بزودي سامانه اي قدرتمندتر از موشک S300 به بهره برداري مي رسد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4258 بار

بزودي سامانه اي قدرتمندتر از موشک S300 به بهره برداري مي رسد

پست توسط Fariborz »

 مصاحبه با امير سرتيپ خلبان احمد ميقاني ، فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء 


 تصویر در آستانه نشست ايران و 1 + 5 در ژنو، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با برگزاري رزمايش موشكي توان دفاعي خود را به رخ جهانيان كشيد.
  اين رزمايش انواع موشك‌هاي ميان‌برد و دوربرد نيروهاي مسلح كشورمان آزمايش شد تا جهانيان بدانند اگرچه جمهوري اسلامي ايران از توانمندي دفاعي قابل ملاحظه‌اي برخوردار است اما از اين توانمندي تنها در دفاع از خود استفاده خواهد كرد و مي‌تواند پشتوانه محكم و استواري براي كشورهاي دوست و همسايه باشد.

چندي پيش قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا به عنوان نيروي تدافعي و ضدهوايي كشور تشكيل شد تا توانمندي‌ها و هماهنگي‌هاي كشور در اين زمينه در يك مركز خاص و ويژه متمركز شد. فرماندهي اين قرارگاه به امير سرتيپ خلبان احمد ميقاني سپرده شد كه سابقه فرماندهي نيروي هوايي ارتش را از جمله سوابق خود دارد. براي آگاهي از چند و چون تشكيل قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا مصاحبه‌اي اختصاصي با وي داشتيم. مشروح اين مصاحبه را مي‌خوانيد.  


 هدف از تشكيل قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا چيست؟ 


  از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي، دكترين كشور بر مبناي آفند طراحي و ماموريت پدافند هوايي صرفا در راستاي تامين پوشش پدافندي از پايگاه‌هاي هوايي و بعضي از شهر‌هاي مهم و مراكز حياتي كشور برنامه‌ريزي شده بود، ولي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي‌بويژه در طول 8 سال دفاع مقدس، به واسطه تهاجمات نيروهاي بعثي به شهر‌ها و مراكز حياتي و حساس كشور اعم از سياسي و اقتصادي و صنعتي، ماموريت پدافند ماهيت ديگري يافت و مسووليت تامين پوشش كل فضاي كشور و ديگر مناطق و مراكز نيز د ر عهده پدافند قرار گرفت.  

  نظامي‌مثل نيروي زميني يا سپاه نيز در بعد پدافند هوايي مسووليت تامين پدافند از نيرو‌هاي سطحي خود را آن هم پدافند در ارتفاع كم به عهده داشتند و بيشترين سامانه‌هاي پدافندي در تمامي‌سطوح و همچنين شبكه يكپارچه فرماندهي و كنترل تنها در اختيار فرماندهي پدافند نيروي هوايي ارتش بود، بنابراين لازم بود به منظور هدايت عملياتي بين نيروها انسجامي‌ايجاد شود تا همه از يك مركز هدايت و دستور بگيرند و هر يكان پدافندي بدون هماهنگي با شبكه، اقدام تاكتيكي انجام ندهد. 
  
  اين‌كه يك انسجامي ‌ميان نيروهاي پدافندي ايجاد و اين نيروها هماهنگ شوند كه با هم از يك مركز دستور بگيرند و اجراي تاكتيك كنند و از طرفي تمامي مناطق و مراكز حياتي و حساس نيز شناسايي و پدافند آنها نيز به صورت يكپارچه تامين شود، بنابر اتخاذ تدابير و راهكار‌هاي كارشناسي ستادي با عنوان ستاد پدافند كل كشور در سال64 با محوريت پدافند نيروي هوايي ارتش تشكيل شد. اين ستاد عملكرد خوبي در زمان جنگ داشت و موثرهم واقع شد.  

  ازجنگ نيز با توجه به اين‌كه تهديدات دشمن همچنان ادامه داشت، تشكيل قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا‌(ص) بنا بر فرمان رهبر معظم انقلاب و فرمانده معظم كل قوا اعلام شد تا ما با يك ساختار و سازمان جديد، قرارگاه پدافند هوايي را شكل بدهيم. 

  اين معنا بود كه بعد از جنگ همان ستاد پدافند كل قبلي كشور با تغيير ساختار و سازمان تبديل به قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) شد و مسووليت و شرح وظيفه‌اش اين بود كه تمام نيروهاي پدافندي نيروهاي مسلح اعم از ارتش، سپاه و ناجا را تحت كنترل عملياتي خودش قرار دهد، يعني اين‌كه كل نيروها با تدبير قرارگاه پدافند در قسمت‌هايي كه قرارگاه پدافند تشخيص مي‌دهد سامانه‌هايشان را مستقر كنند و تحت كنترل عملياتي قرارگاه قرار گيرند. 

  گذشته بر اساس اوامر فرماندهي معظم كل قوا مقرر شد در نهاجا پدافند از آفند تفكيك و فرماندهي پدافند هوايي نيروي هوايي تحت تابعيت قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) سازماندهي شود. 

  اصلي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) اين است كه با بهره‌گيري از توان خود در قالب سازمان جديد و تحت كنترل عملياتي گرفتن توان رزمي‌پدافند هوايي ديگر نيرو‌هاي مسلح اعم از نيروي زميني، نيروي دريايي، سپاه، ناجا و حتي بسيج به طور همگام و يكپارچه از فضاي كشور پدافند كنند. 


هدف از اين تفكيك چه بود؟


  اين بود كه قرارگاه پدافند هوايي تقويت شود؛ يعني با توجه به اين‌كه دشمن سامانه آفندي‌اش خيلي قوي است و فناوري پيشرفته اي كه در هوا و فضا دارد ما بايد در مقابل دشمن پدافند قوي‌ داشته باشيم و درصحنه رزم بتوانيم كوبنده اقدام كنيم، پس اين قسمت را تفكيك كردند و قرارگاه پدافند هوايي را مستقل كردند تا زمينه‌هاي توسعه و تقويت قرارگاه فراهم شود. 

