تبدیل موشک سایدویندر به موشک ضدتانک توسط ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1400
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 581 بار
سپاس‌های دریافتی: 10115 بار

تبدیل موشک سایدویندر به موشک ضدتانک توسط ایران

پست توسط abdolmahdi » سه شنبه 26 آذر 1398, 8:38 am

سلام علیکم و رحمه ا...

 
ایران می گوید توانسته موشک سایدویندر را به یک موشک ضد تانک جدید تبدیل کند .
موشک آذرخش می تواند راهی موثر با کمترین هزینه برای ارتقای توانائی های ایران برای مقابله با تحریم ها و نیز تاثیرات اقتصادی باشد .
 
نوشته : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
تاریخ : 2 مارس 2018
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


شبه نظامیان پرقدرت ایران موسوم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از یک موشک جدید برد کوتاه سطح به هوا  رونمائی نمودند . از تصاویر و فیلم موجود چنین به نظر می آید که این سلاح در اصل یک موشک هوا به هوای بهینه سازی شده AIM-9 Sidewinder است که به نوبه خود نشان دهنده قوه ابتکار ایرانی ها و نیز محدودیت گزینه های موجود در دسترس و یا هر دو مورد بوده باشد.
 
در روز 28 فوریه 2018 سرلشگر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران و سرتیپ پاسدار محمد پاکپور ( فرمانده نیروی زمینی سپاه ) در کنار سایر دستاوردهای نظامی ، بازدیدی هم از این موشک داشتند. این موشک آذرخش نام دارد که در زبان فارسی دارای معانی متعددی مثل صاعقه ، تندر و رعد و برق می باشد ضمن آنکه قبلا این نام برای گونه تولید شده بومی برگرفته شده از جنگنده آمریکائی نورث روپ [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  نیز انتخاب شده است . سپاه پاسداران می گوید که بزودی بالگردها و پرتابگرهای زمینی خود رابه چنین سلاحی تجهیز خواهد نمود اما از ارائه هر گونه اطلاعات دیگر خودداری نمود.
 
مشخص نیست که چه تعداد از موشک های آذرخش تولید جدید و چه تعداد از موشک های قدیمی AIM-9 سایدویندر در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفته و اینکه آیا آذرخش یک کپی مستقیم و یا صرفا برداشتی از طراحی اولیه سایدویندر بوده است . اگرچه موشک به نمایش درآمده دارای بخش جلوئی جدید با فلز عریان است که نوعا می بایست محل قرار گرفتن جستجوگر و یا کلاهک جنگی بوده باشد اما بالچه های هدایت موشک شبیه به گونه های موشک  AIM-9J, N و گونه P می باشد . به نظر می رسد بقیه اجزای موشک دقیقا همان طراحی استاندارد سایدویندر است .
 
سپاه پاسداران می گوید وزن موشک آذرخش 155 پوند ، طول آن تقریبا 122 اینچ ، حداکثر سرعت 1230 مایل بر ساعت و برد آن کمی بیش از 6 مایل است . اگر این مقادیر دقیق بوده باشد ، در آن صورت این موشک سبکتر ولی درازتر از گونه های AIM-9J, N و P می باشد هرچند سرعت آن کمتر و بردش نیز کوتاه تر از گونه موشک های مذکور است .
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 یک تیر موشک AIM-9J در حال آزمایش در نقش موشک ضد تانک در منطقه چاینا لیک  سال 1971  . 


سپاه پاسداران می گوید که موشک از شیوه هدایت حرارتی بهره می برد که می تواند به معنی یک سامانه آشیانه یاب مادون قرمز مانند همان سامانه موشک سایدویندر اصلی یا جستجوگری که بیشتر شبیه موشکی مثل AGM-65 ماوریک باشد که اوپراتور می تواند هدف را با یک دوربین نصب شده در نوک موشک رصد نموده و بر روی آن قفل نماید . از دیدگاه دیگر چون این موشک ها در جوانترین حالت خود حدود 40 سال سن دارند و حتی اگر عملیاتی هم باشند دیگر توسط سازنده پشتیبانی نمی شوند ، بخش جستجوگر موشک می تواند حتی متفاوت از گونه اصلی باشد .
 
البته بسته به نوع حساسیت های دقیق این سامانه ، به نظر می رسد که این موشک تا حدودی قابلیت درگیر شدن با اهداف در حال پرواز با سرعت کم و یا در ارتفاع پائین مانند بالگردها یا پهپادهای کوچک و نیز خودروهائی که علائم حرارتی مناسبی را از خود نشان دهند دارا می باشد . سپاه پاسداران نگفت که این موشک تا چه حد از قابلیت های بیشتری برای مقابله با سامانه های دفاعی مثل اخلالگرها و یا پادکارهای مادون قرمز بر خوردار است . امکاناتی که می تواند این موشک را در نقش ضد هواپیما به مراتب تواناتر سازد.
 
