اسلحه ی هجومی بولپاپ SAR-21 ساخت سنگاپور

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات انفرادي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 108
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 مهر 1392, 8:43 pm
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 26 بار
سپاس‌های دریافتی: 511 بار

اسلحه ی هجومی بولپاپ SAR-21 ساخت سنگاپور

پست توسط akbar3913 » جمعه 14 شهریور 1393, 11:21 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

اسلحه ی SAR-21 آخرین پروژه ی توسعه ی داده شده توسط صنایع نخبه سنگاپور می باشد که در حال حاضر این کمپانی به عنوان بخش فناوری های سنیتیک سنگاپور شناخته می شود. این اسلحه در سال 1999 و در نمایشگاه دفاعی DSEi '99 برای اولین بار در معرض دید عموم قرار گرفت. در حال حاضر اسلحه ی SAR-21 به عنوان اسلحه ی هجومی استاندارد نیروهای مسلح سنگاپور انتخاب شده است و به تدریج جایگزین اسلحه های فرسوده ی M16s1 ( نمونه ی M16A1 ساخته شده توسط سنگاپور ) ، SAR-80 و SR-88 می شود.
  تصویر 


همچنین این سلاح برای صادرات و فروش قانونی نیز ارائه شده است. در حال حاضر سخت است که درمورد این اسلحه قضاوت کرد اما گزارشات از عملکرد این اسلحه حاکی از آن دارد که SAR-21 یک اسلحه ی قابل اعتماد ، راحت برای حمل و نقل و اجرای آتش ، دقیق و دارای پس زنی کم است. در حالی که اسلحه ی SAR-21 بسیار کوتاه تر از سلاح M16 است اما دارای طول لوله ی برابر با آن می باشد. نقطه ی ضعف این اسلحه نداشتن خروجی پوکه در سمت چپ اسلحه می باشد که تیراندازی را برای افراد چپ دست با مشکل روبرو می سازد ( برخلاف اسلحه ی های بولپاپ مدرن مانند IMITavor که در هر دو سمت اسلحه خروجی پوکه تعبیه شده است ) .

توضیحات فنی :
SAR-21 یک اسلحه ی بولپاب با عملکرد فشار غیر مستقیم گاز و گلنگدن چرخشی قفل شونده می باشد که به وسیله ی یک خشاب 30 تایی تغذیه می شود. سیستم گاز این اسلحه در بالای لوله ی آن قرار گرفته و پیستون بسیار بلند آن ( بیستون کورس بلند ) به حمال گلنگدن متصل است. دستگیره گلنگدن در بالای بدنه ی اصلی سلاح ، زیر دستگیره ی حمل سلاح و اسکوپ آن واقع شده است و در حالت عادی به سمت جلو قرار می گیرد و به هنگام شلیک در جای خود ثابت می ماند. در نمونه های SAR-21 P و SAR-21 RIS ( نمونه های مجهز به ریل پیکاتینی ) دستگیره ی گلنگدن به سمت چپ اسلحه منتقل شده و بالای اسلحه را برای قرار گرفتن ریل پیکاتینی و لوازم جانبی واگذار کرده است.
  تصویر 
  سربازان سنگاپوری در حال انجام عملیات با اسلحه SAR-21 
   

بدنه اصلی سلاح از پلیمر سخت و مقاوم در برابر ضربه ساخته شده است و شامل روپوش لوله و خود لوله به همراه سیستم گاز ، دستگیره ی حمل و دستگاه نشانه روی می باشد. رسیور بالایی اسلحه میزبان قبضه ی تپانچه ای سلاح و محل قرار گیری خشاب اسلحه می باشد. و رسیور پایینی سیستم چکاننده را در خود جای داده است. تمام قطعات اصلی اسلحه توسط پین های فشاری به درستی در کنار هم قرار می گیرند و عملیات جداسازی و باز کردن اسلحه به راحتی و بدون نیاز به هیچ ابزار ویژه ای انجام پذیر است. رسیور بالایی اسلحه شامل یک سیستم محافظتی است که در صورت بروز حادثه و انفجار مهمات درون اسلحه صدمه ای به تیر انداز وارد نشود.

