سلاح هسته اي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

سلاح هسته اي

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 2:16 pm

به طور کلی می توان سلاح های هسته ای را بر اساس منبع تأمین انرژی سلاح به دو دسته تقسیم کرد:
الف- بمب شکافت: این بمب ها انرژی خود را از واکنش های شکافت هسته ای به دست می آورند. این بمب ها را از گذشته به این سو، بمب اتمی نام نهاده اند و در متون مختلف عباراتی چون بمب اتم، بمب اتمی یا A-bomb را دید که همه به این نوع سلاح اشاره دارند. البته با توجه به این واقعیت که انرژی این سلاح از واکنش های شیمیایی پیوند میان اتمها آزاد نمی شود، این نام گذاری دقیق نیست؛ با این وجود نامگذاری بمب اتمی پذیرفته شده است. بهتر این است که به آنها سلاح هسته ای یا دقیق تر، سلاح های شکافت هسته ای بگوییم.
ب- بمب هم جوشی: این بمب بر اساس هم جوشی هسته ای طراحی شده است. سلاح هایی که تنها یک مرحله هم جوشی انجام می هند، سوخت اولیه شان فقط هیدورژن است و از این رو به بمب هیدروژنی یا H-bomb معروف شده اند. به این سلاح ها، سلاح های گرما هسته ای نیز می گویند، زیرا برای آغاز واکنش زنجیره ای هم جوشی هسته ای به دمای اولیه بسیار بالایی نیاز است.

امروز، تمایز دادن این دو نوع سلاح بسیار دشوار است؛ زیرا در سلاح های پیچیده ای که امروزه ساخته می شود هر دو نوع بمب با هم ترکیب شده اند. مثلاً ابتدا یک بمب شکافت کوچک منفجر می شود تا دما و فشار مورد نیاز واکنش هم جوشی و انفجار بمب هم جوشی فراهم شود. عناصر هم جوشی هم ممکن است در هسته یک بمب شکافت استفاده شوند، چون نوترونهایی که از آنها تولید می شود باز می آفریند شکافت را بالا می برد.
وجه تمایز سلاح های شکافت و هم جوشی در این است که انرژی آنها از تغییرات هسته اتم به دست می آید. پس بهترین نام برای تمامی این سلاح های انفجاری، سلاح هسته ای یا Nuclear Weapon است. نوع ديگري از استفاده از سلاحهاي اتمي هم وجود دارد که به آن بمب کثيف مي گويند.

بمب های شکافت (Fission Bomb)
ساده ترین بمب های هسته ای بمب های شکافت خالص هستند که اساس سلاح های پیشرفته امروزی را تشکیل می دهند. اولین بار این بمب در آزمایش ترینتیی که نخستین دستاوردهای علمی پروژه، منهتن بود، منفجر شد.
یک بمب هسته ای شکافت، با تبدیل مداوم یک جرم زیر بحرانی یک ماده قابل شکافت به یک مجموعه فوق بحرانی و ایجاد یک واکنش زنجیره ای همراه با تولید مقداربسیار زیاد انرژی کار می کند. در عمل جرم به طور پیوسته و آرام و آرام به حالت بحرانی نمی رسد، بلکه از یک حالت زیر بحرانی به یک حالت بسیار فوق بحرانی تبدیل می شود. بدین ترتیب هر نوترون، نوترونهای جدید و زیادی تولید می کند و واکنش زنجیرهای با سرعت بسیار زیادی پیش می رود. مشکل اصلی در تولید یک بمب هسته ای شکافت بازده انفجاری خوب، این است که بتوان برای مدت کافی، اجزای بمب را کنار هم نگاه داشت تا بخش قابل توجهی از انرژی هسته ای قابل تولید آزاد شود.
تا پیش از زمان رها کردن بمب، ماده قابل شکافت را باید به صورت قطعات متعدد و جدا از هم که هر یک کمتر از جرم بحرانی هستند، نگاهداری کرد. در زمان انفجار، باید مواد قابل شکافت را به سرعت در کنار هم قرار داد. در ضمن فرآیند جمع شدن مواد، واکنش زنجیره ای آغاز می شود و سبب می شود اجزای بمب گرم شده، منبسط شوند. این انبساط مانع از فشرده شدن حداکثر مواد می شود ( به صرفه ترین حالت تولید انرژی در فشردگی کامل مواد قابل شکافت روی می دهند. ) اما فراهم کردن سیستمی که تمام این کارها را به خوبی انجام دهد اصلاً کار ساده ای نیست.

