پرسش و پاسخ در زمينه جراحي بيني

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت, رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پرسش و پاسخ در زمينه جراحي بيني

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 28 مهر 1385, 3:58 am

  و پاسخ در زمينه جراحي  سوالات فراوان در زمينه جراحي بيني ، ما را بر آن داشت تا در اين زمينه از نظرات جناب آقاي دكتر محسن نراقي عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران بهره مند شويم .

با توجه به اينكه مفهوم لغوي كلمه راينولوژي به معناي بيني شناسي مي باشد ، به عنوان يك راينولوژيست ، لطفا در مورد مفهوم راينولوژي توضيح بيشتري بفرماييد :

كلمه راينولوژي از كلمه لاتين ( راينو ) به معني بيني و ( لوژي ) به معناي شناخت تشكيل شده است . راينولوژي يك شاخه فوق تخصصي در دانش پزشكي است كه به جراحي ها و درمان بيماريهاي بيني ، سينوس ها و ساختمانهاي وابسته در سروصورت مي پردازد . با گسترش روز افزون دانش پزشكي ، روش هاي جديد جراحي براي كاهش مشكلات بيماران پس از جراحي هاي بيني و تشكيلات مجاور بيني ابداع مي شوند . از جمله اين روشها كه در سالهاي اخير ، دگرگوني شگرفي در حيطه راينولوژي ايجاد كرده است ، روش هاي جراحي اندوسكوپيك بيني است . به كمك اين روشها بسياري از جراحي هايي كه پيش از اين با برش هاي مختلف صورت مي گرفت ، بدون برش و با نتايج مطلوب تر انجام مي گيرد . يكي از مباحث مهم در راينولوژي ، جراحي پلاستيك و زيبايي بيني با حفظ عملكرد آن است . هنر راينولوژيست حفظ آميزه اي از زيبايي و عملكرد بيني است چرا كه توجه به عملكردهاي حياتي بيني از مهمترين اهداف دانش راينولوژي است . راينولوژي نوين دسترسي به ظريفترين عناصر بيني را با رويكردهاي غير تهاجمي و روش هاي اندوسكويك امكان پذير ساخته است .


منظور از عملكردهاي بيني چيست ؟


بيني يكي از مهمترين اعضاي بدن در نگهداري سلامت فرد و حفظ ساير اعضا است . بيني داراي فيزيولوژي بسيار پيچيده اي است . وظايف اساسي بيني شامل ايجاد راه هوايي ، حس بويايي ، تنظيم دما ، تنظيم رطوبت ، تصفيه ذرات هوا و نقش در تكلم است . مهمترين عملكرد بيني ايجاد راه هوايي براي تنفس طبيعي است . كوچكترين تغييرات در مجراي تنفس بيني مي تواند موجب مقاومت قابل ملاحظه اي در برابر عبور هوا شود به طوري كه اگر قطر مسير عبور هاي تنفسي از راه بيني به نصف تقليل يابد ، مقاومت راه هوايي بيني 16 برابر مي شود .

بي توجهي به اين عملكردهاي ارزشمند حياتي چه علائم و عواقبي را در پي خواهد داشت ؟

هر گونه اختلال در عملكردهاي حياتي بيني عواقب ناگواري در سلامت افراد بر جا خواهد گذاشت . تنفس حياتي ترين عملكرد زندگي است كه نتيجه آن رسيدن اكسيژن به بافت هاي بدن است . بي حالي ، خواب ، آلودگي ، كسالت ، بي حوصلگي و عصبي بودن ممكن است در اثر اختلال تنفسي بيني پديد آيد . گاه التهاب بيني همراه ، موجب بسته شدن موقت تخليه سينوسهاي اطراف بيني و نيز درد سينوسي ، سردرد يا احساس پري ، سنگيني و فشار در ناحيه سروصورت مي شود . ترشحات مزمن بيني يا خشكي حلق ممكن است سبب پديده تحريكي در حنجره شود كه همراه خشونت صدا ، سرفه و احساس نياز مداوم براي صاف كردن گلو است . صداي تودماغي علامتي از گرفتگي راه هوايي بيني است . اختلال بويايي ، احساس سرما خوردگي طولاني ، خرخر و مشكلات تنفسي حين خواب از علائم ديگر اختلال عملكرد بيني است . وجود هر كدام از اين علائم ، معاينه كامل بيني را ضروري مي سازد .به طور كلي جراحي هاي بيني با چه اهدافي صورت مي گيرد ؟

جراحي هاي بيني با اهداف متعددي انجام مي شود كه مي توان آنها را به دو دسته تقسيم كرد :

دسته اول جراحي هايي هستند كه در جهت اصلاح عملكرد بيني انجام مي شوند . شايعترين مشكل در عملكرد بيني گرفتگي راه تنفسي است . جراحي هايي كه در جهت رفع مشكلات بيني صورت ميگيرد به طور عمده شامل اصلاح انحراف تيغه مياني بيني است . مشكلات ديگري مانند پوليپ و تورم بافتهاي داخلي بيني نيز ممكن است موجب مشكلات تنفسي شوند . در اين حالات ممكن است جراحيهاي پيچيده تري مورد نياز باشد كه در بسياري از موارد مستلزم استفاده از اندوسكوپ است .

