**تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

در اين بخش مي‌توانيد در مورد سلاح و ادوات جنگي زميني به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دو شنبه 2 فروردین 1389, 6:45 pm
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

پست توسط wild-bear » شنبه 15 آبان 1389, 12:46 am

azarbod نوشته شده:زندگی نامه یکی از قهرمانان تیپ 65 نوهد


تصویر

یاد باد آن روزگاران یاد باد ...
دفاع مقدس تجلی رشادت ها ، جانبازی های فرزندان ایران اسلامی بود که بی شک تجلیل و پاسداشت اسطوره های راستین به آسمان پیوسته ، وظیفه تمامی دلسوزان این مرز و بوم است.
به یاد اخلاص صفا و صمیمیت و با یاد ازخودگذشتگی و ایثار امیر آسمانی سرلشکر علیاری شرح مختصری از زندگینامه این بزرگوار را تقدیم می‌کنیم. . امید که زوایای زندگی این امیر سرافراز میهن ،چراغی روشن برای جوانان و آیندگان باشد . در این رهگذر از دفتر خاطرات سربازی ایشان نیزکمک خواهیم گرفت .
زنده یاد امیر سرلشکر یعقوب علیاری در مهرماه سال 1318 شمسی در یک خانواده مذهبی در شهرستان ارومیه پای به عرصه وجود نهاد . جد مادری ایشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج میرزاعباس طوسی ملقب به مجدالذاکرین است که از علمای خوشنام ، امین و مؤمن زمان خود بوده است . دوران تحصیل ابتدائی را در دبستان نوید فتح و دوره متوسطه را در دبیرستان ابن سینا به تحصیل علم و دانش پرداخت . بدلیل ذوق و شوق سربازی دو سال آخر دبیرستان را در مدرسه نظام یا دبیرستان نظام که آموزش مقدماتی نظامی بود گذراند.در سال 1338 وارد دانشکده افسری شد و در سال 1341 با درجه ستوان دومی و رسته پیاده به دوره‌ی مقدماتی اعزام شد که بعد از یکسال با نمره ممتاز فارغ التحصیل و به یگان چترباز که بعدها تیپ 23 نیروهای مخصوص شد منتقل گردید.
دوره های عرضی نظامی را همچون دوره چتربازی –مربی پرش چتربازی در ایران- دوره نیروی ویژه در ایران- دوره تیزیلدن-دوره نیروهای مخصوص در آمریکا SPECIAL FORCE-دوره رنجر در آمریکا همچنین دوره آموزش زبان انگلیسی را در مرکز آموزش زبان های خارجی طینمود و به قول خودش همه دوره ها را با نمره‌ی ممتاز به پایان برد . دوره اسکی و جنگ در کوهستان را نیزدر فرانسه طی نمود.تا قبل از انقلاب فرماندهی تیم عملیاتی نیروی ویژه ، فرماندهی تیم ب عملیاتی نیروی ویژه ، افسر رکن سوم گردان 137 تیپ 23 نوهه وگردان 137 نیروی مخصوص را به عهده داشت . با الهام از گفته پیشکسوتان ((ذکوه العلیم نشره)) صقه دانش و علم و فن آوری انتشار و انتقال آن به دیگران است . به عنوان مدرس در آموزشگاه جنگهای نا منظم تیپ 23 نوهه ،دانش و اطلاعات خود را به سایر همکاران انتقال داد .دوره عالی پیاه نظام را در سال 1351 با نمره ممتاز به پایان برد و مجددا به تیپ 23 نوهه منتقل گردید . در سال 1353 با سپاه صلح سازمان ملل به مدت 6 ماه به کشور ویتنام اعزام گردید که خود عاملی برای پیشرفت و بالا بردن دانش نظامی بود . در چندین دوره نماینده ارتش ایران درطرح ریزی های نظامی در کشور آلمان، پایگاه آمریکایی نیروهای ویژه در شهر ((بدترلز)) و کشور عمان شرکت نمود . از افتخارات خدمتی اش اینکه دوسال متوالی و پی در پی در درجه سرگردی به نمایندگی ارتش ایران در پیمان ناتو شرکت نموده و در زمینه طرح ریزی و هدایت جنگ های نا منظم اظهار نظر کرد که به ثبت رسیده است .
زبان انگلیسی را خیلی روان صحبت می کرد .آخرین دوره نظامی ((دوره فرماندهی و ستاد مشترک ارتش و یا به عبارتی دوره دافوس)) را در کشور پاکستان در شهر کویته ((دانشگاه نظامی کویته)) که از معتبرترین دانشگاههای نظامی دنیاست به پایان برد . با کوله باری از اطلاعات و دانش نظامی برای خدمت به کشور بازگشت و باز زمانی کوتاه بعنوان مدرس در دانشکده فرماندهی و ستاد مشترک اطلاعات خدمت کرد .
