اخبار بخش علمي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

گوش دادن طولاني و مكرر موسيقي با صداي بلند براي شنوايي مضر است

طبق يك مطالعه جديد، گوش دادن بيش از ‪ ۹۰‬دقيقه در روز به موسيقي‌هاي بلند با هدفون به شنوايي آسيب مي‌زند.

به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز، مطالعه يكصد دانشجوي پزشكي نشان داد افرادي كه با ‪ ۸۰‬درصد "ظرفيت صدا" در نقطه‌اي كه صدا بلند تلقي مي‌شود، به موسيقي گوش مي‌دهند بايد كمتر از ‪ ۹۰‬دقيقه در روز موسيقي گوش كنند.

"برايان فليگو" نويسنده اين مطالعه گفت: اگر فردي يك روز بيش از ‪۹۰‬ دقيقه با صدايي با ظرفيت ياد شده به موسيقي گوش دهد و بقيه هفته از هدفون‌هاي خود استفاده نكند با خطر شديد آسيب به شنوايي روبرو نيست. اين موضوع در مورد افرادي صدق مي‌كند كه سالهاي سال هر روز بيش از ‪ ۹۰‬دقيقه در روز با ‪ ۸۰‬درصد ظرفيت صدا به موسيقي گوش مي‌دهند.

محققان دريافتند افرادي كه بيش از ‪ ۹۰‬دقيقه با ده تا ‪ ۵۰‬درصد حداكثر صدا به موسيقي گوش مي‌دهند با مشكلي روبرو نيستند.

با اين وجود در اين مطالعه ديده شد، افرادي كه بيش از پنج دقيقه با ‪ ۱۰۰‬درصد ظرفيت صدا به موسيقي گوش مي‌دهند با خطر از دست دادن قدرت شنوايي مواجه مي‌شوند.

يافته‌هاي اين مطالعه براي كودكان و بزرگسالان كاربرد دارد. محققان هنوز نمي‌دانند كه در زمينه آسيب شنوايي آيا كودكان مستعدتر از بزرگسالان هستند يا خير،اطلاعي ندار
هیهات منا الذلة
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

کارتون عاليه :)
من که هميشه اخبار تازه شما را ميخوانم و استفاده ميکنم :o
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

من که هميشه اخبار تازه شما را ميخوانم و استفاده ميکنم

خوب بسياري عاليه حداقل اخباري رو که مينوسم خوانده ميشود. :)
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

رييس دانشگاه صنعتي شريف:
پيشرفت ايران تحت تحريم‌هاي شديد با ساير كشورهاي در حال توسعه قابل قياس نيست

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علميرييس دانشگاه صنعتي شريف با اشاره به روند پيشرفت ايران در عرصه‌هاي علمي و تكنولوژيك اظهار داشت: ايران در شرايطي به اين پيشرفت‌ها دست يافته كه بيش از 25 سال تحت شديدترين تحريم‌ها قرار دارد.

به گزارش خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر سعيد سهراب پور در مراسم تقدير از برگزيدگان مرحله دوم نخستين مسابقه ملي طراحي و ساخت هواپيماي بدون سرنشين كه به همت پژوهشكده شهيد رضايي اين دانشگاه برگزار مي‌شود با تقدير از فعاليت‌هاي متنوع اين پژوهشكده كه زير نظر بسيج دانشجويي دانشگاه فعاليت دارد، ابراز اميدواري كرد كه فعاليت‌هاي اين مركز به عنوان الگويي موفق از تحقيقات دانشجويي مورد توجه دانشگاه‌هاي كشور قرار گيرد.

وي خاطر نشان كرد: بحث تحقيقات دانشجويي از حدود چهار، پنج سال پيش به طور جدي در اين دانشگاه آغاز شده كه دستاوردهاي بسيار خوبي به همراه داشته است.

