..... استرس .....

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت, Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

چگونه از استرس در محل كار خلاص شويم

پست توسط DJ.HAMED » جمعه 25 اسفند 1385, 10:25 am

شايد رها شدن از استرس و فشار كار غير ممكن به نظر برسد اما چند دقيقه رهايي و آرامش مي تواند به خوبي كارايي و احساس لذت و وضعيت سلامتي شما را بهبود ببخشد. مراحل زير را در زمان مواجهه با استرس به كار بگيريد و آز نتايج آن بهرمند شويد.

1- چندين نفس عميق بكشيد اجازه دهيد قفسه سينه و شكم شما در زمان دم گرفتن انبساط پيدا كنند. و به آرامي هوا را به بيرون برانيد.

2- در شرايط برخورد با ديگران و شرايط بدي كه هنگام كار پيش مي آيند موقعيت را تغيير دهيد مي توانيد از آن محل دور شويد حتي تا محل آب سردكن براي خوردن آب برويد اين مي تواند به شما كمك كند تا فكر خود را روي موضوع متمركز كنيد.

3- بخنديد! اين روحيه سبب مي شود ديگران شما را به عنوان فردي قوي بشناسند. يكي از جكهاي مورد علاقه خود را بخوانيد يا براي دوستان خود تعريف كنيد.دوستي داشتم كه هر وقت لطيفه زيبايي مي شنيد، آن را يادداشت مي كرد و براي خود دفتري پر از لطيفه هاي ناب فراهم كرده بود. و با آن دفتر نه تنها موجبات شادي خود بلكه ساير دوستان را هم فراهم مي كرد.

4- از يك بازي رها كنندة استرس استفاده كنيد. مي توانيد از حلقه هاي ميني بسكتبال دارت بورد ( پيكان و هدف ) استفاده كنيد. اين عمل اثر فوق العاده اي دارد.

5- چشمهاي خود را ببنديد و به يك موسيقي آرام كه مورد علاقه شماست گوش دهيد.

6- خود را در يك تعطيلات زيبا در گذشته ها يا حتي در آينده تصور كنيد يا يكي از موفقيتهاي بزرگ خود را به خاطر بياوريد.

7- با همكاران خود محيطي سرگرم كننده بوجود آوريد اين به شما كمك مي كند تا فشارها را تحمل كرده و هر روز صبح با علاقه بيشتري سر كار برويد.


نكته

سعي كنيد در مورد ديگران با ديد مثبت قضاوت كنيد و دنبال چيزي بگرديد كه محيط كارتان را دلپذير تر كند.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
:grin:

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

استرس بسيار زياد در كودكان به مغز آنها آسيب مي‌رساند

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 27 اسفند 1385, 4:57 am

  بسيار زياد در كودكان به مغز آنها آسيب مي‌ براساس نتايج تازه ترين پژوهش‌ها، سطح بالاي استرس و فشار رواني به مغز كودكان آسيب‌هاي جسمي وارد مي‌كند.

به گزارش ايسنا، دانشمندان آمريكايي در مطالعات اخير خود دريافته‌اند: ساختار مغز شامل بخش‌هاي مربوط به حافظه و احساسات در كودكاني كه دچار استرس پس از تجربه تلخ هستند،‌كوچك و نحيف مي‌شود.

به گفته اين محققان، هيپوكامپ ضعيف و كوچك شده باعث مي‌شود كه كودك توانايي كمتري براي مقابله با استرس داشته باشد و در نتيجه نگراني و اضطراب در وي افزايش پيدا كند.

به علاوه كودكاني كه در اين تحقيقات حضور داشتند، دچار سطح بالايي از فشار خون ناشي از افزايش ترشح هورمون استرس موسوم به كورتيزول بودند.

اين محققان مي‌گويند: اين استرس بايد بسيار زياد باشد تا چنين آسيب‌هاي فيزيكي بر جاي بگذارد، در حالي كه منظور ما درباره استرس ناشي از انجام تكاليف يا مخالفت با پدر نيست.