دسته دوم جراحي هايي با هدف تغيير شكل خارجي بيني و زيبايي سازي است . اختلالات زيبايي نيز به دو دسته مادر زادي و اكتسابي تقسيم مي شوند. در حالت نخست ، شايعترين آن قوز پشت بيني و نوك پهن آن است . در حالت دوم ، شايعترين دليل آن عفونت ، ضربه ، و مشكلات جراحي هاي پيشين است . در بسياري از موارد اين دو هدف ، بايد بطور همزمان مورد توجه قرار گيرند چرا كه غفلت از يكي از آنها موجب عوارضي براي بيمار مي شود . بنابراين در جراحي هاي زيبايي بايد به كارآيي بيني توجهي ويژه داشت . همين توجه دو جانبه ، عمل جراحي بيني را بي نهايت مشكل و پيچيده مي سازد . هنر جراح بيني ايجاد تعادل دو جانبه بين بيشترين حد عملكرد و زيبايي بيني پس از انجام جراحي است . به همين دليل براي موفقيت در جراحي پلاستيك بيني جراح به چيزي بالاتر از مهارت نياز دارد .آيا وضعيت روحي و رواني در انجام عمل جراحي بيني تاثير دارد ؟

بي ترديد تاثير بسزايي دارد . چه بسيار بيماراني كه پس از عمل با وجود نتيجه رضايت بخش ، به دليل مشكلات روحي – رواني ، وسواس فكري و يا شخصيت هاي متزلزل و بيش از اندازه تاثير پذير از ديكران از نتيجه عمل خود ناراضي اند . شمار زيادي از افرادي كه خواهان جراحي زيبايي بيني هستند ، از نظر خود دلايل موجهي دارند ، به مانند كسب موفقيت در زندگي زناشويي ، يافتن اعتماد به نفس بيشتر در برخوردهاي اجتماعي ، جلب رضايت خانواده و دوستان و ... . در اين مقطع بايد ضمن ارزيابي بيمار به او گوشزد كرد كه تغيرات ظاهري به نجات ازدواج در حال شكست ، به دست آوردن شغل جديد يا بهبود چشمگير در زندگي كمك معجزه آسايي نمي كند . در ضمن ضروري است كه افرادي كه از جراحي انتظار غير واقع بينانه دارند از عمل صرف نظر كنند . همچنين لازم است كه جراحي زيبايي در افرادي كه دچار بحرانهاي شديد روحي ، اضطراب يا هيجانهاي ناپايدار هستند به تعويق افتد . به طور معمول ، داوطلب مناسب جراحي پلاستيك بيني فردي است كه از عمل انتظار واقع بينانه اي دارد و براي انجام عمل تحت فشار ديگران نيست و مهمتر آنكه انتظار تغييرات بزرگي را در بهبود فردي و اجتماعي پس از عمل خود ندارد و قويترين دليلش براي انجام جراحي بيني خوشنودي شخص خود باشد .در اين مورد تا چه اندازه به خواست بيماران توجه مي شود ؟

در جراحي پلاستيك بيني عضو مركزي صورت دستخوش تغيير مي گردد . حائز اهميت است كه به بيمار فرصت داده شود تا آزادانه خواسته هايش را اظهار كند . براي مثال بينار مي گويد ( نمي توانم از راه بيني نفس بكشم و يا بيني ام خيلي بزرگ است ) برخي بيماران خواهان كاهش اندازه بيني شان هستند و اين خواسته را با بكار بردن اصطلاحاتي نظير باريكتر و يا كوتاهتر شود عنوان مي كنند . جراح نيز متقابلا فرد را با تغييرات قابل اجرا آشنا مي كند و متذكر مي شود كه هماهنگي و تناسب بيني در صورت ، بيش از اندازه آن اهميت دارد . كوچك شدن بيني تا حدي امكان پذير است كه سلامت بيمار را از نظر تنفس بيني به مخاطره نيندازد .رابطه بيني با ساير اجزاي صورت چه تاثيري بر شيوه جراحي دارد ؟

جراحي پلاستيك بيني افزون بر ايجاد تناسب در خود بيني ، ارتباط خوشاينتري را بين بيني و ديگر اجزاي صورت برقرار مي كند . به همين دليل نبايد بيني را به عنوان عضوي مجزا و مجرد در نظر گرفت . رابطه تنگاتنگ بيني با پيشاني ، چشم ، لب و چانه به گونه اي است كه هر نوع نقص در اجزاي صورت ميتواند بر اين ارتباط ظريف تاثير گذارد. به عنوان مثال چانه كوچك موجب برآمده تر به نظر رسيدن بيني مي شود . بي توجهي نسبت به تناسب بيني با اجزاي صورت موجب عدم دسترسي به نتيجه رضايت بخش خواهد شد .چه سني براي عمل جراحي پلاستيك بيني مناسب است ؟


در دختران حداقل سن از 15 سالگي و در پسران از 17 سالگي مي باشد . با اين وجود ممكن است بسياري از پسران و دختران در اين سنين واجد شرايط مناسب عمل جراحي نباشند . زيرا تصميم گيري در مورد هر فرد با توجه به رشد كامل جسمي و فكري و داشتن انگيزه كافي فرد انجام مي گيرد و اين انتخاب بر عهده جراح است .