  فكر مي‌كنم با اين تفكيكي كه انجام شد و استقلالي كه قرارگاه پدافند هوايي پيدا كرد زمينه‌هاي جهش براي ارتقاي توانش نيز فراهم شد و معتقدم با اين طرح‌ها و برنامه‌هايي هم كه داريم تحول خوبي هم درقرارگاه پدافند هوايي يعني دفاع از پدافند هوايي كشور ايجاد خواهد شد.   تصویر  چرا واحد پدافند موشكي ازارتش و سپاه جدا و مستقل شد؟ 


 
  پدافند هوايي يكي از قرارگاه‌هاي عمده آجاست و توجه داشته باشيد، در حال حاضر در كل نيروهاي مسلح تغييري از نظرجدا شدن سامانه‌ها ايجاد نشده است. اين بدان معناست كه سامانه‌هايي كه در حال حاضر تحت اختيار سپاه است تحت تابعيت سپاه قرار دارد و از آن جدا نشده، اما تحت كنترل عملياتي ما قرار دارد، يعني دستور اقدامات تاكتيكي را از شبكه پدافند هوايي مي‌گيرند و تمام اين طراحي براي اين است كه تدبير واحدي براي دفاع از آسمان كشور داشته باشيم. 
  


 ‌هاي پدافندي تحت تابعيت شبكه فرماندهي و كنترل كشور هستند، ولي قرارگاه پدافند هوايي زير نظر آجا (ارتش جمهوري اسلامي‌ايران) است، ما در آجا نيروي زميني، هوايي و دريايي را داريم ودر كنارش قرارگاه پدافند هوايي هم يكي از يكان‌هاي عمده ارتش محسوب مي‌شود. 
  
  اين معنا كه ارتش 4 يكان عمده دارد: 3 نيرو و يك قرارگاه پدافند هوايي، اما همان‌طور كه قبلاً اشاره كردم سامانه‌هاي موشكي پدافندي كلاً از نيروي هوايي جدا شده است . 
  
 ً نيروي هوايي شامل 2 بخش بود ؛يك بخش پدافندي و يك بخش پروازي كه حالا با اين تفكيك بخش پدافندي كاملاً در اختيار قرارگاه پدافند هوايي قرارگرفت. 

  حال حاضر تمام سامانه‌هاي فرماندهي و كنترل اعم از مركز عمليات پدافند هوايي ) ADOC (، مركز عمليات منطقه‌اي (SOC)، همه رادارها، تمامي مراكز پست فرماندهي‌ها در مناطق مختلف، سامانه‌هاي موشكي، سامانه‌هاي ضدهوايي، سامانه‌هاي جمع‌آوري اطلاعات سيگنالي، سايت‌هاي ارتباطي تحت تابعيت قرارگاه پدافند هوايي قرار دارند. 

  اين‌كه مي‌گويند سامانه‌هاي پدافندي از زير نظر ارتش و سپاه جدا شد و يك نيروي مستقلي تشكيل گرديده، اساسا چنين نشده است و اين قرارگاه يكي از يگان‌هاي آجاست كه تحت كنترل قرارگاه مركزي خاتم‌الانبيا(ص) قرار دارد.  اخيرا از تجهيز سيستم پدافندي كشور به سامانه هاي جديدي خبر داديد. آيا اين سامانه هاي جديد با استفاده از توانمندي هاي داخلي ساخته شده اند؟    در سطح نيروهاي مسلح تحركات گسترده‌اي در زمينه تغييرات و ارتقاي فناوري داشته‌ايم. قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا(ص) نيز يكي از يگان‌هايي است كه در خط مقدم دفاع قرار دارد و ماموريتش اين است كه اگر تعرضي انجام شود اولين مركزي باشد كه شروع به فعاليت كند، اولين خاكريز محسوب مي‌شود، بنابراين اولين خاكريز هم بايد خيلي توانمند و قوي باشد كه بتواند عليه دشمن ضربات كاري را وارد كند. 

  سامانه‌هاي جلوگيري از غافلگيري در اختيار قرارگاه پدافند هوايي قرار دارد. سامانه‌هاي راداري كه اهداف دشمن را كشف و شناسايي مي‌كند، سامانه‌هاي جمع‌آوري اطلاعات كه موقعيت دشمن را مشخص مي‌كند و توانمندي‌هايش و تحركاتش حتي نيات دشمن را تجزيه و تحليل مي‌كند؛ همين‌طور شبكه ديدباني نيز در اختيار قرارگاه پدافند هوايي به عنوان خط مقدم قرار دارد و طبيعي است با توجه به آفند قوي دشمن، از لحاظ ارتقاي توان رزم فعاليت‌هاي گسترده‌اي را انجام دهيم.  

  حدود ده‌ها طرح بهينه‌سازي و به روز كردن سامانه‌ها و نوآورها را داشتيم كه خيلي از آنها را تست كرده‌ايم كه بعضا در حال حاضر در دست بهره‌برداري قرار دارند.  
  
 ‌هايي نيز در برنامه‌هايمان داريم كه ان‌شاءالله به نتيجه مي‌رسد و به‌توان رزم ما اضافه مي‌شود. حتماً شنيده‌ايد كه ما رادار ملي را با كمك منابع علمي‌10 سال پيش ساختيم و الان بيشتر رادارهاي ما همين رادار ملي است، البته بتازگي رادارهايي را هم اضافه كرده‌ايم و الان در بخش راداري ما اكثر رادارهايمان به روز و بهينه شده‌اند. 
  
  حال حاضر توان ساخت رادار در كشور آنقدر بالاست كه ما ديگر نمي‌گوييم اين راداري كه مي‌سازيد به ما بدهيد، بلكه مي‌گوييم اين رادار را با توانايي خاص از جمله با باند فركانسي مشخص و برد تعيين شده مي‌خواهيم. حالا اين رادار مي‌تواند رادار فعال يا active باشد يا مي‌تواند رادار غيرفعال يا passive باشد. ما در سطح كشور آنقدر توانمندي‌هاي راداريمان بالاست كه هر نوع راداري كه ما نيازداشته باشيم در كشور توان ساختش را داريم. 

  راستاي سامانه‌هاي موشكي هم طرح‌هاي خيلي زيادي را طي اين سال‌هاي اخير داريم كه آنها را بهينه و به روز كرديم و به گونه‌اي است كه فرض كنيد وقتي مي‌گوييم سامانه‌ها بهينه شده‌اند يعني قابل رقابت با سامانه‌هاي روز دنيا را دارند.  