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » شنبه 11 فروردین 1386, 3:42 am

  استرس درافزايش مصرف غذا
 در يک مطالعه 29 مرد و 34 زن 18 تا 45 سال مورد بررسي قرار گرفتند و به 3 گروه تقسيم شدند و از آنها درخواست شد به حل مسائل رياضي و هندسه مشغول شوند.
در گروه اول، يک بلندگو نزديک آنها گذاشته شد، که صداي بسيار بلندي توليد مي‌کرد، به حدي که آنها به‌سختي مي‌توانستند مسائل رياضي را حل کنند و البته اعضاي اين گروه با آن که کليد کنترل صدا در دسترس آنها بود، به هيچ وجه قادر نبودند صدا را قطع کنند و بايد آن را تحمل مي‌کردند.
در گروه دوم، همه شرايط مثل گروه اول بود، با اين تفاوت که اعضاي اين گروه اصلا نمي‌دانستند کليد قطع و کنترل صدا کجاست و براي گروه سوم اصلا صدايي پخش نمي‌شد.
بعد از اتمام حل مسائل رياضي از افراد درخواست شد براي 12 دقيقه در اتاقک‌هايي بنشينند و قبل از شروع مرحله بعدي تنقلاتي مثل چيپس، شکلات، ژله، پفک و غيره را ميل کنند.
بررسي‌ها نشان داد افراد گروه اول از همه بيشتر تنقلات خوردند و در اين ميان، زنها بسيار بيشتر از مردها پرخوري کرده بودند.
محققان معتقدند افراد براي پرت کردن ذهن خود از حالاتي که باعث خستگي و استرس شده، به خوردن روي مي‌آورند و اين مسأله در زنان بسيار بيشتر است که گمان مي‌رود به دليل آسيب‌پذيرتر بودن و حساستر بودن آنها باشد.

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

استرس قلب را تحت فشار قرار می‌دهد

پست توسط gigi64 » پنج شنبه 23 فروردین 1386, 1:18 pm

مراکزی از مغز که مسوول یادگیری، حافظه و احساسات هستند در زمان استرس، قلب را تحت فشار قرار می دهند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز، به نقل از بی بی سی، دانشمندان انگلیسی نشان داده اند که علائم مخابره شده از این مناطق در مغز ماهیچه‌های قلبی فردی را که ناراحتی قلبی دارد بی ثبات کند. این حالت می تواند باعث ناهنجاری‌های مهلکی در ضربان قلب شود. استرس فعالیت قلب را سریع می کند و باعث افزایش جریان خون می شود و به دنبال آن بدن فعالیت سریع از خود نشان می دهد. دانشمندان فکر می کردند که این تغییرات به دلیل علائم مخابره شده از مناطق قدیمی‌تر مغز است. ناهنجاری در ضربان قلب بیماران حتی می تواند باعث مرگ ناگهانی شود. محققان ارتباطی را بین عملکرد واقعی قلب و فعالیت قشر مخ کشف کردند که مبین این مطلب است که این نواحی مغز کاملا با نبض هماهنگ هستند. نواحی از مغز که مسوول تنظیم فعالیت قلبی هستند در اثر استرس دچار اختلال می شوند.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

تصویر استرس در مغز انسان

پست توسط gigi64 » یک شنبه 26 فروردین 1386, 11:59 am

تصویر استرس در مغز انسان

دانشمندان برای نخستین بار توانستند تاثیرات استرس های روانی روزمره را در مغز انسان به تصویر بکشند.

پژوهشگران در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا با استفاده از (کارکردی MRI) fMRI موفق شدند از فعالیت مغز افراد عکسبرداری کنند. پژوهشگران از افراد مورد آزمایش در خواست کردند که به سرعت فعالیت های چالش برانگیز ذهنی را انجام دهند و بدین ترتیب به آنها استرس وارد کردند و در همین حال فعالیت مغزی آنها را زیرنظر داشتند. در خلال این آزمایش، واکنش های هیجانی افراد نظیر استرس، اضطراب و عصبانیت و نیز تغییرات در هورمون های استرس و ضربان قلب مورد ارزیابی قرار گرفت. بسیاری از افرادی که تحت این آزمایش قرار گرفتند اعلام کردند که در خلال آزمایش «دستپاچه، آشفته و ناراحت» شده اند.

در خلال «آزمایش استرس» نتایج نشان داد که جریان خون به قشر راست قسمت قدامی لوب های پیشانی مغز، یعنی همان ناحیه ای که به اضطراب و افسردگی ارتباط دارد، افزایش یافت. این افزایش جریان خون، حتی پس از خاتمه آزمایش نیز ادامه داشت. این نتایج نشانگر ارتباط قوی بین استرس روانی و هیجان های منفی بود.