برای انفجار بمب باید چه کار کرد؟
الف – قطعات فرو بحرانی ماده هسته ای باید به هم متصل شوند تا یک جرم فرا بحرانی را تشکیل دهند. این جرم فرا بحرانی به هنگام آغاز واکنش، بیشتر از حد نیاز نوترون تولید می کند و ادامه یک واکنش زنجیره ای را تضمین می کند.
ب – تا آنجا که ممکن است، ماده بیشتری قبل از انفجار بمب شکافته شود تا از سوخته شدن بمب جلوگیری شود. سوخته شدن، زمانی است که بمب خوب عمل نکند و مواد قابل شکافت اندکی دچار شکافت هسته ای شوند.
برای تبدیل سوخت هسته ای از حالت فرو بحرانی به حالت فرا بحرانی، معمولاً از دو روش استفاده می شود. روش نخست، کنار هم قرار دادن جرمهای فرو بحرانی در کنار هم و تشکیل یک جرم فرو بحرانی است. روش دوم، فشرده کردن یک جرم فرو بحرانی و رساندن آن به جرم فرا بحرانی است.
نوترونها را یک مولد نوترون تولید می کند. این مولد، یک ساچمه کوچک از جنس پولونیوم و بريلیوم است که درون یک ورقه فلزی واقع شده است. ساچمه و پوشش فلزی اش درون هسته سوخت هسته ای بمب قرار می گیرد و بدین شکل عمل می کند:
1- هنگامی که دو جرم فرو بحرانی به هم متصل می شوند، پوشش فلزی ساچمه می شکند و پولونیوم بلافاصله ذرات آلفا ساطع می کند.
2- این ذرات آلفا بریلیوم 9 ( Br9 ) برخورد می کنند و در نتیجه بریلیوم 8 ( Br8 ) و چند نوترون آزاد می شود.
3- این نوترونهای آزاد به هسته های سوخت اتمی برخورد می کنند و شکافت هسته ای را آغاز می کنند.
در نهایت، واکنش شکافت درون یک پوشش فلزی چگال که بازتابنده نام دارد، گسترش می یابد. بازتابنده معمولاً از U-238 ساخته می شود. ادامه واکنش شکافت، سبب می شود بازتابنده گرم شود و انبساط پیدا کند. انبساط بازتابنده، فشاری را در جهت عکس به هسته واکنش وارد می کند و گسترش هسته را کندتر می کند. بازتابنده هم چنین نوترونهای پر انرژی را به درون هسته شکافت منعکس می کند و بازده فرآیند شکافت هسته ای را افزایش می دهد.

بمب شکافت به مکانیسم تفنگی
ساده ترین راه برای رساندن دو جرم فرو بحرانی به یکدیگر، این است که تفگی بسازیم و یکی از این جرمها را به سمت دیگری شلیک کنیم. جرم بحرانی U-235 به صورت یک کره به دور مولد نوترون ساخته می شود، ولی مقداری از آن به صورت یک گلوله کوچک جدا می شود. گلوله در انتهای یک لوله بلند قرار می گیرد و کره اورانیومی در انتهای دیگر لوله قرار می گیرد. مقدار دقیقی مانده منفجره هم پشت گلوله قرار می گیرد.
هنگامی که حسگر فشار سنج با رومتری با ارتفاع مناسب انفجار بمب منطبق شد، مراحل زیر به ترتیب اتفاق می افتد:
1- چاشنی ماده منفجره عمل می کند و انفجاری دقیق، گلوله را به انتهای لوله پرتاب می کند.
2- گلوله به کره اورانیومی و مولد نوترون برخورد می کند و طبق روندی که قبلاً اشاره شد، واکنش شکافت آغاز می شود.
3- واکنش های شکافت هسته ای گسترش می یابند.
4- بمب منفجر می شود.


پسر کوچولو ( Little Boy )، بمبی که روی شهر هیروشیما منفجر شد، از همین نوع بمب بود و با همین مکانیسم عمل کرد. قدرت انفجاری آن معادل 5/14 کیلوتن تی ان تی بود و بازدهش حدود 5/1 درصد. یعنی قبل از آنکه بمب منفجر شود و اجزای بمب در فضا پخش شوند، 5/1 درصد سوخت بمب دچار شکافت هسته ای شده بود و انرژی حاصل از آن، معادل انفجار 14500 تن یا 5/14 میلیون کیلوگرم تی ان تی بود.