دكتر سهراب پور در ادامه اظهار داشت: پژوهشگران كشور ما با دست خالي و در شرايطي كه به هيچ وجه با وضعيت كشورهايي مثل مالزي و كره جنوبي قابل مقايسه نيست به پيشرفت‌هاي بزرگ علمي و صنعتي دست يافته‌اند، زيرا كشور ما سال‌ها تحت شديدترين تحريم‌ها بوده و شايد اگر در شرايط عادي به اين پيشرفت‌ها دست مي‌يافتيم، موفقيت چندان بزرگي نبود.

رييس دانشگاه صنعتي شريف با اشاره به اين كه انتظار ملت ايران هم از جامعه علمي و دانشگاهي كشور همين است، ابراز اميدواري كرد كه خصوصا با توجه به تاكيدات مكرر مقام معظم رهبري در زمينه اهميت تحقيقات، شاهد حمايت فزاينده از مراكز تحقيقاتي و دانشگاه‌ها باشيم.

به گزارش ايسنا، دكتر سهراب پور در ادامه با تقدير از حمايت مراكز مختلف خصوصا صنايع هوايي و بخش دفاعي كشور از مسابقات طراحي و ساخت هواپيماي بدون سرنشين در اين دانشگاه اظهار داشت: سال 1999 كه تيم ربات‌هاي فوتباليست متوسط دانشگاه در موفقيتي فوق العاده رتبه اول مسابقات ربوكاپ استكهلم را كسب كرد، پيشنهاد كرديم كه باحمايت صنايع بزرگ كشور، مسابقات ربوكاپ به صورت ليگ بين دانشگاه‌ها برگزار شود كه اين امر محقق نشد، هرچند بعد از موفقيت‌هاي درخشان تيم ربوكاپ دانشگاه شريف اين زمينه نوپا به سرعت در گوشه و كنار كشور مورد توجه قرار گرفت ولي مطمئنا اگر در آن مقطع از دانشگاه حمايت مي‌شد، وضعيت ربوكاپ در كشور بسيار بهتر از الان بود.

وي در پايان ابراز اميدواري كرد كه با حمايت جدي صنايع و بخش‌هاي مربوطه از مسابقات و فعاليت‌هاي دانشجويي شاهد به بار نشستن ثمرات آنها در كشور باشيم.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

انسانهای سال3000 , 120 ساله می شوند

متوسط عمر انسان ها در سال 3000 یعنی حدود هزار سال دیگر به 120 سال خواهد رسید .
پایگاه رادیو بین المللی کانادا : نتایج پژوهش محققان علوم تکامل مرکز مطالعاتی داروین در انگلیس نشان می دهد در سال سه هزار علاوه بر افزایش طول عمر انسان ها , قد آنها نیز به طور قابل توجه ای افزایش می یابد و به طور متوسط به 195 سانتیمتر خواهد رسید و رنگ پوست آنها نیز اغلب برنزی خواهد شد.

این دانشمندان , پیشرفت های فناوری , زیستی و عوامل محیطی را عامل این تغییر و تحول در ساختار انسان می دانند.

نتایج این مطالعه همچنین نشان می دهد که در این سال , انسانها به دو گونه تقسیم می شوند : کوچک و بزرگ.

نسل انسان هایی که از نظر ژنتیکی بالا هستند قدبلند , لاغر , سالم , باهوش و خلاق هستند در حالیکه نسل انسان هایی که از نظر ژنتیکی پائین هستند کم هوش و کوتاه قد هستند.

نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد انسان ها در این زمان در انتخاب شریک زندگی خود بسیار وسواس خواهند بود تا به میراث ژنتیکی آنان لطمه ای وارد نشود
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

رييس موسسه آموزشي تحقيقاتي صنايع دفاعي:
تحريم‌هاي خارجي محيط‌هاي علم و فن‌آوري كشور رانشانه رفته‌اند
مسابقات دانشجويي مرتبط بانيازهاي بخش دفاعي حمايت مي‌شوند

رييس موسسه آموزشي تحقيقاتي صنايع دفاعي با بيان اينكه تحريم‌هاي خارجي اساسا محيط‌هاي دستيابي به علم و فن آوري‌هاي برتر در كشور را نشانه گرفته‌اند بر ضرورت توجه هرچه بيشتر به اهميت راهبردي دانش و فن‌آوري به عنوان پايه‌هاي اساسي و مستحكم قدرت كشور و حمايت از توسعه فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي در كشور تاكيد كرد.

