رونمایی از اولین «رادار SAR» برای پهپادها و جنگنده‌های ایر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا, CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5711 بار

رونمایی از اولین «رادار SAR» برای پهپادها و جنگنده‌های ایر

پست توسط iron_man63 » چهار شنبه 26 آبان 1395, 7:55 pm

اول وظیفه دونستم یه توضیحاتی در مورد رادار سار بگم


رادار تصویر ساز مانند دوربین عکاسی فلاش دار کار می کند ، چرا که از نور برای روشن کردن منطقه ای از زمین و عکس برداری از ان استفاده می کند . با این تفاوت که این کار را در طول موجهای رادیویی انجام می دهد . دوربین عکاسی یک پالس نوری ( به صورت فلش ) از خود تابش می کند و نوری که بازتابیده می شود را از راه عدسیهای خود روی فیلم ثبت می کند . رادار به جای عدسی و فیلم از یک انتن و نوارهای رایانه ای دیجیتال برای ثبت تصاویر دریافتی استفاده می کند . در یک تصویر راداری ، تنها امواجی که به سوی انتن رادار بازتابیده شده دیده می شود.
رادار معمولی توانا و زمان رفت و برگشت علایم مایکرو ویوی را که از انتن تابیده شده و از سطح ی اشی دور بازتابیده شده اند اندازه گیری می کند . انتن رادار پالسهایی را به صورت متناوب می فرستد و دریافت می کند که در طول موجهای مشخصی از طیف مایکروویو هستند و دارای قطبیت مشخصی ( امواج قطبی شده در یک صفحه عمودی یا افقی ) می باشند. در سیستم رادار تصویر ساز ، حدود ۱۵۰۰ پالس پر توان در هر ثانیه به سوی هدف یا منطقه مورد نظر تابیده می شود ، هر پالس نیز به طور معمول گستره کوچکی از بسامدها را پوشش می دهد و بسامد میانگین ، بسامد انتخابی رادار است .
پهنای گستره بسامدها در یک رادار تصویر ساز به طور معمول در محدوده ۱۰ تا ۲۰۰ مگاهرتز است . انرژی پالسهای راداری در سطح زمین به تمام جهات پراکنده می شود و بخشی از ان به انتن رادار بازمی تابد این امواج پراکنده شده به اطراف ، به صورت پژواکهای راداری ضعیف با قطبیت ویژه ای ( که ممکن است با قطبیت پالسهای ارسالی یکسان نباشد ) به انتن باز می گردند . این پژواکها به داده های دیجیتالی تبدیل می شوند و برای پردازش بعدی و نمایش به صورت تصویر در یک ضبط کننده داده ای ثبت می شوند . با توجه به اینکه پالسهای راداری با سرعت نور حرکت می کنند ، محاسبه مسافت یا برد تا سطح یا جسم بازتاب کننده پالس ، با استفاده از زمان رفت و برگشت یک پالس معین ، کار به نسبت ساده ای است . پهنای باند پالس انتخابی ، توان تفکیک در برد را تعیین می کند . پهنای باند بزرگتر ، به معنی توان تفکیک بهتر در این بعد است . 