  بعد ساخت هم در بخش سامانه‌هاي موشكي كارهاي زيادي انجام شده است، يعني ما در حال حاضر ديگر سامانه‌هاي موشكي را خودمان مي‌سازيم، طراحي مي‌كنيم و ساختش در كشور انجام مي‌شود، حتي موشك زمين به هوا كه فناوري خيلي پيچيده و پيشرفت‌هاي دارد را ما در بُردهاي مختلف مي‌سازيم. 

  طور كلي ما قريب به اتفاق نيازهاي خود را در بعد راداري و هم دربعد سامانه موشكي در داخل كشور تامين و سالانه ده‌ها سامانه موشكي به اين توان رزمي‌خود اضافه مي‌كنيم. 

  بحث سيستم‌هاي جمع‌آوري اطلاعات كه سامانه‌هاي جمع‌آوري امواج الكترومغناطيس است با كيفي‌سازي اين سيستم‌ها در حال حاضر تمام سامانه‌هايمان را به روز كرده‌ايم و در خصوص ساخت هم در بُعد كمي‌ و هم در بُعد كيفي، آن تعدادي را كه نياز داريم توليد و به سامانه‌ها اضافه مي‌كنيم.  

  بحث ارتباطات كارهاي خوبي كرده‌ايم و ارتباطاتمان تقريباً به روز شده و در زمينه ارتباطات بسيارقوي شده‌ايم.  

  در سطح كشور ديدباني قوي و گسترده‌اي داريم كه مكمل شبكه راداري ماست. ما تجهيزات آن را به روز كرده‌ايم، زيرا يك موقعي بود كه با بي‌سيم صحبت مي‌كرديم كه تا مي‌خواستيم اطلاعات به مركز مربوط برسد 3 تا 4 دقيقه طول مي‌كشيد، ولي الان طوري است كه اين شبكه ديدباني ما از دورترين نقطه با حداقل زمان يعني چند ثانيه كشف و اطلاعات خود راگزارش مي‌دهد و بسيارقوي است.  

  بحث كشف موشك‌هاي كروزهم به توانمندي‌هاي بسيارخوبي دست پيدا كرده‌ايم. 


 تصویر 
 سيستم عملكرد موشك‌هاي كروز به چه شكل است و چرا رهگيري و انهدام اين موشك ها دشوارتر از سايرين است ؟ 


 ‌هاي كروز، موشك‌هايي هستند كه معمولاً برد بلندي دارند، به عنوان مثال از فاصله 1000 كيلومتري شليك مي‌شود و توانايي پرواز در ارتفاعي حدود 100 يا 200 يا 300 پا را دارد و به هر مانعي كه برسد بلند مي‌شود و از آن ارتفاع مي‌گذرد و به ارتفاع قبلي خود برمي‌گردد، چون ارتفاع خيلي پايين است و كشور ما هم خيلي پستي و بلندي دارد ممكن است رادارها خيلي از اين ارتفاعات را نتوانند پيگيري كنند. در حال حاضر ما يك توانمندي ايجاد كرده‌ايم مبني بر اين كه مي‌تواند خيلي راحت اين سامانه‌هاي كروز را كشف كند و باز با توانمندي‌هايي كه ايجاد كرديم مي‌تواند عليه اين نوع موشك اقدام و مقابله كند. 


 راجع به رادارهاي كاستا و نبو توضيح مي‌دهيد؟ 


  كاستا و نبو، رادارهاي خيلي خوبي هستند. از جمله رادارهاي به روز هستند و مي‌توانند هواپيماهاي با سطح مقطع كم را بگيرند و هم برد بلند است هم برد كوتاه، هم ارتفاع بالا و هم ارتفاع پايين و به صورت كلي توانمندي‌هاي خيلي خوبي دارند. 


 در زمينه دفاعي تا چه اندازه توانستهايم همگام با پيشرفتهاي جهاني حركت كنيم؟ 


  پيشرفت‌هاي خيلي زيادي داشته‌ايم. پيش از انقلاب يك كشور كاملاً وارد كننده بوديم. همه چيز ما از خارج وارد مي‌شد و در حال حاضر تحول عظيمي‌ در بحث پيشرفت در سامانه‌ها ايجاد شده است. 
  
  پيش از انقلاب از بند پوتين گرفته تا تجهيزات مهم و عمده همه از خارج وارد مي‌شد، اما پس از انقلاب با وجود تحريم‌ها، هم پدافند و هم آفند نيروي هوايي، نيروي زميني، نيروي دريايي بيشتر تجهيزاتي كه محوري بودند، در داخل كشور تامين شد، بخصوص نيروي هوايي روزهاي اول جنگ بعد از اين‌كه غرب پشتيباني خود را از ايران قطع كرد، به ما تجهيزات نداد و نفرات و مستشاران خود را از ايران خارج كرد دچار يك شوك مقطعي شد. 
  
  آن زمان وقتي ديديم ديگر كسي نيست كه نيازمندي‌ها را براي ما تامين كند، خود دست‌ها را بالا زده و دست به كار شديم. با تلاشي كه انجام شد توانستيم اين سامانه‌ها را عملياتي و قطعات بحراني و پرمصرف را توليد كنيم. 

  8 سال دفاع مقدس با تلاش شبانه‌روزي، تغييراتي را در اين سامانه‌ها داديم و جنگ تجربه‌اي ذي‌قيمت براي ما شد. درآن زمان تحريم بوديم. هر موقع تجهيزاتي را نياز داشتيم يا قطعه‌اي را مي‌خواستيم آن را به ما نمي‌فروختند و به اين نتيجه رسيديم كه اولا بايد قدرتمند باشيم، چون يكي از دلايل حمله و جنگ تحميلي اين بود كه دشمن تصور مي‌كرد ايران ديگر تواني ندارد مستشاران نيروي هوايي را ترك و پشتيباني خود را از اين نيرو قطع كرده بودند. نيروي زميني و دريايي نيز سرنوشتي مشابه نيروي هوايي داشتند، يعني آنها فكر مي‌كردند ما توان دفاعي نداريم و چون چنين تصوري داشتند به ما حمله كردند. 

  جنگ به اين نتيجه رسيديم كه بايد توانمند باشيم و دراين توانمندي هم بايد همه نيازمندي‌ها را در داخل كشور تهيه كنيم؛ بنابراين پس از جنگ شروع كرديم سيستم‌هايي كه خسارت ديده بودند و سامانه‌هاي موشكي را بازسازي كرديم.  
  
