نکات جالبی از جنگ 8 ساله

در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود

مدیران انجمن: moh-597, شوراي نظارت, مديران هوافضا, moh-597, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 879
تاریخ عضویت: سه شنبه 4 دی 1386, 1:32 pm
محل اقامت: سلماس
سپاس‌های ارسالی: 1256 بار
سپاس‌های دریافتی: 1592 بار

نکات جالبی از جنگ 8 ساله

پست توسط Hadi1001 » جمعه 2 بهمن 1388, 6:44 pm

به نام خدا

این مقاله برای اونایی که تقریبا هیچ چیزی از دفاع مقدس نمی دونند بسیار مفیده ضمن اینکه برای بقیه دوستان هم دارای نکات جالبی می باشد ضمنا اگه شما اطلاعات جالبتری دارید لطفا از ما دریغ نفرمایید


1) سال اول جنگ(1359):

ما کاملا در جنگ ضعیف بودیم و عملیات های محدود ما همگی به شکست انجامید که اغلب توسط ارتش انجام می شد.ارتش به علت خروج نیروهای متخصص ناتوان بود و سپاه سازمان دهی درستی نداشت و فرماندهان آن بی تجربه بودن.مثلا محسن رضایی 35 سال داشت و یا فرمانده حسن باقری 25 سال داشت و همگی جوان بودند. در این سال فقط پیشروی عراق متوقف شد و اونها زمین گیر شدن ولی ما پیشروی نداشتیم.در این سال مقاوت 40 روزه رزمندگان خرمشهر با اشغال اون به پایان رسید

2) سال 1360 کم کم با سازمان دهی سپاه و بسیج نیروهای مردمی و تلاش های صیاد شیرازی و حسنی سعدی در ارتش اوضاع ما بهتر شد تا اینکه این هماهنگی ها در سال های 1360 و 1361 به عملیات های بزرگ و موفقی مثل ثامن الائمه(شکست حصر آبادان) ، فتح المبین(آزاد سازی بخش وسیعی از ایران در غرب دزفول یعنی کرخه و حومه آن) و در نهایت نوار پیروز های آن با عملیات بیت المقدس(فتح خرمشهر) به پایان رسید .

3) ار ابتدای جنگ تا اواخر این 3 عملیات بزرگ عملیات های کوچک بسیار انجام شد ولی ایران تقریبا در اواخر همه سال های جنگ یک عملیات بزرگ تدارک می دید چرا که هوا در تابستان ها بسیار گرم بود و جبهه در تابستان اغلب آرام بود.

4) از خرداد 61 نوار پیروزی های ایران متوقف شد و جنگ در حالت برابر تا 2- 3 سال قرار داشت و مناطق بسیاری مکررا دست به دست می گشت.

5) با ادامه جنگ ،عراق مرتبا توسط شوروی و غرب بخصوص فرانسه تقویت نظامی شد و آمریکا هم کمک اطلاعاتی به عراق می نمود.

6) همکاران ایران ، لیبی و سوریه کمک نظامی و موشکی می نمودند و کره شمالی و گاهی چین به ما کمک می کرد.گهگاهی هم از اروپا کمک های نظامی می رسید و امریکا هم چندین بار موشک های محدودی در اختیار ایران قرار داد.

7) اما عراق با وام های کویت و عربستان و کمک معنوی مصر و اردن و کمک نظامی شوروی به شدت قدرتمند شده بود و در اواخر جنگ به شدت از نظر امکانات نظامی بر ایران برتری داشت.

8) در سال 1364 با هدایت هاشمی رفسنجانی و همکاری ارتش و سپاه دوباره با عملیات والفجر 8 شهر فاو به تصرف در آمد و ایران توانست برتری قابل توجهی به دست بیاره

9) عملیات کربلای 4 به علت کمک اطلاعاتی امریکا به عراق لو رفت و نیمه کاره رها شد ایران کشته های بسیاری در این عملیات داد.همچنین در عملیات قادر در مرداد و شهریور 1364 به فرماندهی صیاد شیرازی حدود 400 تن از افراد لشکر 8 نجف سپاه که با ارتش همکاری می کردند هیچ وقت به خانه برنگشتند.حسن آبشناسان فرمانده تیپ نیروهای ویژه(نوهد) و 14 تن دیگر از شهدای عملیات قادر بود.

10) در سال 1365 و 66 عراق با برتری تونست دوباره به تصرفاتی دست بزنه و فاو رو پس گرفت گفته می شه استراتژی حرکت نیروها به جبهه شمال از سوی ایران باعث این شکست بود.

11) عراق با کمک فرانسه به بمب های شیمیایی دست پیدا کرده بود و در فاو از اون بسیار استفاده کرد

12) حدود 3000-5000 تن از نیرو های ایران در عملیات فاو شیمیایی شدند.عراق از گاز اعصاب در این سالها در حلبچه استفاده کرد.

