چگونه عملکرد CPU کامپیوتر خود را بهینه سازی کنید ؟ | مشکل High CPU Usage

شما در اين بخش اطلاعات مفيد و آموزشهاي كاربردي كامپيوتر را ميتوانيد بيابيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, MASTER, شوراي نظارت, Mahdi Mahdavi, MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22089 بار

چگونه عملکرد CPU کامپیوتر خود را بهینه سازی کنید ؟ | مشکل High CPU Usage

پست توسط sinaset » جمعه 5 بهمن 1397, 3:21 pm

چگونه عملکرد CPU کامپیوتر خود را بهینه سازی کنید ؟ | مشکل High CPU Usage
 
تصویر
قطعا برای شما نیز این اتفاق افتاده است که گاهی اوقات کامپیوترتان در حد انفجار داغ شده و تمامی فن های موجود در بخش سخت افزاری آن در حال فعالیت باشند اما هیچ تاثیری در کاهش میزان فشار و گرمای وارده بر سخت افزار شما مشاهده نگردد. در این مواقع ممکن است تصور کنید نرم افزار و یا ویروسی در کامپیوتر شما فعالیت دارد که سبب ایجاد این مسئله شده است. در این خصوص باید بگوییم که این مورد نیز می تواند باشد. هیچ چیزی بعید نیست!

پردازشگر کامپیوتر یا در اصطلاح سی پی یو (CPU)، به عنوان مغز متفکر و هسته‌ ی اصلی کامپیوتر شما فعالیت می یابد. همانگونه که مغز یک انسان با فکر کردن زیاد سبب ایجاد سردرد می گردد، پردازشگر کامپیوتر نیز احتمال دارد که به دلیل پردازش فرآیندهای متفاوت دچار اختلال گردد و به منظور به انجام پروسه های مختلف در سیستم خود سرعت همیشگی را نداشته باشد و نتواند در زمان مناسب چنین کاری را به انجام برساند.

در بسیاری از موارد می‌ توان با مدیریت نمودن پروسه های در حال اجرایی در کامپیوتر، مقابل کاهش سرعت پردازنده و کند شدن فرآیندهای لازم ایستادگی کرد ولی همیشته اینطور نیست و به همین راحتی مسئله برطرف نمی گردد، زیرا گاهی اوقات مسائل به دلیل باز کردن صفحه ی نرم افزارهای مختلف توسط کاربران نیست. مسئله می‌ تواند به دلیل وجود یک باگ نرم‌ افزاری اساسی، ویروس و یا یک سیستم ناخواسته باشد که به طور نادرست توان بسیار بالایی از CPU را به خود اختصاص داده است و سرعت سیستم عامل ویندوز کامپیوتر شما را به شدت کم کرده است. در این بخش تصمیم داریم تا در زوم تک به بررسی نحوه بهینه سازی میزان عملکرد CPU و برطرف نمودن مسئله ی High CPU Usage اشاره داشته باشیم.

آیا WmiPrvSE.EXE می تواند سبب افزایش میزان مصرف CPU گردد؟
پردازش WMI Provider Host که با نام Windows Management Instrumentation نیز در میان کاربران مشهور می باشد، به معنای ابزاری دقیق در مدیریت ویندوز است و قسمتی از سیستم عامل کامپیوترها را تشکیل می دهد. وظیفه‌ ی جمع آوری، نظارت و حل مسائل احتمالی تعداد بسیاری از سیستم‌ ها در دل یک شبکه ی وسیع را عهده دار می باشد ولی یک مسئله ی جالب در خصوص پردازش WMI Provider Host این است که ممکن است خودش از کنترل سیستم خارج گردد !

به این منظور که ببینید آیا علت اصلی کاهش سرعت سیستم و یا میزان مصرف بالای CPU دستگاه شما این پردازشگر می باشد یا نه، تنها باید در ابتدا کلید‌های ترکیبی Ctrl + Shift + ESC را بفشارید تا Task Manager ویندوز شما نمایان گردد و در آن به دنبال پردازش WmiPrvSE.exe بگردید. میزان مصرف CPU بیش از حد این پردازشگر بدون این که نرم افزار بخصوصی در پشت سیستم در حال اجرا باشد، نمایانگر اختلال در سیستم شما خواهد بود.
 
