بررسی ریشه های اختلاف اسد و اردوغان

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
پست: 156
تاریخ عضویت: جمعه 16 مرداد 1388, 8:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 2886 بار
سپاس‌های دریافتی: 2183 بار

بررسی ریشه های اختلاف اسد و اردوغان

پست توسط apadana11 »

زمانی که "اردوغان و اسد" دستان همدیگر را در استانبول به عنوان "متحدین استراتژیک" به گرمی می فشردند کمتر کسی پیش بینی می کرد روزی فرا برسد که نخست وزیر ترکیه، همسایه جنوبی خویش را تهدید به تهاجم نظامی کند.ساده ترین تحلیل این است که تصور کنیم ورود شراره های انقلاب های عربی به سرزمین شام و جانبداری از مطالبات مردم این سرزمین، عامل اصلی تیرگی بی سابقه در روابط دو کشور است چه اینکه آتش این انقلاب ها در خرمن دولت هایی با ساختاری به مراتب صلب تر از نظام سوریه نیز افتاده اما نخست وزیر اردوغان ترجیح داده است تا اصل بحران را انکار کند؛ در بحرین خبری نیست همانگونه که در سوریه!
ناخشنودی طیب از بشار بی دلیل نیست: رئیس جمهور سوریه در دو مقطع تاریخی تا پیش از آغاز بحران در کشورش، انتظارات نخست وزیر ترکیه را برآورده نکرده است:دمشق در ماراتن پس از انتخابات پارلمانی عراق، در نهایت به آن طرف خط رفت. با وجود اختلافات عمیق میان بشار اسد و نوری مالکی که منجر به حمایت دمشق از ایاد علاوی در آن انتخابات شده بود، سوریه در نهایت پشت ترکیه، عربستان و قطر را خالی کرد و در کنار ایران ایستاد.
جاخالی بشار اسد در پرونده عراق به زعم اردوغان اولین ضربدر در کارنامه رئیس جمهور سوریه بود علامت منفی که در پی بی اعتنایی دمشق به تحولات لبنان که منجر به سقوط سعد حریری شد، پررنگ تر گشت. آنکارا و دوحه انتظار داشتند که سوریه از نفوذ خویش بر حزب الله استفاده کند و سید حسن نصرالله را قانع کند تا طرح میانجیگرانه ترکیه-قطر برای پایان دادن به اختلافات ناشی از دادگاه بین المللی پرونده ترور رفیق حریری در لبنان را بپذیرد. این طرح متضمن بقای سعد حریری در قدرت و پاک شدن حزب الله از ردیف متهمین پرونده بود پیشنهادی که نه تنها دبیر کل حزب الله آن را رد کرد بلکه با واکنش مشابه میشل عون و نبیه بری مواجه شد. با این حال سوریه ترجیح داد تا برای اولین بار در امور داخلی لبنان دخالت نکند و بدون وارد آوردن فشار به متحدین لبنانی اش، تصمیم گیری درباره سرنوشت بحران سیاسی بوجود آمده در کشورشان را به خود آنها واگذار نماید. رفتار بشار اسد در این دو پرونده برای اردوغان به عنوان یک راست آزمایی در روابط به اصطلاح استراتژیک ترکیه-سوریه به شمار می آمد؛ رفتاری که باعث شد نخست وزیر ترکیه، رئیس جمهور سوریه را به "دروغگویی" متهم کند و پس از آغاز بحران سوریه، وعده های او برای ایجاد اصلاحات سیاسی و اجتماعی در کشورش را باور نکند. لبته پذیرش این امر نیز که اردوغان، قاضی بحران سوریه شده است نیز دشوار به نظر می رسد چراکه دولت کنونی ترکیه در این بحران به اندازه ای وارد شده است که در حال حاضر، خود یک طرف دعوا به شمار می آید. بر کسی پوشیده نیست که مرزهای مشترک دو کشور تبدیل به عرصه ای برای ورود مسلحینی شده است که از اقصی نقاط جهان خود را برای «ادای فریضه جهاد» به بلاد شام رسانده اند و دستگاه امنیتی ترکیه(میت) نیز هدایت اطلاعاتی و لجستیکی ارتش آزاد سوریه را بر عهده گرفته که به اعتقاد دکتر هیثم مناع(رئیس هیئت هماهنگی مخالفان نظام سوریه) دست پرورده همین سرویس اطلاعاتی است.
کافی است خطابه های کنونی اردوغان را با چند سال پیش مقایسه کنید آنگاه خواهید دید که نخست وزیر تا چه اندازه ستیزه جو شده است: «به زودی در مسجد امویان در دمشق نماز جماعت خواهیم خواند و بر مزار صلاح الدین ایوبی فاتحه تلاوت خواهم کرد.» نخست وزیر در کنفرانس سراسری حزب عدالت و پیشرفت اظهار داشت: «ما در همان راهی گام برمی داریم که نیاکان پیروزمان همانند سلطان آلپ ارسلان و سلطان محمد فاتح گام برداشته اند.»