آيا عمل جراحي پلاستيك بيني در افراد مسن امكان پذير است ؟

از آنجا با افزايش سن بافتهاي بيني دچار افتادگي و سستي مي شود اين امر بر ظاهر و عملكرد بيني تاثير مي گذارد . بالا بردن نوك بيني در اين افراد موجب جوان به نظر رسيدن و بهبود تنفس ميشود . به شرطي كه در حين جراحي تمهيدات لازم براي حفظ استحكام و تكيه گاه بافتها در نظر گرفته شود .آيا جاي برشها يا آثار عمل بر روي بيني باقي خواهد ماند ؟

در جراحي پلاستيك بيني معمولا اكثر برشها از داخل بيني انجام مي گيرد و در صورت مهارت جراح ، هيچگونه ردپايي از عمل بر جاي نخواهد ماند مگر در موارد نادري كه به منظور جمع كردن پره هاي بيني نياز به برش آنها باشد .


نقش ليزر و اندوسكوپ در جراحي زيبايي بيني چيست ؟

هدف اصلي استفاده از اين روش ، جلوگيري از به مخاطره افتادن عملكرد بيني است . يعني اگر عملكرد بيني بهتر نشود ، دست كم بايد وظايف خود را به خوبي قبل از عمل انجام دهد . هر چند در بعضي از جراحي هاي ظريف بيني ، استفاده از ليزر اين مزيت را دارد كه با خونريزي كمتري همراه است . در جراحي زيبايي بيني ، ليزر نقش مهمي در نتيجه نهايي عمل ندارد و آنچه تعيين كننده نتيجه عمل است ، در دستان هنرمند جراح نهفته است . اندوسكپي بيني با فراهم كردن ديد عالي ذسترسي به قسمتهاي عمقي تر جهت رفع مشكلات داخلي بيني را تسهيل ميكند .آيا نوع بيني بر الگوي عمل تاثير دارد ؟

بعضي بيني ها به بيني گوشتي معروفند كه مشخصه آنها بيني پهن با پوستي زخيم و بافت غضروفي ناچيز است . روش اصلاح اينگونه بيني ها با بيني هاي استخواني متفاوت است . در جراحي بيني گوشتي استفاده از روشهاي تقويت اسكلت بيني براي افزايش حمايت بافتهاي نرم بيني ضروري است و حتي جراحي اين نوع بيني ها با استفاده از تكنيكهاي جديد با نتايج مطلوب همراه است .پيش از عمل به چه نكاتي بايد توجه داشت ؟

آسپرين و داروهاي مشابه ان دست كم دو هفته پيش از عمل نبايد مصرف شود زيرا تمايل به خونريزي را افزايش مي دهند . در صورت سرماخوردگي ويروسي لازم است عمل جراحي به مدت چند هفته به تعويق بيافتد .


آيا عمل جراحي پلاستيك بيني با درد همراه است ؟

بر خلاف تصور ، عمل جراحي بيني با درد قابل توجهي همراه نيست .چه مدت بعد از عمل مي توان در مورد تيجه آن قضاوت كرد ؟

دست كم دو سال براي اظهار نظر نهايي در مورد نتيجه عمل بايد صبر كرد . بسياري از بيماران چند هفته پس از عمل درحاليكه هنوز ورم بيني بطور كامل فروكش نكرده است با نگاهي موشكافانه در جلو آينه ساعتها به نظاره بيني خود مي نشينند . اين نگاه موشكافانه كه تنها به بيني معطوف بوده و به ساير اعضا صورت توجهي ندارد موجب مي شود كه از يك سو بسياري از عدم تقارنهاي طبيعي به صورت عيب جلوه كند و از سوي ديگر زيبايي و تناسب ايجاد شده بيني با ديگر اجزاي صورت ، تحتالشعاع محدود به بيني قرارگيرد .آيا جراحي پلاستيك بيني عوارضي هم دارد ؟

جراحي پلاستيك بيني به مانند هر جراحي ديگري ممكن است با عوارض همراه باشد . در صورت دقت و مهارت جراح و رعايت نكات و دستورات توسط بيمار احتمال اين عوارض به حداقل مي رسد . عوارض جراحي بيني را به دو دسته مي توان تقسيم كرد . 1- آن دسته از عوارض بينيكه در عملكرد بيني خود را نمايان مي كنند . مانند چسبندگي هاي داخل بيني يه تنگ شدن يبش از اندازه سوراخهاي بيني كه موجب مشكل تنفسي مي شود . 2- عوارضي كه در ظاهر بيني نمود مي يابد كه عمدتا از برداشتن بيش از اندازه بافتهاي بيني است مانند كوچك شدن بيش ازحد بيني ، كه نامتناسب با اجزاي صورت جلوه مي كند .