در سال 1358 طی فرمانی که ابلاغ گردید تأسیس ، سازمان دهی، آموزش و فرماندهی تیپ 58 تکاور ذوالفقار را به عهده گرفت و پس از آموزش با همان تیپ تکاور به جبهه اعزام گردید . مأموریت های واگذاری را با شجاعت و مدیریت لازم انجام داد که مورد تشویق و تقدیر مقامات ارتش قرار گرفت و به علت ماموریت های موفق تیپ در عملیاتهای مختلف پس از آن سازمان و وضعیت آن به لشکر 58 ارتقاء پیدا نمود .
امیر سرلشکر حسنی سعدی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نبرو ها مسلح جمهوری اسلامی ایران درباره‌ی این شهید بزرگوار می گوید : "در شروع جنگ تحمیلی اولین مأموریت خود را در منطقه غرب شیاه کوه و چرمیان با افتخار و غرور و با پیروزی انجام داد .مدیر ، مدبر و خصوصیات بارز یک فرمانده برخوردار بود . "
در جواب یکی از خبرنگاران که به امیر گفته بود : شما را از زمان فرماندهی در تیپ 58 تکاور ذوالفقار می شناسیم می گوید : تا آخرین نفس همیشه سربازیم و بعد می گوید : «تیپ 58 تکاور ذوالفقار تمام افتخارات من و تمام افتخارات نیروی زمینی ارتش بود . از من فرمانده تا آخرین ستوان و آخرین گروهبان همه در عملیاتهای مختلف مجروح شده ایم»
در نهایت بعنوان فرمانده سپاه و قرارگاه عملیاتی غرب کشور که هدایت و طرح ریزی عمده عملیات جنگ تحمیلی را بعهده داشت منصوب گردید .
همیشه در مناطق عملیاتی در خطوط مقدم جبهه حضور داشت ، در منطقه عملیاتی، کوتاهی و قصور و سهل انگاری را از هیچکس نمی پذیرفت .
سه مرتبه مورد اصابت ترکش گلوله های دشمن قرار گرفت و از ناحیه سینه ،پای راست ،زانو ، ریه و گوش به شدت مجروح شد و به قول رئیس بهداری ارتش جای سالمی در بدن نداشت .
به گفته یکی از نزدیکان شهید که شاهد عمل جراحی ایشان در بیمارستان خانواده بود به این شرط و با اصرار قبول کرده بود که اولا من چتربازم و بایستی دو باره توان پریدن را پیدا نمایم.دوم اینکه من فقط یک شب در بیمارستان خواهم ماند . دکتر معالج به اوگفت : شما همیشه چتربازی نگران نباش عملی که ما انجام می دهیم در پیشرفته ترین کشورها همین طور عمل می کنند . شب دوم نیز بیمارستان را ترک نمود و به جبهه بازگشت و فقط یک شب در بیمارستان خوابید .
شهید سر لشکر علیاری با کوله باری از دانش و تجربه و علاقه به میهن و انقلاب در عملیات های مختلفی شرکت داشت:
در عملیات مطلع الفجر ( شیاه کوه چرمیان ) فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
در عملیات بیت المقدس فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
در عملیات رمضان فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
در عملیات محرم فرمانده تیپ عمل کننده قرارگاه نصر،
عملیات کربلای 6 در غرب کشور بعنوان فرمانده‌ی قرارگاه عملیاتی غرب کشور ،
و نهایتا در عملیات مرصاد با هدایت عملیات در محور ایلام - اسلام آباد با موفقیت شرکت نمود و2 نشان درجه دوم فتح از دست مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا دریافت کرد.
سرانجام سرلشکر شهید یعقوب علیاری که در مورخه19/1/1362 در منطقه عملیاتی جزیره مجنون بر اثر بمباران شیمیایی دشمن از ناحیه ریه دچار ضایعه شده و در تاریخ 13/9/1385 بعد از تحمل سالها درد و رنج به علت تشدید عوارض شیمیایی در بیمارستان505 ارتش دار فانی را وداع گفته و به کاروان شهدای هشت سال دفاع مقدس پیوست . هم اکنون آرامگاه وی در قطعه 29 سرداران شهید بهشت زهرای تهران ،میعادگاه عاشقان این شهید است.
امیر سرلشکر حسنی سعدی جانشین فرماندهی نیروی زمینی ارتش می‌گوید: شهید علیاری ،امیر ی سرافراز ، فرمانده‌ای هوشیار ، بیدار، مدیر ، مدبر ، دلسوز و پا در رکاب ارتش جمهوری اسلام بود و از چهره های درخشان و همیشه ماندگار دوران دفاع مقدس که جبهه های غرب ، جبهه های جنوب وعملیات های مختلف دوران دفاع مقدس رشادتهایش را به خاطر دارد.
یادش زنده ، نامش گرامی و راهش پر رهرو باد
تهیه و تدوین :ارش خیبرزاده


