ماجرای خرید اف 14؛ کلاهبرداری بزرگ یا صید هوشمندانه ...؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1643
تاریخ عضویت: چهار شنبه 8 مهر 1388, 11:15 pm
سپاس‌های ارسالی: 14864 بار
سپاس‌های دریافتی: 14986 بار

ماجرای خرید اف 14؛ کلاهبرداری بزرگ یا صید هوشمندانه ...؟

پست توسط oweiys » یک شنبه 31 تیر 1397, 6:54 pm

بسم الله الرحمن الرحیم

 سپهبد آذربرزین جانشین فرمانده وقت نیروی هوایی شاهنشاهی ایران در[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]اعلام می کند:

" شاه تصمیم گرفت برای پشتیبانی از هواپیماهای F-4، هواپیمای جدیدی خریداری شود. برای همین از ارتشبد خاتمی (فرمانده وقت نیروی هوایی) خواست تا بر روی دو نوع هواپیمای F-14 و F-15 مطالعه کند تا یکی از آنها خریداری شود. هواپیمای F-14 فقط مخصوص دفاع هوایی بود اما F-15 علاوه بر آن، قابلیت بُمبِر (علیه اهداف زمینی) را هم داشت.از طرفی قیمت هر فروند هواپیمای F-14 معادل 36 میلیون دلار بود و F-15 معادل 9 میلیون دلار."

 "خیلی از سیستم‌‌ها F-15 مشابه F-4 بود [که نیروی هوایی ایران از آن بهره می‌برد] اما اگر قرار بر خرید F-14 داشتیم، باید 300 مستشار خارجی می‌آمد و آنها هم در هیچ موردی برای عملیات به ما پرواز نمی‌دادند بلکه فقط برای آموزش بود. یعنی ما نمی‌توانستیم در موارد عملیاتی پرواز کنیم. "

"در واقع ما 70 فروند هواپیمایی خریدیم که نمی‌توانستیم از آن استفاده کنیم، این طرف می توانستیم 280 فروند هواپیمای F-15 بخریم که هم استفاده و نگهداری آن آسان بود و هم قدرت ما را بالا می‌برد و هم به متخصص خارجی احتیاجی نداشت." "از طرف دیگر در صورت خرید F-14، حدود 30 درصد قابلیت رزمی ما پایین می‌آمد چون می‌بایست از خلبان‌های با تجربه خود برای [آموزش] این هواپیما استفاده می‌کردیم. اما اگر F-15 می‌خریدیم، قابلیت رزمی ما 120 درصد بیشتر می‌شد. چرا که به جای خرید 70 فروند هواپیمای F-14 می‌توانستیم 280 فروند F-15 بخریم. همین هواپیمایی که اسرائیل هم خریده بود. آنها هم بعد از F-4 رفتند و F-15 خریدند."

" هواپیمای F-14 مخصوص نیروی دریایی بود. نه بمب داشت و نه موشک هوا به زمین و نه مسلسل (برای اهداف زمینی) و اصلاً برای حفاظت از ناو هواپیمابر ساخته شده است."
--------------------------------------------------------------------
خلاصه ای از نظرات موافقان خرید اف 15:

"گرفتن رشوه در انعقاد این قرارداد بسیار پر رنگ می باشد و اصولاً این قرارداد بر اساس منافع شخصی گرفته شده تا مصالح ملی".

"اف 14 در واقع هواپیمایی لوکس با اورهالینگ بسیار طولانی و هزینه بر است و مناسب کشوری در حال پیشرفت نظیر ایران نبود، چه این که ایالات متحده امریکا هم این جنگنده را بازنشست کرده است".

"اف 14  وابستگی کاملی به موشک گران قیمت فونیکس دارد که قیمت آن در حدود یک هواپیمای اف 5 است و دفعات تَکرار اسم این موشک در خاطرات مرحوم هاشمی رفسنجانی دلیلی بر این ادعاست. اگر اف 14 شما یک میگ 21 را با فونیکس سرنگون کند، عملاً شما هزاران دلار به کشور متخاصم کمک کردید "

" این جنگنده ناو نشین است، قسمت عجیب ماجرا این جاست که چرا اصولا کشوری که ناو هواپیمابر ندارد نیاز به هواپیمایی با قابلیت جمع شدگی بال ها دارد؟"


 مصاحبه ارتشبد طوفانیان [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] و [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
-------------------------------------------------------------------
خلاصه ای از نظرات موافقان خرید اف 14 :

" اف 14 به طور کلی جنگنده برتری هوایی جهت اهداف دوربرد می باشد و از این لحاظ برتری محسوسی در برابر جنگنده های وقت آن زمان یعنی اف 15 و میگ 25 شوروی داشت."