به گزارش خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مهندس محمد اسلامي كه در مراسم تقدير از برگزيدگان مرحله دوم مسابقات ملي طراحي و ساخت هواپيماي بدون سرنشين در دانشگاه صنعتي شريف سخن مي‌گفت اظهار داشت: دشمن به سركردگي استكبار جهاني با همين حركت‌ها كه نتيجه آن توسعه علمي و فن آوري كشور است، مخالف است و ما امروز به گناهي محاكمه و محكوم مي‌شويم كه اصل و اساس آن انتخاب راه و مسيري است كه به عزت و سرافرازي ملت و كشور منتهي مي‌شود.

وي با بيان اينكه بر اين اساس بيش از همه محيط‌هاي علم و فن آوري و بخش دفاعي كه مولفه‌هاي اساسي در قدرت و سربلندي كشور هستند، هدف تحريم‌ها قرار دارند، گفت: ‌از همين رو در رويكرد استراتژيك وزارت دفاع به دو مساله توجه ويژه شده؛ يكي تعريف كشنده‌هاي بزرگ علم و فن آوري كشور در قالب پروژه‌هاي بزرگ و ملي و نيز هدايت و همسوسازي اراده‌ها و منابع كشور به سمت آن كشنده‌هاست تا بتوانيم تمام ظرفيت‌ها را در جهت هدفي واحد و مشخص به خدمت بگيريم كه خوشبختانه طي سال گذشته و به خصوص ماه‌هاي اخير، اقدامات و موفقيت‌هاي قابل توجهي داشته‌ايم.

نكته ديگر، نگاه فرايندي به مساله است كه به شتاب توسعه علمي كشور كمك مي‌كند و فرايندي است كه بتوانيم دانش را به فن آوري و نهايتا سامانه تبديل كنيم.

مهندس اسلامي خاطر نشان كرد: امروز توسعه دفاتر طراحي در دستور كار صنايع دفاعي كشور قرار دارد تا شاهد تكميل هرچه زودتر دفاتر طراحي در اين بخش باشيم كه بتوانند از يك سو تبديل كننده زبان و ادبيات دانشگاه به صنعت بوده و از سوي ديگر خود را به مرزهاي دانش برسانند و متقاضي فن آوري‌هاي جديد شوند تا حركت پوياي صنايع دفاعي در جذب فن آوري‌هاي برتر را تضمين كند.

به گزارش ايسنا، رييس موسسه آموزشي و تحقيقاتي صنايع دفاعي خاطر نشان كرد: با تجربه دو دهه گذشته صنايع دفاعي و مسيري كه از راه مهندسي معكوس يا كپي برداري براي جذب فن آوري پيموديم، امروز هم از قدرت دفاعي موثر و هم از زيرساخت‌هاي صنعتي مستحكم برخورداريم كه با توسعه ظرفيت‌هاي طراحي، گسترش تعامل با دانشگاه‌ها تسهيل مي‌شود.

نكته ديگر در اين مرحله توسعه ظرفيت‌هاي كوچك و متوسط بخش خصوصي در قالب واگذاري كار در زنجيره تامين صنايع دفاعي است كه اصولا براي جذب خروجي دانشگاه‌ها و ظرفيت‌هاي انساني آنها صرفا درصدد استخدام نيرويي انساني با محدوديت‌هاي موجود نيستيم و اميدواريم اين رويكردها و كاركردهاي مورد انتظار بتواند در روند فعاليت‌هاي آينده ما در دسترسي به خروجي‌هاي علمي و فن آوري موثر باشد كه هم بتواند پاسخگوي تهديدات موجود باشد و هم سرريز آن در ساير بخش‌هاي كشور بروز يافته و در ارتقاي كيفيت زندگي مردم موثر باشد.