در هفته هاي اول پس از عمل بيمار بايد به چه نكاتي توجه كند ؟

1. مهمترين نكته اي كه بيمار بايد رعايت كند ، آن است ككه در چند هفته نخست هيچ ضربه اي بربيني وارد نشود .

2. از خوردن غذاهايي كه به جويذن زياد نياز دارد وغذاهاي خيلي شور خودداري كند .

3. از فعاليتهاي شديد ورزشي و بدني اجتناب نمايد .

4. از حركات صورتي بسيار شديد مانند گريه و خنده شديد دوري كند .

5. از آفتاب و نور خورشيد پرهيز كند .

6. در هنگام استراحت در بستر ، طاق باز بخوابد .

7. از عينك طبي يا آفتابي استفاده نكند .

8. خونريزيهاي به صورت نشت از بيني بعد از عمل اهميتي ندارد و نگراني از اين مورد نداشته باشد .

9. پانسمان بيني مرطوب نشود .

منبع : سينامهر

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

جراحي بيني يا روان؟

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 19 آبان 1385, 4:37 am

  بيني يا روان؟ 
محققان مي‌گويند جراحي‌هاي زيبايي افراد را خوش اخلاق‌تر مي‌كنند
شما هم به جراحي پلاستيك صورت و بدنتان فكر كرده‌ايد؟ چقدر شور و شوق براي انجام چنين جراحي‌هاي زيبايي داريد؟ شايد هم پيش از اين چنين جراحي‌هايي را انجام داده‌ باشيد؟ احساستان پس از زيباتر شدن چهره‌تان چگونه بوده است؟ خوشحال‌تر بوده‌ايد و اعتماد به نفس بيشتري پيدا كرد‌ه‌ايد؟
جالب است بدانيد محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه جراحي‌هاي زيبايي در بهبود خلق و خوي اثر مثبتي دارند و افرادي كه از داروهاي ضدافسردگي استفاده مي‌كرده‌اند، مصرف اين داروها را پس از جراحي كنار گذاشته‌اند. متخصصان اعتقاد دارند گر چه جراحي‌هاي زيبايي در زندگي شما معجزه نمي‌كنند و به يك باره تمام مشكلاتتان را حل نمي‌كنند ولي مي‌تواند در خلق و خوي شما و بهبود كيفيت زندگيتان بسيار موثر باشند.
اين نتيجه 2 مطالعه كاملا مجزا بوده است كه به صورت همزمان در كنگره جراحان پلاستيك امريكا در سال جاري در سان‌فرانسيسكو ارائه شد.
يكي از سرپرستان اين گروه‌هاي تحقيقاتي در اين‌باره مي‌گويد: <نتايج ناشي از جراحي پلاستيك مي‌تواند آن‌چنان بر روي افراد موثر باشد كه مصرف داروهاي ضدافسردگي را كنار بگذارند.> گروه مطالعاتي دوم كه تحقيق خود را در كشور برزيل انجام داده بودند معتقدند كه خانم‌هايي كه به دليل ناقرينگي سينه‌ها خود را به تيغ جراحي سپرده‌اند، اعتماد به نفس بيشتري را در طول 6 ماه پس از جراحي احساس كرده‌اند. بهبود كيفيت زندگي
گروه تحقيقاتي آمريكايي براي مطالعه اثر جراحي پلاستيك بر رفتار و خلق خوي افراد، از 362 زن و مرد خواستند كه در اين مطالعه آنها را ياري كنند. بيشتر اين افراد زنان ميانسالي بودند كه تحت يكي از جراحي‌هاي پلاستيك مانند كشيدن پوست صورت، كار گذاشتن پروتز در پستان، كاهش اندازه سينه (كوچك كردن سينه) و ليپوساكشن قرار گرفته بودند. پيش از انجام جراحي 301 نفر يعني 83 درصد اين افراد هيچ‌گونه داروي ضدافسردگي مصرف نمي‌كردند در حالي كه 61 نفر 17( درصد) داروي ضدافسردگي مصرف مي‌كردند. اين محققان تمايل داشتند بفهمند، آيا جراحي پلاستيك مي‌تواند افسردگي ناشي از اعتقاد به نازيبايي را در اين افراد از بين ببرد و آيا پس از انجام اين جراحي‌ها خلق و خوي اين افراد آنقدر خوب خواهد شد كه دست از مصرف داروهاي ضدافسردگي بكشند؟ در اين مرحله بيماران هر دو گروه از نظر سن و جنس و نوع عمل جراحي هماهنگ شدند (همگن شدند6 .) ماه پس از انجام جراحي، 19 تا 61 بيمار كه پيش از جراحي داروي ضدافسردگي مصرف مي‌كردند با داروهاي خود خداحافظي كردند در حالي كه 5 درصد اين افراد پس از جراحي نيز همچنان به مصرف دارو ادامه دادند. اين محققان تلاش كردند درباره عوامل استرس‌زايي كه در زندگي اين افراد وجود داشته يا دارد مانند طلاق و يا مرگ يكي از اعضاي خانواده اطلاعاتي به دست آورند. اين كار نشان داد كه هيچ كدام از اين عوامل نقش اصلي را در تصميم‌گيري افراد براي مصرف داروهاي ضدافسردگي بر عهده نداشته‌اند.
اين محققان به اين نتيجه رسيدند كه اعتماد به نفس و ديدگاه مثبت نسبت به خود در تمامي اين بيماران افزايش يافته است و جراحي پلاستيك گامي مثبت براي بهبود كيفيت زندگي اين افراد بوده است.


