اخبار بخش علمي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

چين دو ماهواره به فضا پرتاب كرد

چين در تازه‌ترين اقدام براي توسعه برنامه فضايي خود روز سه شنبه دو ماهواره را با راكت مدل " لانگ مارچ " ساخت اين كشور درمدار زمين قرارداد.

پايگاه اطلاع رساني روزنامه " چاينا ديلي " اعلام كرد ، اين ماهواره‌ها اوايل وقت امروز (سه‌شنبه) از پايگاه " تاي يوان " در استان " شانسي" واقع در شمال چين پرتاب شد و با موفقيت در مدار زمين قرار گرفت.

ماهواره‌هاي " شي جيان - ‪ " ۶‬براي اكتشاف محيط زيست فضا و آزمايش‌هاي مرتبط ديگر پرتاب شده است.

چين اولين ماهواره خود را با راكت ساخت اين كشور سال ‪ ۱۹۷۰‬ميلادي براي گراميداشت انقلاب فرهنگي به فضا پرتاب كرد.

تاكنون چين نزديك به پنجاه ماهواره در مدار زمين قرار داده است.

چين سال ‪ ۲۰۰۳‬براي اولين بار فضاپيماي سرنشين دار به‌آسمان پرتاب كرد و سومين كشور پس از آمريكاست كه به باشگاه فضايي پيوسته است.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

ناسا براي ساخت "آسانسور فضايي" تلاش مي‌كند

سازمان هوانوردي و فضايي آمريكا "ناسا" در حال برگزاري مسابقه‌اي است كه شركت‌كنندگان آن بايد كابلها و تجهيزات لازم براي ساخت يك "آسانسور فضايي" ، به معناي واقعي كلمه، را تامين كنند.

به گزارش سايت اينترنتي "نيوساينتيست"، ايده اصلي بالابر فضايي بدينگونه است كه مانند آسانسورهاي مورد استفاده در آسمان‌خراشها، كابلهاي بسيار مستحكمي از پايين به زمين و از بالا به يك ايستگاه فضايي متصل مي‌شوند و انسانها و محموله‌هاي فضايي توسط اين آسانسور از زمين به فضا مي‌روند.

طرفداران اين نظريه عقيده دارند هزينه ساخت چنين آسانسورهاي فضايي كمتر از پرتاب موشك به خارج از جو زمين خواهد بود اما اين كار نياز به فناوري‌هايي دارد كه هنوز تكميل نشده‌اند.

مسابقه "اكس پرايز كاپ" كه توسط سازمان "ناسا" راه‌اندازي شده داراي دو بخش است كه در بخش اول گروه‌ها براي ارائه سبكترين و در عين حال مستحكمترين كابلهاي بسيار طويل مورد استفاده در اين آسانسور با يكديگر رقابت مي‌كنند.

در بخش دوم مسابقه بهترين‌هاي طرح‌هاي ارائه شده براي ساخت محفظه‌اي روباتيك كه انسانها و بار در آن قرار گرفته و از كابلها با سرعت دست‌كم يك متر در ثانيه بالا برود، با يكديگر رقابت خواهند كرد. انرژي مورد نياز اين محفظه روباتيك بايد توسط پرتوهاي نور يا ليزر از زمين بدان تابيده شود و اين وسيله با دريافت پرتوها توسط باتري‌هاي نوري، انرژي خود را تامين كند.

سازمان "ناسا" براي برندگان هركدام از اين دو بخش مسابقه كه در روزهاي جاري در "لاس كروسز" واقع در "نيو مكزيكو" در حال برگزاري است، يك جايزه ‪ ۲۰۰‬هزار دلاري در نظر گرفته است.

چهار تيم شركت‌كننده در بخش اول مسابقه كه همگي از كشور كانادا هستند، روز شنبه موفق نشدند به حد نصاب تعيين شده توسط "ناسا" دست يابند و بدين ترتيب جايزه تعيين شده براي اين بخش به هيچ گروهي تعلق پيدا نكرد.