این جمله از خطابه آتشین اخیر اردوغان در این کنفرانس بود که نشان می دهد نخست وزیر تا چه اندازه در حال و هوای دوران طلایی امپراتوری عثمانی و احیای آن در عصر کنونی است. طرح اردوغان، تقابل «دموکراسی ترک» و «دیکتاتوری عرب» نیست. نخست وزیر ترکیه بر اساس نگرش نوعثمانی خویش، همانگونه که سوریه را ملک انحصاری ترکیه می داند عراق را نیز میراث امپراتوری عثمانی قلمداد می نماید. به این ترتیب زمانی که سیاست خارجی ترکیه نتوانست ابتکار عمل تشکیل دولت در عراق را به دست گیرد لحن گفتگوی نخست وزیر نیز با همتای عراقی اش تغییر کرد. با وجود اینکه شرکت های ترک بی شماری در صحنه اقتصادی عراق فعال هستند اما روابط سیاسی دو کشور به شدت در حال تیره شدن است. دولت عراق، ترکیه را متهم می کند که در امور داخلی اش مداخله می کند و حاکمیت ملی اش را زیر پا گذاشته است. به عنوان مثال احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه بدون هماهنگی با دولت عراق وارد اقلیم کردستان شد و در کرکوک با مسعود بارزانی دیدار و گفتگو کرد و یا مجلس ترکیه به طارق الهاشمی، معاون سابق رئیس جمهور عراق که از سوی دادگاه عالی عراق به جرم دخالت در انفجارهای این کشور تحت تعقیب است پناه داد.
حتی دولت عراق معتقد است برخی از کارمندان شرکت های ترک که در این کشور مشغول به کارند افسران سرویس امنیتی ترکیه هستند که در پوشش این شرکت ها به فعالیت های اطلاعاتی و امنیتی می پردازند. نتیجه چنین رویکرد در سیاست خارجی اردوغان، پایانی است بر سیاست معروف "صفر کردن مشکلات با همسایگان"ی که اکنون همگی با ترکیه دچار بحران شده اند. ترکیه دیگر در فاصله مساوی با طرفین بحران های منطقه ای قرار ندارد. البته طرح نخست وزیر در داخل ترکیه با استقبال افکار عمومی مردم این کشور مواجه نشده است حتی برخی از احزاب مخالف دولت ، آشکارا از بشار اسد در برابر اردوغان حمایت کرده اند تا جایی که اردوغان این احزاب را به خاطر آنچه حمایت از دمشق نامید به "خیانت" متهم کرد.بر اساس نظر سنجی که اخیرا بنیاد امریکایی مارشال در ترکیه انجام داده است بیش از 80 درصد مردم این کشور معتقدند که ترکیه نمی بایست تا این اندازه خود را درگیر بحران سوریه می کرد چرا که کشور مشکلات جدی تری دارد. به عنوان مثال پس از بالا گرفتن اختلافات دو کشور، اقتصاد ترکیه در حدود 10 درصد دچار ضرر و زیان شده است. صنعت نساجی این کشور یکی از صنایعی است که در نتیجه وضع کنونی دچار آسیب جدی شده است. به ویژه پس از محدودیت های شدیدی که ایران بر قاچاق پوشاک از ترکیه اعمال کرده است آثار این آسیب ها در بازارهای عمده پوشاک در استانبول به وضوح قابل مشاهده است. در عراق نیز دولت نوری مالکی تصمیم گرفته است که در مناسبات سیاسی و اقتصادی با همسایه شمالی خویش تجدید نظر کلی اعمال نماید که این امر برای اقتصاد ترکیه، بدون هزینه نخواهد بود.
تنش با همسایگان، تاثیرات سوء امنیتی نیز برای ترکیه به همراه آورده است. آنکارا، سوریه و حتی ایران را متهم می کند که از شورشیان کرد این کشور حمایت می کنند. اینکه این ادعا تا چه اندازه صحیح است اهمیت زیادی ندارد ، آنچه واقعیت دارد این است که نا امنی های جنوب این کشور در مقایسه با یک سال گذشته چند برابر شده است و حتی این خطر وجود دارد که حملات شورشیان، شهرهای بزرگ این کشور را نیز در برگیرد. برخی معتقدند که سوریه و ایران به واسطه سیاست های اردوغان در منطقه، تعهد خویش به امنیت ترکیه را از دست داده اند و محدودیت های گذشته خویش علیه پ.ک.ک را برداشته اند.
تنش های اخیر در مرز با سوریه که در نتیجه سقوط خمپاره در روستای "آقچه قلعه" ترکیه بین آنکارا و دمشق ایجاد شد تا حدود زیادی نشان دهنده بخشی از آشفتگی های سیاست خارجی ترکیه در منطقه است. حتی این تصور در داخل ترکیه و خارج آن وجود دارد که این تنش با هدایت سرویس امنیتی ترکیه به وجود آمده است که گروه های مسلح را در داخل سوریه فرماندهی می کند. روزنامه یورت چاپ آنکارا گزارش کرده است که حملات خمپاره ای به خاک ترکیه از سوی گروه های مسلحی انجام شده است که میت سلاح و تجهیزات در اختیار آنها قرار می دهد. با وجود اینکه پارلمان ترکیه مجوز مشروط دخالت نظامی ارتش این کشور را در خاک سوریه را صادر کرد اما نه در داخل ترکیه و نه در خارج این کشور این تهدید با استقبال مواجه نشد. ظاهرات هزاران نفر در آنکارا و استانبول در مخالفت با جنگ که به خشونت نیز کشانده شد و دهها تن از دانشجویان آنکارا در اعتراض به بازدید اردوغان از دانشگاهشان بازداشت شدند. برخورد سرد ناتو و شورای امنیت با چنین تصمیمی نشان داد که سیاست های اردوغان در محیط بین المللی نیز با چالش های جدی روبرو است.
اینکه ترکیه تا چه زمانی خواهد توانست هزینه های ناشی از عبور سیاست تنش صفر با همسایگان اش را تحمل کند پرسشی است که عثمانی های جدید در نهایت مجبور هستند که به آن پاسخ دهند. ترکیه، عربستان نیست و ترک ها به عنوان مردم واقع نگر ، افرادی نیستند که در رویا زندگی کنند.