بمب شکافت با مکانیسم انفجاری
در اوایل پروژه، منهتن ( برنامه فوق سری ایالات متحده در جنگ جهانی دوم برای تولید بمب هسته ای )، دانمشندان هسته ای فهمیدند فشرده کردن جرمهای فرو بحرانی توسط انفجارهای داخلی و متمرکز کردن آنها در یک کره کوچک، روش خوبی برای فرابحرانی کرن آن جرم است. البته مشکلات زیادی در این راه وجود داشت، مثلاً این که چگونه ضربه انفجار را کنترل کرد و به طور یکنواخت روی سطح یک کره پخش کرد.
مشکل بدین شکل حل شد: ابزار انفجاری، کره ای با جنس اورانیوم 235 به عنوان بازتابنده و یک هسته از جنس پلوتونیوم 239 بود که بین آنها را مواد منفجره بسیار قوی پر کرده بود. وقتی بمب ها رها می شود و به لحظه انفجار می رسد، این اتفاق ها به ترتیب روی می دهد:
1- مواد منفجره عمل می کنند و یک موج ضربه ای ایجاد می شود.
2- موج ضربه ای هست را فشرده می کند.
3- واکنش شکافت آغاز می شود.
4- بمب منفجر می شود.
مرد چاق ( Fat man)، بمبمی که برفراز شهر ناکازاکی منفجر شد، از این نوع بمب های انفجاری بود که قدرتش معادل انفجار 23 کیلوتن تی ان تی و بازدهش 17 درصد بود.

بمب های مکانیسم انفجاری جدید
بعدها بمب های انفجاری به طراحی های بهتری رسیدند که بازده آنها را به شدت افزایش می داد. نمونه ای از کار آنها به این قرار است:
1- ماده منفجره عمل می کند و موج ضربه ای پدید می آورد.
2- موج ضربه ای، قطعات پلوتونیوم را به درون یک کره کوچک هدایت می کند.
3- قطعات پلوتونیوم در مرکز آن کره کوچک به یک ساچمه بریلیوم - پولونیوم برخورد کرده، پوشش آن را می شکنند.
4- واکنش شکافت آغاز می شود و به سرعت گستش می یابد.
5- بمب منفجر می شود.


امروز تغییرات زیادی در مورد شکل بمب ایجاد شده است. در گذشته ابزارهای انفجاری کروی شکل بودند، ولی امروزه توصیه می شود شکل آنها به بیضی گون، همانند لیمو، نزدیک باشد.

مقایسه دو مکانیسم تفنگی و انفجاری
1- بازده روش انفجاری بیشتر است، زیرا در روش انفجاری نه تنها جرمهای فرو بحرانی با هم ترکیب می شوند، بلکه چگالی پلوتونیوم هم افزایش می یابد. افزایش چگالی پلوتونیوم، افزایش چگالی نوترونهای آزاد شده را نیز به همراه خواهد داشت.
2- مکانیسم تفنگی فقط با اورانیوم 235 قابل ساخت است، در حالی که مکانیسم انفجاری از هر دو این مواد استفاده می کند.
3- خطرات سلاح تفنگی بیشتر است. در سلاح انفجاری، مقدار پلوتونیوم کمتر از حد بحرانی است و هیچ اتفاقی تصادفی نمی تواند موجب آغاز واکنش شکافت شود. ولی مثلا فرض کنید بمب اشتباهی به آب بیفتد و آسیب ببیند. آب دریا به عنوان کند کننده عمل می کند و بمب تفنگی منفجر می شود.
4- در حالت عادی، کره پلوتونیومی درون سلاح های انفجاری نیست و فقط هنگام مسلح شدن به درون آن فرستاده می شود. بنابراین در صورت هر گونه آتش سوزی یا خطرات احتمالی، انفجار هسته ای روی نمی دهد. در برخی انواع دیگر، فضایی خالی که پلوتونیوم در آنجا فوق بحرانی می شود با کره ای سخت پر شده که در صورت بروز اتفاق، مانع از فشرده شدن پلوتونیوم می شود. به هنگام مسلح شدن بمب، این کره سخت خارج می شود.
برگرفته از سایت تبیان
هیهات منا الذلة