.............................................................

سلام تصویر
ممنون از مشارکت شما.. تصویر
رونق تاپیکها با نظرات شما میباشد.عذر بنده را بپذیر بابت از قلم افتادن این شیر مردها. تصویر تصویر
لطفا ادامه دهید..یا علی
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 305
تاریخ عضویت: پنج شنبه 28 شهریور 1387, 9:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 328 بار
سپاس‌های دریافتی: 335 بار

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

پست توسط Eagle_of_sky » شنبه 15 آبان 1389, 8:39 am

m-249 نوشته شده:[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
با اینا میشه مقایسشون کرد؟ :::P :::P :::P
ولی جدا نیرو های خیلی خوبی هستند.دلم می خوادد یه ساعت بشینم نگاهشون کنم
از این که همشون مال این تیپ باشن مطمئن نیستم اگه اشتباه بود به بزرگی خودتون ببخشید


تصویر

و این که از همش خفن ترهتصویر


سلام.
این عکسی که گذاشتین مربوط به نوهد نیست و مانور یگان ویزه نیروی انتظامی هست . لطفا ویرایش کنید .

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دو شنبه 2 فروردین 1389, 6:45 pm
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

پست توسط wild-bear » شنبه 15 آبان 1389, 5:12 pm

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]بعد از پيروزي انقلاب اسلامي كه باعث فراري شدن آموزشياران نظامي شد كه تعداد اندكي از آنان در ارتش ماندند،نوهد شروع به خود كفايي در عرصه آموزش و تجهيزات كرد.بطوريكه بعد از جنگ تحميلي كه بسياري از تكاوران آنرا((آزمايشگاه جنگ))ميخوانند،اين نيرو با كوله باري از تجربه و آموزش هاي جديد و با كارنامه اي پر افتخار از جنگ برگشت. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]اين نيرو بعد از انقلاب با نام (نيروي ويژه هوابرد ارتش ج.ا.ا_تيپ 65 شروع به كار كرد) 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]طريقه جذب 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]اگر شما مي خواهيد جزو گروه نوهد يا كلاه سبز ها باشيد بايد به اين نكات توجه كنيد. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]بعد از كنكور سراسري كه انشاالله زير خاك بره!!!اطلاعات ارتش يا سپاه روي شما زوم ميكنه!!! 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]اداره اطلاعات كوچكترين جزييات زندگي شما حتي تعداد دستشويي رفتن شما رو توي پرونده ذكر ميكنه!!! 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]مواردي كه اطلاعات نوهد به آن توجه مي كند:
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1)هوش:نوهد به افرادي نياز داره كه هوش بالايي داشته باشند و قادر به درك مسائل و در صورت كشته شدن فرمانده و معاونش!قادر به تصميم گيري صحيح و بهتر براي انجام هر گونه ماموريت را داشته باشند.(گاهي اوقات عمليات هاي نوهد تك نفره مي باشد) 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2)سرعت:نوهد به اين مطلب خيلي گير ميده!شما بايد مثلاً يك راهرو 5 اتاقه رو ظرف 5 دقيقه پاكسازي كنين!اكثر ماموريت هاي نوهد بگونه اي است كه قبل از رسيدن نيروهاي كمكي دشمن شما بايد فلنگو ببندين!!!نوهد مامور لاك پشت نمي خواد!!اكثر عملياتاي نوهد دقيقه اي هستند. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3)توانايي جسمي:اگر شما فكر ميكنين كه نوهد رمبو ميخواد سخت در اشتباهيد!داشتن هيكل خوب يك امتياز محسوب ميشه ولي شما بايد اولش عقل تو كلتون باشه!نوهد افرادي رو ميگيره و يا تو دوره بهشون رسيدگي مي كنه كه هيكلشون مي شه آرنولد.