" اف 15 به لحاظ راداری و رهگیری و برخی متغیرهای دیگر ضعیفتر از اف 14 است، همچنان که آمار عجیب صقوط های بدون درگیری اف 15 های نیروی هوایی سلطنتی عربستان صعودی گواهی بر این مدعاست."

"موشک اسپاروی اف 15 به لحاظ آمار موفقیت آمیز قابل قیاس با فونیکس نیست."

"شاه قصد خرید اف 15 و اف 18 را هم برای تکمیل قدرت نیروی هوایی داشت و حتی قرارداد اف 16 ها هم منعقد شدند که نیروی هوایی ایران را با اختلاف قدرت هوایی اول منظقه می نمود."

" انتخاب نکردن اف 14 توسط اسرائیل به دلیل شرایط جغرافیایی آن کشور می باشد ولی کشوری به پهناوری ایران نیاز به یک جنگنده برتری هوایی ممتاز دارد و این موضوع در جریان دفاع مقدس به خوبی نشان داده شد".
__________________________________

السلام عليك يا علي ابن موسي الرضا المرتضي (ع)

Junior Poster
Junior Poster
پست: 134
تاریخ عضویت: سه شنبه 19 شهریور 1387, 2:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 31 بار
سپاس‌های دریافتی: 465 بار

Re: ماجرای خرید اف 14؛ کلاهبرداری بزرگ یا صید هوشمندانه ...؟

پست توسط sabalan1400 » دو شنبه 1 مرداد 1397, 10:23 am

متاسفانه تلخ است ولی عین حقیقت... در صورت انتخاب اف-15 متخصصین ما روند معقول و پله پله ارتقا توانمندی را یپموده و شاید امروز این زنجیره مستمر منجر به تولید محصولی مشابه می شد نه تقلا برای مهندسی جزایر پراکنده.... شاهد مثلام روند نعالی و تکامل از ذاف-5 به صاعقه می باشد.

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12675 بار
سپاس‌های دریافتی: 11776 بار
تماس:

Re: ماجرای خرید اف 14؛ کلاهبرداری بزرگ یا صید هوشمندانه ...؟

پست توسط kayvan6079 » دو شنبه 1 مرداد 1397, 1:04 pm

با سلام

ضمن تشکر از oweiys  گرامی بابت این مبحث

گمان نکنم بحث شیرین "تامکت یا ایگل" حداقل برای ما ایرانی ها هرگز پایان یابد؛ بحثی که پیشینیان ما بدان پرداخته اند و قطعا آیندگان نیز از آن بی نصیب نخواهند بود.

البته به فرمایشات مرحوم آذربرزین انتقادات فراوانی وارد است و برخی از اعداد و ارقام (احتمالا با توجه به گذشت زمان و سن و سال ایشان) مستند نمی باشند.

به اعتقاد شخص بنده، هر چند تامکت گزینه ای اغوا کننده برای آن ایام بود، اما ایگل انتخاب درست تری می نمود.

گربه های ایرانی (مخصوصا پست جناب دکتر فرزین ندیمی)

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] (از سایت دانشجو)

موفق باشید
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 48
تاریخ عضویت: شنبه 23 بهمن 1395, 1:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 166 بار
سپاس‌های دریافتی: 171 بار

