تقویت مهارت Reading برای آزمون ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با زبان انگليسي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 60
تاریخ عضویت: شنبه 16 اردیبهشت 1391, 2:11 am
سپاس‌های ارسالی: 297 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

تقویت مهارت Reading برای آزمون ها

پست توسط *mohammad* »

 تصویر 


اصولا هر شخصي براي خودش روشي براي خواندن دارد ولي تجربيات گذشته و روشهايي هم هست كه ميشود خواندن رو سريع تر ارتقاء داد .

مهمترين تكته در خواندن تمركز بر روي هدف متن يا همان عنوان متن در ابتداست . بهر ترتيب هر متني يك عنوان دارد و نويسنده در قالب پاراگرافها سعي در انتقال يك مفهوم به خواننده دارد و تمام چيزي كه جلوي رو شماست همان نوشته يا متني است كه ميبينيد.
ساختار يك متن بر اساس پاراگرافهاست و روش نوشتن متداول در زبان انگليسي بهمين ترتيب هست و نويسنده در هر پارگراف سعي در انتقال يك مفهوم از كل مفهوم مورد نظر در مقاله يا متن را دارد.

هر پاراگراف يك يا چند جمله اصلي دارد و بقيه جملات معمولا براي پشتيباني يا توضيح بهتر جمله نوشته ميشود . اين جملات supportive هستند . اين روش وقتي كه شما براي نوشتن تمرين ميكنيد هم يكسان است و همين الگو را براي نوشتن شما به كار خواهيد برد .
شما قاعدتا با روش درك مطلبي آشنا هستيد در اين روش بيشتر تمركز براي دريافت مفاهيم هست و كمتر به خود لغت اشاره ميشود . اين روشي بسيار موثر و مفيد در خواندن و اموزش زبان انگليسي به حساب مي ايد . به ياد داشته باشيد كه هر چه شما از هر زباني ياد مي گيريد بايد از طريق خواندن و بعد از ان از طريق شنيدن باشد.
روش درك مطلب شبيه روش Scan and Skim يا بطور ساده تند خواني متن است . در اين روش با بررسي سريع متن سعي در پيدا كردن مفاهيم اصلي بدون توجه به جزيات متن ميكنيم . امانكات مهم براي ارتقاء سطح مهارت خواندن به زبان انگليسي :
1.نوع متن را مشخص کنید. (به عنوان مثال، متن از نوع طبقه بندی، علت/اثر، مقایسه/مغایرت، مشکل/پاسخ، توصیفی، داستانی و ...)
2. روش Scan and Skim رو بكار ببريد يعني سريع مرور كنيد و سعي كنيد يك قالب كلي از متن داشته باشيد و ذهن شما با دوباره خواني پازل را براي شما تكميل ميكند .
به جای اینکه لغت به لغت و جمله به جمله دقیقا متن را بخوانید، تمرین کنید تا متن را سریع به صورت کلی مرور کنید تا موضوع کلی متن را دریابید و توانایی خود را در مرور سریع متن و شناسایی نکات اصلی متن افزایش دهید. پس از اینکه یکبار متن را به صورت سریع مرور کردید به سراغ سوالات بروید. مرور متن که در مرحله قبل انجام دادید به شما کمک می کند که تشخیص دهید پاسخ هر سوال به صورت تقریبی در کجای متن قرار دارد. آنگاه برای تشخیص جواب سوال نیاز است تا آن قسمت از متن را به صورت دقیق مطالعه کنید.

3. زمانی که پاسخ یک سوال را در متن یافتید، یک یا دو جمله قبل و بعد از پاسخ اصلی در متن را نیز حتما به صورت دقیق مطالعه کنید تا گرفتار نکات انحرافی متن نشوید
4. اگر در مرور اول اطلاعات کمی در مورد متن بدست آوردید، نگران نشوید. اغلب این اتفاق رخ می دهد. شما منابع دیگری در اختیار دارید. متن سوالات به شما کمک می کند تا مفهوم متن را بهتر متوجه شوید. پس از خواندن هر سوالات و حدس در مورد مکان تقریبی پاسخ سوال در متن، دوباره آن قسمت از متن را دقیقبخوانید. حتما اطلاعات بیشتری از متن دستگیر شما خواهد شد.