احتمال دیگری که مورد توجه پژوهشگران قرار گرفت این بود که چون قشر قسمت قدامی لوب های پیشانی مغز به توانایی انجام وظایف اجرایی مانند حافظه کاری و رفتارهای هدف گرا نیز مربوط است، این نتایج می تواند آن فعالیت ها را نیز برجسته سازد. به گفته جیونگ وانگ، سرپرست این پروژه پژوهشی؛ «چگونگی واکنش مغز تحت استرس روانی برای متخصصان علم اعصاب هنوز موضوعی بکر است، اما مطمئنا یک تکه مهم از پازل درک تاثیرات استرس بر سلامت انسان است. یافته های تازه می تواند به پیشبرد درک ما از این فرآیند، کمک شایانی کند.»

منبع: روزنامه کارگزاران

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دو شنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

استرس حاصل از زندگی مدرن بر قلب

پست توسط gigi64 » پنج شنبه 6 اردیبهشت 1386, 1:06 pm

ایسکانیوز : گزارش ها حاکی از این است که استرس ناشی از زندگی روزمره خبر از بروز بیماری قلبی عروقی همه گیر را می دهد.
به گزارش روز دوشنبه گروه علمی فرهنگی ایسکانیوز، به نقل از بی بی سی، این مطالعات نشان می دهد فشار خون بالا که بسیارشایع است از مشکلات زندگی مدرن است. محققان هشدار می دهند که 1 نفر از 4 نفر با این مشکل مواجه هستند که در صورت عدم توجه به این مساله در طول 20 سال این آمار به بیش از 60 درصد می رسد. به گفته پژوهشگران، مقابله با مشکل فشارخون بالا به زمان زیادی نیاز دارد و تنها با تغییر در بهداشت و داشتن زندگی آرام تر حل نمی شود. هرساله، فشار خون بالا حدود 1/7 میلیون نفر را در سراسر جهان به کام مرگ می کشاند. این مشکل در کشور های در حال توسعه با اقتصاد غربی مثل برزیل، چین، هند، روسیه، ترکیه و کشورهای اروپای مرکزی روبه رشد است. در برخی انسانها استرس دائم باعث افزایش فشار خون می شود.

استرس می تواند منجر به عادات بد در زندگی مانند سیگار کشیدن، خوردن غذاهایی که از لحاظ منابع فقیرند، خوردن نوشیدنی های الکلی و ورزش نکردن شود که در نهایت به مشکلات قلبی می انجامد.
تغییر در شیوه زندگی و انجام منظم حرکات ورزشی می تواند به استرس شما کمک کند.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

پست توسط Dr.Akhavan » سه شنبه 9 مرداد 1386, 10:12 am

  و فشارهاي روحي باعث چاقي در افراد مي‌ 


يافته‌هاي جديد پزشكان نشان مي‌دهد وجود استرس و فشار روحي باعث افزايش وزن و چاقي در افراد مي‌شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه خبري رويترز؛ يافته‌هاي جديد پرفسور هرتزوگ استاد عصب شناسي موسسه پزشكي گاروان آلمان نشان مي دهد ،نوعي سلول عصبي اشتها موسوم به y در هنگام بروز استرس و فشار روحي نوعي مولكول آزاد مي كند كه باعث انباشته شدن چربي در سلولهاي بافت هاي بدن مي شود.
بنابراين گزارش، به گفته وي اين ملكول يا باعث ذخيره چربي در سلولهاي بدن شده يا به مرگ سلول منجر مي شود.

Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4176 بار
تماس:

استرس بيماري‌هاي التهابي را وخيم‌تر مي‌كند

پست توسط ganjineh » یک شنبه 28 مرداد 1386, 9:03 pm

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

محققان اخيرا هشدار داده‌اند كه استرس و تنش مزمن و طولاني مدت مي‌تواند باعث تشديد و وخيم‌تر شدن بيماري‌هاي تحليل برنده اعصاب از قبيل ام اس و ساير بيماري‌هاي التهابي شود.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين مطالعه كه از سوي دانشمندان در دانشگاه تگزاس A&M صورت گرفته و شرح آن در صد وپانزدهمين كنوانسيون سالانه در انجمن روانشناسي آمريكا ارائه شد،‌ حاكي از آن است كه تاثيرات نامطلوب و شديد استرس كه منجر به افزايش التهاب در سيستم اعصاب مركزي مي‌شود در آزمايش بر روي موش‌هاي آزمايشگاهي ثابت شده است.

