راهنماى استفاده ازRSS!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 533
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 15 آذر 1388, 1:35 pm
سپاس‌های ارسالی: 809 بار
سپاس‌های دریافتی: 2689 بار

راهنماى استفاده ازRSS!

پست توسط shadow.of.death »

براى استفاده ازگوگل ريدر، تنها احتياج به يك اعتبار كاربرى در گوگل داريد (همان اعتبارى كه از آن به عنوان نشانى پست الكترونيك جى ميل استفاده مى كنيد). كافى است كه در گوگل ريدر به نشانى زير برويد و نام اعتبار و رمز عبور را وارد كنيد:
[External Link Removed for Guests]
حالا كافى است هر فيدى را كه خواستيد، اضافه كنيد. براى اين كار، نشانى RSS را كپى كنيد، سپس Add a subscription را در گوگل ريدر كليك كنيد و نشانى را paste نماييد. براى تماشاى محتويات فيدها كافى است روى لينك هايشان بر نوار Subscription در سمت چپ صفحه كليك كنيد. حالت پيش فرض نمايش فيدها، Ecpanded View است كه در آن عنوان و خلاصه (يا كل) خبر و مطلب به نمايش در مى آيد. در قسمت بالاـ راست هر صفحه، گزينه اى به نام List وجود دارد كه با كليك كردن آن، به حالت List View مى رويد و تنها عناوين خبرها به شما نشان داده مى شوند و به كمك آن مى توانيد خبرهاى بيشترى در يك صفحه داشته باشيد. در حالت Expanded، كليك روى عنوان خبر، صفحه اى شامل كل متن خبر روى سايت اصلى را برايتان باز مى كند. در حالت List View با كليك روى هرعنوان ابتدا خلاصه ى خبر نمايش داده مى شود و با كليك مجدد، صفحه ى حاوى كل متن باز مى گردد.
به اشتراك گذارى فيدها
گوگل ريدر اين امكان را مى دهد كه فيدها را با ديگران به اشتراك بگذاريد وقتى در حالت Expanded كار مى كنيد، زير هر مطلب گزينه اى به نام Share خواهيد ديد كه با كليك كردن آن، مطلب ديده شده به پوشه ى Shared Items در بخش Your Stuff (در قسمت بالاـ چپ صفحه) مى رود. مى توانيد با زدن گزينه Share with Note يك يادداشت كوچك هم بالاى مطلب بنويسيد كه اين را دوستانتان خواهند ديد.
در حالت پيش فرض، همه ى افرادى كه مشخصاتشان در فهرست گوگل شما ديده مى شود و آنها را به عنوان دوست به اين فهرست اضافه كرده ايد، مى تواند مطالب به اشتراك گذاشته شده را ببيند. البته مى توانيد اين دسترسى را تغيير دهيد.
روى Sharing Settings در سمت چپ صفحه كليك كنيد تا پنجره Options باز شود. با كليك كردن گزينه Change در سمت راست صفحه، مى توانيد موارد را با تمام افرادى كه مشخصاتشان در فهرست گوگل شما قرار دارد به اشتراك بگذاريد. در وسط صفحه هم نام افرادى را مى بينيد كه در فهرست اشتراك قرار دارند. مى توانيد با كليك گزينه Remove كه در كنار نام افراد قرار دارد، آنها را از فهرست خود خارج سازند. همچنين اگر فردى در فهرست شما نباشد هم مى توانيد نام كاربرى اش را در قسمت پايين ـ راست صفحه بنويسيد و روى Send Invites كليك كنيد.
البته راه ديگر اين است كه آنها را در اعتبار كاربرى گوكل، مثلاً در Google Talk، به فهرست دوستان اضافه كنيد.
اين جا هم مثل جى ميل مى توانيد بعضى موارد را ستاره دار كنيد تا بعداً دوباره به آنها سر بزنيد. براى اين كاركافى است پايين هر مطلب، گزينه Add Star را بزنيد.