5. در مرور اول اصرار بر ترجمه لغت هايي كه معناي آنها را نميدانيد نکنید. در مرور اول اگر معنای جمله ای رو متوجه نشدید از آن عبور کنید، در مرورهای بعدی حتما بهتر خواهید توانست معنای آن جمله را دریابید.

6. تمركز بر روي ساختارها يا همان جملات. هر لغت در جمله معناي واقعي دارد و دانستن معناي لغت به تنهايي كمكي به ما نميكند. پس بهتر است كه بجاي تمركز بر روي لغت بيشتر به معناي جمله فكر كنيد .
7. انگليسي فكر كنيد يعني سعي كنيد تاجايي كه ممكن است معناي لغتها رو انگليسي بدانيد و از ديكشنري انگليسي استفاده كنيد و وابستگي رو به ديكشنري فارسي كمتر كنيد

8. فرآيند خواندن يك فرآيند تكميلي است يعني شما به مرور با چند بار خواندن بيشتر با مفهوم آشنا ميشويد و همچنين ممكن است بدون نياز به ديكشنري معناي يك لغت رو پيدا كنيد .

9. لغاتی که در متن برای شما ناآشنا هستند را مشخص کنید و سعی کنید معنای آنها را با استفاده از موضوع متن تعیین کنید. (با استفاده از جملات همسایه)
10. همه ضمایر را در نظر بگیرید (he,him,they,them,etc) و مشخص کنید این ضمایر به کدام اسمامی در متن اشاره دارند.
11. همواره هدفمند بخوانيد ، يعني بدانيد متن چه هدفي دارد و سعي كنيد يك موصوع انتخاب كنيد و متنهاي مرتبط را بخوانيد.
12. جملات را به صورت مجزا در متن تفسیر کنید و سپس کل پاراگراف را تفسیر کنید. توجه کنید مهم است که شما بتوانید کل پاراگراف را تفسیر کنید. پس از پایان تفسیر دو پاراگراف متوالی سعی کنید ارتباط معنایی دو پاراگراف را با یکدیگر تشخیص دهید
13. در افزایش توانایی در مهارت خواندن هر چه بزرگ تر بودن دامنه واژگان می تواند بیشتر کمک کند، شناخت نکات گرامری آنچنان تاثیری در تقویت مهارت خواندن ندارد زیرا متن هایی که در آزمون های تافل، آیلتس و هر نوع آزمونی ارائه می شوند متن های آکادمیک و با گرامر ساده هستند. دانستن نکات گرامری جزئی در خواندن متن های ادبی پیچیده راهگشا است (تنها کافی است نکات اصلی گرامری را بدانید و نیازی به دانستن نکات جزئی نیست)
14. بهترین راه برای تقویت مهارت Reading، خواندن مکرر متن های مرتبط است. سعی کنید وقت خود را بر روی خواندن متن هایی بگذارید که مرتبط با آزمونی است که در پیش رو دارید. به طور مثال برای آزمون تافل خواندن متنهای آکادمیک و علمی مناسب است و خواندن رمان و داستان چندان مناسب نخواهد بود و هم چنین برای آزمون کارشناسی ارشد و دکترا مرور متن های تخصصی آزمون سالهای گذشته و متن های تخصصی مرتبط بسیار راهگشا خواهد بود. خواندن متن های مرتبط بیشتر = کسب موفقیت بالاتر


موفق باشید
تصویر
تصویر
  [COLOR=#1f497d]به سانِ رود،که در نشیبِ دره سر به سنگ می زند،
رونده باش.
امیدِ هیچ معجزه ای ز مرده نیست
زنده باش.
   
ارسال پست

بازگشت به “زبان انگليسي”