مهندس اسلامي در پايان با ابراز خرسندي از ابتكار دانشجويان در برگزاري نخستين دوره مسابقات ملي طراحي و ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين و استقبال گسترده از اين رقابت علمي اظهار داشت: در جريان اين مسابقه تلاقي عشق و دانش را با تمام وجود لمس كرديم و اميدواريم اين حركت با حمايت مراكز ذي ربط تداوم داشته باشد و موسسه آموزشي تحقيقاتي صنايع دفاعي نيز به سهم خود شركت كنندگان را در مرحله تست پروازي ياري خواهد كرد و به عنوان متولي طرح‌هاي بخش دفاعي از مسابقات و برنامه‌هاي ديگري هم كه در راستاي تامين نيازهاي بخش دفاعي باشد، حمايت مي كند
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

دانشمندان روس، رازهاي زمين را در اعماق منجمد قطب جنوب مي‌جويند

پنجاه و دومين گروه علمي- پژوهشي روسيه براي انجام تحقيقات علمي و بررسي چگونگي انجماد قطب جنوب راهي اين منطقه شدند.

اين محققان و همراهان آنها روز پنجشنبه از "سنت پترزبورگ" راهي "پونتاآرنس" شيلي شدند و سپس به قطب جنوب پرواز خواهند كرد.

آنها در ايستگاه روسي "بلينس گائوزن" در قطب جنوب مستقر مي‌شوند.

قرار است يك گروه ‪ ۲۵۰‬نفره از كارشناسان و خدمه روس براي تكميل تيم محققان به همراه وسايل و تجهيزات مورد نياز با كشتي "آكادميسين فيودورف" ‪ ۱۱‬آبانماه راهي قطب جنوب شوند.

"والري لوكين" رييس هيات اعزامي اعلام كرد هدف اصلي دانشمندان، مطالعه در مورد زندگي چند ميليون سال پيش در كره زمين خواهد بود.

وي گفت: در سالهاي اخير دانشمندان روسي سپر ضخيم چهارهزارمتري كوه يخ روي قطب جنوب را حفر مي‌كنند و اينك به اعماق سه هزارو ‪ ۶۵۰‬متري آن رسيده و تنها حدود ‪ ۷۵‬متر از آن باقي مانده است.

لوكين گفت: زير اين چاه درياچه "واستوك" قرار دارد كه در طول ميليونها سال با اين قشر عظيم يخ از اتمسفر زمين جدا شده‌است .

به اين ترتيب اين دانشمندان به امكان منحصر بفرد رسيدن به رازهاي زمين و طريق منجمد شدن قطب جنوب نزديك شده‌اند.

رييس گروه محققان اعزامي روسيه خاطرنشان كرد كه حفر اين چاه بزرگ با فناوري‌هاي پيشرفته و تجهيزات مدرن انجام مي‌گيرد.

گفتني است درياچه‌اي "واستوك" شبيه درياچه "بايكال" روسيه و به طول ‪ ۳۰۰‬و عرض ‪ ۳۰‬تا‪ ۸۰‬كيلومتر توسط دانشمندان روس در سال ‪ ۱۹۹۰‬ميلادي كشف شد.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

رمزهای ناسا شکسته شد
روزنامه الشرق الاوسط در اینترنت : این دانشجوی چینی تبار توانست رمزهای شیوه ارسال دیجیتالی را که " ناسا " از آنها برای سری نگه داشتن اطلاعات ماموریت خود استفاده می کرد , شکست و اعلا‌م کرد.

کارشناسان و متخصصان بیش از 150 دانشگاه تاکنون نتوانسته بودند این رمزها را بشکنند .

ناسا از این دانشمند 27 ساله خواست , در کنفرانس دانشمندان که به زودی در چین برگزار می شود , تحقیق خود را که از آن طریق به رمزهای ناسا پی برده است ارائه کند .
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

/محدوديت پهناي باند اينترنت از ديدگاه كارشناسان/
وزير پيشين ICT:
اعمال محدوديت‌ پهناي باند برنامه‌هاي وزارت ICT و شركت‌ها را با مشكل مواجه مي‌كند

عضو هيات علمي دانشگاه اميركبير‌ گفت: تعداد كاربران و اتصال به پهناي باند ADSL شاخص اصلي در اينترنت است و اگر محدوديتي در كار باشد، عملا همه‌ي كاربران حذف مي‌شوند.