شبکه های خبری ایران هیچگونه اطلاعات اضافی در مورد آذرخش ارائه نداده اند اما طراحی سامانه ای که همزمان بتواند بر علیه اهداف هوائی یا زرهی زمینی مورد استفاده قرار گیرد کار مشکلی است . این امکان وجود دارد که این موشک کابردی دوگانه داشته باشد بدین معنی که موشک شامل یک خرج قالبی برای شکستن زره با یک لایه پوششی است که ( پس از انفجار ) تبدیل به گوی آتشین مرگبار برای انهدام اهدافی می شود که به خوبی محافظت نشده باشند هرچند این طراحی هنوز بیشتر در نقش هوابه زمین کاربرد دارد .
 
اما تطبیق موشک AIM-9 برای انجام چنین نقشی برای سپاه پاسداران می تواند به معنی افزودن توانائی های ضد زره و ضدهوائی جدید برای بالگردها و یگان های زمینی سپاه با حداقل هزینه ممکن باشد . بر اساس اطلاعاتی که انستیتو تحقیقات بین المللی صلح استکهلم منتشر ساخته ، ایران بین سال های 1971 تا 1979 حدود 2000 تیر موشک سایدویندر از گونه های AIM-9J  و P  از ایالات متحده خریداری یا دریافت نموده است .
 
در سال 1979 رژیم محدرضا پهلوی که متحد ایالات متحده بود سرنگون شد و انقلابیون دهها ( دیپلمات ) آمریکائی را به گرگان گرفتند و آمریکا را ناگزیر از قطع روابط با ایران نمودند. دقیقا مشخص نیست که ایران چه تعداد از آن موشکها را در جریان جنگ با عراق در سالهای 1980 تا 1988 و یا در رزمایش های خود توسعه داده است . استفاده از موشک سایدویندر بعنوان مبنائی برای ساخت آذرخش بیانگر وجود تعداد بالای این موشک است . پلتفرم موشک سایدویندر از دیرباز قابلیت تطبیق بمنظور استفاده در ماموریت هائی به جز هوا به هوا را از خود نشان داده است .
 
در دهه 1960 ، نیروی دریائی ایالات متحده تحقیقاتی را بر روی تسلیحات هوا به زمین انجام داد که منجر به AGM-87A گردید . سپس در دهه 1980 تعدادی از موشک های بهینه سازی شده آشیانه یاب راداری نیمه فعال سایدویندر AIM-9C را به موشک های ضد رادار [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] تغییر داد تا بتواند رادارهای دشمن را در روی زمین منهدم سازد. ارتش و نیروی دریائی ایالات متحده همچنین توانستند گونه دیگری از موشک های برد کوتاه سطح به هوای موسوم به [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  را نیز توسعه دهند. این دو موشک به صورت لانچرهای کششی و خودکششی در خدمت قرار گرفتند.
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 یک سامانه خودکششی برد کوتاه ارتش آمریکا مجهز به چهار تیر موشک [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
با توجه به هواپایه بودن موشک های Sidearm ، نیروی دریائی ایالات متحده بالگردهای [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] سوپر کبرا را به عنوان پلتفرم اصلی پرتاب موشک های خود در نظر گرفت که احتمالا این امر بدلیل آگاهی از تصمیم ایرانی ها برای بهینه سازی موشک های AIM-9 سایدویندر خود بوده است . ایران هنوز تعدادی از بالگردهای AH-1J کبرا مربوط به دوران شاه سابق را در اختیار دارد . ایران از آن زمان تاکنون این بالگردها را بهینه سازی نموده و آنها را پنها 2091 و یا طوفان می نامد .
 
 
هنوز مشخص نیست که چه تعداد موشک مانند آذرخش بر روی بالگردها نصب خواهند شد . این بالگردها از قابلیت حمل نمونه کپی برداری شده ایران از موشک ضد تانک هدایت شونده سیمی آمریکائی موسوم به TOW که آن را طوفان نیز می خوانند برخوردار هستند. موشک ضدهوائی برد کوتاه مادون قرمز میثاق 2 که ایران احتمالا کپی برداری از موشک چینی دوش پرتاب  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] است نیز گزینه دیگری برای تجهیز بالگردهاست و به هرحال توانائی قابل توجهی را به سایر بالگردهای ایران مانند میل Mi-17 که ایران در تجهیز آنها به سلاح های هدایت شونده محدودیت دارد اعطاء می کند.
 
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
یک بالگرد سوپر کبرای نیروی دریائی آمریکا در جریان تست موشک Sidearm در سال 1981
 

به نظر نمی رسد که ایران ضرورتا خواهان سامانه های پدافند هوائی برد کوتاه باشد چرا که سامانه آمریکائی MIM-72 می تواند همان نقش موشک های زمین به هوای برد کوتاه را با استفاده از موشک های قدیمی سایدویندر برای ایران ایفاء نماید . با در نظر گرفتن تعداد گونه های قدیمی موشک که هنوز به صورت محدود در خدمت هستند ، ایران احتمالا توانسته تعدادی از موشک های چینی هدایت رادیوئی HQ-7 را کپی برداری نموده و نیز تعداد محدود از سامانه های پیشرفته تر زمین به هوای Tor و [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] را که تلفیقی از توپهای ضدهوائی است را خریداری نماید.
 
