در این گرما مراقب عملکرد فن cpu باشید

در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت, Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

در این گرما مراقب عملکرد فن cpu باشید

پست توسط bamn » چهار شنبه 14 خرداد 1399, 8:04 pm

با سلام .

امسال هوا بطور تقریباً ناگهانی گرم شده و خنکای غیر معمول نیمه نخست بهار جای خودش را به گرمایی شدیدتر از سال های قبل داده است . دیروز بطور همزمان در حال اجرای چند برنامه بودم که کامپیوترم از کار افتاد (سیستم بنده یک سیستم قدیمی با عمری تقریباً 10 ساله است) . فوراً حدس زدم که باید از گرمای بیش از حد cpu باشد و حدسم هم درست بود ، خشاب فلزی بین cpu و فن به قدری داغ شده بود که اصلاً نمی شد آن را لمس کرد . برای مقابله با این شرایط چند اقدام انجام داده ام : (توجه داشته باشید که اتاق بنده نه کولر دارد و نه پنکه) اولاً بعد از باز کردن درب کیس فعلاً تا چند روز دیگر آن را نمی بندم . دوماً فن cpu و خشاب فلزی را باز و با توجه به انباشته شدن گرد و غبار و بسته شدن منافض آن اقدام به شستوی کامل آنها نمودم و بعد از خشک شدن دوباره در جای خود قرار دادم . سوماً فن کمکی پشت کیس را با توجه به باز بودن فعلی درب کیس برعکس کردم تا به سمت خشاب cpu بوزد . و چهارم تا جایی که بتوانم دیگر مثل دیروز چند برنامه همزمان را فعال نمی کنم .

همه این کارها را در شرایطی انجام داده ام که هیچ تخصصی در سخت افزار ندارم و بنابراین اگر کار اشتباهی کرده ام یا کار دیگری از دستم بر می آید که انجام نداده ام حتماً بنده را راهنمایی نمایید . با تشکر .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5770 بار

Re: در این گرما مراقب عملکرد فن cpu باشید

پست توسط shafagh » پنج شنبه 15 خرداد 1399, 2:56 am

با عرض سلام

جای خوشوقتی است که احتمالا cpu دارای مدار فیوز حرارتی است یعنی در صورت داغ شدن بحرانی بطور موقت از کار می افتد. معمولا بعض ای سی ها و حتی ترانزیستورهای مجهز و مهم دیگر هم چنین قطع کننده ای دارند. البته نگفتید که ایا بعد از این اشکال ایا سیستم را جهت امتحان بطور موقت راه اندازی نمودید یا خیر؟

احتمالا مشکل از گرمای هوا نیست بلکه بنظر میرسد cpu تحت فشار پردازش زیاد قرار گرفته است که مربوط به تجمع برنامه های محتلف است. حالا بعد از بستن دوباره سیستم باید از طریق task manager ببینید چه برنامه هایی در لیست اجرا در حافظه قرار دارند و چه میزان از کارکرد cpu را بخود اختصاص داده اند و انهایی را که برنامه های سیستم نیستند و ضرورتی ندارند از لیست حذف کنید. و بعد در همان قسمت تسک منیجر به بخش performance بروید و از روی نمودار ببینید سی پی یو در چه حد از فعالیت قرار دارد معمولا باید حدود نهایتا حدود 30 درصد باشد ولی 80 یا 90 درصد اخطار است و باید دید چه عاملی اینطور سی پی یو را فعال کرده است که دلائل مختلفی دارد که ممکن است یکی هم ویروس های مزاحم باشد که البته احتمال کمی دارد و بیشتر خود برنامه های نصب شده در ویندوز مشکل ساز شده اند.
 گاهی همین موتور جستجوی فایر فاکس بیشترین بخش مموری را اشغال کرده و سی پی یو را هم تحت پردازش های مداوم قرار میدهد. مثلا ممکن است شما ابتدا که فایر فاکس را باز می کنید مقدار ان 150 مگابایت باشد اما بعد از چند ساعت کار با ان در تسک منیجر مشاهده می کنید که ان مقدار به 800 و حتی بالای 1 گیگ رسیده است که البته گاهی ممکن است دخالت برنامه های مزاحم اینترنتی هم باشد که بنظرم ظاهر نمی شوند. در این حالت بابستن فایرفاکس می بینید که فن سی پی یو فورا به دور ارامتر بر می گردد. 

