مهریه | انواع مهریه | مهریه عندالمطالبه | مهریه عندالاستطاعه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با حقوق و قضا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 17
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 خرداد 1398, 11:39 pm

مهریه | انواع مهریه | مهریه عندالمطالبه | مهریه عندالاستطاعه

پست توسط rezvaneh29 » جمعه 7 تیر 1398, 11:34 pm

به گفته وکیل خانواده مهریه ( به فتح میم ) کلمه ای است عربی که در فارسی به آن ” کابین ” می گویند. همچنین به جای مهریه از لغات ” صداق ” ، ” نحله ” ، ” فریضه ” نیز استفاده می شود.
مهریه چیست ؟
 مهریه مالی است که هنگام نکاح مرد ملزم و متعهد میشود که به همسر خود بپردازدکه میتواند وجه رایج کشور سکه یا اموال غیر منقول مانند اپارتمان یا زمین باشد و زوجه به محض وقوع عقد مالک مهریه می شود و میتواند هر زمانی نسبت به مطالبه آن اقدام نماید. مطالبه آن هم از طریق دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت امکانپذیر است.
انواع مهریه در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران
۱ – مهر المسمی : مهریه ای است که میزان آن به هنگام عقد نکاح تعیین می شود و در سند ازدواج مقدار  آن تصریح گردیده است که در اصطلاح مهرالمسمی نامیده می شود. این نوع مهر از نظر میزان هیچگونه محدودیتی ندارد و زوجین به هر اندازه که تمایل داشته باشند میتوانند نسبت به آن توافق کنند و پس از توافق زوج ملزم به پرداخت آن خواهد شد. مهرالمسمی ممکن است عین معین مانند خانه، زمین باشد.
۲ – مهر المتعه : زمانی زن مستحق مهرالمتعه است که زوجین در هنگام نکاح میزان آن را ذکر نکرده باشد در صورتی که مرد اقدام به طلاق زن قبل از نزدیکی و قبل از تعیین مهر بنماید مهرالمتعه به زن تعلق می گیرد و میزان آن با توجه به وضعیت و دارایی مرد از حیث غنا و فقر در نظر گرفته می شود.
۳ – مهرالمثل : مهری است که در ضمن عقد به آن توافق نشده است یا میزان آن تعیین شده ولی به جهاتی  باطل باشد، مانند اینکه ملک تعیین شده مجهول باشد یا مالیت نداشته باشد. در این صورت زمانی مهرالمثل به زن تعلق می گیرد که بعد از عقد و پس از نزدیکی باشد و نزدیکی شرط اسقرار مهرالمثل است.
 میزان آن با توجه به وضعیت زن و شرایط و اوضاع و احوال و امثال اینها معین می شود. در تعیین مهر المثل ویژگی اخلاقی خانوادگی و ارزشهای علمی از نظر داشتن مدارک علمی و هنری یا معیارهای جسمانی  و آنچه که در عرف محل مایه افزایش و کاهش مهریه است.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] |[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] | [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

ارسال پست

بازگشت به “حقوق و قضا”