دكتر احمد معتمدي - وزير پيشين ارتباطات و فناوري اطلاعات - در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به برنامه‌هاي آتي اين وزارت‌خانه براي ايجاد بسترهاي الكترونيكي براي كاربران اظهار كرد: اعمال محدوديت‌ در قبال پهناي باند بر روي كاربران، برنامه‌هاي وزارت فن‌آوري اطلاعات را نيز مختل خواهد كرد و تجارت شركت‌هايي كه نيازمند پهناي باند بالا هستند با معضل مواجه خواهد شد و ICP‌ها دوسوم تجارت خود را از دست مي‌دهند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه ادامه داد: خدمات آينده‌ي تحت وب با سرعت پايين از سوي كاربران استقبال نمي‌شود و در توسعه‌ي كاربرد‌هاي الكترونيكي مختلف اثر منفي برجاي مي‌گذارد، چراكه بسياري از سرويس‌ها امكان ارايه روي سرويس دايل‌آپ را ندارند كه از آن جمله مي‌توان به پخش برنامه‌هاي زنده‌ي تلويزيوني كه اينترنت مي‌تواند جايگزين ماهواره باشد و يا آموزش الكترونيكي و ويديو كنفرانس اشاره كرد؛ كاربردهايي كه در عين ضرورت وجود با سرعت پايين از زندگي روزمره‌ي كاربران حذف خواهند شد.

به‌گفته‌ي وي روش محدود كردن پهناي باند براي جلوگيري از بروز تخلف راه درستي نيست، چراكه به ورشكسته شدن بخش خصوصي منجر مي‌شود و سازمان تنظيم مقررات بايد از حقوق اين بخش حمايت كند.

گفتني است: سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ‌در تاريخ 12 مهرماه جاري به تمامي ‌شركت‌هاي ندا اعلام كرده است كه تا اطلاع ثانوي از واگذاري پهناي باند بالاتر از 128 kbs به مكان‌هاي شخصي و عمومي‌ خودداري كنند؛ رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با تاييد موضوع، درباره‌ي دلايل اين امر گفته كه بنا به دلايل مشخصي اين تصميم ‌گرفته شده و فعلا اينترنت پرسرعت در اين حد تعريف شده است.
برخي از فعالان صنف معتقدند كه اين سياست براي جلوگيري از تماشاي برنامه‌هاي شبكه‌هاي ماهواره‌يي و فيلم‌ها از طريق اينترنت اتخاذ شده‌ است؛ اما يك عضو هيات علمي دانشگاه در اين‌باره معتقد است: با محدود كردن پهناي باند براي افراد حقيقي يا حقوقي، عملا كاربردهاي IT در كشور به چالش كشيده مي‌شوند.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

بزرگترين‌شكاف اوزون برفرازنيمكره‌جنوبي
دانشمندان ناسا اعلام كردند در فاصله روزهاي بيست و يكم تا سي ام سپتامبر , ميانگين ابعاد شكاف ايجاد شده در لايه اوزون به بالاترين سطح خود يعني 10 مميز شش ميليون مايل مربع رسيد.

سوراخ لايه اوزون بر فراز قطب جنوب در مقايسه با امريكاي شمالي بزرگتر گزارش مي شود.

لايه اوزون كره زمين را در برابر پرتوي زيان بخش فرابنفش اشعه‌خورشيد محافظت مي كند .

دانشمندان علت ايجاد و افزايش ابعاد شكاف در اين لايه محافظ را در درجه نخست , فعاليتهاي بشر و انتشار گازهاي كلر و برم در جو اعلام كرده اند
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

اختراع دستگاه نامرئی کننده

پست توسط sohrab_poet »

اين وسيله، در جريان آزمايش هايی در دانشگاه دوک در کارولينای شمالی، يک سيلندر کوچک مسی را از چشم مايکروويو (ريزموج ها) مخفی نگاه داشت.