  آن قطعات گلوگاهي و پر مصرف را كه مورد نيازمان بود در كشور توليد كرديم. در حال حاضر ما در نيروي زميني توپ و تانك و نفر بر را در داخل كشور مي‌سازيم كه اين چيز مهمي‌ است يا دربحث نيروي دريايي ما شناورهاي سطحي و زيردريايي مي‌سازيم كه اين در حقيقت تحولي محسوب مي‌شود. همچنين در بحث نيروي هوايي ساخت هواپيما چيز كمي ‌نيست. هواپيما سامانه خيلي پيچيده‌اي است و الان داريم در داخل كشور هواپيما مي‌سازيم. همان‌طور كه در بحث رادارها نيز عرض كردم در زمينه سامانه‌هاي موشكي، دستگاه‌هاي جمع‌آوري اطلاعات، مسائل ارتباطي و جنگ الكترونيك كارهاي بسيار ارزنده‌اي انجام داده‌ايم.  
  


  ما قريب به اتفاق نيازهايمان را در داخل كشور مي‌سازيم و اين توليدات هم به روز است، يعني فناوري آن به 30 سال يا 20 سال پيش مربوط نيست. اگر ما سامانه‌اي داريم با فناوري‌هاي روز آن را بهينه كرديم و توانش را به حد سيستم‌هاي مشابه‌اي كه در سطح جهان موجود است، رسانده‌ايم. 
  

 با توجه به اين‌كه در حال حاضر تهديدات سخت به نرم تبديل شده، قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا چه رويكردي در اين باره اتخاذ كرده است؟ 


  30 سال پس از انقلاب، دشمنان‌هر چه ما را تهديد كردند، بيشتر موجب تضعيف خودشان شدند و ايران روز به روز هم در جبهه داخلي و هم در جبهه جهاني، قوي‌تر شد؛ لذا به اين نتيجه رسيدندكه تهديد سخت خود را تبديل به تهديد هوشمند كنند. تهديد هوشمند تركيبي از تهديد نرم و تهديد سخت است، يعني مي‌آيند در بعد داخلي، تهديد نرم را انجام مي‌دهند؛ مثل همان كاري كه در انتخابات كردند كه خواستند انسجام و وحدت ملي را خدشه‌دار كنند و در هم بريزند و در بعد خارجي هم دارند ايران هراسي را رواج مي‌دهند، يعني مي‌گويند ايران به دنبال هلال شيعي است، دنبال بمب اتم است، كه با اين شيطنت‌ها، انسجام كشورهاي اسلامي ‌را از هم بپاشند؛ يعني بين برخي از كشورهاي اسلامي بدبيني ‌ايجاد كنند. به اين ترتيب هم اسلحه‌هايشان به فروش مي‌رود و هم به دنبال همين تحريم‌هاي سياسي و اقتصادي هستند؛ يعني تهديد كم نشده است و ما براي اين‌كه جرات كج‌انديشي را از دشمن بگيريم، بايد روز به روز خودمان را تقويت كنيم كه در اين خصوص داريم حركت مي‌كنيم. 


 عملكرد پدافند در جنگ تحميلي به چه شكلي بود و چه ميزان از بار جنگ بر عهده اين بخش بود؟ 


 ‌طوركه عرض كردم، قبل از پيروزي انقلاب، ما دربخش پدافندي فقط از پايگاه‌هاي هوايي و بعضي از مناطق حياتي مثل خارك دفاع مي‌كرديم، ولي پس از انقلاب درزمان جنگ با تلاشي كه مسوولان و كارشناسان پدافند انجام دادند، ما توانستيم بيشتر نقاط كشور را زير پوشش راداري و پدافندي قرار بدهيم و كارهاي بسيار خوبي هم انجام شد. 

  عمليات فتح‌المبين ما توانستيم 22 فروند از هواپيماهاي دشمن و چند فروند از بالگرد‌هاي آنها را ساقط كنيم، همچنين در عمليات بيت‌المقدس 53 فروند از هواپيماهاي دشمن و 3 فروند از بالگرد‌هاي آنها را ساقط كرديم و حضور پدافند در اين عمليات‌ها، موجب شد از بروز خسارات جاني و مالي به نيروهاي مسلح جلوگيري شود و آنها بتوانند با فراغ بال اقدامات تاكتيكي و ماموريت‌هاي مربوط را به نحو شايسته و متمايز از ديگر عمليات‌ها انجام دهند و به اهداف خود در جبهه زميني دست يابند. 

  به منطقه بسيار حياتي جزيره خارك كه داراي پايانه‌هاي نفتي بسيار مهم بود و در زمينه اقتصادي جهت تامين اعتبارات جنگ نيز از اهميت بالايي برخوردار بود، نيروهاي بعثي با ترفندهاي مختلف و بهره‌گيري از آخرين سامانه‌هاي به روز و با پشتيباني ابرجنايتكاران دنيا حمله كردند كه در آن زمان پدافند هوايي با تمامي‌ توان خود، از اين نقطه حياتي جانانه پدافند كرد و تمام تحركات دشمن را در حد توان خنثي و اگر در مواردي نيز موفق شد تا خارك را بمباران كند، ولي ده‌ها فروند از هواپيماهايشان در جزيره خارك مورد اصابت قرار گرفت و در خليج فارس سقوط كردند.  

  داشته باشيد كه هواپيماهاي دشمن هواپيماهاي پيشرفته‌اي بودند و هواپيماي مجهز به موشك ضد رادار نيز به آنها داده بودند كه بر اين اساس، مقابله با آنهاخيلي هم ساده نبود و نياز به تغيير روش داشت. در آن زمان، شهيد بزرگوار ستاري كه يكي از نخبگان پدافند هوايي بود، مسووليت مديريت و هدايت عمليات منطقه را به عهده داشتند و توانستند با تغيير تاكتيك و اتخاذ تدابير نوين، تحرك و تحولي را در اين مسائل دفاعي ايجاد كند كه ما نتيجه آن را در عمليات والفجر 8 ديديم كه ‌بيش از 80 فروند از هواپيماها و بالگرد‌هاي دشمن در اين عمليات ساقط شد. 

  در 8 سال دفاع مقدس در تمامي عمليات‌ها حضوري فعال و موثر داشت و كارنامه‌اش هم در اين 8 سال بواقع كارنامه‌اي افتخارآميز است.  