يكي به نفع اعتماد به نفس

گروه تحقيقاتي برزيلي از 35 زن در تحقيقات خود دعوت به همكاي كردند. تمام اين بانوان از ناقرينگي سينه‌ها شكايت داشته و براي رفع اين ناقرينگي خود را به تيغ جراحي سپرده بودند.گرچه اندكي ناقرينگي در اجزاي سمت راست و چپ بدن كاملا طبيعي است ولي گاهي اين ناقرينگي در سينه‌ها بسيار شديد است.
ناقرينگي در اندازه سينه‌ها معمولا در سنين نوجواني بروز مي‌كند. در اين سن، معمولا دختران جوان خود را با ساير زنان اطراف خود مقايسه مي‌كنند. در اين سنين وضعيت ظاهري چهره و بدن بيش از پيش براي نوجوانان اهميت مي‌يابد و اين مقايسه‌ها به خصوص از نظر ظاهر بدن تشديد مي‌شود و اگر نوجوان در اين سنين تفاوتي مشخص بين خود و ديگران احساس كند ممكن است بر روي احساساتش و ساير رفتارهاي اجتماعي او موثر باشد.
براي درمان اين مشكل، جراحان پلاستيك از روش‌هاي بزرگ يا كوچك كردن سينه، استفاده ‌كردند. سپس اين محققان ملاقت‌هاي 3 و 6 ماه بعد از جراحي با اين بيماران ترتيب دادند و درباره كيفيت كلي سلامتي و اعتماد به نفس آنها پرسش‌هايي را مطرح كردند. در اين ملاقات‌ها 8 احساس اين بيماران مانند اعتماد به نفس، روابط اجتماعي، سلامت عمومي بدن و ميزان درد و ناراحتي مورد ارزيابي قرار مي‌گرفت. جالب اين بود كه اين افراد در تمام اين موارد احساس بهتري داشتند.
يك اپيدمي دوست داشتني
تا به حال به اين فكر كرد‌ه‌ايد كه در سال‌هاي اخير چرا تب جراحي پلاستيك اينچنين همه‌گير شده است. بدون شك رسانه‌ها در اين بازار داغ نقش فوق‌العاده‌اي دارند. آگهي‌هاي رنگارنگ در مجلات و يا هنرپيشه‌هاي مشهوري كه همه زيبايي خود را از قبل اين جراحي‌ها به دست آورد‌ه‌اند تشويقي براي همگان براي استفاده از اين راه‌ميانبر براي مطرح شدن هستند. روزانه گاردين مي‌نويسد: <46> وي مي‌گويد: <زيبا شده است! شايد به همين دليل باشد كه اكثر بانوان در جستجوي رضايت روحي با در دست داشتن كيف‌هايي پر از پول و عكس‌هايي از هنرپيشه‌هايي كه جراحي زيبايي كرده‌اند، روانه مطب‌هاي جراحي مي‌شوند. حقيقت اين است كه اغلب اين بانوان شايد مشكل اصلي‌شان كمبود زيبايي نباشد. آنچه بيش از نازيبايي آنها را آزار مي‌دهد، كمبود اعتماد به نفس است.