اين وسيله باعث می شود که مايکروويو (که طول موج آنها بسيار کوتاه است) از اطراف شیء کمانه کرده اما دوباره در آن سو جمع شده و به راه خود ادامه دهند، گويي از فضای خالی عبور کرده اند.

با اين حال ناپديد کردن شیء در برابر چشم انسان هنوز مختص داستان های تخيلی است.
اين شنل نامرئی کننده شامل ده حلقه فايبرگلاس پوشيده از فلز مس است و در دسته (metamaterial) جای می گيرد. اين يک ترکيب مصنوعی است که می توان آن را طوری طراحی کرد که باعث تغيير در جهت حرکت امواج الکترومغناطيسی شود.

ريزموج ها هم مانند امواج قابل رويت نور از سطح اشياء منعکس می شوند، که آنها را آشكارمی کنند. البته اين آشكار شدن توسط ابزارها انجام می شوند و چشم انسان داراي چنين توانايي نيست.

آب واكنش متفاوتی دارد. وقتی آب در رودخانه در اطراف يک تكه سنگ هموار جريان پيدا می کند، در آن سوی سنگ دوباره جمع می شود و به راه خود ادامه می دهد. فردي که به جريان آب نگاه مي كند متوجه نمی شود که آب از يک مانع گذشته است.

شنل ساخته شده از (metamaterial) نيز مايکروويو را مانند آب در اطراف سنگ هدايت می کند.
پروفسور جان پِندری ، استاد کالج سلطنتي لندن که در اين تحقيق شرکت داشته است گفت: «اين (metamaterial) فصل تازه ای در الکترومغناطيسم گشوده است. ما درهای يک مكان مخفي را گشوده ايم».

در اين آزمايش، دانشمندان ابتدا ريزموج ها را در طول فضايی خالی و بدون مانع رها کرده و آنها را اندازه گيری کردند. آنها سپس يک سيلندر مسی را در همان فضا قرار داده و سپس تلاطم يا پراکندگی به وجود آمده در ريزموج ها را اندازه گرفتند.

سپس ، محققان شنل نامرئی کننده را روی سيلندر مسی قرار دادند. شنل به طور کامل تلاطم امواج را از بين نبرد اما ميزان ريزموج های منعکس شده را به شدت کاهش داد.

به طور اصولی، از همين طرح نظری می توان برای نامرئی کردن اشيا در برابر نور قابل رويت استفاده کرد، اما لازمه آن وجود ساختارهای بسيار ظريفتر و ريزتر در(metamaterial) است که دانشمندان هنوز موفق به ايجاد آن نشده اند.
محققان می گويند که اگر می توان اشيا را از چشم امواج مايکروويو پنهان کرد، پس می توان آن را از چشم رادار هم مخفی نگاه داشت - احتمالی که برای طراحان نظامی جذاب خواهد بود.

پروفسور پِندری گفت می توان شنل نامرئی را اطراف يک جت جنگنده يا تانک پيچيد، اما او افزود: «اين شنل چيزی نيست که در برابر باد مقاوم باشد ؛ بلكه بيشتر مانند يك سايه بان است.


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

روسيه ماهواره‌ي هواشناسي به فضا فرستاد
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: جامعه اطلاعاتي - ارتباطات


موشك روسي، ماهواره‌ي هواشناسي را به طور موفق به ايستگاه فضايي اروپا پرتاب كرد.

به گزارش سرويس ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين ماهواره كه با تاخير دو روزه‌ به فضا فرستاده شد، روز پنجشنبه در ايستگاه مورد نظر مستقر شد.

قرار بود اين ماهواره روز سه شنبه پرتاب شود كه به دليل نقص فني و وضعيت آب‌وهوايي پرتاپ آن با دو روز تاخير صورت گرفت.

بر اساس اين گزارش متخصصان ايستگاه فضايي اروپا، با برقرار كردن ارتباط با اين ماهواره فرود آن را بسيار موفقيت‌آميز خواندند.
هیهات منا الذلة
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”