منبع:عصر ایران
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1061
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 3145 بار

Re: بررسی ریشه های اختلاف اسد و اردوغان

پست توسط Hesam - 1994 »

 حمایت "دستگاه اطلاعات ترکیه" از داعش 

"میت" از راه‌های مختلف داعش را پشتیبانی می‌کند.


به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سقوط جنگنده "سوخو" روسی سوالات زیادی را در ذهن کارشناسان و تحلیلگران ایجاد کرده که دلیل اقدام ترکیه چه بوده است؟ ترکیه با توجه به اینکه یکی از مخالفان جدی دولت، ملت و نظام سوریه بوده ؛ لذا تلاش می‌کند که به هر شکل ممکن به این کشور لطمه بزند که نمونه این لطمات حمایت از تروریست‌ها تکفیری داعش است.ترکیه و دستگاه اطلاعاتی این کشور (MIT) از سال 2011 یک برنامه مدون برای سرنگونی "بشار اسد" رئیس جمهور قانونی سوریه داشتند که در این پروسه حمایت‌های تجهیزاتی و نظامی، پزشکی و درمانی، مالی و ... انجام شده است.** "فیدان" و حمایت از داعش

"هاکان فیدان" رئیس سابق دستگاه اطلاعات ترکیه از ماه می سال 2010 به این سمت منصوب شد و لذا از همان سال برنامه ضربه زدن به نظام "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه به صورت مقدماتی کلید خورد. "فیدان" علیرغم راهبردهایی که یک دستگاه اطلاعاتی برای مخفی سازی داده‌های خود استفاده می‌کند، سعی کرد از طریق یک سایت رسمی با خبرنگاران ارتباط برقرار کند.