شايد فكر كنين كه اوني كه تو فيلما مي بينيد خيالي باشه ولي يكبار كه ببينينشون مي فهميد كه با وجود هيكل درشت چه خيز هاي بر ميدارند.تو بسيج به اين افراد((پلنگ پنهان)) هم ميگن . 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4)مسائل امنيتي:ارتش شما و جد و آبادتون رو زير نظر ميگيره.كسي كه يك عضو از خانوادش جزو سياسيون يا همون چيز هايي كه خودمون ميدونيم باشه در اين گروه پذيرش نمي شه. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5)مقاومت روحي_رواني:درشرايطي كه از در و ديوار داره خمپاره ميريزه وشما تيكه تيكه شدن دوستاتونو ميبينيد بايد توانايي مقابله رو داشته باشيد و خودتونو نبازين.خيلي از افراد اين گروه 3 روز در جنگ (ابتداي جنگ)اصلاً نمي خوابيدند!! 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6)شرايط خاص بومي:فكر نكنين تهرانيها فقط تو اين گروه گزينش ميشن.نوهد هميشه از افرادي از سراسر ايران رو پذيرش ميكنه كه در صورت بروز جنگ بتونن در ماموريت ها اطلاعات لازم رو به پرسنل برسونن. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]طريقه آموزش 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]يك عضو تيپ 65 ارتش بعد از گذراندن آموزش هاي سخت و طاقت فرايي در شرايط گوناگون جوي و اقليمي فارغ التحصيل ميشه. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]آموزشهاي اين نيرو عبارتند از: 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]عقيدتي،سياسي_رزم در كوهستان_رزم در كوير_رزم در برف_رزم در جنگل_آموزش اسكي_غواصي پيشرفته_پرش با چتر_سقوط آزاد و اتوماتيك_آموزش استفاده از كايت و پاراگلايدر_تخريب_كمين و ضد كمين_رهايي گروگان_اسكورت(زميني،هوايي،دريايي)_ترور_مهارت تير اندازي_عمليات رواني_نفوذ از تمام جهات(زميني،هوايي،دريايي)_آشنايي با جغرافياي نظامي پيشرفته_اسلحه شناسي(شامل باز و بست اسلحه،رفع گير،تعمير اسلحه)_نقشه خواني پيشرفته_استتار ،اختفا،پوشش_رنگ آميزي نظامي با وسايل استتار__تشخيص جهت و جهت يابي_گرا گيري و گرا خواني_استفاده از بي سيم پيشرفته و رمز دار كامپيوتري_رزم تن به تن_استفاده از كمان_ربودن افراد در عمليات هاي برون مرزي_نجات افراد از دست دشمن_آموزش زبان هاي خارجي بصورت پيشرفته_كار با كامپيوتر_بعد از اتمام دوره به شما گواهينامه اي.سي.دي.ال ميدن!!) و هزاران آموزش ديگه هست كه من فقط به تعدادي از آنها و مهم ترين آنها اشاره كردم. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]بايد بدونين كه موقعيت جغرافيايي،وضعيت زمين،شرايط جغرافيايي،تاريكي يا روشنايي هوا بر ماموريت شما تاثير نمي ذاره.حتي اگه از آسمون آتيش بباره شما ماموريتو بايد انجام بديد.با شما كه رو دربایستي ندارن. 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]بايد بدونيد كه يكي از عمليات هاي اين گروه با دیگر یگانها نفوذ به عراق و انهدام توپخانه پيشرفته عراق بود،بدون اينكه از افراد خودي خون از دماغشون بياد و اين عمليات دستاورد هاش اين بود
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]اين اطلاع رساني رسمي بود كه از طريق راديو و تلويزيون بيان شد: 

نصر7

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]اهداف عملیات:
 

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- خارج كردن منطقه عمومی سردشت از دید و تیر دشمن.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- ایجاد خط مناسب پدافندی در نوار مرزی .  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- زیر دید و تیر قرار دادن شهر قلعه دیزه عراق.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- مهار تردد عناصر ضد انقلاب در محور سردشت.
 

