سرخ اعزام شود، آزمایش کند.

به گفته وارینگ، ناسا تمام کاوشگرهای رقیبی را که توسط کشورهای دیگر از سال 1989 برای بررسی مریخ پرتاب شده بودند، به همین ترتیب از کار انداخته است. به این ترتیب، ناسا نخستین سازمان فضایی خواهد بود که وجود حیات بیگانه را روی این سیاره اعلام می‌کند.

این نظریه‌ساز جنجالی همچنین مدعی شده که ناسا مسئول انهدام کاوشگر فوبوس روسیه در سال 1989 و همچنین فرودگر مریخ این کشور در سال 2011 است.

فرود کاوشگر روی سیاره مریخ بسیار مشکل است و شیاپارلی تنها ماموریت ناکام در این راه نبوده است. ناسا تاکنون خوش‌شانس بوده و توانسته کاوشگرهای خود را روی سیاره سرخ فرود بیاورد. کاوشگر کنجکاوی این سازمان در حال حاضر به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد امروزه آب بصورت متناوبی در سطح مریخ جریان می‌یابد.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”