از انتی ویروس های پر حجم هم استفاده نکنید. من رفتم بازار کامپیوتر هجده هزار تومان دادم یک اکانت ESET مثلا 2020  همراه با یک برنامه دیگر روی فلش زد به من داد. وقتی نصب کردم و برای فعال سازی به سایت اصلی مراجعه کردم مرتب ارور میداد و فعال نمی کرد. به شماره پشتیبانی زنگ زدم گفت فعلا سایت اصلی غیر فعال است چند روز صبر کنید. با ترس و لرز (ویندوز 10 با کلی برنامه دیگر را تازه نصب کرده بودم) چند روز صبر کردم دوباره ارور دریافت کردم. ناچار رفتم جای دیگر 3000 تومان گرفت انتی ویروس 360 را زد روی فلاش که مال 2018 بود اما می گفت رتبه سوم انتی ویروس های جهان را داردو اپدیت مجانی هم دارد! (بعضی ها چقدر تو این بازار کامپیوتر و موبایل ادم را گول می زنند). نصب کردم اما دیدم نسخه بروز نیست خواستم اپدیت کنم دیدم نوشته پول بدید تا اپدیت شوید! رفتم در اینترنت و سایت های داخلی نسخه رایگان 2019 را پیدا کردم که حداقل از 2018 بهتر بود. انتی ویروس کم حجمی است و امکانات خوبی هم دارد اما باز هم برای اپدیت شدن علیرغم تخفیف رایگان نیست حالا امید است اپدیت های افلاین ان در سایت های ما باشد که من جستجو نکردم. 

ویندوز را پاکسازی و سبک کنید. خیلی از سایت ها هستند که برای پاکسازی ویندوز و رجیستری  و رفع مشکلات مربوطه راه حل های خوبی گفته اند اما باید مواظب باشید هر دستورالعملی را اجرا نکنید مگر از صحت ان مطمئن شوید چون گاهی بعض همین توصیه های غیر تخصصی  ویندوز یا رجیستری را از کار انداخته و کار را به نصب مجدد ویندوز می کشاند و در این مورد از سایت های صاحب نام و معتبر استفاده کنید.

وقتی می خواهید سی پی یو را نصب کنید از خمیر سیلیکون مرغوب استفاده کنید که در دفع حرارت ان بسیار موثر است. کارت گرافیک جی فورس من داغ می کرد و در حین بازی جنگی و مرحله حساس بازی کامپیوتر یا هنگ می شد و یا ری استار و مرا بستوه اورده بود. رفتم یک خمیر سیلیکون که در یک امپول باریک است خریدم 6000 هزار تومان هیت سینک کارت گرافیک را باز کرده خمیر خشک شده ان را با تیغ پاک کرده و مقداری خمیر روی پردازشگر ان زدم (دقت کردم خمیر زیاد نباشد که روی پایه های GPU برود و احتمالا اشکال ایجاد کند) از ان به بعد گرم کردن ای سی گرافیک کلا رفع شد طوری که برنامه های سنگین گرافیکی هم باعث داغ شدن ان نمی شد.

دوست گرامی احتمال زیاد می دهم مشکل گرم کردن cpu کامپیوتر شما همین مسئله باشد و با عوض کردن خمیر حرارتی اشکال کاملا بر طرف شود.

موفق باشید

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4554 بار
سپاس‌های دریافتی: 6680 بار

پست توسط bamn » پنج شنبه 15 خرداد 1399, 6:43 am

با سلام .

ضمن تشکر از راهنمایی های شما بخصوص درباره خمیر سیلیکون ، چون همانطور که گفتم سیستم بنده قدیمی است و عملاً چیزی از خمیر سیلیکون آن نمانده ، برای همین حالا که شما تذکر دادید یادم باشد در اولین فرصت تهیه کنم .

اما در مورد اینکه پرسیدید آیا بعد از انجام این کارها آیا سیستم را راه اندازی کرده ام یا نه؟ پس بنده پشت چی نشستم و اینها را تایپ کردم؟!

در ضمن وقتی می گویم اجرای همزمان چند برنامه ، منظورم واقعاً اجرای همزمان چند برنامه است نه این برنامه های ریز و میزه که اتوماتیک روی سیستم اجرا می شوند ؛ داشتم دانلود می کردم ، همزمان اطلاعات را از یک درایو به درایو دیگر کپی می کردم ، همزمان در حال اجرای یک برنامه تبدیل و رایت DVD بودم و همزمان داشتم فیلم می دیدم!!!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » پنج شنبه 15 خرداد 1399, 12:08 pm

با عرض سلام مجدد

شما گفتید تا چند روز دیگر درب کیس را نمی بندید چون بنده دقت نداشتم فکر کردم می گویید تا چند روز سی پی یو را نصب نمی کنید و در حال حاضر از یک کامپیوتر دیگر مثلا در اینترنت شاپ استفاه می کنید.