13) در سال 67 هم چند شهر از عراق به تصرف ما در اومد و عراق سعی کرد که خرمشهر رو تصرف کنه حتی به جاده اهواز خرمشهر هم رسید ولی نتونست اونو تصرف کنه.

14) عراق بعد از اون در روزهای پایانی جنگ به کمک گروه منافقین سعی کرد بخش های از جبهه شمال رو تصرف کنه حتی 2 شهر کرند و اسلام آباد غرب رو هم تصرف کرد اما در تنگه چهار زبر گیر افتادند و با رشادت امیر صیاد شیرازی و سردار سلیمی و هدایت هاشمی رفسنجانی ظرف مدت کوتاهی شکست خوردند.بعد از پایان این واقعه بود که جنگ عملا به پایان رسید و عراق به مرز های بین المللی برگشت و صلح برقرار شد.

15) امیر صیاد شیرازی در عملیت مرصاد هیچ گونه مسوولیت نظامی نداشت و فقط با عشق و علاقه به وطن هر کاری از دستش بر می اومد برای پیروزی در مرصاد انجام داد.

16) سردار حسن باقری در سن 25 سالگی فرمانده یه لشکر سپاه بود

17) عملیات بیت المقدس، 3 قرار گاه داشت قرار گاه فتح به فرماندهی سردار رشید، قرارگاه نصر به فرماندهی حسن باقری و قرارگاه دیگری به فرماندهی سردار صفوی.

18) بیشترین فشار و ضربه نهایی و فتح خرمشهر رو حسن باقری انجام داد.البته اولین کسانی که وارد خرمشهر شدند شهید احمد کاظمی و شهید حسین خرازی بودند.در ارتش هم شهید منفرد نیاکی همتای رشید در ارتش بود و حسنی سعدی و صیاد شیرازی هم دیگر فرماندهان ارتش بودند.

19) در حین عملیات والفجر 8 هواپیمای حاوی 8 نماینده مجلس و آقای محلاتی نماینده امام در سپاه در اثر حمله هواپیمای عراق سقوط کردند.

20) در عملیات بیت المقدس قرار گاه نصر به اشتباه بروی خاکریز ایران(دژ ایران) پدافند کردند اما این مساله مانع پیروزی ایران در این عملیات نشد

21) خلاقیت های منحصر به فرد ایران در جنگ شامل : عملیات حمله به اچ 3 توسط ارتش در اوایل جنگ، عبور از اروند توسط غواصان در عملیات والفجر 8، زدن پل بروی اروند در حداقل زمان ممکن، عملیات برون مرزی کرکوک که به صورت پارتیزانی انجام شد، و خیلی موارد دیگر بود.

٢٢) عملیات بدر و کربلای ۴ بدترین شکست های ایران در دوران جنگ بود که کشته های بسیاری را به همراه داشت

٢٣) عملیات والفجر ٨ تاکتیکی ترین عملیات دفاع مقدس است

٢۴) مرتضی قربانی فرمانده لشکر ٢۵ را باید فاتح راستین فاو دانست

٢۵) از رو ز ٣-۴ فتح فاو عزیز جعفری فرمانده قرارگاه کل عملیات رو بر عهده گرفت


avaniran.persianblog.ir
دعا مي كنم خدا از تو بگيرد هر آنچه كه خدا را از تو مي گيرد.

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 21
تاریخ عضویت: پنج شنبه 12 آذر 1388, 10:43 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 5 بار
تماس:

Re: نکات جالبی از جنگ 8 ساله

پست توسط سهیل H » شنبه 22 اسفند 1388, 7:16 pm

وقتی که ما چند تا از شهرهاشونو رو گرفتیم چرا باز جنگیدیم :-(
کیست که نداند مردان بزرگ از درون کاخهای فرو ریخته به قصد کین خواهی بیرون می آیند کین از خراب کننده و ندای از درونم می گفت برخیز ایران تو را فراخوانده است و برخواستم[FONT=Times New Roman].
-   شاه افشار[FONT=Times New Roman] -  

Major II
Major II
پست: 148
تاریخ عضویت: پنج شنبه 14 آذر 1392, 9:41 pm
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 221 بار
سپاس‌های دریافتی: 223 بار

Re: نکات جالبی از جنگ 8 ساله

پست توسط حسنعلی ابراهیمی سعید » یک شنبه 4 خرداد 1399, 2:33 pm

شماره 22 از بدر و کربلای 4 فرمودید
اگر بودید و می دیدید در رمضان چطور سلاخی می شدیم 

ارسال پست

بازگشت به “حماسه دفاع مقدس”