اما برای ایران ، که هنوز تحت تحریم های سنگین بین المللی است و گزینه های محدودی برای خرید تسلیحات پیشرفته تر در اختیار دارد ، افزودن قابلیت های جدید به زرادخانه موشک های سالخورده در اختیار خود و مخصوصا آن سری از موشک هائی که دیگر در نقش اصلی خود چندان قابل استفده نیستند می تواند کاری ارزشمند تلقی گردد . همچنین گونه های قدیمی تر موشک سایدویندر به همان نسبت از طراحی ساده تری برای مهندسی معکوس و در نتیجه تولید داخلی برخوردارند .
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 یک بالگرد هجومی طوفان ایران ، که یک گونه ارتقاء یافته از بالگرد AH-1J  کبرا قادر است تا در آینده موشک آذرخش را حمل نماید.
 

این نخستین بار نیست که ایران به باز طراحی تسلیحات قدیمی ساخت آمریکا برای استفاده در نقش جدید و یا مهندسی معکوس آنها برای تولید در داخل اقدام نموده است . در جریان جنگ ایران و عراق ، ایرانی ها موشک های زمین به هوای RIM-66 استاندارد و MIM-23 هاوک را به تسلیحات هوا به هوا تغییر کاربری دادند. به تازگی هم ایران توانسته گونه قابل پرتاب از لانچرهای زمینی موشک RIM-66 استاندارد را موسوم به صیاد 2 به تولید برساند.
 
 
در مجموع ، با توجه به آشفتگی اقتصادی کشور که موجب افزایش نارضایتی بی سابقه عمومی گردید ، و بنا به تصمیم نظام در آغاز سال 2018 ، موشک آذرخش با توجه به هزینه پائین در مقایسه با خرید و یا ساخت سایر موشک های جدید ضد تانک و ضد هواپیما بسیار مقرون به صرفه به نظر می رسد . همچنین این سامانه می تواند در داخل کشور به سهولت وارد خط تولید انبوه شود.
 
موشک زمین به هوای ایرانی صیاد 2 گونه ای است برگرفته از موشک دریا پایه استاندارد RIM-66  سطح به هوای ساخت ایالات متحده
کاملا امکانپذیر است که نمایش نظامی سپاه پاسداران با اهداف تبلیغاتی صورت گرفته باشد . ایران به صورت معمول تسلیحات خود را در معرض دید عموم قرار می دهد تا نشان دهد تمام آنها کاملا جدید بوده و ما حصل تحقیقات و طراحی در داخل ایران است در حالیکه به طور کاملا بدیهی از روی تسلیحات خارجی کپی برداری شده اند.
 
اینگونه تبلیغات حامل این پیام است که ایران با وجود تحریمها و تهدیداتی که از سوی دشمنانش مثل آمریکا و اسرائیل مواجه است ، اما همچنان به ارتقای توانائی های نظامی خود ادامه می دهد . ناظران نظامی اغلب متذکر می شوند که در مورد کارائی برخی سلاح های با فن آوری بالا که در معرض دید عموم قرار می گیرند مشکوکند حتی اگر اثبات شود که اصولا این سلاح ها کار می کنند.
 
همانگونه که قبلا هم گفته شد ، ایران ثابت کرده که دارای صنعت دفاعی است که حداقل می تواند سامانه های تسلیحاتی قدیمی اما در حال کار را تولید نماید. ایرانی ها گونه ای از هواپیمای بدون سرنشین را بر مبنای نمونه پهپاد رادار گریز RQ-170 Sentinel  ساخته اند و آن را از پایگاهی در سوریه به عمق خاک اسرائیل فرستادند هر چند مشخص نیست که پهپاد ایرانی از لحاظ پیشرفته بودن تا چه حد به نیای آمریکائی خود نزدیک است ... با در نظر گرفتن آنکه چگونه پدافند هوائی سوریه موفق شد تا یک جنگنده چند منظوره [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] نیروی هوائی اسرائیل را سرنگون سازد .
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
گونه های مختلف موشک سایدویندر AIM-9
 
 

اگرچه آمریکائی ها معمولا این گونه موارد را صرفا تبلیغاتی می دانند ، اما موشک آذرخش واقعا می تواند نقطه شروع خوبی برای ساخت موشک های جدیدتر به شمار رود.
 
 
 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1400
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 581 بار
سپاس‌های دریافتی: 10115 بار

Re: تبدیل موشک سایدویندر به موشک ضدتانک توسط ایران

پست توسط abdolmahdi » چهار شنبه 4 دی 1398, 8:32 am

سلام علیکم و رحمه الله 
جهت مزید اطلاع دوستان این کاتالوگ در مورد موشک سایدویندر و گونه های مختلف آن تقدیم می گردد . امیدوارم مفید واقع شود . 


 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به زمين”