اين محققان مي‌گويند: استرس هم چنين مي‌تواند با عفونت‌هاي ويروسي تعامل كرده و در نتيجه فرد را مستعد ابتلا به عفونت‌هاي ويروسي كند.

دكتر ماري ميگهر محقق مسوول اين پروژه در اين باره خاطرنشان كرد كه با درمان يا متوقف كردن استرس مي‌توان از بروز اين تاثيرات نامطلوب جلوگيري كرد.

گزينه‌ها و راه كارهاي فعلي كه براي تخفيف تاثير نامطلوب استرس بر بدن در اختيار است شامل مصرف داروهاي خاص ضد التهابي، ورزش كردن، مصرف داروهاي ضد افسردگي، مصرف اسيدهاي چرب امگا 3 و همچنين بهره گيري از روش‌هاي آرام كننده و تنش زدا است.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

استرس شغلي؛ علل و راه‌حل

پست توسط Dr.Akhavan » پنج شنبه 15 شهریور 1386, 1:08 pm

  شغلي؛ علل و راه‌ 


نویسنده : محمدرضا ميرغلامي

استرس، در بيشتر مواقع نشانه‌اي از ضعف انتخاب نيروي كار يا برقراري يك ارتباط نامتناسب بين كار و نيروي كاري بوده و مي‌تواند آثار بسيار مهمي‌ بر توليد و يا ارايه خدمات بگذارد. بيشتر وقت‌ها نيز استرس به روابط بين كاركنان مربوط است. همچنين عواملي مانند اختلال خواب مي‌تواند باعث ‌ايجاد استرس در فرد ‌شود. استرس‌هاي شغلي يكي از بزرگترين دلايل غيبت‌هاي كاري بوده و مديريت و كنترل آن نيز بسيار مشكل است. البته مقادير كم استرس قادر است عملكرد انسان را در شرايط خاصي بهبود بخشد اما اگر‌اين استرس بيش از حد شود به سلامتي فرد آسيب مي‌رساند.


برخي از كاركنان نسبت به صحبت كردن در خصوص استرس‌هاي شغلي خود تمايلي ندارند.‌اين افراد نمي‌خواهند انسان‌هايي ضعيف و ناتوان شناخته شوند اما استرس به معناي ضعف و ناتواني نيست و مي‌تواند خود را به هر انساني تحميل كند.

گاهي برخي افراد آنقدر به استرس عادت كرده‌‌اند كه از وجود آن اطلاعي ندارند. در مواقع روبه‌رو شدن با استرس نيز حتي اگر هيجان زده و عصباني نشويم باز هم از آثار مخرب استرس بر جسم و روح و روان خود در امان نخواهيم بود.علايم و نشانه‌هاي استرس

علايم و نشانه‌هاي استرس چند نوع است:

1) نشانه‌هاي ذهني و مغزي استرس: مشكلات حافظه،‌مشكل در تصميم‌گيري، ناتواني در تمركز فكر، منفي‌نگري،‌تكرار بعضي كارها و حرف‌ها،‌قضاوت ضعيف در امور، نديدن واقعيت‌ها

2) نشانه‌هاي احساسي استرس: حساسيت زياد نسبت به برخي مسايل، بي‌قراري، افسردگي، عصبانيت و پرخاشگري

3) نشانه‌هاي جسماني استرس: سردرد، مشكلات گوارشي، درد عضلاني،‌اختلال خواب، خستگي، درد قفسه سينه، فشار خون بالا،‌كاهش يا افزايش وزن، آسم يا تنگي نفس،‌مشكلات پوستي

4) نشانه‌هاي رفتاري استرس: پرخوري يا كم خوري، خواب زياد يا كم، در جمع قرار ندادن خود، مسووليت پذير نبودن، مصرف زياد سيگار، الكل و برخي داروها، دندان ساييدن و يا فشار فك‌ها روي هم، انجام كارهاي عجيب مثل خريدن يك كالاي گران و غير ضروري و از دست دادن خلق و خوي خوب.