تصویر

تصویر

"رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور کنونی ترکیه با توجه به سیاست‌هایی که در ذهن می‌پروراند، یکی از مواردی که در ذهن داشت، احیاء امپراطوری عثمانی بود که برای احیاء چنین امپراطوری حضور و نقش‌آفرینی در سوریه و داشتن نیروهای مسلح و دستگاه اطلاعاتی برای رئیس جمهور ترکیه ضروری بود.

**حمایت "دستگاه اطلاعات ترکیه" از داعش؛ از "دیرالزور تا کرکوک"

ترکیه به عنوان کشوری که در زمینه منابع نفتی به نظر غنی نمی‌رسد، سعی می‌کرد تا با ضربه زدن به کشورهای همسایه چاه‌های نفت کشورهای اطراف خود را در دست بگیرد و لذا دستگاه اطلاعاتی این کشور در راستای راهبرد تسلط بر چاه‌های نفتی منطقه از "دیرالزور تا کرکوک"، تاکتیک حمایت از داعش را پیگیری کرد.

** فروش نفت ارزان قیمت به ترکیه

با توجه به موضوع مذکور "دستگاه اطلاعات ترکیه" تا حد ویرانی کشور سوریه هرکاری که لازم بود انجام داد و امروز دولت "رجب طیب اردوغان" و "داود اوغلو" مشتری بزرگ نفت‌کش‌های داعش هستند که داعش هر بشکه نفت 159.8 لیتری را به قیمت 10 تا 20 دلار به حزب "عدالت و توسعه" (حزب متبوع اردوغان) می‌فروشد.

پس برای آنکه داعش بتواند نفت خود را بفروشد، نیازمند این است که پیش‌زمینه‌هایی همچون اختیار حکومت، داشتن سلاح و تجهیزات سنگین و نیروی انسانی کارآزموده را داشته باشد و لذا از این طریق باید کمک‌های لازم صورت می‌گرفت که در این زمینه "میت" نقش همفرسازی در کمک به تروریست‌های داعش در گذرگاه "ابوکمال" در مرز عراق و سوریه و گذرگاه "مرشد پینار" در مرز ترکیه و سوریه داشت.

تصویر

رسانه‌های روسیه همراه با انتشار این عکس گزارش‌هایی درباره اقدام ترکیه در خرید نفت از داعش نوشتند؛ روزنامه مصری "الیوم السابع" نوشت؛ رسانه‌های روسیه تاکید کردند احتمال دارد "بلال اردوغان" مستقیماً در بازار سیاه و خرید نفت از تروریست‌ها حضور دارد.

* همکاری ترکیه با داعش در قاچاق نفت سرقت شده

"ولید المعلم" وزیر امور خارجه سوریه درباره حمایت ترکیه از داعش اظهار داشت: ( دولت ) ترکیه، زمینه قاچاق نفت سرقت شده از سوریه و عراق توسط داعش به داخل اراضی ترکیه را فراهم می‌کند، تا این نفت به دیگر بنادر منتقل شوند.

"معلم" با اشاره به اقدام ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسی گفت: نیروی هوایی روسیه با همکاری ارتش سوریه به رؤیاهای "اردوغان" و طمع ورزی‌های او پایان دادند؛ به همین دلیل ترکیه اینگونه آشکارا دست به تجاوزگری زد.

**اظهارات تامل برانگیز "هاکان فیدان"

البته اخیرا "هاکان فیدان" رئیس سابق دستگاه اطلاعات ترکیه درباره تروریست‌های داعش اظهار داشت: داعش یک حقیقت بوده و باید از آن استقبال کنیم و کشورهای غربی و روسیه باید نوع نگاه خود را به داعش تغییر دهند.

