تايپيک زير دريايي هاي نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوچه‌ها به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Fast Poster
Fast Poster
پست: 259
تاریخ عضویت: پنج شنبه 15 مهر 1395, 4:46 pm
سپاس‌های ارسالی: 729 بار
سپاس‌های دریافتی: 631 بار

Re: تايپيک زير دريايي هاي نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران

پست توسط amirali1394 » شنبه 13 آذر 1395, 8:20 pm

راهبرد ایران در بکارگیری زیردریایی

در میان تمامی گزارش هایی که در باره درستی و یا نادرستی تازش نظامی بر ضد جمهوری اسلامی و جنگ دربرزن خلیج پارس موجود است، یک فاکتور در کانون توجه ها قرار نگرفته و آن زیر دریایی های ایرانی است. در سال های پیشین هر از چندی اخباری در باره ساخت زیردریایی های تازه در ایران دیده شده و این در حالی است که کشور های دیگر در برزن به جز پاکستان، زیردریایی در اختیار ندارند. اما جمهوری اسلامی بیش از 20 زیردریایی دارد.

باید گفت که این در واقع آینده ایران است که در اعماق آب ها نهفته شده است. البته دستیابی به داده هایی در مورد برنامه های ساخت زیردریایی در ایران دشوار است و بیشتر از سوی سران کشور رسانه ایی می شود.


در سال های 1990 و مدت کوتاهی پس از آن ایرانیان چند زیردریایی از روسیه خریداری کردند. این 3 فروند زیردریایی ها از خانواده کیلو، این ویژگی را دارند که در سکوت حرکت می کنند. البته در سال های پس از ان زیردریایی های بومی ساختند و زیردریایی های کوچکی هم از کره شمالی وارد کردند که شاید دیگر پویا نباشند. این در حالی است که همه این زیردریایی ها از توان بکارگیری موشک، مین گذاری و جابجایی کماندو ها برخوردارند.


اما بتازگی ایران تلاش کرده است تا فاصله میان زیردریایی های کوچک و بزرگ را با زیردریایی های نیمه سنگین مانند قائم و فاتح پر کند. به این ترتیب می توان گفت که جمهوری اسلامی با در اختیار داشتن ناوگان زیردریایی درخور توجه در صدد گسترش آن است.


این در حالی است که شوند کشش تمایل جمهوری اسلامی برای گسترش ناوگان زیردریایی های خود بسیار همانند برنامه های موشکی ایران است به این چم که کاستی ها در نیروی هوایی را پوشش داده و یک نیروی بازدارنده در برابر تازش نیز به شمار می رود. خلیج پارس در بسیار از بخش ها ژرفای کمی دارد و مملو از کشتی های غرق شده که در بستر آن قرار دارند. در چنین جایی، جنگ آور های ضد زیردریایی دچار پیچیدگی درگمارش خود می شود و برتری با زیردریایی های کوچک تر خواهد بود .

از سوی دیگر نیروی دریایی کشور های تازی زیر خلیج پارس نیز کوچک است و در صورتی که با زیردریایی های ایران تهدید شوند، نمی توانند از فروش نفتی شیخ نشین ها به بخوبی پشتیبانی کنند. البته عربستان سعودی یکی از بهترین نیرو های دریایی را در برابر با دیگر کشور های تازی دارد اما چالش پراکندگی جغرافیایی در مورد آن وجود دارد. بخشی از نیروی دریایی عربستان در بندری در دریای سرخ جایگیر است و برای جابجایی این نیرو به خلیج پارس راهی جز گذر از تنگه هرمز وجود ندارد. باتوجه به وجود مین های ایرانی، زیردریایی ها و موشک هایی که از کرانه شمالی شلیک می شوند، رد شدن از تنگه هرمز برای نیروی دریایی عربستان آن هم در شرایط جنگ، بسیار خطرناک خواهد بود.


نشریه اوراسیا در گزارشی موشکافانه در این زمینه می نویسد، در صورت بروز درگیری نیروی هوایی کشور های تازی درپی آسیب زدن به پایگاه های دریایی ایران برمی آید اما جمهوری اسلامی برنامه های موشکی را برای همین گمارشها طراحی کرده است تا در صورت مورد تهدید واقع شدن منافع خود از آن استفاده کند. هرچند که در صورتی درگیری جنگی با آمریکا، شرایط به گونه آی دیگر خواهد بود اما باز هم زیردریایی های ایرانی می توانند ناو های آمریکایی را هدف قرار دهند.


شماری از کارشناسان بر این باورند که همین راهبرد در پشت پرده شماری ،از پویش های نظامی تازه ایران قرار دارد و در سراسر جهان نیز متداول است. به همین شوند تعداد چشمگیری از سران پیشین و امروزی آمریکا با گمارش جنگی بر ضد جمهوری اسلامی هم اوا نیستند. به بیان بهتر در صورتی که ساخت و خریداری زیردریایی ها برای جمهوری اسلامی کارآمد نبود، در این راه گام بر نمی داشت.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1450
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8661 بار
سپاس‌های دریافتی: 13227 بار

Re: تايپيک زير دريايي هاي نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران

پست توسط Java » یک شنبه 5 اسفند 1397, 4:51 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/

ارسال پست

بازگشت به “زيردريايي‌ها”