تامکت های ایران مشکل موشک های برد بلند دارند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1400
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 581 بار
سپاس‌های دریافتی: 10116 بار

تامکت های ایران مشکل موشک های برد بلند دارند

پست توسط abdolmahdi » سه شنبه 27 خرداد 1399, 11:37 am

سلام علیکم و رحمه ا...
 
تامکت های ایرانی مشکل موشک دارند
به همین دلیل آنها تلاش می کنند تا موشک های خودشان را برای این جنگنده تولید نمایند . آیا موفق می شوند ؟
به تاریخ : 28 سپتامبر 2019
نویسنده : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

AIM-54Aموشک هوا به هوای برد بلند
 
جنگنده های F-14A تامکت ایرانی در منطقه هواپیماهائی غیرعادی به شمار می روند . در حالیکه اکثر نیروهای هوائی در منطقه جنگنده های چند منظوره یا برتری هوائی در اختیار دارند ، جنگنده F-14A یک رهگیر واقعی با سرعت بالا ، قدرت و موشک های برد بلند برای حمله به اهداف در دور دست و در نتیجه عدم امکان ردیابی و انهدام آن توسط دشمن است . البته این ویژگی با حمل موشک های هوا به هوای برد بلند AIM-54A فونیکس است که با خود حمل می کند. اما موجودی انبار این موشک ها به سرعت به پایان رسید . موشک های هوا به هوا اغلب در انبار عمر کوتاهی دارند . موشک هائی که تاریخ مصرفشان گذشته ، ممکن است از ردیابی هدف ناتوان باشند و یا نتوانند رانش و شتاب لازم را برای رسیدن به هدف خود تولید کنند.
ایران در گذشته تلاش نموده تا این کاستی را به طرق گوناگون مثل انطباق موشک های سطح به هوا با تامکت های خود برطرف نماید . اما در سال 2018 آنها اقدام به تولید گونه داخلی سازی شده موشک فونیکس با نام فکور 90 نمودند . این موشک در واقع به لحاظ ویژگی های هندسی و ابعاد دقیقا به AIM-54 شباهت دارد ، هر چند ایران می گوید از جنبه های مختلف بهینه سازی های متعددی را در جریان ساخت این موشک باجراء درآورده است .

اما فن آوری موشکی از زمان ساخت فونیکس پیشرفتهای زیادی داشته است . در حالیکه موشک فونیکس بدون تعیین جانشین واقعی در سال 2000 از خدمت بازنشسته شده است ، موشک AIM-120D آمرام که در سال 2010 وارد خدمت گردیده تقریبا به همان برد دست یافته است . اما در یک نبرد رو در رو کدام موشک برتر خواهد بود ؟ آیا بهینه سازی ایرانی ها متناسب با نبردهای هوائی امروزه هست ؟

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
موشک هوا به هوای 
AIM-54C
 
پاسخ منفی است . بهینه سازی ایرانی ها هرچه که باشد ، در نهایت برابر با AIM-54C ، گونه ارتقاء یافته AIM-54 است که از الکترونیک دیجیتال ، توانائی های بهبود یافته برای پرواز در ارتفاع کم و نیز قابلیت های بهینه شده برای مقابله با اخلالگرهای الکترونیکی بهره می برد . اما حتی اگر چنین هم باشد ، موشک AIM-54C موشکی حجیم و بزرگ است که قادر نیست به خوبی با هدفی که از قابلیت مانور بالائی برخوردار باشد مقابله نماید .
ماهیت پرتاب موشک هم مهم است . حتی اگر جستجوگر موشک هم ارتقاء یافته باشد ، در بیشتر زمان پرواز ، موشک همچنان برای هدایت خود ، نیازمند رادار هواپیمای F-14 است . در حالیکه ایران مدعی است که توانسته رادارهای تامکت را به صورت بومی بهینه سازی کند ، باز هم غیرمحتمل است که عملکرد آن با پای آخرین نسل از رادارهای آمریکائی برسد . 