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]موقعیت عملیات: 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]سلسله ارتفاعات دوپازا (2791)، كه از بلندترین ارتفاعات منطقه محسوب می شود، در 13 كیلومتری جنوب سردشت و در نوار مرزی واقع است. این ارتفاعات از شمال به دو ارتفاع اسپیدان و بفلت؛ از جنوب به ارتفاعات لك لك، شهید زین الدین،فرفری وكله قندی؛ از شرق به كوه های رستم آلیان و كانی رش و از غرب به دشت و شهرقلعه دیزه عراق محدود می شود.  


استعداد دشمن:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]مسئولیت پدافند از این منطقه بر عهده تیپ 97 پیاده از لشكر 24 عراق بود كه بعد از عملیات نصر 5، این تیپ با چند گردان از تیپ های 81 و 18 پیاده و نیز گردان 49 تانك – كه در احتیاط لشكر 24 بود – تقویت شد.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]با شروع عملیات، یگان های زیر نیز وارد منطقه عملیات گردیدند:  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تیپ های 71، 29، 78، 505 و 439 پیاده.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تیپ 17 زرهی.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- یك گردان كماندویی از سپاه یكم.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- دو گردان كماندویی از سپاه پنجم.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- یك گردان كماندویی از سپاه 24.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- یك گروهان كماندویی از سپاه 28.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]هم چنین، توپخانه دشمن به استعداد حدود شش گردان بود.  


سازمان رزم خوری:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]قرارگاه قدس:  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- لشكر 27 محمد رسول الله (ص) به استعداد 5 گردان.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- لشكر31 عاشورا به استعداد 3 گردان.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تیپ مستقل 18 الغدیر به استعداد 2 گردان.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تیپ مستقل 29 نبی اكرم(ص) به استعداد 3 گردان.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]هم چنین، هفت گردان توپخانه از سپاه و دو گردان توپخانه از ارتش تحت امر قرارگاه قدس بودند.  


طرح عملیات:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]عملیات می بایست در حدفاصل ارتفاعات دوپازا و تپه شاه مراد و در دو مرحله انجام شود. در مرحله اول، تصرف ارتفاعات دوپازا و یال های آن، تپه شاه مراد و یال ارتفاعات بلفت – واقع در خاك ایران – مورد تأكید قرار گرفت. در مرحله دوم نیز تصرف ارتفاعات بلفت – واقع در خاك عراق – در دستور كار بود. هم چنین، نیروها می بایست از سه محور زیر وارد عمل شوند:  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]محور 1: شمال تپه شاه مراد.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]محور 2: از قله اصلی دوپازا به سمت جنوب.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]محور 3: از سمت راست قله دوپازا تایال بلفت خودی در شمال دوپازا.  

نتایج عملیات:
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تصرف سلسله ارتفاعات دوپازا.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- قطع دید وتیررسی دشمن از منطقه عقبه خودی و متقابلاً در دید و تیررس قرار گرفتن عقبه دشمن.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- دستیابی به میدانی وسیع جهت ادامه عملیات.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- به اسارت درآوردن 259 نفر و كشته و زخمی شدن حدود 7000 نفر از دشمن.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- انهدام 9 انبار مهمات.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- انهدام 10 تانك و چند عراده توپ.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- انهدام 14 خودرو.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]وارد آوردن 50 تا 60 درصد خسارت به یگان های دشمن:  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تیپ 81 پیاده با 4 گردان.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- گردان 2 از تیپ 18 (این گردان تحت امر تیپ 97 بود).  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تیپ 97 با 4 گردان.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- تیپ 29 پیاده.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- گردان كماندویی از لشكر24.  
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]محل آموزش 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]بايد بدونيد كه محل آموزش اين نيروها تو پادگان نيست تو دل طبيعته!! 
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ارتش ج.ا.ا در منطقه منجيل آموزشگاه تكاوري داره و كيفيتش بسيار بالاست(از همه نظر!!)ولي به خاطر آب و هوايي كه داره ديوونه مي شيد!1(دو قدم ميخواييد بريد جلو 6 قدم برميگرديد عقب،آب و هوا اونجا فقط باد شديده)!!ولي سپاه پاسداران ا.ا توي شمال آموزشگاه داره كه اصلاً مناسب نيست(از نظر رفاهي)ولي آب و هوايي چندان بدي هم نداره. 
تبیان
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دو شنبه 2 فروردین 1389, 6:45 pm
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