تصویر
کمپانی آمریکایی مایکروسافت به تازگی اصلاحیه ی رسمی این پردازشگر را حذف کرده است و تنها روشی که می توانید آن را ترمیم کنید، Restart دوباره ی فرآیند پردازش آن به صورت دستی می باشد. برای انجام این کار، ابتدا باید در سیستم عامل ویندوز به دنبال بخش Services بگردید و در ادامه در پنجره‌ ی پیش رو به دنبال Windows Management Instrumentation باشید. پس از پیدا کردن پردازشگر مذکور بر روی آن کلیک راست کنید و سپس گزینه ی Restart را انتخاب کنید. همچنین می‌ توانید به طور کلی فعالیت این پردازشگر را متوقف نمایید و یا ویندوز خود را یک بار Restart کنید.
 
تصویر
در صورتی که ایراد WmiPrvSE.exe همچنان پایدار بود باید با استفاده از Windows Event Viewer به دنبال علت آن بگردید. احتمال دارد فرآیند دیگری WMI را به خود درگیر کرده باشد. به منظور انجام این کار باید:

در صورتی که از کاربران ویندوز 10 و یا 8 هستید، بر روی گزینه ی Start کلیک نموده و سپس Event Viewer را انتخاب کنید.
در صورتی که از کاربران ویندوز 7 هستید می توانید در منوی استارت عبارت Eventvwr.msc را جستجو کرده و آن را اجرا کنید.
زمانی که پنجره‌ ی مربوط به Windows Event Viewer برایتان نمایان شد، مسیر Applications and Service Logs > Microsoft > Windows > WMI-Activity > Operational را دنبال کنید. اکنون به پایین صفحه اسکرول کرده و جدیدترین ارورهای این پردازشگر را بررسی کنید. برای هر کدام از اراورهای موجود، به دنبال بخش ClientProcessId بگردید. به خاطر داشته باشید که هر بار یک فرآیند را دوباره اجرا می‌ کنید، ID آن تغییر می یابد. در نتیجه دلیلی ندارد که خطاهای قدیمی‌ تر را مورد بررسی قرار بدهید.
 
تصویر
در صورتی که تصور می کنید یکی از فرآیند ها سبب افزایش غیر معمول میزان مصرف CPU شده است، می‌ توانید با استفاده از ID آن، در Task Manger ویندوز خود به دنبالش باشید. اکنون Task Manger ویندوز را با استفاده از کلیدهای ترکیبی که در بالا اشاره کردیم، باز کرده و وارد تب Services شوید؛ فرآیندهای داخل این بخش را بر اساس PID مرتب کنید. در صورتی که فرآیند آسیب زننده هم اکنون در حال اجرا باشد، می‌ توانید با کمی بررسی به آن دسترسی پیدا کنید.

بر روی آن کلیک راست نموده و سپس Open File Location را انتخاب کنید تا بدانید که این فرآیند مربوط به کدام یک از نرم‌ افزارهای نصب شده بر روی ویندوز شماست. آپدیت و یا حذف کردن این نرم افزار به احتمال می تواند مشکل WMI را برطرف نماید. همچنین احتمال دارد که خطای مذکور نشان دهنده ی فعالیت یک ویروس در سیستم شما باشد. شما فقط می‌ توانید یک نسخه از آن را در همان لحظه مشاهده نمایید. در صورتی که چند نسخه از این خطا را مشاهده کردید و یا اینکه پس از متوقف نمودن آن، مجددا به اجرا درآمد باید سریعا با استفاده از یک آنتی ویروس مناسب، سیستم خود را به طور کامل اسکن کنید.

آیا فرآیند System Idle Process می تواند سبب افزایش میزان مصرف CPU گردد ؟
اساسا کاربران پس از بررسی میزان مصرف CPU در Task Manger ویندوز خود متوجه می‌ شوند که مصرف بیش از اندازه ی CPU آن ها مربوط به پردازشی به نام System Idle Process می باشد. این میزان مصرف در بسیاری از مواقع نزدیک به 100 درصد خواهد بود.
 
تصویر
ولی در اصل System Idle Process به عنوان یک گره شناخته می شود که چرخه‌ هایی از CPU را مصرف می نماید و این چرخه توسط هیچ یک از نرم افزارها مورد استفاده قرار نمی گیرد. به طورکلی این مسئله یک شیوه در برنامه نویسی به شمار می رود و بر این عقیده است که استفاده‌ ی حداقلی از CPU بهتر از عدم استفاده از آن می باشد.

