پول آپ (Pull-up) و پول دان(Pull-down) چیست؟

در اين بخش مي‌توانيد آموزش و مثال‌های مرتبط با میکروکنترلرهای AVR را مشاهده بفرمایید

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22105 بار

پول آپ (Pull-up) و پول دان(Pull-down) چیست؟

پست توسط sinaset »

بنام خدا
باسلام

پول آپ (Pull-up) و پول دان(Pull-down) چیست؟
 تصویر 
حتما تا بحال این اصطلاح را مکرر شنیده اید! "یک مقاومت پول اپ براش بزارید.!" و بدرستی عملکرد ان را متوجه نشده اید.

اما پول آپ و پول دان به زبان ساده.

معمولا وقتی که ما پایه ی از میکروکنترلر داشته باشیم،که بخواهیم آن را برای عملکردی به کلید وصل کنیم. آن را پول آپ یا پول دان میکنم.چرا؟! چون درصورتی پول آپ یا دان نکرده باشیم، نویزهای موجود در اطراف. بر روی پایه میکروکنترولر تاثیر گذشته! و آن را خاموش و روشن میکند! و این اصلا خوب نیست.

برای همین ما معمولا یک مقاومت بین 4.7 تا 10 کیلو اهم را از ولتاژ مخالف عملکرد پایه میکرو،بر روی ان میگذاریم ! شاید توضیحات کمی گیج کننده بیاید. مبحث رو بیشتر باز می کنیم.

چرا مقاومت 4.7 تا 10 کیلو اهم ؟!

چون اولا کمتر از 4.7 کیلو اهم ،ممکن است باعث اتصال کوتاه شود! و اگر هم بیشتر از 10 کیلو اهم باشد،ممکن است دیگر نویز ها را از بین نبرد!(یا تاثیرش کم باشد)

معمولا هرکسی که مداری طراحی کرده باشد.خودش میزان مقاومت پول آپ و پول دان رو می گوید. اما معمولا برای انتخاب مقاومت پول اپ و دان از بین 4.7 تا 10 کیلو اهم، میارشان میزان احتمال نویز موجود در محیط و جریان موجود بر روی مدارست.

*بیشتر مواقع مقاومت 10 کیلو اهم روی پایه ها گذاشته میشود

ولتاژ مخالف عملکرد پایه میکروکنترولر،دقیقا چیست؟!

به عنوان مثال تصویر زیر رو در نظر بگیرید.
 تصویر   مدار بالا،وقتی که یک ولتاژ منفی(در تصویر GND) به کمک (BUTTON) برای میکروکنترولر فرستاده میشود، یک عملکرد خاص اتفاق می افتد!  *یعنی در میکروکنترولر اینطور تعریف شده که وقتی پایه ( به عنوان مثال پایه 20) وضعیتش 0 شد. LED را روشن کن .   ما میایم، این سمت کلید (سمتی که پایه خروجی کلید به پایه 20 میکرو وصله) یک جریان مثبت! (یعنی وضعیت 1 ) را به مقاومت پول آپ وصل می کنیم. اکنون این جریان پول آپ (که یک ولتاژ ضعیف است) روی پایه 20 میکروکنترولر افتاده و از گرفتن نویز بر روی آن پایه جلوگیری می کند.ضمن اینکه وضعیت پایه را 1 نگه داشته(دقیقا عکس دستور که در خط بالا* اشاره کردیم ).   در زمانی که ما کلید را بفشاریم.جریان زیادی منفی وارد شده از آن ولتاژ مثبت ضعیف شده پول آپ ، نیز به راحتی میگذرد و هیچ گونه اتصالی کوتاهی اتفاق نمی افتد(اتصال کوتاه بصورت خیلی خیلی ریز اتفاق می افتد، که البته تاثیری ندارد،بطوری که می توان از ان صرف نظر کرد)  وقتی که ما ولتاژ مثبت روی پایه مد نظرمان قرار دهیم،اصطلاحا می گوییم پول آپ Pull-Up انجام داده ایم   تصویر    وقتی که ما ولتاژ منفی روی پایه مد نظرمان قرار دهیم،اصطلاحا می گوییم پول دان Pull-down انجام داده ایم.  تصویر  . 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “آموزش و مثال‌ها AVR”