پست توسط wild-bear » یک شنبه 16 آبان 1389, 2:10 pm

گفتگو با فرمانده تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد ارتش

 تصویر 

آموزش‌های سخت و طاقت‌فرسایی را پشت سرگذاشته‌اند. آماده اجرای عملیات‌های دشوار در هرشرایط جوی هستند. ماموریتشان دفاع از مردم و حفظ تمامیت ارضی کشورمان است. فرقی نمی‌کند هدفی که برایشان تعیین شده کجا باشد، از زیر آب بگیرید تا نقاط صعب‌العبور کوهستان را به راحتی درمی‌نوردند تا ماموریتشان را تمام و کمال انجام دهند. از نیروهای مخصوص ارتش صحبت می‌کنیم. خیلی‌ها آنها را به نام کلاه سبزها می‌شناسند. با سرتیپ دوم ستاد سید کمال پیمبری - فرمانده تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد - درخصوص آموزش‌های این گروه ویژه صحبت کردیم.


بخش‌هایی از گفتگو با سرتیب پیمبری:


• ابتدا تیپ 23 نوهد برای ماموریت‌های خاص و ویژه بعد از پیروزی انقلاب سازمان‌دهی شده بود. نیروهای این تیپ در ماموریت‌های زیادی شرکت کردند مانند غائله خوزستان، سیستان بلوچستان و کردستان. این نیرو‌های مخصوص از آن زمان نقش چشمگیری در مقابله با عناصر بیگانه و ضدانقلاب داشته و دارند. آنها با حضور مستمرشان توانستند از انقلاب و کشورمان دفاع کنند. با شروع دفاع مقدس و حمله رژیم بعث به ایران نیاز بود که تیپ 23 نوهد به لشکر تبدیل شود. برای همین لشکر 23 تکاور تشکیل شد و ماموریت‌های موفقیت‌آمیزی را انجام داد. بعد از پایان جنگ نیاز به حضور یک نیروی ویژه خاص در کشور احساس شد. بنابراین با دستور فرمانده کل قوا، درسال 70، تیپ 65 از لشکر 23 جدا شد و شروع به آموزش‌های خاص خودش کرد. تیپ 65 ویژه هوابرد بعد از جدا شدن از لشکر23 تکاور، در عملیات‌های ویژه‌ای شرکت می‌کند و نقش بسزایی در تامین امنیت کشور دارد.


• مهم‌ترین عامل در ورود به جمع نیروهای مخصوص ارتش داشتن عشق و علاقه به کشور و مردم است. نوجوانان و جوانان علاقه‌مند می‌توانند از طریق دانشگاه افسری امام علی(ع) یا از طریق آموزشگاه جوادالائمه(ع) که برای درجه‌داری است، وارد ارتش شده و به خواسته‌شان برسند. علاقه‌مندان بعد از اینکه توسط این دو مرکز گزینش شدند، می‌توانند زندگی پرهیجان همراه با عشق به کشور را شروع کنند. مربیان زبده ما در این مراکز به آنها آموزش‌های خاصی می‌دهند و از آنها مردان مطمئن و استواری برای دفاع از تمامیت عرضی کشورمان می‌سازند.


• ماموریت‌هایی که نیروهای ما انجام می‌دهند خیلی حساس و متنوع هستند، چرا که حوزه استحفاظی ما تمام کشور و مرزهای جمهوری‌اسلامی است. کلاه سبزها با توجه به دوره‌هایی که می‌بینند می‌توانند هر نوع ماموریتی را در داخل و خارج از مرز‌های کشورمان انجام دهند.


• یک کلاه سبز باید بتواند در همه مناطق جغرافیایی ماموریتش را به خوبی اجرا کند. نیرو‌های ما طوری آموزش می‌بینند که بتوانند در خشکی، هوا، دریا، زمین، زیردریا، کوهستان و جنگل از عهده ماموریت‌هایی که به آنها سپرده می‌شود، برآیند.