 8 سال دفاع مقدس و جنگ ايران و عراق تا چه حد بر توانمندي‌هاي نظامي كشورمان تاثير گذار بود ؟   دفاع مقدس بر ارتقاي توان ما خيلي زياد است؛ چون ما 2 نتيجه كلي از اين جنگ گرفتيم، يكي اين‌كه اگر طالب صلح هستيم، بايد آماده جنگ باشيم؛ همان فرمايش قرآن كريم كه مي‌فرمايد «وا‡عدو لهم مستطعتم من قوه ومن رباط الخيل ترهبون به عدو الله وعدوكم» با تمام قدرت بايد اين توان رزمي‌ را بالا ببريم كه دشمنان خدا و دشمن خودتان را بترسانيد و بازدارندگي ايجاد كنيد كه جنگي ديگر ايجاد نشود؛ لذا تجربه گرفتيم اولاً ما بايد توانمند و با اقتدار شويم؛ توان رزمي‌ خود را بالا ببريم كه دشمن را بترسانيم كه جنگي واقع نشود؛ دوم اين‌كه اين نتيجه را گرفتيم كه بايد تمام نيازها را داخل كشور تامين كنيم؛ چون زمان جنگ، چيزي را به ما نخواهند داد. 

  از پروژه‌‌ها بود كه فكر مي‌كرديم اگر اين طرح را از خارج تامين كنيم، خيلي راحت‌تر هستيم. مي‌خواستيم سراغ آنها برويم، اما به اين فرمايش حضرت امام توجه كرديم كه عزت شما در استقلال شما است، ذليل نباشيد و از ديگران درخواست نكنيد كه چيزي به شما بدهند. 

  فرمايش رهبر معظم انقلاب را نيز در اين باره مدنظر قرار داديم كه مي‌فرمايند؛ سامانه‌ها و قطعات گلوگاهي و كليدي داخل كشور توليد شود. لذا درخصوص خيلي از طرح‌ها كه فكر مي‌كرديم مشكل داريم و بايد آن را از خارج وارد كنيم، ولي به اين تدبير مي‌رسيديم كه از منابع ملي و صنعتي خودمان بهره بگيريم كه اينها از بركات جنگ است كه تمام نيازها را خودمان در داخل توليد و تامين مي‌كنيم.  


 آيا قرارگاه خاتم‌الانبيا در حوزه پدافند غيرعامل فعاليت مي‌كند؟ 


  كلاً شامل 2 بخش است؛ يك بخش پدافندعامل است و ديگري پدافند غيرعامل كه در بعد پدافند عامل همين مطالبي بود كه عرض كردم سامانه‌ها و ادواتي كه عليه دشمن به كار مي‌رود و پدافند غيرعامل آن، تجهيزات ابزار و وسايلي است كه باعث مي‌شود در صحنه نبرد حداقل خسارت به نيروهاي خودي وارد شود؛ مثل آژير خطر كه موجب مي‌شود مردم به سنگرها پناه ببرند يا سنگرهاي زيرزميني يا تونل‌هاي اختفا و استتار كه قرارگاه پدافند در هر دو زمينه فعال است يعني در جنگ ناهمگون ما نمي‌توانيم در بخش پدافند غيرعامل فعال نباشيم، بايد فعال باشيم و پدافند غيرعامل بسيار حائز اهميت است. 
  
  
 جام جم آنلاين ( کتايون مافی )  
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4258 بار

Re: ساخت سالانه ده‌ها سامانه موشكي

پست توسط Fariborz »

 در زمينه ساخت انواع رادارها به خودكفايي كامل رسيده‌ايم  


 [External Link Removed for Guests] 
فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) درباره پيشرفت‌هاي نظامي و الكترونيكي اين قرارگاه گفت: با غرور و سربلندي مي‌گوييم كه در زمينه ساخت انواع رادارهاي مورد نياز با برد‌ها و در باندهاي فركانسي مختلف به خودكفايي كامل رسيده‌ايم.

به گزارش ايسنا از روابط عمومي قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص)،امير سرتيپ خلبان دكتر احمد ميقاتي كه در جمع خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) سخن مي‌گفت، افزود: در زمينه ساخت و بهينه‌سازي انواع سامانه‌هاي پدافندي و همچنين نيازمندي‌هاي ارتباطي و اطلاعاتي به پيشرفت‌هاي قابل توجهي دست يافته‌ايم.

وي در ادامه سخنانش با اشاره به حماسه‌سازي‌هاي شهداي هميشه جاويد انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي در عرصه‌هاي جنگ سخت با دشمن تصريح كرد: بر ماست كه شهدا را الگوي خود قرار دهيم، چرا كه شهداي ما با فداكاري هايشان در جنگ سخت، عزت و‌ آبرو براي ما به ارمغان آوردند و مستكبرين را به ذلت كشيدند.


امير ميقاني همچنين با تبيين جنگ نرم دشمن و لزوم مقابله هوشمندانه با اين ترفند جديد استكبار خاطرنشان كرد: ما هم بايد با اتكال به خدا و بهره‌مندي از رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري در مصاف با جنگ نرم دشمن هوشيار باشيم و با برنامه‌ريزي دقيق و حضور فعال در عرصه‌هاي فرهنگي تهاجم فرهنگي و جنگ نرم دشمن را با شكست روبرو سازيم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) گفت: عزت امروز ملت سربلند كشورمان مديون بركت انسجام ملي تحت لواي ولايت است، امروز مستكبرين بعد از سي و يك سال تهديد سخت و تحريم، جنگ نرم و هجمه فرهنگي را در محوريت مقابله عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران قرار داده‌اند.


وي ادامه داد آنها با شدت و به صورت گسترده در ابعاد اخلاقي و اعتقادي جنگ نرم را عليه جمهوري اسلامي ايران به راه انداخته‌اند و مي‌خواهند با اين توطئه و سست كردن اعتقادات مردم ملت را از نظام جدا كنند. ولي آن چيزي كه باعث ناكامي اين توطئه‌ها مي‌شود وحدت انسجام و قدرت ملت پرافتخار ايران است.