این موضوع تنها در ویندوزها رخ نمی دهد ولی با استفاده از Task Manger ویندوز می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید. اساسا به عنوان یک مشکلی غلط انداز می باشد که کاربران تصور می‌ کنند ایرادی در سیستم عامل است که یکی از فرآیندها تا این میزان از پردازنده ی کامپیوترشان استفاده می نماید.

البته لازم به ذکر است که این موضوع به این معبدین معنا نیست که در صورت مشاهده‌ ی میزان مصرف بالای System Idle Process هیچ مشکلی وجود ندارد ولی به احتمال مشکلی که به دنبال آن هستید در بخشی دیگر رخ داده است. اکنون باید این انتظار را داشته باشید که در بسیاری از مواقع وقتی از ویندوز خود استفاده‌ ی سنگینی نمی کنید، میزان مصرف CPU شما توسط این فرآیند به میزان 95 درصد و یا حتی بیشتر نمایش داده شود. هر چه این میزان کمتر باشد بدین معناست که پردازشی دیگر مصرف CPU شما را به خود اختصاص داده است.

آیا Svchost.exe می تواند سبب افزایش میزان مصرف CPU گردد ؟
در صورتی که به Task Manger ویندوز خود نگاهی انداخته باشید، به احتمال میزان مصرف بالای CPU شما مربوط به حافظه‌ ی svchost.exe بوده باشد. در شرایطی که بعضی از مواقع این فرآیند احتمال دارد در حال همکاری با یک بدافزار یا ویروسی مخرب باشد، اساسا یک فرآیند قانونی و اصلی در ویندوز نیز به شمار می رود. اگر در این خصوص شک دارید با استفاده از این ابزار می‌ توانید از سرویس‌هایی که از svchost.exe استفاده می نمایند آگاه گردید.

در صورتی که یک نرم افزار مخرب یا ویروس از svchost.exe استفاده نکردعه باشد، به احتمال svchost.exe علت میران مصرف بالای پردازنده و یا حافظه ی CPU به دلیل اسکن دستگاه‌های متصل شده به کامپیوتر خواهد بود. اکنون به منظور حل این مسئله می‌ توانید مسیر Control Panel > Network and Sharing Center را دنبال نموده و بر روی گزینه ی Change advanced sharing settings کلیک نمایید. از این بخش بر روی Turn off network discovery کلیک کنید.
 
تصویر
زمانی که ویندوز شما در حال دانلود یک بروزرسانی باشد نیز احتمال دارد svchost.exe میزان مصرف بالایی از CPU را به خود اختصاص دهد. اساسا پس از نصب ویندوز با حجم مصرف 25 درصدی از حافظه‌ ی CPU توسط svchost.exe روبرو خواهید شد. مسئله ای که به احتمال مربوط به دانلود آپدیت های جدید ویندوز می باشد. توصیه داریم که اجازه بدهید ویندوز کار خود را به نحو احسنت انجام دهد، زیرا پس از دانلود آپدیت های موردنیاز ویندوز شما میزان مصرف CPU نیز به حالت قبل خود باز خواهد گشت.

تنها کاری که شما می‌ توانید در این مسیر انجام دهید، این است که مشخص کنید آیا قصد دارید فایل‌ های دانلود شده‌ ی مربوط به آپدیت ویندوزتان را با سایر کامپیوتر‌ها اشتراک گذاری کنید یا خیر. برای غیرفعالسازی این قابلیت باید وارد مسیر Settings> Update & Security > Windows Update شده و بر روی گزینه ی Advanced Options کلیک نمایید.

از این بخش می‌ توانید میزان پهنای باند مورد استفاده به منظور دانلود آپدیت های جدید ویندوز را محدود نمایید. همچنین این امکان را دارید که جلوی آپلود فایل‌ های مربوط به بروزرسانی ویندوزتان را بگیرید. سعی کنید مقدار محدوده ی آپلود ویندوزتان را بر روی 5 درصد تنظیم کنید.
 
تصویر
تنها روش دیگر به منظور کاهش میزان مصرف پردازنده در زمان دانلود آپدیت های مربوط به ویندوز این است که تمامی بروزرسانی ها را غیرفعال نمایید. انجام این کار می تواند به میزان زیادی سبب افزایش سرعت سیستم عامل شما گردد.

به نقل از zoomtech.ir
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “مطالب كاربردي كامپيوتر”