تصویر رادارهای تصویر ساز برای تصویر سازی باید در یک مسیر پروازی مشخص پرواز کنند و منطقه ای را که بوسیله رادار کاوش می شود ( اصطلاحا روشن می شود ) را رد پا می نامند که به صورت نوار ممتدی روی سطح زمین است که با حرکت رادار ، تصویری از ان سطح به وجود می اید .
توان تفکیک در سمت رادارزای انتن تعیین می کند ؛ هر چه انتن بلند تر باشد ؛ توان تفکیک در این بعد بهتر خواهد بود .
رادار روزنه ساختگی ( sar ) روشی است برای شبیه سازی یک انتن رادار بسیار دراز از راه ترکیب علایم ( پژواکها ) دریافتی رادار ، در هنگامی که رادار در راستای مسیر پروازی خود حرکت می کند . روزنه به محدوده ای گفته می شود که برای کسب انرژی بازتابی مورد استفاده قرار می گیرد . این روزنه ها همان انتن رادار است . مشابه ان در دوربین عکاسی ، روزنه دیافراگم است . روزنه ساختگی در نتیجه حرکت دادن روزنه حقیقی یا انتن از یک سری موقعیت ها در راستای مسیر پروازی ساخته است .
ساختن روزنه ساختگی :
با حرکت رادار در مسیر پروازی خود ، در هر موقعیت یک پالس تابیده می شود . پژواکهای بازتابی بوسیله گیرنده دریافت می شوند و در جایی به نام ” حافظه پژواک ” ثبت می شوند . از انجایی که رادار دارای حرکت نسبی به زمین است پژواکهای دریافتی دستخوش جب به جایی داپلر می شوند ( جا به جایی منفی به هنگام تقرب به هدف و جا به جایی مثبت به هنگام دور شدن از هدف ) . مقایسه بسامدهایی که دستخوش جا به جایی داپلر شده اند با یک بسامد مرجع ، امکان تمرکز علایم بازتابی بسیاری بر یک نقطه مشخص را فراهم می اورد ، که این عمل طول انتن راداری را که از ان نقطه تصویر برداری می کند به طور موثری افزایش می دهد .
عمل تمرکز که اغلب ان را فراوری رادار روزنه ساختگی می نامند . امروزه به صورت دیجیتالی و بوسیله سامانه های رایانه ای سریع انجام می شود . کار اصلی در فراوری رادار روزنه ساختگی ، انطباق دقیق و درست تغییرات بسامد داپلر برای هر نقطه از تصویر است چنین کاری نیازمند اگاهی کامل از حرکت نسبی رادار تصویر ساز و سطح شیئی که از ان تصویر برداری می شود است ( که این خود عامل تغییرات داپلر شده است ) .
امروزه رادار روزنه ساختگی یک روش تکامل یافته برای ایجاد تصاویر راداری دقیق است که می توان از ان تصاویر جزییات بسیاری را به دست اورد . این روش به عنوان ابزاری برای تصویر برداری ، تواناییهای منحصر به فردی را ارایه می دهد . از انجایی که رادارها برای تصویر سازی به منبع انرزی خود ( پالسهای راداری ) بستگی دارند ، می تونادد در هر زمانی از شبانه روز به کار خود بپردازند و نیازی به نور خورشید ندارند . از سوی دیگر از انجایی که طول امواج راداری از طول موج مریی و فروسرخ بلندتر است ، رادارهای روزنه ساختگی می توانند از میان ابر و گرد و غبار و نیز سطح و شی مورد نظر خود را ببینند . در حالی که تجهیزاتی که از نور مریی یا امواج فروسرخ استفاده می کنند چنین توانایی را ندارند .

تصاویر دارای شامل تعداد بسیار نقطه یا عنصر تصویری هستند . هر یک از این عناصر تصویری را یک پیکسل می نامند که حاصل بازتاب راداری ان نقطه ناحیه ای از زمین هستند ؛ نواحی تیره تر در تصویر نشان دهنده بازتابهای ضعیف تر و نواحی روشنتر نشان دهنده بازتابهای نیرومند تر است . نواحی روشنتر بیانگر بازتاب بخش زیادی از انرژی می باشد . میزان بازتاب امواج راداری از ناحیه ای مشخص در یک طول موج معین با توجه به اندازه های سطوح بازتابنده ناحیه مورد نظر ، میزان رطوبت ناحیه ، قطبیت پالسهای راداری و زاویه تابش امواج تغییر می کند . میزان بازتاب با تغییر طول امواج به کار رفته تغییر می کند .

دانشمندان ، میزان بازتاب را ، که به سطح مقطع راداری نیز معروف است ، به صورت وتحدی از سطح ( همچون متر مربع ) اندازه گیری می کنند . بازتاب امواج غالب به ابعاد اشیایی که امواج را باز می تابانند نیز بستگی دارد و اشیایی که تقریبا هم اندازه ( ی ابزرگتر از ) طول موج می باشند به صورت نقاطی روشن ( شفاف ) و اشیایی که از طول موج رادار می باشند تیره ( کدر ) ظاهر می شوند . دانشمندان علم رادار به طور معمول مقیاسی را برای بازتاب به کار می برند که سطح مقطع راداری بی بعد شده نام دارد . این مقیاس ، مستقل از توان تفکیک تصویر یا اندازه پیکسل است . واحد سطح مقطع راداری بی بعد شده ( سیگما صفر ) دسیبل است . مقادیر متعارف برای سطوح عوارض طبیعی زمین بین +5dB ( بسیار روشن ) تا dB-40 ( بسیار تیره ) می باشد . یک اصل همیشگی در تحلیل تصاویر راداری این است که هر چه بازتاب ثبت شده در یک تصویر روشن تر و مشخص تر باشد ، سطح ان ناحیه تصویر برداری شده زبرتر است . سطوح تخت و صافی که انرژی مایکروویو چندانی به سمت انتن رادار بازتاب نمی کنند در تصویر به دست امده به صورت منطق تیره ظاهر می شود . مناطق جنکلی یا پوشیده از گیاه به طور معمول در مقیاس بیشتر طول موجهای راداری به نسبت زبر هستند و در تصاویر به صورت نواحی خاکستری روشن دیده می شوند .
 