جراحي‌هاي زيبايي يا جراحي‌هاي ترميمي
جراحي‌هاي زيبايي را مي‌توان به 2 دسته كلي تقسيم كرد. گروه اول كه بيشتر شامل آنچه در ذهنتان از اين جراحي‌ها مي‌باشد است، تغيير ظاهر بخش‌هايي از بدن است كه عملكرد طبيعي دارند ولي شكل آنها باعث شده است كه فرد نسبت به آنها احساس رضايت كامل نداشته باشد. اين نوع عمل جراحي از گروه ديگري از عمل‌هاي جراحي كه در آنها پزشكان ظاهرو عملكرد قسمت‌هايي از بدن را كه به وسيله ناهنجاري‌هاي مادرزادي، صدمات يا بيماري‌هايي مانند سرطان آسيب ديده‌اند اصلاح مي‌كنند كاملا متفاوت است. تحقيقات نشان داده‌اند، ظاهر بهتر و احساس بهتر با عمل‌هاي جراحي قابل دستيابي‌اند. بر خلاف آنچه ممكن است تصور كنيد افرادي كه قصد انجام جراحي زيبايي را دارند، معمولا از ظاهر كلي خود تصور مثبتي دارند ولي از شكل يك قسمت از بدن خود ناراضي‌اند و به دنبال روابط اجتماعي بهتر و بهبود روابط زناشويي، خود را به تيغ جراحي مي‌سپارند.
حرف آخر
اگر به هر دليلي تصميم داريد خود را به تيغ جراحي بسپاريد، قبل از آن توصيه‌هاي زير را مطالعه كنيد. اين حقايق به شما كمك خواهند كرد، با نتايج حاصل از جراحي زيبايي، عاقلانه كنار بياييد و از نتايج آن بيشرين بهره را ببريد:
واقع‌بين باشيد: تصور نكنيد جراحي پلاستيك به يكباره تمام مشكلات جسمي و روحي شما را حل خواهد كرد و از شما انساني متفاوت خواهد ساخت. اين خود شما هستيد كه باقي مي‌مانيد با همان خصوصيات اخلاقي و باورها. اگر شما انتظارات خارق‌العاده از جراحي پلاستيك خود نداشته باشيد و فقط به بهتر شدن ظاهر چهره خود فكر كنيد، بدون شك از نتايج جراحي خود رضايت بيشتري خواهيد داشت نسبت به موقعي كه يك تصوير ايده‌آل و بدون عيب و نقص در ذهنتان بسازيد و منتظر شويد پس از برداشتن پانسمان‌ها چهره‌ايي كاملا بي‌عيب و نقص داشته باشيد.
خطرات وعوارض جراحي را در نظر بگيريد: جراحي پلاستيك و زيبايي نيز مانند هر جراحي ديگري داراي عوارض و خطراتي است. تلاش كنيد پيش از اينكه خود را به تيغ جراحي بسپاريد اين عوارض را در كتاب‌ها يا اينترنت جستجو كرده و يا از پزشك خود جويا شويد. صدمه به اعصاب بويايي، چسبندگي بيني، مشكلات تنفسي، حركت ژل‌ها در زير پوست و عفونت و يا حتي مرگ به دليل آمبولي ريوي خطرات و عوارضي است كه بايد در نظر بگيريد.
حساب جيبتان را داشته باشيد: جراحي‌هاي زيبايي معمولا تحت پوشش هيچ بيمه‌اي قرار نمي‌گيرند و در اكثر موارد جراحي‌هاي بسيار پرخرجي است. بعد از اين جراحي‌ها لازم است مدتي در منزل استراحت كنيد و در طول يك مدت ممكن است نتوانيد كار كنيد. بنابراين قبل از تصميم به جراحي، يك حساب و كتاب سرانگشتي براي جراحي و روزهاي پس از‌ آن انجام دهيد به علاوه ممكن است از نتايج جراحي راضي نباشيد يا لازم باشد آن جراحي را براي بهبود وضعيت عضو مورد نظر پس از مدتي دوباره ترميم كنيد. تمام اين مراحل هزينه‌هايي را در پي خواهد داشت كه بايد آنها را پيش‌بيني كنيد.

منبع : نشريه سلامت

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 19 آبان 1385, 4:37 am

  جراحی پلاستیک بینی چگونه بکاهيم؟ عوارض جراحی بینی به دو صورت عوارض داخلی‌بینی و عوارض ظاهری آن تقسیم بندی می شود .
با بهره گیری از روش‌های جدید تشخیصی و جراحی بینی می توان عوارض اعمال جراحی بینی را به میزان در خور توجهی کاهش داد .
دبیر علمی نخستین همایش بین‌المللی راینولوژی گفت : عوارض جراحی بینی به دو صورت عوارض داخلی‌بینی و عوارض ظاهری آن تقسیم بندی می شود .
وی با اشاره به اینکه در مواردی جراحی بینی سبب چسبندگی های داخلی بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ های بینی و مشکلا‌ت تنفسی می شود تصریح‌کرد : اختلال در عملکردهای حیاتی بینی‌, عواقب ناگواری در سلامت و زندگی افراد و جامعه برجای می گذارد .
وی عوارض تنفسی را به عنوان مهمترین عارضه جراحی های پلاستیک بینی بیان کرد و از برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی و کوچک کردن بیش از حد بینی به عنوان وجه مشترک عوارض تنفسی و زیبایی بینی نام برد .
این جراح بینی , اندوسکوپی تشخیصی بینی را روشی دقیق برای شناخت مشکلا‌ت داخل بینی برشمرد و افزود : از آنجا که تنفس حیاتی ترین نیاز زندگی به شمار می رود و نتیجه آن رسیدن اکسیژن به بافت های بدن است , هنگامی که تنفس از مسیر طبیعی خود از راه بینی منحرف شود , عوارض کاهش اکسیژن بافت های دیگر بدن را هم تحت تاثیر قرار می دهد .
وی بی حالی , خواب آلودگی , کسالت , بی حوصلگی و عصبی بودن را به دلایل مختلف اختلال در عملکرد بینی , از جمله عوارض ناشی از جراحی نادرست بینی بیان کرد .
وی گفت : در روشی جدید با بهره گیری از دانش راینولوژی برای حفظ عملکرد بینی , تغییرات متناسب و متوازن در بینی و حداقل ایجاد زخم در داخل بینی , عوارض تا میزان قابل توجهی کاهش می یابد .
نخستین همایش بین المللی راینولوژی ایران , به همت انجمن علمی جراحان گوش , حلق , بینی و سر و گردن ایران با حضور بزرگان و چهره های برجسته جهانی رشته راینولوژی از 16 تا 19 آبان امسال در بیمارستان میلاد تهران برگزار می شود .