New Member
پست: 7
تاریخ عضویت: یک شنبه 23 مهر 1385, 6:17 pm

پست توسط brother » سه شنبه 25 مهر 1385, 2:43 pm

بهتره بگيد سلاح اتمي
فردا چيست؟
آيا به فرداي خود نگرش کرده ايد؟
پس با ما باشيد

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

پست توسط Mr.Amirhessam » سه شنبه 25 مهر 1385, 4:06 pm

به اميد اينكه ايران صاحب اين نعمت خداوندي بشود.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 4:16 pm

دوستان از همين حالا بنده اعلام مي کنم هيچ وظيفه اي نسبت به سو استفاده از مقاله فوق را ندارم. تصویر آقا مهدي اگر از آژانس هسته کسي سراغ ترتيب دهنده مقاله رو گرفت فقط به عهده خودتان است. تصویر
هیهات منا الذلة

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 341
تاریخ عضویت: دو شنبه 14 فروردین 1385, 3:30 pm
محل اقامت: ايران-اصفهان-کوچه بعدي
سپاس‌های دریافتی: 43 بار
تماس:

پست توسط Marshal » سه شنبه 25 مهر 1385, 5:06 pm

اميرحسام, منظورت از نعمت خدادادي بمب اتميه يا خود انرژي؟ :grin: :-)
آخه چرا باور نمي کنيد؟! به جون خودم من همون سلطان آسمان قبلي ام.
اين هم اثر انگشتم:
تصویر
حالا باورتون شد؟!!

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهار شنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

پست توسط Mr.Amirhessam » سه شنبه 25 مهر 1385, 6:24 pm

اقا جفتش به درد ميخوره.
ما چيمون از امريكا و اسراييل و فرانسه و انگليس و اين پاكستان هند و روسيه كمه ها يكي اينو به من بفهمونه.
چرا اينا بايد داشته باشن ولي ما نداشته باشيم.
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar » سه شنبه 25 مهر 1385, 7:24 pm

اقا جفتش به درد ميخوره.
ما چيمون از امريكا و اسراييل و فرانسه و انگليس و اين پاكستان هند و روسيه كمه ها يكي اينو به من بفهمونه.
چرا اينا بايد داشته باشن ولي ما نداشته باشيم.


چيزي از ما کم نيست ولي سلاحي که به کار نيايد به درد هم نميخورد ولي در عين حال قابل بازدارنده است :-(
فکر کودکان بي گناهي که بدون دليل بايد قرباني بشن هم باش.
امريكا و اسراييل و فرانسه و انگليس و اين پاكستان هند و روسيه و...همه آن ها به خصوص آمريکا جنايتکار بشري هستند و بايد تاوان و غرامت جنايات خود را بپردازند 8-)
دوستان بحث علمی است زیاد وارد دیگر مسایل نمیشوم. :grin: :x
هیهات منا الذلة

Major II
Major II
پست: 198
تاریخ عضویت: چهار شنبه 5 مهر 1385, 9:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 3 بار
تماس:

پست توسط ashli_shiraz » سه شنبه 25 مهر 1385, 10:41 pm

اميرحسام نوشته شده:به اميد اينكه ايران صاحب اين نعمت خداوندي بشود.

سر جدت بی خیال شو چون یهو جو میگیره مردممون بعد میخوان کل جهان را امر به معروف و نهی از منکر کنند :-o یا نقشه جهان رو تغییر بدن :smile:

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » سه شنبه 25 مهر 1385, 11:02 pm

توجه دوستان را به دو آيه قرآني زير جلب ميکنم (که در کتاب آمادگي دفاعي دوم نظري سال 80 هم ذکر شده است ولي الان را نميدانم) :

"کافران آرزو دارند که شما از سلاح ها و متاع هاي خود غافل شويد و يک باره به شما هجوم آورند." آيه 102 سوره نساء

"و هر آنچه مي توانيد از نيرو و اسب هاي ورزيده فراهم آوريد تا به وسيله آن دشمنان خدا و خودتان را بترسانيد." آيه 60 سوره انفال

با توجه به آيه اول و ارتباط دادن آن با زمان حال نتيجه ميشود که دليل اصلي مخالفت غرب با اتمي شدن ايران همين نکات ظريفي است که در اين آيه بدانها اشاره شده است. يعني بايد ايران را ابتدا خلع سلاح کرد و سپس به آن حمله کرد. دقيقا مانند عراق که 12 سال خلع سلاحش کردند و سرانجام وقتي ديدند حتي يک موشک با برد 100 کيلومتر ندارد به آن حمله کردند.