تصویر 


سطوحی رو که به سمت رادار باشند بازتابهای نیرومندتری نسبت به سطوح دارای شیب به سمتهای دیگر ، به سوی انتن رادار گسیل خواهند داشت . نمونه ای از ای نگونه سطوح ، شیب پشتی کوهستانها است که در تصاویر راداری به شکل نواحی تیره و سایه ظاهر می شوند . خیابان و ساختمان های شهری ، هنگامی طوری در مسیر امواج راداری قرار بگیرند که پالسهای راداری بتوانند پس از تابش روی خیابان به ساختمانهای اطراف برخورد کنند پس از تابش روی خیابان به ساختمانهای اطراف برخورد کنند سپس از روی این ساختمانها دوباره به سمت رادار بازتاب نماید پدیده ای به نام بازتاب دوگانه را به وجود می اورند که نتیجه ان نقاط بسیار روشن ( سفید ) در تصاویر راداری است . جاده ها و بزرگراه ها سطوح تختی هستند که به صورت تیره در تصاویر راداری دیده می شوند .

ساختمانهایی که در راستای قرار ندارند که پالسهای راداری را به طور مستقیم بازتاب نمایند ، به صورت خاکستری روشن ، همانند سطوح زبر دیده می شوند .
 

تصویر 


بازتاب امواج راداری نسبت به خواص الکتریکی سطح همچون میزان رطوبت نیز حساسیت داد . اشیای مرطوب تر ، روشنتر و مناطق خشک تر ، تیره تر به نظر می رسند . سطح اب ساکن از این اصل مستثنی است و به صورت سطح تختی عمل می کند که پالسهای راداری را از انتن رادار دریافت کرده و به سمت مخالف باز می تاباند . این سطوح در تصاویر راداری تیره به نظر می رسند .  

تصویر بازتاب امواج راداری با تغییر قطبیت امواج نیز تغییر می کند . برخی رادارهای روزنه ساختگی می توانند در هر یک از قطبیتهای افقی ( h) یا عمودی (v ) پالس تابش و در قطبیت h یا v بازتاب ان را دریافت کند . در نتیجه این تابش و بازتابش می تواند به یکی از حالتهای hh ( تابشهای افقی و دریافت افقی ) ، vv ، hv یا vh باشد . افزون بر این ، برخی رادارهای روزنه ساختگی می توانند فاز پالس دریافتی را ( هر طول موج 2 پی رادیان فاز دارد ) و در نتیجه تغییر فاز ( بر حسب درجه ) علایم بازگشتی hh و vv را اندازه گیری نماید . این اختلاف فاز را می توان به عنوان اختلاف زمان رفت و برگشت علایم hh و vv تصور نمود و از ان برای پی بردن به ویژگی های ساختاری سطوح بازتابنده بهره جست . این گونه رادارهای روزنه ساختگی می توانند ضرایب تناسب بازتابهای hh و vv را نیز محاسبه کنند ، این ضرایب را ضرایب تناسب بازتابهای hh و vv را نیز محاسبه کنند ، این ضرایب را نیز می توا نبرای بررسی تشابه میان بازتابنده های hh و vv به کار برد . 


تصویر 


زاویه تابش امواج بر بازتابها نیز موثر است . زاویه میان ناحیه بررسی شونده و انتن رادار ، بازتاب اشیای عمودی همچون مناطق مسکونی ، نرده های حفاظ ، محصولات کشاورزی ، امواج اقیانوس و تیرهای عمودی را تحت تاثیر قرار می دهند . زاویه امواج راداری با سطح زمین ( اصطلاحا زاویه برخورد ) نیز تغییراتی در بازتابشها ب هوجود خواهند اورد ، به گونه ای که زوایای برخورد کوچک ( عمود بر سطح ) بازتابهای شدید به وجود می اورد که با افزایش زاویه برخورد کاهش می یابد .


تصویری که رادار سار هواپیمای اسکورپیون بدست اورده

تصویرمیلیتاری
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5711 بار

Re: رونمایی از اولین «رادار SAR» برای پهپادها و جنگنده‌های ا

پست توسط iron_man63 » چهار شنبه 26 آبان 1395, 7:59 pm

مزایای تصاویر راداری چیست؟

چندی پیش به مقاله ای برخوردم که مزایای تصاویر راداری را شرح می داد به نظرم آمد ترجمه ان می تواند برای آشنایی با این نوع تصاویر که هنوز در کشور ما کم استفاده هستند مفید باشد......

مزایای تصاویر راداری چیست؟ 


تصویر 


فن آوری رادار با آنتن مصنوعی (SAR) از طریق ارسال و تمرکز پالسهای امواج مایکروویو و آنالیز امواج بازگششتی عمل می کند. امروزه قدرت تفکیک مکانی سیستمهای راداری بسیار بهبود پیدا کرده است و در محیط آزمایشگاهی در حد میلیمتر و در عمل در حد متر (نظیر ماهواره های Radarsat-2 و TerraSAR-X ) رسیده است.