ضامن آتش و ایمنی اسلحه در مقابل گارد قبضه قرار گرفته است و از نوع دکمه ی فشاری می باشد. اسلحه ی SAR-21 می تواند در دو حالت ، تمام اتوماتیک ( رگبار ) و تک تیر شلیک کند. همچنین این اسلحه توسط یک خشاب 30 تایی پلیمری شفاف تغذیه می شود.
سایت نشانه روی استاندارد این اسلحه یک اسکوپ اینتگرال ( ثابت روی اسلحه ) با بزرگنمایی 1.5x می باشد. در بالای آن یک شیارنشانه روی آهنی برای مواقع اضطراری تعبیه شده است. نمونه های SAR-21 P و SAR-21 RIS دارای هیچ گونه سایت نشانه روی ثابتی نمی باشند ، ریل پیکاتینی در بالای اسلحه قرار گرفته است که به راحتی می تواند پذیرای طیف وسیعی از سیستم های اپتیک و نشانه روی روزانه وشبانه استاندارد ناتو باشد .
یکی دیگر از ویژگی های جالب سلاح SAR-21 وجود ماژول هدفگیری لیزری LAM ( به عنوان لیزر پوینتِر ) است که قادر به انتشار پرتو های مرئی و مادون قرمز می باشد.
SAR-21 استاندارد قابلیت مَچ شدن با نارنجک انداز 40 میلی متری آمریکایی M203 و نمونه ی ساخت سنگاپور با نام CIS40GL را دارا می باشد.
همچنین SAR-21 RIS به لطف وجود چهار ریل پیکاتینی قادر به پذیرش انواع و اقسام لوازم جانبی از جمله گریپ ، چراغ قوه های تاکتیکی و... می باشد.
 
تصویر 
  تصویری از اسلحه باز شده SAR-21 
   
   

مشخصات اسلحه :

کالیبر : 5.56 میلیم تری ناتو
عملکرد : فشار غیر مستقیم گاز - گلنگدن چرخشی
طول کلی : 805 میلی متر
طول لوله : 508 میلی متر
وزن : بدون خشاب 3.82 کیو گرم - با خشاب 30 تایی پر 4.44 کیلو گرم
ظرفیت خشاب : 30 عدد
نرخ شلیک : 450 تا 650 گلوله در دقیقه
برد موثر : حدود 500 متر
منبع:ارتش فا
[FONT=Verdana]انچه هستی هدیه خدا به توست. آنچه میشوی هدیه تو به خداست. پس بی نظیر باش.  

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1636
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3355 بار
سپاس‌های دریافتی: 5743 بار

Re: اسلحه ی هجومی بولپاپ SAR-21 ساخت سنگاپور

پست توسط shafagh » شنبه 15 شهریور 1393, 2:50 pm

طراحی خوبی داشته. با قرار دادن خشاب در قسمت پشت ماشه و نزدیک به ته قنداق طول اسلحه کوتاه شده بدون اینکه طول لوله کوتاه شود. بعبارت دیگر این سلاح بنا بر ساختمان ان با و جود طول کم دارای لوله ای بلند است که هم برد گلوله و هم دقت سلاح را افزایش می دهد. این خصیصه از ان یک سلاح دستی قوی می سازد. البته بنظر من برد موثر ان باید بیش از مورد ذکر شده باشد. اگر نواخت تیر هم همان مقداری باشد که اعلان شده واقعا باید سلاح سریعی باشد.
اما باز بنظر من خشاب زیاد به قبضه ماشه نزدیک است و این نقص از خوش دستی ان کاسته و مزاحم شست و مچ دست تیر انداز است و از این جهت نمره کمی را برای ان در نظر می گیرم.

ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات انفرادي”