امير ميقاتي با اشاره به سي و يك سال تهديد سخت و جنگ همه جانبه استكبار جهاني با نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران خاطرنشان كرد: نقش رهبري در سي و يك سال حيات افتخارآميز انقلاب اسلامي يك نقش پر افتخار و بي‌بديل است، هدايت‌هاي حكيمانه حضرت امام و مقام معظم رهبري بود كه اين ملت و اين كشور را به جايگاه شايسته خود نشاند، و عزت را به روح ملت دميد.


ميقاتي در ادامه با اشاره به پيروزي انقلاب اسلامي ايران افزود: تنها انقلابي كه بعد از نهضت انبياء و اولياي الهي بزرگترين حادثه در تاريخ زندگي بشر بوده و تحولات گسترده‌اي در محيط منطقه‌اي و بين‌المللي بوجود آورده و روح استكبارستيزي و اقتدار را بر كالبد ملل مسلمان دميده. انقلاب اسلامي ايران بوده است.


فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) در تبيين اركان پيروزي انقلاب‌ها گفت: هر انقلاب در رسيدن به اهداف خود نيازمند سه ركن مهم است، ركن اول جهان بنيي انقلاب است، ركن دوم رهبري است كه اگر رهبر نباشد طبيعتا انقلاب از مسير خود خارج مي‌شود، ركن سوم مردم هستند كه بايد در صحنه باشند، كه اين سه ركن در كالبد انقلاب اسلامي ايران در طول اين مدت پويا بوده و اين پويايي باعث اقتدار نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است.


فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر نفوذ انقلاب اسلامي در انديشه‌هاي مردم آزادي خواه دنيا و اين كه ارزشهاي انقلاب اسلامي الگوي نهضت‌هاي اسلامي و مردمي در جهان شده است، افزود: امروز مستكبرين با درك اين مهم قصد ايجاد فتنه و تفرقه‌افكني و از بين بردن ارزش‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را دارند و برماست كه با حضور حداكثري خود در راهپيمايي روز 22 بهمن اين روز بزرگ را به روز همبستگي ملي تبديل كنيم و با نمايش قدرت و وحدت هميشگي ملت ايران، تمامي دشمنان را از رسيدن به اهداف پليدشان نااميد مي‌كنيم.


امير ميقاتي با تاكيد بر اهميت والاي علم آموزي و بومي شدن فناوري‌هاي روز دنيا در عرصه‌هاي مختلف گفت: ما امروز به بركت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و همت والاي دانشمندان ايراني در عرصه‌هاي مختلف علمي از جمله ساخت ماهواره و دستيابي به فناوري سلول‌هاي بنيادين و همين طور فناوري صلح آميز هسته‌اي پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته‌ايم.

هم چنين در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين مداح رييس اداره عقيدتي سياسي قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) مسووليت خطير خانواده شهدا در اين برهه زماني را در راستاي ادامه نهضت شهدا و امام شهدا دانست و گفت: شما خانواده شهدا به سبب قرابت و همخواني با شهداي قهرمان بايد در راستاي حفظ ارزشهاي اسلامي و دفاع از نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران پيشگام ملت باشيد و ادامه دهنده راه جاويد شهدا باشيد و با الگو گرفتن از سيره اهل بيت امام حسين (ع) بعد از واقعه عاشورا كه باعث زنده ماندن نهضت حسيني شدف شما هم ادامه دهنده نهضت شهداي گران سنگ ميهن عزيزمان باشيد و با حضور پررنگ خود در راهپيمايي دشمن‌شكن 22 بهمن مانند هميشه دشمن را مايوس كنيد.

اين گزارش حاكيست در پايان اين مراسم با اهداي هدايايي يادبودي از ايثار و از خودگذشتگي خانواده‌هاي شهداي قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) تجليل به عمل آمد.


[FONT=Times New Roman]خبرگزاري دانشجويان ايران  
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4258 بار

Re: ساخت سالانه ده‌ها سامانه موشكي

پست توسط Fariborz »

 بزودي سامانه اي قدرتمندتر از موشک S300 به بهره برداري مي رسد


تصویرمعاون عمليات قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) گفت: در آينده بسيار نزديک متخصصين و دانشمندان صنايع پدافند هوايي سامانه اي را به بهره برداري خواهند رساند که توانمندي هاي آن در حد توانمندي موشک استراتژيک پدافندي "S300" و حتي قدرتمندتر از آن خواهد بود.  


  سرتيپ "حشمت الله کثيري" به مناسبت روز نيروي هوايي و همچنين عمليات غرور آفرين والفجر 8 که باعث نابودي 72 فروند هواپيماي عراقي در جريان جنگ تحميلي توسط رزمندگان پدافند هوايي ايران شد، در گفت و گويي تفصيلي با خبرنگار دفاعي ايرنا افزود: اصولا شرايط کنوني منطقه با زمان جنگ تفاوت زيادي دارد و دشمن همان دشمن زمان جنگ نيست.  
 
وي با تاکيد بر اينکه ما نيز پس از پايان جنگ به مسير توسعه تجهيزات مورد نياز با شتاب ادامه داده ايم، تصريح کرد: چون دشمن را مي شناختيم و با توانمندي هاي آن آشنا بوديم و از طرفي هم مي دانستيم که بايد روي به خود متکي باشيم، در طول سال هاي گذشته، انقلابي را در بخش پدافند آغاز کرديم به گونه اي که مي توانيم به مستقل بوده و تجهيزات مورد نياز خود را تعمير، بازسازي و توليد کنيم.  
 
وي همچنين با تاکيد بر تعامل سازنده بين صنعت نظامي کشور با دانشگاهيان، نخبگان و جذب عناصر خلاق و دانشمند به بخش نظامي در صنعت تاسيسات پدافند هوايي افزود :امروز تمامي تجهيزات مورد نياز پدافند را خودمان مي سازيم و هيچ کشوري به ما کمک نمي کند و تنها در يک مورد که مي خواستيم از خارج وارد کنيم و آن هم سامانه موشک هاي S300 بود که کشور روسيه هنوز با دلايل غير قابل قبول آنرا به ما تحويل نداده است.  
 
وي تاکيد کرد: اما پدافند هوايي کشور براي اين موضوع راهکار پيدا کرده و در آينده بسيار نزديک متخصصين و دانشمندان صنايع پدافند هوايي سامانه اي را به بهره برداري خواهند رساند که توانمندي هاي آن در حد توانمندي موشک استراتژيک و پدافندي "S300 "و يا بالاتر خواهد بود.  
 