شغل‌هاي پر استرس كدامند؟

سازمان جهاني كار در سال 2005، 19 شاغل پر استرس را به شرح زير اعلام كرده است: معدن‌چيان، افسران پليس، زندان‌بانان، كارگران راه و ساختمان، خلبانان هواپيما، خبرنگاران، تهيه‌كنندگان آگهي‌هاي تبليغاتي، دندانپزشكان، بازيگران سينما، پزشكان، كاركنان راديو و تلويزيون، پرستاران، توليدكنندگان فيلم، رانندگان آمبولانس، موزه‌داران، آتش‌نشانان، معلمان، كارگران اجتماعي، مديران مجموعه‌اي از كاركنان. در‌اين گزارش معدن‌چيان امتياز 3/8 و مديران كاركنان امتياز 6 كسب كرده‌‌اند و ساير مشاغل با ميانگين امتياز 5/7 به ترتيب از پر استرس‌ترين مشاغل جهان به شمار مي‌آيند.10 راهكار براي كاهش استرس‌هاي شغلي

1) اولويت‌هايتان را مشخص كنيد. هر روز كه وارد محل كار خود مي‌شويد حداقل سه اولويت كاري مهم را مشخص كنيد.

2) روزتان را سازماندهي كنيد. حس كنترل را در خود تقويت كنيد. در ابتداي صبح نقشه‌اي از انجام كارهاي روزانه، ترسيم كنيد و زمان مناسب را براي هر يك در نظر بگيريد.

3) كارهايتان را به اجزاي كوچكتر تقسيم كنيد. اگر انجام يك كار بزرگ و سنگين بر عهده شما است، ابتدا آن را به اجزاي كوچك‌تر تقسيم كنيد و براي انجام جزييات آن برنامه‌ريزي كنيد.

4) راه‌هاي بيرون ريختن استرس‌هايتان را بشناسيد. راه‌هاي بيرون ريختن استرس براي هر كسي متفاوت است. پياده‌روي، مطالعه كتاب، شنا كردن، بستن چشمان و آرام كردن ذهن و جسم از راه‌هاي تخليه استرس است.

5) استراحت كنيد. نبايد تمام روز را بدون لحظه‌اي استراحت كار كنيد. بهتر است در طول روز حداقل دوبار استراحت كوتاهي به خود بدهيد و از آن لذت كافي ببريد.

6) كيفيت انجام كارهايتان را بالا ببريد. انجام دادن يك كار با كيفيت، موقعيت‌هاي خوبي را براي شما‌ايجاد خواهد كرد. وقتي شما كار را با كيفيت خوبي انجام مي‌دهيد از نتيجه كارتان نيز بيشتر راضي خواهيد بود. گاهي ارجاع مجدد كاري كه شما با كيفيت نامطلوب ارايه كرد‌ه‌ايد موجب‌ايجاد استرس زيادي در شما خواهد شد.

7) تيم و گروه كاري تشكيل دهيد. هميشه براي انجام دادن كارها يك تيم تشكيل دهيد. با تقسيم كارها، به سايرين نيز شانس مشاركت در كار و نشان دادن استعداد و توانمندي‌هايشان را مي‌دهيد. فراموش نكنيد انجام كارهاي دسته جمعي در كاهش استرس‌هاي شغلي بسيار موثر است.

8) تنها به انجام آن چه قادر هستيد متعهد شويد. يكي از علل اصلي استرس‌ها و ناراحتي‌ها در محيط‌هاي كاري شكست در انجام تعهد‌ها است. تعدادي از كاركنان همواره به علت انجام ندادن تعهد‌هايشان مدام مشغول عذر خواهي از ديگران هستند. توانايي‌هاي خودتان را بشناسيد و همواره به انجام كاري كه توانش را داريد متعهد شويد.

9) دوستي و همدلي ‌ايجاد كنيد. ايجاد دوستي و توسعه ارتباطات و همدلي با همكاران‌تان در محيط كار همواره شما را در موقعيت‌هاي مختلف، پيروز مي‌كند.‌اين كار باعث مي‌شود آنها كمتر با مواضع شما مخالفت نمايند يا حتي در انجام كارهايتان به شما ياري برسانند.‌ ايجاد دشمني يا رابطه‌هاي بد با همكاران هميشه مانند سم عمل مي‌كند و حتي اگر شما بهترين كارها را نيز انجام دهيد و بهترين پيشنهاد‌ها را نيز بكنيد چون آنها با شما دوست نيستند ممكن است توفيق كمتري به دست بياوريد.