• داوطلبان حضور در نیروی مخصوص ارتش بعد از اینکه گزینش شدند آموزش‌هایشان را شروع می‌کنند. همه آنها به محض ورود باید ابتدا دوره چتربازی اتوماتیک را که بین 45 روز تا دو ماه طول می‌کشد با موفقیت پشت سر بگذارند.


• مدت این دوره به این دلیل دقیق مشخص نیست که در چتربازی متغیر‌هایی مانند باد و وسیله پرنده وجود دارد. داوطلب بعد از اینکه با موفقیت دوره چتربازی اتوماتیک را پشت سرگذاشت باید خودش را برای دوره آموزشی نوهد آماده کند. در این دوره آموزش‌های سخت و طاقت‌فرسایی ارائه می‌شود تا فرد بتواند در همه جای سرزمینمان به‌خوبی از عهده عملیات‌هایی که با او سپرده می‌شود برآید.


• بعد از اینکه فرد این دو دوره را پشت سرگذاشت سازمان‌دهی می‌شود تا بنا بر توانایی‌هایی که دارد، در دوره‌های تخصصی هم شرکت کند؛ دوره‌هایی مانند سقوط آزاد، غواصی، رهایی گروگان، عملیات روانی، عملیات در کوهستان،پرواز باکایت‌های موتوردار، دوره رزم در برف و... . هر کدام از این دوره‌ها به فرد آموزش داده می‌شود. برخی از این دوره‌ها مانند رهایی گروگان یک‌سال و نیم طول می‌کشد.


• قبلا حفاظت از هواپیما هم به عهده نیروهای ما بود. حتی نیروهای ما درماجرای ربوده شدن یکی از هواپیماهای کویت هم وارد عمل شده و توانستند یک رباینده عرب را دستگیر کنند. در سال 64 نیروهای ما آموزش‌های لازم را به نیروهای سپاه دادند و از آن به بعد حفاظت از هواپیماهای کشوری به سپاه محول شد. یکی دیگر از آموزش‌هایی که در تیپ65 ویژه هوابرد به نیروها داده می‌شود حفاظت از شخصیت‌هاست. آنها در این دوره تمامی آموزش‌های لازم در خصوص محافظت از شخصیت‌ها را می‌بینند.


• فردی که وارد تیپ 65 ویژه هوابرد می‌شود باید خودش را برای یک زندگی پر از هیجان آماده کند. نیروهای ما وقتی سرکار حاضر می‌شوند باید هر لحظه آماده اجرای عملیات باشند. چرا، کم اتفاق نمی‌افتد که صبح در پادگان هستیم اما ظهر در شهرهایی مانند زاهدان و اهواز حضور پیدا می‌کنیم.


• روز کاری پرسنل ما تقریبا از شش صبح شروع می‌شود. آنها باید راس ساعت هفت در پادگان حاضر باشند. بعد از اینکه پرسنل به پادگان آمدند خودشان را به یگان‌های مربوطه معرفی می‌کنند تا آمار گرفته شود. بعد از آن هم مراسم صبحگاه اجرا می‌شود. بعد از خواندن قرآن و نیایش پرچم برافراشته می‌شود، بعد هم ورزش صبحگاهی شروع می‌شود. در ورزش هم یک بخش عمومی داریم که تمامی پرسنل پادگان با یکدیگر انجام می‌دهند اما ورزش تخصصی هم برای نیروها داریم. به این ترتیب تا نه صبح برنامه ورزش ادامه پیدا می‌کند اما بعد از آن نیروها در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنند تا اطلاعاتشان به روز شود.


• مثلا ما تا چند سال گذشته با قطب‌نما جهت‌یابی می‌کردیم ولی الان نیروها باید کار با جی‌پی‌اس را یاد بگیرند. تا اذان ظهر نیروها در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنند. به این ترتیب بعد از اینکه نماز ظهر در مسجد پادگان به جماعت خوانده شد تقریبا کار در پادگان تمام شده است، چرا که دو بعد ازظهر سرویس‌ها پرسنل را به خانه‌هایشان می‌رسانند.