Re: ماجرای خرید اف 14؛ کلاهبرداری بزرگ یا صید هوشمندانه ...؟

پست توسط h.irani » دو شنبه 1 مرداد 1397, 3:35 pm

با سلام
همانگونه كه همگان اطلاع داريم اين دو هواپيما براي ماموريت هاي متفاوت طراحي شده بودند. اف 14 قطعا از برخي جهات مانند گراني ، عدم امكان بمباران (در نسخه هاي عادي) و همچنين هزينه هاي تعميرات از اف 15 ضعيف تر بود اما فراموش نكنيم كه هدف از خريد اين هواپيما كم كردن شر عمليات هاي شناسايي هواپيماهاي روسي از مناطق شمالي كشور بود كه اين امر ميسر نبود مگر با كمك رادار عالي و موشك دوربرد فونيكس كه اف 15 از هر دو آنها محروم بود. در نتيجه بيان اين نكته كه خريد اف 14 اشتباه بود با توجه به نيت خريدار خيلي صحيح نمي باشد.
شايد بهترين پاسخ به سوال انتخاب مناسب ميان اف 14 و اف 15 خريد هر دونمونه به تعداد مناسب بود كه مكمل هم بهترين خدمت را به نيروي هوايي كشور مي نمودند.
مرگ بر روی پاها بهتر از زندگی بر روی زانوان است

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1392
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 571 بار
سپاس‌های دریافتی: 10072 بار

Re: ماجرای خرید اف 14؛ کلاهبرداری بزرگ یا صید هوشمندانه ...؟

پست توسط abdolmahdi » دو شنبه 1 مرداد 1397, 5:12 pm

سلام علیکم و رحمه ا...

از فرمایشات دوستان استفاده کردم و به نظرم تمام آنها صحیح است . 
اما علاوه بر موارد فوق ، به اعتقاد من غرور شاه یکی از مهمترین دلایل دیگر خرید F-14 می تواند باشد. خط تولید این جنگنده در امریکا هنوز به راه نیفتاده بود و کنگره هم مخالف بود اما شاه با اصرار و تزریق پول خط تولید را راه اندازی کرد و به قول معروف کل انداخت تا قدرت انتخاب خود را به عنوان تنها خریدار خارجی آن نشان دهد . بنده بالشخصه حتی به خرید F-16 هم قانع بودم اما طبق نظر دوستان برای مقابله با هواپیماهای MIG-25 روسی در آن زمان به جز تامکت چاره دیگری نمی بینم . 

در ضمن ارتقاء درجه دوستمان جناب ایرانی را به درجه  Major II تبریک عرض می کنم.  :razz:
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

New Member
پست: 6
تاریخ عضویت: جمعه 4 مرداد 1392, 11:19 pm
سپاس‌های دریافتی: 14 بار
تماس:

Re: ماجرای خرید اف 14؛ کلاهبرداری بزرگ یا صید هوشمندانه ...؟

پست توسط tomcat1355 » دو شنبه 8 مرداد 1397, 12:31 pm

دوستان خرید اف۱۴ در کنار سیصد فروند اف۱۶ که ۱۶۰فروند در آمریکا تولید می شد و۱۴۰در اصفهان و بعد تولید اف۱۷ در ایران تقریباً نیروی هوایی دوم جهان رو در دنیا به ایران می داد که نشد لازم به توضیح که اف۱۴ ها قراربود به ۱۵۰فروند برسند وبعد با وجود آواکس ها و ارتباط اطلاعاتی بین تمام این مجموعه هیولایی رو در منطقه ایجاد می کرد که درنهایت آمریکا تصمیم به زدن سرمار کمونیست در منطقه کرد وار ساخت دیوار دربرابر کمونیست منصرف شد.
ودرنهایت خاطرات اف۱۴ وجزیره خارک وفروش نفت در طول هشت سال جنگ رو به خاطر بیاورید.چه تعداد اف۱۵ می تونست جایگزین اف۱۴در قافیه نبرد نفت کش ها و خارک وجنگ شهرها باشد،؟
به یاد بیارید ناتوانی تمام سیستم های جنگ الکترونیک عراق رو در برابر awg9
به یاد بیارید به باد رفتن یکسال کار روس ها برای مختل کردن رادار اف۱۴ رو در سه ثانیه
به یاد بیارید صدای قفل راداری اف۱۴ وفرار جنگنده های عراقی رو
به یاد بیارید وقتی رادارهای زمینی عراق تشخیص وجود اف۱۴ در سیصد کیلومتری جنگنده هاشونو میدادن فریاد اف اربع عشر یالله یالله شون به آسمون می رفت.
ونقش مینی آواکس اف۱۴
وحماسه های دیگر اف۱۴ رو
ونقش بی بدیلی که در جنگ داشت رو در اون مقطع هیچ شکاری با هر تعدادی نمی تونست برای ما داشته باشه
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “نيروي هوايي ايران”