خوب شکر خدا که سی پی یو صدمه ندیده و همچنین انطور که گفتید در اصل با اجرا کردن برنامه های مختلف بطور همزمان خود شما باعث بروز این مشکل شده اید البته بنظر من اگر سیستم خنک کننده سی پی یو درست عمل میکرد باز هم نباید این مشکل پبش می امد و همانطور که عرض شد تعویض خمیر سیلیکون نقشی عمده در انتقال حرارت پردازنده دارد. البته باید دقت کنید نوع تقلبی نباشد و نوع خوب باشد. انطور که من قبل ها در اینترنت سرچ کردم و از خبره های ایرانی کامپیوتر شنیدم می گفتند بهترین نوع خمیری است که در ان ترکیبات نقره بکار رفته است و البته گران تر هم هست و رنگی متمایل به خاکستری دارد. ان خمیر سیلیکونی که من خریدم رنگ سفید داشت اما اگر یادم باشد روی جی پی یو کمی هم متمایل به خاکستری بود و واقعا هم موثر بود. البته یک نوع پمادی کوچک ان را هم که فروشنده می گفت ژاپنی است و 16000 تومان قیمت دارد قبلا داشتم و در وسائل ام بود اما یادم رفته بود که دارم ولی مدتی بعد ان را اتفاقی پیدا کردم. جلد نوع پمادی رنگی خاکستری دارد که فکر کنم نوشته های روی ان ابی است. بهر حال از فروشندگان معتبر نوع خوب را سفارش دهید و البته انواع کوچک را هم بگیرید چون در طی چند سال نیاز مجدد به ان نخواهید داشت مگر در مورد احتمالا ای سی کارت گرافیک یا وسائل الکترونیک دیگر که هیت سینک دارند. 

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6687 بار
سپاس‌های دریافتی: 12079 بار
تماس:

پست توسط Mohammad 1985 » شنبه 17 خرداد 1399, 1:38 pm

خمیر سیلیکون زدی ؟
مورد بعدی هم بله درسته پردازنده های گرافیکی سی پی یو و حتی چیپ اصلی مادربرد دارای حفاظت حرارتی هستن و در صورتی که دما از حدی فراتر بره یا سیستم خاموش میشه یا ری استارت

به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4500 بار
سپاس‌های دریافتی: 4323 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » دو شنبه 19 خرداد 1399, 12:06 pm

راهنمایی دوستان همگی درستند فقط باید دقت کنید که اگر اندکی دور فن سی پی یو کم شود، سیستم هنگ می کند و این امر به دلیل ورود گرد و غبار در گذر زمان، مسأله ی عجیبی نیست. سیستم من که پنتیوم 4 با فرکانس 3400 است، از دستگاه همه ی شماها قدیمی تر است ولی با اینکه برنامه نصبی زیاد دارد، اصلن هنگ ندارد. من تقریبن هر دو یا سه سال یکبار، فن سی پی ی را عوض می کنم. (با این قیمت های نجومی، فعلن به جای تعویض کامپیوتر، فقط می تونم فن اش رو عوض کنم!)
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » سه شنبه 20 خرداد 1399, 3:11 pm

من بعد از چند سال فن کوچک  کارت گرافیک جی فورس کامپیوتر را کندم و انداختم دور چون نمونه اش در بازاز نبود و در عوض یک فن بزرگ سی پی یو با سنجاق قفلی وصل کردم به رادیاتور الومینیمی کارت گرافیک که خیلی بهتر شده و اصلا گرم نمی شود.
تازه انکه من استفاده دیگری هم از ان می کنم. چون فن رو به پایین کار می کند گاهی غذاهایی را که فریزر یخچال در می اورم می گذارم درون کامپیوتر باد گرم فن کارت گرافیک زود یخ ان را اب می کند! این کار برای صرفه جویی در وقت برای زوتر غذا خوردن است!

اما خوانندگان گرامی توجه داشته باتشند وصل کردن فن اضافی به هر قسمت کامپیوتر باعث وارد شدن بار اضافی به بخش پاور کامپیوتر می شود مگر انکه پاور از نوع پر وات (پر قدرت) باشد. اگر پاور ضعیف باشد نصب فن اضافی روی کامپیوتر می تواند در کارکرد سیستم اثر منفی داشته باشد یا حتی باعث سوختن پاور گرانقیمت امروزی شود.

ارسال پست

بازگشت به “سخت افزار كامپيوتر”