هم چنين مى توانيد گزينه Browse Stuff در سمت چپ صفحه را كليك كنيد تا خود گوگل بر مبناى فيدهاى شما، چندين فيد ديگر به شما پيشنهاد دهد.
هم چنين مى توانيد فهرست فيدهاى يك فيدخوان ديگر را به گوگل ريدر منتقل كنيد و فهرست فيد خود را هم به دوستانتان بدهيد تا آنها تمام اين اشتراك ها را به سادگى در اختيار داشته باشند. براى اين كار نياز به يك فايل داريد.
OPML چيست؟
فرمتى به نام OPML وجود دارد كه اغلب فيدخوان ها، انتقالات اشتراك خود را با استفاده از آن انجام مى دهند. براى مثال، فرض كنيد مى خواهيد فهرست فيدهاى اينترنت كسپلورر خود را به گوگل ريدر منتقل كنيد.
براى اين كار، در حالى كه پنجره اينترنت اكسپلورر باز است ابتدا كليد Alt را بزنيد تا منوها ظاهر شوند،. سپس در منوى Fil، گزينه Import and Export را كليك كنيد، Next را بزنيد، Expot Feeds را انتخاب و دوباره Next را كليك كنيد. حالا نامى مناسب براى فايلتان انتخاب كنيد و Next و بعد Finish را بزنيد.
اين فايل كه در قالب OPML است، كاربردهاى بسيارى دارد با اين مى توانيد فايل پشتيبانى از فهرست فيدهاى خود داشته باشيد، آن را به دوستانتان بدهيد يا اين كه از آن در يك فيدخوان جديد استفاده كنيد. فايرفاكس از OPML پشتيبانى نمى كند و بايد براى وارد كردن فهرست فيد به آن، از افزونه OPML Support استفاده كنيد. اين افزونه در نشانى زير قرار دارد:
[External Link Removed for Guests]
بعد از نصب آن، بايد فايرفاكس را شروع مجدد كنيد سپس در منوى Bookmarks گزينه ى Organise Bookmarks را انتخاب كنيد. اين جا دو گزينه جديد به منوى Import and Backup اضافه مى شود كه براى وارد كردن و توليد فهرست فيد هستند.
راه ديگر، استفاده از برنامهOPML Builder است كه آن را از اين نشانى مى توانيد دريافت كنيد:
http:/snipurl.com/9evun
در اين برنامه كافى است نشانى سايت مورد نظرتان را در كادر Web page Url وارد كنيد و دكمه Get Links را بزنيد. با اين كار، فهرستى از تمام فيدهاى موجود در آن سايت ايجاد مى شود. مى توانيد فيدهايى را كه نمى خواهيد از فهرست حذف كنيد، سپس دكمه Greate OPML را كليك كنيد. در اين حالت مرورگر شما فايلى OPML را نشان خواهد داد كه مى توانيد آن را با استفاده از گزينه Save از منوى File ذخيره كنيد. البته پسوند اين فايل XML است ولى در عمل هيچ فرقى با OPML ندارد.
در ضمن اگر تمايل داريد چندين فيد را با هم تركيب كنيد. مى توانيد از ياهو پايپس استفاده كنيد تا چندين فيد جداگانه را با هم مخلوط كنيد و فيد جديدى تشكيل دهيد. ياهوپايپس در اين نشانى قرار دارد.
http:/pipes.yahoo.com
سرانجام اين كه هدف اصلى RSS اطلاع رسانى است و مى توان اين كار را به اشكال گوناگون مديريت كرد. مى توان با استفاده از يك فيدخوان به راحتى مطالب جديد را خواند و آنها را با دوستان به اشتراك گذاشت. يا مى توان از آنها خواست فايل هاى OPML شان را در اختيار شما قرار دهند. در هر صورت، فيدخوانى راه جديدى براى گردش در اينترنت است. پيشنهاد مى كنيم اگر تا به حال از اين فناورى مفيد و آسان استفاده نكرده ايد، براى يك بار هم كه شده آن را امتحان كنيد. خيلى زود متوجه مى شويد كه در حال حاضر براى به روز بودن هيچ راهى سريع تر از RSS و فيدخوانى وجود ندارد!
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد کامپيوتر”