سیستم شناسایی غواص(SDS)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تجهيزات و تسليحات دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 196
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 تیر 1389, 12:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 540 بار
سپاس‌های دریافتی: 1670 بار

سیستم شناسایی غواص(SDS)

پست توسط hf22 » دو شنبه 28 شهریور 1390, 10:14 pm

  Detection system

تصویر  شناسایی غواص (SDS)

تصویر

تهدید حمله تروریستی یا حمله از سوی واحدهای سطحی و زیر سطحی دشمن یک خطر کاملا جدی و دارای نتایج ناگوار میباشد.قایقهای تندرو حامل مواد منفجره یا دیگر ادوات با قابلیت تخریب یک تهدید کاملا جدی برای نیروها در ساحل یا دریا بوده و باعث نگرانی میباشند.
با توجه به اینکه دفاع از بنادر ، اسکله های نفتی و پایگاههای ساحلی در برابر واحدهای زیر سطحی کاری دشوار و پیچیده میباشد و نیازمند سونارهای فعال با کیفیت بالا یا دلفین های آموزش دیده و یا شیر دریای برای اینکار میباشد که این هزینه زیادی را در بر دارد.

تصویر

سیستم سونار آکوستیک طراحی شده توسط شعبه مستقر در کانادای شرکت لاکهید مارتین (این سیستم مبتنی بر تکنولوژی سونار توسعه یافته و برای شناسایی مین توسط نیروی دریایی بکار میرود) برای شناسایی، ردیابی و طبقه بندی تهدید های زیر آب بر اساس اطلاعات بدست آمده از سیستم جهت حفاظت از بنادر، کشتی های لنگر انداخته، و سایر دارایی های ارزشمند در ساحل یا خط لوله در زیر آب طراحی شده است ،سیستم SDS توانایی شناسایی تهدیدات زیر را دارد:
- قایقهای تندرو
- شناورهای زیر سطحی
- سیستم های کنترل از راه دور حمل مواد منفجره هوشمند
- شناگران در سطح آب و غواصان دشمن که به قصد جاسوسی یا تخریب نزدیک میشوند
سیستم SDS طوری ساخته شده تا بتوان آن را در بستر، در اسکله و یا بر روی بدنه کشتی سوار کرد.
 تصویر   SDS در حال استقرار در    تصویر

تصویر  امنیت کامل پورت این سیستم با سیستم های نظارت بر سطح و سیستم های امنیتی شاغل در بنادر، تأسیسات ساحلی و

تاسیسات دریایی یکپارچه شده است و قابلیت اتصال به دوربین های مدار بسته در سطح ، رادارهای کاوش سطح و دیگر سامانه های امنیتی زیر سطحی و ساحلی را دارد.


تصویر


تصویر  پوشش سیستم   این سیستم سونار دوربرد بوده ودارای فرکانس بالا ،و پهنای باند وسیع میباشد این سیستم بطور خودکار تهدیدات را حداقل از فاصله 500 متری شناسایی و بر اساس میزان خطر طبقه بندی میکند و بین 15تا 30 دقیقه زمان جهت اقدامات لازم را قبل از رسیدن متجاوز به لنگرگاه در اختیار واحدهای مستقر در محل قرار میدهد. تصویر   ارسال داده به واحدهای سطحی نیروی دریایی    تصویر  تعامل با دیگر سنسورها و کارکرد اتوماتیک منفرد یکی از نکات برتری سیستم SDS میباشد.
این سیستم محیط زیر آب را بصورت 360 درجه کاوش میکند، همچنین قادر به افتراق بین پستانداران دریایی بزرگ و ماهی با بدنه کشتی و مهاجمان میباشد.

تصویر

از نکات برتری SDS هوشمند بودن آن در برخورد با مزاحمانی میباشد که به قصد کشف برد عملیاتی به این سیستم نزدیک میشوند میباشد و عملا قابل تشخیص نیست که سیستم تا چه محدوده ای را پوشش میدهد، سیستم کاملا هوشمند بوده و نیازی به دخالت کاربر ندارد و تمام وقت منطقه مورد نظر را بررسی میکند و فقط در صورت وجود تهدید واقعی کاربر را آگاه میکند و میتواند یک تهدید واقعی و تهدید کاذب را از هم تشخیص داده و از بصدا در آمدن آلارم جلوگیری کند.

گزارش دکتر RT Kessel و RD Hollet در مرکز تحقیقات زیرآب ناتو در سال 2006 :

سیستم سونار به مراتب هزینه کمتری نسبت به دیگر وسایل نظارت (رادار، ویدئو، ویژوال) برای پوشش هر متر مربع از زیر آب دارد. دلیل آن این است که امواج صوتی میرایی کم و فاصله انتشار طولانی در آب های کدر بندر نسبت به وسایل دیگر از جمله امواج الکترومغناطیسی، نور بصری، درجه حرارت و خاصیت مغناطیسی دارند.

در سال 2008، بندر گدانسک خریدار اولین سیستم SDS در یک ترمینال نفتی تجاری بوده .

در ماه دسامبر ، 2008، سیستم سونار به دولتی نامعلوم فروخته شده.و در منطقه ای با زیرساخت های حیاتی از جمله بندر و امکانات تولید انرژی، نصب شده است.

در 4 مارس 2009 سفارش 1.7 میلیون دلاری برای یک سیستم امنیتی در زیر آب، که باید توسط یک مرکز بزرگ انرژی در محل نامعلومی در آسیا استفاده شود، برای محافظت و حفاظت از زیرساخت های مشتری در مقابل نفوذ و خرابکاری در زیر آب دریافت شده است.

در 12 مارس 2009 تعداد زیادی سنسور سونار ، برای یک سایت استراتژیک نامعلوم جهت مقابله در برابر نفوذ زیر آب فروخته شده.

در 25 می 2009 به دستور نیروی دریایی ایالات متحده سیستم های سونار اضافی جهت استفاده در مرکز مدیریت جنگ نیروی دریایی (NUWC) واقع در نیوپورت ساخته شد و سفارش به نیروی دریایی ایالات متحده در اکتبر سال 2009 طی 6 هفته تحویل داده شده است.

در آخرین موارد تحویل داده شده علاوه بر دیگر سیستم ها به بخش دفاعی نیروی دریایی ایالات متحده تعدادی سونار نیز تحویل داده شده تا به عنوان بخشی از سیستم دفاع یکپارچه در زیر آب که توسط تیم مهندسی در NAVSEA طراحی شده و توسعه یافته
بکار برود.استفاده از مطالب در صورت ذکر منبع بلا مانع میباشد.
کسی که در تاریکی زندگی کند نیاز به نور را درک نخواهد کرد!

ارسال پست

بازگشت به “تجهيزات و تسليحات دريايي”