10) روش زندگي‌تان را تغيير دهيد. اگر استرس‌هايتان دايمي‌ است و بيشتر از بقيه همكاران‌تان دچار استرس و مشكل هستيد، كمي‌در سبك زندگي‌تان دقت كنيد. احتمالا شما روش زندگي خوبي نداريد. بهتر است راجع به كارهايي كه در محيط كار، خانه، جامعه و... انجام مي‌دهيد بيشتر فكر كنيد و ببينيد كجاي كار را اشتباه مي‌كنيد.
منبع : پزشکی امروز

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

افزايش استرس شغلي، خطر ابتلا به افسردگي را در كارمندان ت....

پست توسط Dr.Akhavan » چهار شنبه 2 آبان 1386, 7:19 pm

  استرس شغلي، خطر ابتلا به افسردگي را در كارمندان تشديد مي‌ مطالعه بر روي گروهي از كارمندان و كارگران كانادايي نشان داده است كه استرس و تنش شغلي و هم چنين كمبود حمايت‌هاي اجتماعي در محيط‌هاي كاري، خطر ابتلا به اختلال رواني افسردگي را افزايش مي‌دهد.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از ايسنا،، اما كا روبرستون بكلمور محقق مركز پزشكي دانشگاه روچستر در نيويورك و محققان كانادايي از اطلاعات جمع آوري شده در مركز كانادايي پژوهش سلامت اجتماعي، براي انجام اين تحقيق استفاده كرده‌اند. اين اطلاعات از 24 هزار و 342 كارمند در سال 2002 جمع آوري شده است.

اين محققان هم چنين، ميزان طول عمر و دوره‌هاي 12 ماهه افسردگي و استرس‌هاي شغلي رواني - اجتماعي را مورد ارزيابي قرار دادند.

نتايج اين تحقيق كه در مجله آمريكايي بهداشت عمومي منتشر شده، نشان داد: افزايش كشمكش‌هاي شغلي به ميزان قابل ملاحظه‌اي با افزايش خطر ابتلا به افسردگي شديد رابطه مستقيم دارد. اين تاثير در مردان به مراتب بيشتر است، اما اين در حالي است كه همين پژوهش نشان مي‌دهد؛ عدم حمايت اجتماعي در محيط‌هاي كاري براي زنان و مردان به يك اندازه باعث بروز افسردگي مي‌شود.

به گفته اين محققان،‌ افسردگي در محيط كار يك مشكل اصلي بهداشت عمومي است كه بايد بررسي شده و تحت درمان قرار گيرد.

منبع:سایت ایرانیان انگلستان

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

استرس موجب اختلال خواب در زنان مي‌شود

پست توسط Dr.Akhavan » دو شنبه 27 اسفند 1386, 5:16 pm

  موجب اختلال خواب در زنان مي‌ بررسي ها نشان داده است که استرس هاي روزانه ، موجب بروز اختلال خواب در بيش از نيمي از زنان شده است.
به گزارش ساينس ديلي ، استرس هاي روزانه در حدود 60 درصد از زنان را دچار اختلال خواب مي‌کند.

بنا بر همين گزارش استرسهاي روزانه براي مردان و زنان وجود دارد اما مردان سعي مي کنند مشکلات را يکي يکي حل کنند و در يک زمان فقط به يک مشکل فکر مي کنند.

اما زنان در يک زمان به چندين مشکل مي انديشند و با اين کار آنها را برطرف نمي کنند بلکه مرور مي کنند. همين امر در شب خود را با بي خوابي نشان مي دهد.

در ضمن اين کمبود خواب شبانه موجب استرس بيشتر در طول روز و تاثير منفي در کيفيت روابط آنها با ديگران شده و مشکلي به مشکلات افزوده مي شود.

جالب است بدانيد که زنان خانه دار از آن جهت که زمان بيشتري را تنها در فضاي منزل هستند و تحرک کمتري نيز دارند، استرس بيشتري داشته و بد خواب تر از زنان شاغل مي باشند.