وي با اشاره به اينکه در بخش ساخت انواع رادارها خودکفا شده ايم و انواع و اقسام اين دستگاه ها را درصنايع نظامي داخلي توليد مي کنيم، تصريح کرد: از آن جمله مي توان به رادارهاي "VHF" و در اندازه هاي "بسيار کوچک" اشاره کرد، زيرا تعداد بسيار زيادي رادار از آسمان کشور حفاظت مي کنند، که البته دشمن هم از موقعيت هاي آنان اطلاع دارد.
وي با اشاره به اينکه پشتيباني فني تجهيزات پدافند، بطور کامل در کشور صورت مي گيرد و تمامي قطعات آن را در داخل ساخته مي شود، ادامه داد: صنايع نظامي مختلف به ساخت تجهيزات پدافند هوايي روي آورده اند و خوشبختانه به پيشرفت هاي خوبي دست پيدا کرده اند که در آينده اين پيشرفت ها افزون تر خواهد شد و سامانه هاي خوبي را معرفي خواهيم کرد.  
 
امير کثيري با اعلام اينکه در بخش موشک هاي ضد هوايي "هاگ" بطور کامل خودکفا شده ايم، تاکيد کرد: موشک "هاگ" و "سامانه زميني" پيشرفته تر از اين موشک در صنايع پدافند هوايي ساخته شده و همچنين هيچ گونه نيازي در اين زمينه براي واردات قطعات سامانه اين موشک ضد هوايي نداريم و ديگر احتياجي به کمک ديگران براي دريافت قطعه نخواهيم داشت، چون تغييراتي اساسي در اين سامانه را بوجود آورده ايم.  
 
وي تاکيد کرد: دشمنان خوب مي دانند که در بعد پدافند هوايي پيشرفت هاي فراواني در کشور صورت گرفته و چون سامانه هاي ما همه در حال رصد کردن آسمان ميهن اسلامي مي باشد، دشمنان امواج اين سامانه ها را روي رادارها و سايت هاي خود دريافت مي کنند و مي دانند اين سامانه ها فعال هستند.
وي خاطر نشان کرد: کشورهاي ديگر در حدود 30 سال است که هيچ قطعه اي از تجهيزات نظامي را به ما نداده اند و ما تلاش مي کنيم که در آينده خبرهاي خوبي را براي ملت اسلامي ايران داشته باشيم.   تصویر 
 


معاون عمليات قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء همچنين با اشاره به سخنان يکي از مقامات نظامي کشورهاي دشمن عليه تاسيسات هسته اي و پدافند هوايي ايران گفت: در زمان جنگ تحميلي، تمام امکانات آمريکا در اختيار عراق بود که از آن جمله مي توان به شناسايي و اطلاعاتي که اخبار تحرکات ما را در اختيار عراق قرار مي دادند، ولي هرگز موفق نبودند.

وي ادامه داد: در زمينه تهديدات، هم اکنون نيز مدعي هستند که همه اطلاعات ما را مي دانند و در زمان دفاع مقدس نيز فکر مي کردند که از همه اخبار ما خبر دارند، ولي عمليات هاي ما در کمال غافلگيري انجام مي شد.

امير سرتيپ کثيري با ابراز خوشحالي از اينکه امريکا در نيروهاي مسلح ما نفوذ ندارد، تصريح کرد: چون دشمن راهي را نتوانست پيدا کنند که به نيروهاي مسلح نفوذ کند، اطلاعاتش همان اطلاعاتي است که در رابطه با سيستم هاي سي سال پيش دارند و تصميم گيري ها و حرف هاي آنها بر اساس آن زمان است.

وي با هشدار به تمامي دشمنان و تهديد کنندگان ايران اسلامي تاکيد کرد: تاکتيک هاي ما کاملا سري و پوشيده است و فقط در عمليات ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
اين سرتيپ قرارگاه پدافند هوايي با توصيه به مقامات آمريکايي براي حل مشکلات خود در عراق و افغانستان اظهار داشت: آنها از دستگيري بن لادن با تمامي امکاناتشان عاجز هستند و نتوانستند با طالبان بجنگند و در نهايت مجبور به سازش، گفت وگو شدند، چگونه مي خواهند به کشور پرقدرتي مانند ايران تعرض داشته باشند و ما را شکست دهند.
وي اطمينان خاطر داد که تمامي مناطق پدافندي کشور بسيار مستحکم مي باشد، زيرا پدافند و مقابله با دشمن از مرزها آغاز خواهد شد و هرگز اجازه نخواهيم داد که آنها به مراکز حساس هسته اي ما نزديک شوند.

**عمليات والفجر 8 و شکست عراق پايه گذار قرارگاه پدافند بود

امير سرتيپ حشمت الله کثيري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به جنگ تحميلي و تقسيم بندي آن به سه زمان متفاوت گفت: مرحله اول جلوگيري از نفوذ دشمن بود، چون صدام زماني جنگ را غافلگيرانه آغاز کرد که کشور ما درگير مسايل داخلي و امور انقلاب بود.

وي خاطر نشان کرد: مرحله دوم برنامه ريزي فرماندهان براي خارج کردن دشمن از خاک ايران بود و اين هم پيش درآمدي داشت بنام شکست حصر آبادان و چند عمليات مهم ديگر که در آن زمان انجام شد و مي توان به عمليات فتح المبين و بيت المقدس اشاره کرد.

سرتيپ دوم کثيري ادامه داد: بعد از اينکه دشمن از خاک خود بيرون کرديم و به دنبال صلح و خاتمه جنگ بوديم، بايد دستاوردي داشته باشيم تا امتيازي ندهيم و اگر اين دستاورد را مي خواستيم بايد برنامه ريزي و تدابير مهمي از جمله سر پل هايي را بدست مي آورديم که با اين کار مرحله سوم جنگ آغاز شد که ادامه جنگ در داخل خاک دشمن بود.

وي به عمليات تصرف جزيره فاو اشاره کرد و افزود: بخشي از اين عمليات مرحله سوم دفاع مقدس بود که سرانجام به پايان جنگ انجاميد و در آن زمان لازم بود اين عمليات صورت گيرد که خوشبختانه با موفقيت انجام شد و توانستيم جزيره فاو و بخشي از خاک دشمن، که فکرش را نمي کرد در عين ناباوري آنان به تصرف درآوريم.