• کلاه بره در جنگ جهانی اول باب شد. آن زمان ماموران زبده ارتش از کلاه بره استفاده می‌کردند اما با شروع جنگ جهانی دوم استفاده از این نوع کلاه بیشتر شد.


• در کشورمان رنگ‌های مختلف این کلاه به نیروهای مخصوصی تعلق دارد؛ مانند رنگ قرمز که مربوط به یگان زرهی است یا رنگ مشکی برای هوابرد است و رنگ سبز هم که ویژه تکاورهای نیروی هوایی و دریایی است. شاید رنگ سبز را به این دلیل برای تکاورها انتخاب کردند که قدرت استتار خوبی با طبیعت دارد و آرامش خاصی به فرد می‌دهد. این نوع کلاه خیلی راحت حمل می‌شود و محدودیتی برای نیرو ایجاد نمی‌کند.


• چتربازی یکی از خاطره‌انگیزترین مراحل آموزش برای کلاه سبزهاست. بعد از اینکه دوره سقوط آزاد را گذراندم قرار شد برای یک مراسم به همراه 75 پرنده دیگر یک پرش نمایشی اجرا کنیم. قرار بود ما را با هواپیمای c130 بالای میدان آزادی ببرند تا با پرش از هواپیما نمایشمان را اجرا کنیم. این نمایش نیاز به تمرین زیادی داشت. برای همین مدتی در کرج تمرین کردیم تا اینکه برای روز نمایش آماده شدیم. بالاخره روز نمایش فرا رسید. ما سوار هواپیما شدیم و در موقعیت قرار گرفتیم. وقتی هواپیما به محل مشخص شده رسید، در رمپ هواپیما را باز کردند تا پرنده‌ها بیرون بپرند. ما باید بعد از خارج شدن از هواپیما در یک ارتفاع مشخص همگی با هم چتر می‌کشیدیم. بعد از اینکه از هواپیما پریدم و به ارتفاع مشخص‌شده رسیدم، اطراف را خوب نگاه کردم تا با چتربازهای دیگر فاصله کافی داشته باشم. وقتی متوجه شدم شرایط مناسب است چترم را کشیدم اما چترم به طور کامل باز نشد.وقتی بالای سرم را نگاه کردم دیدم یک قسمت از طناب‌های چترم به یک چترباز دیگر که بالای سرم بود گیر کرده است. هرطوری بود خواستم به او اشاره کنم که چترم را آزاد کند اما متوجه نمی‌شد. شرایط سختی بود. باید بهترین تصمیم ممکن را می‌گرفتم. برای همین چترم را رها کردم تا بتوانم از چتر کمکی استفاده کنم. با استفاده از چتر کمکی فرود آمدم. بعد از فرود به سراغ چتربازی که بالای سرم بود رفتم تا علت اینکه چترم را آزاد نکرده بود ازش بپرسم. آنجا بود که متوجه شدم طناب‌های چترم زیر گلوی آن چترباز قرار گرفته بود و باعث شده بود به او حالت خفگی دست دهد. اگر آن موقع چترم را رها نمی‌کردم خدا می‌داند چه به سر من و آن چترباز می‌آمد.
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر

New Member
پست: 12
تاریخ عضویت: یک شنبه 10 مرداد 1389, 9:05 pm
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 16 بار

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

پست توسط sepehr_jun » یک شنبه 10 بهمن 1389, 8:20 pm

سلام

من دانشجوی رشته نفت هستم. میخوام در این دوره ها شرکت کنم. ظاهرا تنها راه ورود از طریق دانشگاه هستش. درسته؟؟؟؟ لطفا اگه اطلاعاتی دارید راهنمایی بفرمایید.

New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1391, 1:34 pm

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

پست توسط ساسان الوندی » چهار شنبه 1 شهریور 1391, 11:24 pm

با سلام من علاقه به این کار دارم ولی نمیدونم از کجا وارد بشم.منو راهنمایی کنید

Major II
Major II
پست: 120
تاریخ عضویت: پنج شنبه 14 آذر 1392, 9:41 pm
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 188 بار
سپاس‌های دریافتی: 165 بار

Re: **تیپ کماندویی ۶۵ نوهد**

پست توسط حسنعلی ابراهیمی سعید » جمعه 24 شهریور 1396, 1:48 pm

اولین تصاویر قابل رویت نیست

ارسال پست

بازگشت به “ادوات زميني”