سوال اینجاست که هنگامی که قدرت بزرگی همچون فدراسیون روسیه در حال جنگ با داعش بوده، چگونه می‌توان تروریسم تکفیری داعش را به عنوان حقیقت قبول و از آن استقبال کرد؛ مگر آنکه برخی کشورها منافعی از همکاری با داعش و دریافت نفت ارزان قیمت از تروریست‌ها داشته باشند.

** ترکیه سکوی پرتاب داعش به سوریه

البته ترکیه "پل لجستیکی" داعش نیز محسوب می‌شود، به نحوی که هر تروریستی که قصد دارد در سوریه وارد عمل شود، عملا از مرزهای ترکیه استفاده می‌کند و مرزهای ترکیه سکوی پرتاب تروریست‌ها به سوریه است.

تصویر

با توجه به سابقه "هاکان فیدان" (به عنوان رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ترکیه و از طراحان کنونی ادامه بحران سوریه) به نظر می‌رسد ویرانی زیرساخت‌های مناطق شمال، شمال شرقی و شمال غربی از جمله استان‌های "ادلب"، "حلب" و "حسکه" کار این شخص است. ضمنا با عنایت به همکاری او با تروریست‌های داعش و جبهه‌النصره خسارت‌های به بار آمده در زیرساخت‌های سوریه در استان‌های "دیرالزور"، "رقه" و "درعا" نیز کار رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی ترکیه است. نظام "رجب طیب اردوغان" به دنبال تصاحب استان "ادلب" در شمال سوریه است و لذا از هیچ اقدامی ضد حکومت "بشار اسد" دریغ نخواهد کرد.***رویترز: دستگاه اطلاعاتی ترکیه از داعش حمایت نظامی کرده است

خبرگزاری رویترز (Reuters) با اشاره به حمایت "دستگاه اطلاعاتی ترکیه" از شورشیان تندرو و داعش عنوان داشت: "دستگاه اطلاعاتی ترکیه" تجهیزات نظامی به دولت اسلامی (بخوانید داعش) و شورشیان تندرو حدفاصل سال‌های 2013 و 2014 ارسال کرده و امروز داعش تبدیل به یک نگرانی برای "ناتو" شده است.

این خبرگزاری ادامه داد: "میت" (سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه" انواع قطعات راکت، خمپاره‌انداز، اسلحه‌های نیمه سنگین و ... را به مخالفان داعشی رسانده است. البته به نکات مذکور، طمع ترکیه به دو استان "ادلب" و "حلب" را نیز باید اضافه کرد که ترکیه تلاش می‌کند با ارسال سلاح از طریق گذرگاه‌های مرزی خود از جمله "مرشد پینار" تروریست‌ها را یاری کند.

"ضیا ترک ییلماز" تحلیلگر مسائل سیاسی درباره کمک‌های تسلیحاتی ترکیه به داعش عنوان داشت: محموله‌های نظامی از بندر "مرسین" ترکیه به مقصد سوریه به نام کمک‌های بشر دوستانه ارسال شد اما حامل تجهیزات نظامی برای تروریست‌ها بود.

تصویر

تصویر

در مجموع کمک‌های دستگاه اطلاعات ترکیه به تروریست‌ها (خصوصا داعش) می‌توان در 5 محور زیر طبقه‌بندی کرد:

1-کمک‌های پزشکی و درمان مجروحان داعش و جبهه النصره در بیمارستان‌های مرزی

2- اسکان دادن به تروریست‌های اروپا و یا سوریه در غرب ترکیه

3- انتقال و ارسال تجهیزات و تسلیحات نظامی همچون موشک‌های ضد زره، قطعات راکت، خمپاره و خمپاره‌آنداز و ... برای تروریست‌های تکفیری

4- خرید نفت ارزان قیمت و ترانزیت نفت داعش از "کرکوک" عراق یا "دیرالزور" سوریه

5- ایجاد یک منطقه امن در گذرگاه‌های مرزی همچون گذرگاه "مرشد پینار"
گزارش از محمد زرچینی
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”