کثيري با اشاره تاريخچه دفاع مقدس و آغاز جنگ توسط صدام با استفاده از اصل غافلگيري گفت: زماني که جنگ شروع شد نيروي زميني ارتش غافلگير شده، ولي نيروي هوايي سريع توانست خود را بازيابد و عمليات هايي را در کشور عراق برعليه نيروهاي صدام انجام دهد که باعث و برتري هوايي ما شد و در همان زمان بود که با تحريم شديد اقتصادي مواجه شديم و ديگر اين کشورها قطعات هواپيماهاي ما را نمي فروختند و از طرفي ديگر ازعراق عليه ما پشتيباني مي کردند.

وي با اشاره به تقويت دشمن به وسيله کشورهاي بيگانه گفت: هواپيماي هديه شده غربي به صدام مناطق عملياتي را بمباران مي کردند و چون رزمندگان ما وسيله مناسبي نداشتند که از خود دفاع کنند، روحيه آنان تضعيف مي شد و نمي توانستند عمليات خود را ادامه دهند، بنابراين درعمليات بيت المقدس نزديک 50 فروند هواپيماي دشمن را منهدم کرديم.

معاون عمليات پدافند هوايي کشور تشکيل قرارگاه رعد يا همان پدافند را در پايه ريزي اين نيرو بسيار موثر دانست و تصريح کرد: البته در عمليات والفجر 8 براي اولين بار بود که از سلاح هايي که اصولا در پشت خط مقدم از آنان استفاده مي شد، مثل سامانه هاي آتش بارهاي موشکي هاگ و سامانه هاي توپخانه اي که مجهز به رادار بودند و سامانه هاي اسکاي گارد که در آن زمان مورد استفاده پدافند هوايي بود، استفاده شد.

وي خاطر نشان کرد: ولي بايد زير آتش توپخانه عمل مي کرديم و از طرفي هم دشمن مجهز بود به هواپيماهاي رادار زن و به محض اينکه رادارها فعاليت مي کردند، امواج رادار را دريافت کرده و با موشک خود رادار را مي زدند که طبيعتا ديگر کارايي نداشت و نياز بود که يک فکري هم براي اين کار کنيم، يعني شيوه اي را پيش گرفتيم تا بتوان در کمترين زمان هواپيماهاي دشمن حتي رادار زن را مورد هدف قرار دهيم و خوشبختانه اين کار موفقي بود.

امير سرتيپ کثيري ادامه داد: ما در آن عمليات حدود 72 فروند هواپيماي دشمن را منهدم کرديم، اين 72 فروند صرف تجهيزاتي که در آن منطقه عملياتي مستقر بودند، مي شد و فقط همان منطقه از سازمان رزمي که پيش بيني شده بود به وسيله سلاح هايي مانند اسکاي گارد و سامانه هاي موشکي اين تعداد هواپيما را منهدم کردند و چون دشمن ديگر نمي توانست از نيروي هوايي خود استفاده کند، تن به شکست داد که در نتيجه جزيره فاو را نيز از دست داد.

وي تاثير عمليات والفجر 8 را در توجه مسئولان به پدافند بسيار مهم ارزيابي کرد و در پايان تصريح کرد: اين عمليات باعث شد که پدافند يکي از محورهاي دفاعي کشور شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی 
  مراسم روز نيروي هوايي در منطقه هوايي شهيد بابايي اصفهان(پايگاه هشتم شکاري)  


 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 تصویر 

 [External Link Removed for Guests] 


 تصویر 
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه 19 اردیبهشت 1388, 6:10 pm
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: بزودي سامانه اي قدرتمندتر از موشک S300 به بهره برداري مي رسد

پست توسط میهن پرست »

دوست داشتم اولین نفری باشم که این خبرو تبریک میگم.به امید خدا ما در اینده ای نزدیک به یک قطب جهانی از نظر دفاعی تبدیل خواهیم شد چون اخرین حلقه های دفاعی یعنی هواپیما و پدافند هوایی در حال تکمیل شدن هست.و انشالله دیگه از شر این بحث تلخ اس300 راحت میشیم .و در برابر تهدیدات اسرائیل ضد بوشهر از پدافند خودمون حرف میزنیم.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Furious Poster
Furious Poster
پست: 387
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 4 اسفند 1387, 10:29 pm
سپاس‌های ارسالی: 2381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1171 بار

Re: بزودي سامانه اي قدرتمندتر از موشک S300 به بهره برداري مي رسد

پست توسط nasir irani »

تبریک می گم

البته انتظار سامانه ای در حد S-300 برای ایران که مدت زیادی نیست وارد ساخت سامانه های موشکی ضد هوایی شده نداریم!

اما همین که خلاء یک سامانه دوربرد را بصورت نسبی حداقل برای تاثیر گذاری در معادلات حجومی دشمن پر کنه کفایت می کنه
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: چهارشنبه 6 آبان 1388, 7:39 pm
سپاس‌های دریافتی: 4 بار

Re: بزودي سامانه اي قدرتمندتر از موشک S300 به بهره برداري مي رسد

پست توسط newhamed »

چرا اینقدر به خودمون شک داریم؟
بس نیست این همه پیشرفت تو زمین هی مختلف؟
انقلاب ما 30 سالشه و ما الان به فناوری فضایی رسیدیم که تو دنیا فقط 9 تا کشور دارنش
چرا به ایرانی اعتماد ندارید؟
اگه همین فردا آمریکا یه ترقه بسازه بگه با این میشه کل ایران رو خراب کرد باور میکنن اما به خودمون شک دارید
ولی من درست برعکس شما فکر میکنم
یعنی اگه همین فردا ایران بگه سامانه موشکی ساخته که از s500 هم قویتره متعجب نمیشم
چون به ایران و ایرانی اعتماد دارم
تعصبی نیستم اشتباه نکنید
فقط با توجه به دستاوردهای فعلی هیچ پیشرفتی رو برای کشور ناممکن نمیدونم
New Member
پست: 17
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 18 فروردین 1387, 3:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 25 بار

Re: بزودي سامانه اي قدرتمندتر از موشک S300 به بهره برداري مي

پست توسط MersadSniper »

اگر علم در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس آن را به زیر خواهند کشید
پیامبر اعظم(ص)
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”