اما موضوع اين است که زنان با کم کردن از وقت خواب و ورزش خود مي خواهند براي اعضاي خانواده وقت بيشتري بگذارند، در صورتي که اين استرسها و بدخوابي و عدم انجام فعاليتهاي ورزشي به سلامت آنها صدمه مي زند .

Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3051
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 351 بار
سپاس‌های دریافتی: 1579 بار
تماس:

استرس مي‌تواند موجب سرطان و كاهش قدرت يادگيري شود

پست توسط Dr.Akhavan » دو شنبه 27 اسفند 1386, 5:22 pm

  مي‌تواند موجب سرطان و كاهش قدرت يادگيري  آثار منفي استرس روي بدن انسان از مدتها قبل شناخته شده است اما پژوهشهاي جديد نشان مي‌دهد "احساس " استرس در بروز سرطان گردن رحم نقش مهمي ايفا مي‌كند و در كاهش يادگيري و حافظه نيز موثر است.

به گزارش خبرگزاري‌ها، محققان ميزان استرس روزانه ‪ ۷۸‬زن كه آزمايش پاپ اسمير غيرطبيعي داشتند را با نتايج به دست آمده از ‪ ۲۸‬زني كه آزمايش پاپ اسمير طبيعي داشتند مقايسه كردند.

يافته‌هاي اين پژوهشگران نشان‌دهنده ارتباط قوي بين استرس و سرطان گردن رحم است.

كارولين فانگ روانشناس در مركز سرطان فاكس چيس در فيلادلفيا و مجري اين تحقيقات گفت صرفنظر از آنچه واقعا در زندگي اين زنان روي‌داده بود، زناني كه استرس بيشتري تجربه كرده بودند، در مقابل به ويروس انساني پاپيلوم (‪ (HPV‬واكنش ايمني كمتري نشان دادند.

سرطان گردن رحم پس از سرطان سينه دومين سرطان رايج بين زنان است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني، سالانه حدود ‪ ۲۵۰‬هزار نفر بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست مي‌دهند.

ويروس پاپليوم انساني بويژه گونه ‪ HPV 16‬يكي از عواملي است كه موجب بروز سرطان گردن رحم مي‌شود. ‪ HPV‬از طريق جنسي منتقل مي‌شود و اما اين ويروس در زنان سالم در طول زمان از بين مي‌رود.

دانشمندان مي‌گويند بايد براي تاييد اين يافته‌ها و نشان دادن اينكه كاهش استرس توانايي بدن را براي مبارزه با ‪ HPV‬تحقيقات بيشتري صورت گيرد.

تحقيق ديگري نيز حاكي از آن است كه هورمون استرس بر حافظه و يادگيري در جوندگان ديابتي تاثير مي‌گذارد.

ديابت موجب آسيب ديدن سلامت شناختي بيماران مي‌شود اما اكنون دانشمندان يكي از سازوكارهاي بالقوه موثر در مشكلات يادگيري و حافظه در اين افراد را شناسايي كرده‌اند.

يك موسسه ملي بهداشت جديد ‪ NIH‬با بررسي جوندگان ديابتي دريافت افزايش ميزان هورمون استرس كه توسط غده فوق كليوي توليد مي‌شود عملكرد سالم هيپوكامپوس را كه مسوول يادگيري و حافظه كوتاه مدت است مختل مي‌كند.

علاوه بر اين وقتي ميزان هومون گلوكوكورتيكويد كورتيكوزترون فوق كليوي (هورمون كورتيزول در انسان) به ميزان طبيعي بازمي‌گردد هيپوكامپوس توانايي خود را براي توليد سلولهاي جديد و بازيابي شكل‌پذيري مورد نياز براي جبران آسيب ديدگي و بيماري باز مي‌يابد.

نتايج اين تحقيقات كه توسط موسسه ملي پيري انجام شده در نشريه علم عصب نيچر منتشر شده است.

محققان دريافتند وقتي ميزان كورتيزول به خاطر آسيب در شكل‌پذيري و كاهش رشد سلول‌هاي جديد، افزايش مي‌يابد، حيوانات مبتلا به ديابت، دچار كاهش قدرت يادگيري و حافظه مي‌شوند.

با اين حال بازگرداندن كورتيزول به ميزان طبيعي تاثير منفي روي هيپوكامپوس را از بين برد و يادگيري و حافظه را احيا كرد.

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”