به طور محتمل جنگنده های ایرانی با جنگنده های F-15 و یا F/A-18E/F نیروی دریائی یا هوائی ایالات متحده مواجه خواهند شد که اکثر آنها به رادارهای پیشرفته موسوم به AESA با توانائی های به مراتب فراتر از رادارهای قدیمی مجهز شده اند. موشک AIM-120D نیز با در نظر گرفتن قابلیت مشارکت در نبردهای شبکه ای ، به مفهوم قابلیت هدایت در میانه مسیر نه فقط توسط هواپیمای مادر ، بلکه توسط هواپیمای دیگر ساخته شده است . همچنین این موشک از سامانه ناوبری INS/GPS استفاده می کند در حالیکه موشک AIM-54 تنها از سامانه INS بهره می برد . 

ظاهرا بدلیل وجود منطقه اسکن بزرگتر و قابلیت مقابله با اخلالگرهای بهتر ، سر جستجوگر موشک ایرانی هم بهبود یافته است . اگرچه موشک AIM-120D از رادار AESA استفاده نمی کند ، اما فن آوری به کار رفته در سر جستجوگر آن به مراتب پیشرفته تر از آن چیزی است که در ساخت موشک فکور 90 بکار گرفته شده است .

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
موشک های فکور 90 - ساخت ایران
 
نبردهای امروزی را به عنوان جنگ اطلاعات هم بیان کرده اند . موشک AIM-120D برای نبردهای جدید شبکه ای ساخته شده اما موشک فکور 90 چنین نیست . اگرچه بدلیل وجود جنگ های الکترونیک هنوز قطعی نیست که نبرد شبکه ای در عمل تا چه حد موفق خواهد بود ، اما موشک AIM-120D بمنظور عملکرد بهتر در چنین محیطی طراحی شده است . بهینه سازی های انجام شده توسط ایران بدرد جنگ هائی که در گذشته در می گرفت می خورد . این موشک برای نبرد در جنگ های احتمالی آینده مناسب نیست .

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
جنگنده F-35 در حال شلیک موشک 
AIM-120D
 
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1651
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3377 بار
سپاس‌های دریافتی: 5766 بار

Re: تامکت های ایران مشکل موشک های برد بلند دارند

پست توسط shafagh » شنبه 31 خرداد 1399, 1:59 am

بنظر بنده فکور 90 می تواند خلاء کمبود تعداد موشک های نیرد هوایی  نوع امریکایی اش موشک فونیکس را پر کند اما چنانچه بخواهیم موقعیت بهتری را برای جنگ های هوایی اینده پیش بینی کنیم تدارک موشک اپدیت شده روسی  R-77-1 که هم اکنون بر روی هواپیمای پیشرفته  Su-35 نصب می شود می تواند یک گزینه خوب باشد در حالیکه از نظر تسلیحات هوایی امروزی در حقیقت رقیب شانه به شانه AIM-120D امریکایی محسوب می شود.

البته این سوال پیش می اید که ایا R-77 قابلیت نصب بر جنگنده های اف 14 را دارند و ایا سیستم هدایت راداری این هواپیما همان تطابق و قابلیت هدایت موشک آر 77 تا هدف را دارد و اگر چنین تطابقی وجود ندارد ایا متخصصین ایرانی قادر به انجام تغییراتی در هواپیما یا موشک هستند که همان هماهنگی بین اف 14 و انواع AIM را در انها ایجاد کنند و اگر در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد ایا خود کشور سازنده روسیه می تواند چنین تطابقی را برای نصب R-77 بر اف 14 ایجاد کند؟

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1400
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 581 بار
سپاس‌های دریافتی: 10116 بار

Re: تامکت های ایران مشکل موشک های برد بلند دارند

پست توسط abdolmahdi » شنبه 31 خرداد 1399, 8:35 am

سلام علیکم
هر چند نکات فنی قابل توجهی در مقاله بالا وجود دارد ولی در مقاله دیگری مفصلا توضیح خواهم داد که موشک فکور توسط ایران واقعا بهینه سازی شده و از فن اوری پبشرفته ای برخوردار است. یکی از افسران فنی و البته جوان تعمیر و نگهداری تامکت چند سال پیش در نمایشگاه هوائی دزفول به من گفت که ایران توانسته موشک روسی R-27 را با موفقیت بر روی این هواپیما نصب نماید و از عملکرد ان نیز بسیار راضی بود.  :razz:
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به هوا”