میزان سطح اکسی توسین و ارتباط آن با حس همدلی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت, Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: پنج شنبه 14 اردیبهشت 1396, 4:05 pm
سپاس‌های دریافتی: 3 بار

میزان سطح اکسی توسین و ارتباط آن با حس همدلی

پست توسط shafajoo » چهار شنبه 3 خرداد 1396, 11:46 am

با توجه به نتایج یک مطالعه جدید ممکن است هورمون مسئول پیوند های عاشقانه و احساس بین والدین و فرزندان تحت تاثیر احساس همدلی قرار گیرد محققان با بررسی بیمارانی که به دلیل شرایط عصبی شان سطح پایینی از اکسی توسین داشتند به این نتیجه رسیدند.
اکسیتوسین هورمون تولید شده در هیپوتالاموس است، هیپوتالاموس یک بخش بسیار کوچک از مغز است که کنترل بسیاری از عملکردهای بدن ما، از جمله اشتها، تشنگی، خواب، خلق و خو و میل جنسی را برعهده دارد.

ترشح و ذخیره این هورمون توسط غده هیپوفیزصورت می گیرد این غده عضوی به اندازه یک نخود است که در پایه مغز ما جای گرفته و تنظیم بسیاری از فعالیتهای حیاتی بدن مانند سوخت و ساز ، رشد جسمی، بلوغ جنسی، و تولید مثل را برعهده دارد
از آنجا که بدن ما این هورمون را هنگام تشکیل پیوند با شریک زندگی ، فرزندان و یا حتی با حیوانات خانگی تولید می کند نام مستعار اکسی توسین "هورمون عشق" نام دارد.
همچنین این هورمون هنگام رابطه جنسی و زایمان در بدن منتشر شده و به تسهیل تولید مثل کمک می کند. این هورمون هنگامی که ما به چشم عزیزان مان خیره میشویم، و یا هنگامی که آنها را در آغوش می گیریم نیز ترشح می شود .
نشان داده شده است که هورمون عشق احساس اعتماد را افزایش می دهد و باعث رفتارهای اجتماعی و اخلاقی می شود اکسی توسین سطح پرخاشگری و استرس را کاهش می دهد.
تحقیقات جدید ارتباط بین حس همدلی و میزان اکسی توسین را با بررسی چگونگی پاسخگویی بیماران با سطح پایین اکسی توسین و وظایفی که نیاز به حس همدلی دارند ،تقویت می کند.

حس همدلی سطح اکسی توسین را افزایش می دهد
سطح اکسی توسین با احساس همدلی مرتبط است. برخی مطالعات نشان داده اند که حس همدلی افزایش اکسی توسین را بهبود می بخشد و کمک می کند تا سازگاری اجتماعی در بیماران مبتلا به اختلال اوتیسم بیشتر شود
از یک مطالعه انجام شده روی 13 فرد مبتلا به اوتیسم مشخص شد که پس از استنشاق اکسی توسین، بیماران تعامل قوی تری با همسالان داشته و همکاری اجتماعی بیشتری را نشان دادند همچنین احساسات بیشتری از اعتماد گزارش شده است.
مطالعات دیگر نشان داده اند که اکسی توسین همدلی عاطفی را افزایش داده و یادگیری اجتماعی در مردان سالم را تقویت می کند
در واقع، اکسی توسین ممکن است به ما کمک کند به یاد داشته باشیم که در یک محیط اجتماعی نکات مثبت را به دست آوریم و استرس را از خود دور کنیم

کاهش احساس همدلی در بیماران مغز و اعصاب با اکسی توسین کم
محققان دانشگاه کاردیف در بریتانیا روی بیمارانی که ممکن است در تولید اکسی توسین خود دچار اختلال شده باشند مطالعاتی انجام دادند .
تحقیق روی مغز افراد با بیماری های دیابت (CDI) و کم کاری هیپوفیز (HP) صورت گرفته در افراد دیابتی، بدن تولید هورمون وازوپرسین آرژنین می کرد، که یک هورمون مشابه اکسی توسین است و همچنین در هیپوتالاموس تولید کاهش می یابد.
در افرداد با کم کاری تیروئید، غده هیپوفیز به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند.
فرضیه این پژوهشگران دوگانه بود. اول اینکه انتظار می رود سطح اکسی توسین در بیماران مبتلا به CDI و HP پایین ترباشد . دوم، اینکه پیش بینی شده بود سطوح پایین تر از اکسی توسین احساس همدلی را در این بیماران کاهش می دهد.
تیم تحقیقاتی در مجموع 55 نفر را مورد بررسی قرار دادند که 20 نفر از آنها دیابتی، 20 نفر با کم کاری تیروئید و 15 نفر سالم بودند.
محققان نمونه بزاق شرکت کنندگان را قبل و بعد از آزمون همدلی، که شامل "خواندن ذهن از نگاه " و " تشخیص چهره" بود مورد آزمایش قرار دادند .
این آزمایشات نشان داد سطوح پایین تری از اکسی توسین در بیماران CDI و HPوجود داشت اما به اندازه ای که از نظر آمارهای مربوطه انتظار می رفت کم نبود
با این حال، در هر دو گروه بیماران نتایج آزمون همدلی نسبت به همتایان سالم خود کمتر بود .
بیماران CDI و HP در تست شناسایی حالات صورت و خواندن ذهن از نگاه نتایج بسیار بدی داشتند .میان توانایی و دقت شرکت کنندگان در شناختن حالات چهره با میزان سطح اکسی توسین پیش بینی شده بود.
بیماران مبتلا به پایین ترین سطح اکسی توسین پایین ترین نتیجه را نیز در کار شناسایی چهره داشتند
این اولین مطالعه ای بود که به نظر می رسد اکسی توسین کم را به عنوان یک نتیجه پزشکی برای اختلالات روانی می دانست .
نتایج حاصل از بیماران نشان می دهد وضعیت و شرایط هورمونی فرد می تواند بیانگر اینکه چقدر در معرض خطر اکسی توسین کم است باشد .
بیمارانی که تحت عمل جراحی هیپوفیز قرار می گیرند به عنوان یک نتیجه ممکن است با سطوح اکسی توسین پایین مواجه شوند .
این وضع می تواند بر رفتار عاطفی آنان تاثیر گذاشته و به نوبه خود سلامت روانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد . شاید ما بتوانیم با توجه به این موارد پیش زمینه ای از سطح اکسی توسین افراد پیدا کنیم .

منبع: MNT
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”