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 11 فروردین 1386, 3:23 am

  رینو پلاستی ( جراحی بینی) جراحي پلاستيك بيني مانند هر جراحي ديگري ممكن است با عوارض همراه شود. اما درصورت دقت و مهارت جراح و رعايت نکات و دستورات توسط بيمار احتمال اين عوارض به حداقل مي‌رسد.

عوارض جراحي بيني را به دو دسته مي‌توان تقسيم كرد: آن دسته از عوارض بيني كه در عملكرد بيني خود را نمايان مي‌كنند، مانند چسبندگي‌هاي داخل بيني يا تنگ شدن بيش از اندازه سوراخ‌هاي بيني كه موجب مشكل تنفسي مي‌شود.

ديگر،‌ عوارضي كه در ظاهر بيني نمود مي‌يابد كه عمدتا ناشي از برداشتن بيش از اندازه بافت‌هاي بيني است، مانند کوچک شدن بيش از حد بيني، كه نامتناسب با اجزاي صورت جلوه مي‌کند.

کم نيستند شمار بيماراني که پس از جراحي بيني دچار مشکلات تنفسي شده‌اند. اين موضوع اهميت توجه به مسائل داخل بيني در حين جراحي بيني را مي‌رساند. ابعاد جراحي بيني بسيار فراتر از تغييرات در ظاهر بيني است و توجه چندجانبه جراح بيني به تمام اين ابعاد، ميزان بروز عوارض تنفسي را به حداقل مي‌رساند.اختلال در عملکردهاي حياتي بيني عواقب ناگواري در سلامت و زندگي افراد و جامعه برجاي خواهد گذاشت.

تنفس حياتي‌ترين عملکرد زندگي است که نتيجه آن رسيدن اکسيژن به بافت‌هاي بدن است. هنگامي که تنفس از مسير طبيعي خود از راه بيني منحرف شود عوارض آن تمام بافت‌هاي بدن را تحت تاثير قرار خواهد داد.

فردي که تنفس از راه بيني را از دست بدهد نه تنها در زندگي فردي، بلکه در روابط اجتماعي نيز مشکلات زيادي را تجربه خواهد کرد. بي‌حالي، خواب آلودگي، کسالت، بي‌حوصلگي و عصبي بودن ممکن است در اثر اختلال تنفسي بيني پديد آيد. محروميت از تنفس بيني، خشکي مجاري تنفسي و ضعف سيستم دفاعي آن را در پي خواهد داشت.

تنفس‌ مزمن‌ از دهان‌ سبب‌ ايجاد خشكي‌، زخم ‌و درد در ناحيه حلق مي‌گردد و ممكن‌ است ‌منجر به‌ احساس‌ توده‌اي‌ در گلو شود. گاه‌ التهاب‌ بيني‌ همراه‌، موجب‌ بسته شدن موقت تخليه‌ سينوس‌هاي‌ اطراف ‌بيني‌ و نيز درد سينوسي، سردرد يا احساس پري، سنگيني و فشار در ناحيه سر و صورت مي‌شود. بسته شدن شيپوراستاش‌ ـ ناشي‌ از گرفتگي بيني‌ ـ مي‌تواند سبب‌ احساس‌ گرفتگي يا پري‌ گوش‌ شود.

سوزش‌ چشم‌ يا اشك‌ريزش‌ ممكن‌ است ‌نشان‌دهنده‌ بسته شدن مجراي‌ اشكي‌ در بخش پاييني بيني‌ باشد. ترشحات‌ مزمن‌ بيني‌ يا خشكي‌ حلق‌ ممكن‌ است‌ سبب ‌پديده‌ تحريكي‌ در حنجره‌ شود كه‌ همراه‌ خشونت‌ صدا، سرفه‌ و احساس‌ نياز مداوم‌ براي‌ صاف‌ كردن‌ گلو است‌. صداي‌ تودماغي علامتي‌ از گرفتگي راه‌ هوايي‌ بيني‌است‌. اختلال بويايي، احساس سرماخوردگي طولاني، خرخر و مشکلات تنفسي حين خواب از علائم ديگر اختلال عملکرد بيني است. وجود علائم فوق موجب افت قابل ملاحظه در کيفيت زندگي افراد مي‌شود.