با توجه به آيه دوم هم به اين نتيجه بسيار مهم ميرسيم که خداوند اکيدا به تمام مسلمانان دستور داده است که بايد به آخرين حد ممکن علم و صنعت و توان نظامي برسيد و همه نوع سلاح با همه نوع کاربرد داشته باشيد. ولي براي ترساندن دشمنان نه استفاده عليه دشمن. البته اگر دشمن حمله کند آنوقت استفاده از سلاح هسته اي واجب هست و عدم استفاده حرام ميباشد.

پس ما بايد خودمان را به سطحي از توان نظامي برسانيم که کل کشورهاي کافر حتي با هم نتوانند فکر حمله به بلاد اسلامي را در سر خود بپرورانند.
البته لازم نيست که فقط ايران قويترين نيروي نظامي جهان و مثلا 20000 فروند هواپيماي جنگي داشته باشد ، بلکه همين که تمام امت اسلامي کينه و نفرت و دشمني را کنار گذاشته و با يکديگر متحد شوند آنوقت هست که اسلام به ابرقدرت نظامي جهان تبديل خواهد شد نه فقط يک يا چند کشور اسلامي. و در چنين شرايطي حمله به يک کشور حتي کوچک مثل لبنان يعني درگيري با تمام امت اسلامي که يعني نابودي تمام دشمنان هر کس و هر چه که ميخواهند باشند.

:D

Novice Poster
Novice Poster
پست: 81
تاریخ عضویت: دو شنبه 13 شهریور 1385, 2:48 pm
سپاس‌های ارسالی: 445 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار

پست توسط mikaeil » چهار شنبه 26 مهر 1385, 1:56 am

حالا ما بمب اتم داشته باشيم که کجا را با اون بزنيم؟؟؟؟؟؟
اسرائيل؟! که بغل اون لبنان،سوريه و جاهاي ديگه هست؟ مديونيد که اگر يک بمب اتمي مثلا در اسرائيل منفجر بشه چقدر از منطقه را آلوده ميکنه :-( :-? :-?
>هر دم چو تاک بار درختي نمي کنيم // چون سرو بسته ايم به دل بار خويش را
>>>> عشق من ايران اسلامي <<<<

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » چهار شنبه 26 مهر 1385, 2:03 am

دوست من شما يک بار ديگر به دو آيه اي که ذکر کردم توجه کن جواب سوالتو پيدا ميکني.

خداوند نفرموده است که با بمب اتمي به دشمن حمله کنيد ، بلکه فرموده اند که با آخرين فناوري روز دشمن را طوري بترسانيد که حتي فکر تجاوز به بلاد اسلامي را در سر نپروراند.

با توجه به مقتضايت زمان براي ايران ساخت سلاح هسته اي واجب است ولي استفاده از آن در جنگ مکروه.

:D

Novice Poster
Novice Poster
پست: 81
تاریخ عضویت: دو شنبه 13 شهریور 1385, 2:48 pm
سپاس‌های ارسالی: 445 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار

پست توسط mikaeil » چهار شنبه 26 مهر 1385, 2:44 am

دوست من
اگر بمب اتم مي تونست بازدارنده باشه آمريکا هر دفعه به يک بهانه به خاک پاکستان حمله نمي کرد و یک روستاشو با بمب ویران بکنه و کلی ادم بیگناه را هم بکشه که اونم از ترس هيچي نتونه بگه
بنظر من اگر بتونیم قدرت موشکی خودمون را گسترش بديم که میتونیم بيشتر قدرت بازدارندگی داره تا داشتن سلاح اتمی که بجز انزوای بیشتر و داشتن دلیل برای متحد کردن جهان بر زد ایران کار دیگه ای ازش بر نیاد، ما اگر هم به بمب اتم احتیاج داشته باشیم فقط موقعی به کار میاد به بخوایم از اون استفاده بکنیم نه برای ترسوندن :-)
>هر دم چو تاک بار درختي نمي کنيم // چون سرو بسته ايم به دل بار خويش را
>>>> عشق من ايران اسلامي <<<<

ارسال پست

بازگشت به “فيزيک”