پایش و بررسی دائم وقتی ممکن است که هیچ مانعی و ناپیوستگی در تصویر برداری نباشد. سیستمهای راداری در زمان شب و روز، در انواع شرایط آب و هوایی قادر به اخذ تصویر هستند و نسبت به تصاویر نوری تاثیر کمتری می پذیرند. به همین خاطر مناسب پروژه های کشف تغییرات می باشند.

تصاویر راداری از سطح آب نیز می توانند اطلاعات جالبی را برای دانشمندان فراهم آورند. با وضعیتی که کشتیها و قطعه های یخ روی تصاویر راداری مشاهده می شوند می توان اطلاعاتی نظیر اندازه، جهت و سرعت حرکت آنها را محاسبه نمود.

دیگر مزایا و کاربردهای تصاویر راداری به طور خلاصه عبارتند از:

· قابلیت تولید داده های سه بعدی بدون نیاز به تصاویر استریو

· تهیه نقشه از مناطق دائما ابری

· با استفاده از داده های چند زمانه راداری می توان جابه جاییهای پوسته زمین را محاسبه نمود.

· قابلیت تصویر برداری در بازه های زمانی کوتاه به علت وسعت بالای منطقه برداشتی توسط سنجنده

· قابلیتهای منحصر به فرد در زمینه پایش جنگل، سیل و مناطق ابگی
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5711 بار

Re: رونمایی از اولین «رادار SAR» برای پهپادها و جنگنده‌های ا

پست توسط iron_man63 » چهار شنبه 26 آبان 1395, 8:04 pm

رادار سار ایرانی هم آمد


در جریان نمایشگاه هوایی کیش که از صبح امروز با حضور وزیر دفاع کشورمان افتتاح شد، اولین نمونه رسمی از یک رادار سار ایرانی به نام "ابصار" به نمایش درآمده است. در توضیحات این رادار خاص تصریح شده است که علاوه بر پرنده های بدون سنشین کشورمان، امکان نصب آن روی انواع جنگنده های ایرانی نیز وجود دارد. 

تصویر 


این محصول ساخته شده توسط متخصصان دفاعی کشورمان علاوه بر آنکه قابلیت تصویربرداری نواری از اراضی مختلف با پوشش های دریایی، کشاورزی، کوهستانی و جنگلی را دارد، می تواند از مصنوعات ساخت انسان و حتی اهداف دریایی مانند کشتی و قایق نیز تصویربرداری کند.
 


تصویر 

یکی از ویژگی های مهمی که در رادار "ابصار" موجود است، قابلیت تصویربرداری دورایستا است که با این اوصاف، پرنده های ایرانی دارای چنین سامانه ای، می توانند در زمین خودی قرار گرفته، اما از منطقه مورد نظر به گونه ای تصویربرداری کنند که تصور شود پرنده بالای سر منطقه مورد نظر قرار داشته است.

با چنین امکانی، بدون آنکه نیاز باشد پرنده های ایرانی وارد خاک یا فضای منطقه مورد نظر شوند، تمامی تحرکات و تجهیزات طرف مقابل مورد بررسی دقیق قرار گرفته و اصطلاحا شماره کفش دشمن نیز قابل شناسایی خواهد بود.
 

تصویر قرار گرفتن نمونه کامل و ساخته شده چنین رادار مهم و استراتژیکی در نمایشگاه هوایی کیش نشان می دهد تمام پروسه طراحی و تحققیقات آن به پایان رسیده و اکنون این محصول آماده نصب روی پهپادها، جنگنده ها و هواپیماهای شناسایی کشورمان خواهد بود.دستاورد بسیار مهم
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

Fast Poster
Fast Poster
پست: 259
تاریخ عضویت: پنج شنبه 15 مهر 1395, 4:46 pm
سپاس‌های ارسالی: 729 بار
سپاس‌های دریافتی: 631 بار

Re: رونمایی از اولین «رادار SAR» برای پهپادها و جنگنده‌های ا

پست توسط amirali1394 » چهار شنبه 26 آبان 1395, 11:33 pm

با سلام
پیشرفت بسیار مهمی است و اساس شلیک دقیق بمب افکن ها بر اهداف زمینی انشالله با نصب این رادار بر روی پهباد ها دیگر نه دود و نه هوای بارانی یا نامناسب توانایی کاهش دقت بمب های ما را ندارد
به امید نصب این رادار ها بر روی هواپیما های جنگی و هلی کوپتر ها و پهباد ها

Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5711 بار

Re: رونمایی از اولین «رادار SAR» برای پهپادها و جنگنده‌های ا

پست توسط iron_man63 » پنج شنبه 4 آذر 1395, 12:52 am

تصاویر دیگر از کاربرد این سامانه

 
تصویر
تصویر
تصویر
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”