عوارض تنفسي ممکن است از مشکلات مختلفي ناشي شود که عبارتند از:

۱ - چسبندگي‌هاي داخل بيني: ايجاد زخم در هر بافتي از بدن موجب برانگيختن واکنش‌هايي در جهت ترميم زخم مي‌شود. در بيني هم واکنش‌هاي ناشي از برش‌ها و زخم‌هاي جراحي ممکن است منجر به چسبندگي سطوح مختلف از بافت‌هاي پوشاننده بيني به هم شده و راه تنفسي را مسدود کند.

اقدامات زير توسط جراح بيني احتمال اين عارضه را به حداقل مي‌رساند: حداقل دستکاري‌هاي داخل بيني در حين جراحي و ايجاد حداقل برش در داخل بيني؛ گذاشتن ورقه‌هاي سيليکوني به طور موقت (مدت چند روز تا چند هفته) بين تيغه بيني و بافت‌هاي کناري بيني و اصلاح همزمان انحراف تيغه بيني

۲ - باقي ماندن انحراف تيغه بيني: يکي از معضلات جراحي‌هاي پلاستيک بيني وجود همزمان انحراف تيغه بيني است. گاهي اين انحراف‌ها از ديد جراح مخفي مانده و علائم خود را پس از عمل بروز مي‌دهند.

پيشگيري از اين عارضه با معاينه دقيق تيغه داخل بيني قبل از جراحي و اصلاح آن در حين عمل است. گاهي جهت يافتن انحراف‌هاي مخفي تيغه بيني لازم است جراح پيش از عمل، به کمک اندوسکوپ به معاينه کامل داخل بيني بپردازد.

۳ - بزرگي شاخک هاي بيني: در بعضي از بيماراني که داراي انحراف تيغه بيني هستند، در سمت مخالف انحراف، شاخک تحتاني و يا مياني داراي رشد بيش از حد است. بزرگي بيش از حد شاخک‌هاي بيني موجب تنگ شدن راه هوايي بيني مي‌شود.

۴ - آلرژي بيني: آلرژي به دليل جراحي بيني ايجاد نمي‌شود ولي حداقل ۲۰درصد از مردم به نوعي به آلرژي‌هاي بيني مبتلا هستند. بنابراين حداقل ۲۰ درصد از بيماراني که تحت جراحي زيبايي قرار مي‌گيرند، آلرژي نيز دارند. در جراحي بيني با درمان‌هاي دارويي و کنترل آلرژي پيش و پس از عمل مي‌توان عوارض تنفسي را به حداقل رساند.

۵ - تنگي سوراخ‌هاي بيني: کوچک شدن پره‌ها و يا سوراخ‌هاي بيني موجب کاهش قطر جريان ورودي هوا مي‌شود. اگر طبق قوانين فيزيکي اين اصل را در نظر بگيريم که کاهش قطر مجراي عبور هوا به ميزان نصف موجب افزايش مقاومت در مقابل عبور هوا نه به ميزان دو، چهار يا هشت برابر بلکه به ميزان شانزده برابر مي‌شود، آن گاه عواقب کوچک شدن سوراخ‌هاي بيني کاملا قابل درک مي‌شود .

در‌ بسياري از جراحي‌هاي بيني با حذف مرحله برداشتن پره‌هاي بيني و اجتناب از برش‌هاي کناري مي‌توان از اين عارضه پيشگيري کرد. حائز اهميت است که بيماران به هيچ وجه به جراح خود براي کوچک کردن پره‌ها و يا سوراخ‌هاي بيني اصرار نکنند.

۶ - تنگي دريچه داخلي بيني: از وخيم‌ترين عوارض تنفسي جراحي‌هاي بيني است. دريچه داخلي بيني در فاصله کوتاهي پس از سوراخ بيني در داخل بيني قرار دارد. تنگي اين دريچه معمولا در اثر برداشتن بيش از حد بافت‌ها و غضروف‌هاي بيني ايجاد مي‌شود. متعاقبا، ضعيف شدن حمايت اسکلتي بيني موجب فروافتادگي غضروف‌هاي بيني و اشکال شديد در تنفس مي‌شود.

برداشته شدن بيش از حد اين غضروف‌ها در جراحي منجر به ايجاد چاله‌هاي عميق در دو طرف نوک بيني مي‌شود. اگر ميزان برداشته شدن بافت از اين هم بيشتر باشد، موجب افتادگي پره‌هاي بيني و بسته شدن سوراخ هاي بيني در هنگام دم مي‌شود. در حين جراحي پلاستيک بيني بايد دقت زيادي از جانب جراح اعمال شود تا حمايت ايجاد شده توسط اين غضروف‌ها تضعيف نشود.

ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”