در بخش دوم مسابقه نيز تيمي از دانشگاه "ساسكاچوان" در كانادا در زمينه ساخت روباتها بالارونده از كابلها هم‌اكنون از رقباي خود پيش افتاده است.
هیهات منا الذلة
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

آغاز مأموريت برای تهيه عکس سه بعدی از خورشيد

پست توسط MAX »

نياد پژوهش های فضايی آمريکا (ناسا) دو سفينه به فضا فرستاده است که مأموريت دارند برای نخستين بار از خورشيد عکسهای سه بعدی تهيه کنند.

دانشمندان اميدوار هستند که با دسترسی به عکس های دقيق تری از مرکز منظومه شمسی بتوانند دگرگونی های سطح خورشيد را با دقت بيشتری مطالعه کنند و به راز انفجارات دايمی خورشيد پی ببرند.

جهش ها و التهابات دايمی خورشيد مداری از انرژی توليد می کند که می تواند اثرات مغناطيسی شديدی بر کره زمين وارد کند و بر فعاليت نيروگاه ها، ارتباطات ماهواره ای و جوی کره زمين تأثير بگذارد.

پژوهشگران اميدوار هستند که با مطالعه نزديکتر بتوانند از زمان پيدايش توفان های مغناطيسی و نحوه حرکت آنها را در درون منظومه شمسی باخبر شوند.

دو سفينه که کمابيش شبيه هم هستند، با فاصله ای اندک از هم حرکت می کنند تا بتوانند تصاوير چند جانبه از خورشيد تهيه کنند.

ناسا اين مأموريت خورشيدی که "استريو" نام دارد را چند بار به خاطر مشکلات فنی به تأخير انداخته بود.

[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

شنیدن ندای درونی 'طبیعی' است

پست توسط MAX »

شنیدن ندای درونی 'طبیعی' است

روانشناسان می گویند اگر شما آواهایی خیالی می شنوید که شما را خطاب قرار می دهند، نگران نشوید؛ زیرا امری شایع و طبیعی است.

پژوهشگران دانشگاه منچستر می گویند برخلاف یک باور قدیمی شنیدن صدایی خیالی در سر، نشانه ای از بیماری روانی نیست.

در واقع بسیاری از کسانی که چنین آواهایی را می شنوند در جستجوی درمان برنمی آیند و می گویند که این آواها تاثیر مثبتی در زندگی شان داشته و احساس آرامش یا الهام به آنها می دهد.

تفاوت های فردی

آیلیش کمپبل پژوهشگر روانشناسی در این باره می گوید: "ما می دانیم که بسیاری از مردم آواهای خیالی می شنوند ولی هرگز درصدد مراجعه به متخصصان بهداشت روانی برنمی آیند."

برخی از کسانی که چنین صداهایی را شنیده اند می گویند که انگار کسی شما را به نام صدا کرده است.

برخی از مردم همچنین می گویند هنگامی چنین صداهایی را می شنوند که گویی افکاری از خارج وارد سرشان می شود و گاه این صدا خود وارد گفتگو با فرد می شود.

پژوهشگران دانشگاه منچستر می خواهند در این باره تحقیق کنند که چرا برخی از مردم با دیدی مثبت به این آواها می نگرند و برخی دیگر وحشت زده شده و درجستجوی کمک برمی آیند.

خانم کمپبل می گوید: "به نظر نمی رسد که شنیدن چنین آواهایی به خودی خود مشکل زا باشد. آن چه مهم تر به نظر می رسد چگونگی تلقی افراد از این صدا ها است."

وی می گوید عواملی چون تجارب زندگی و اعتقادات ممکن است در این امر موثر باشد.

مضمون آواها

این روانشناس می گوید: "اگر فرد در حال رویارویی با یک ضربه روانی باشد یا خودش را آسیب پذیر یا در معرض پرخاشجویی دیگران بیابد ممکن است این آواها را مخرب، خصومت آمیز و غلبه گر بیابد.


در همین حال وی می گوید که کسانی که تجارب مثبت بیشتری در زندگی داشته اند و بینش بهتری نسبت به خود و دیگران دارند بیشتر از این آواها استقبال می کنند.

تحقیقات پیشین نشان داده بود، اغلب کسانی که چنین آواهایی می شنیدند کودکی دهشت باری داشته اند.

دکتر کمپبل هشدار می دهد گاهی فرد تصور کند که شنیدن این صداها نشانه بیماری روانی است و از صحبت کردن در این باره با دیگران خود داری می کند که در این صورت بیشتر هراسان خواهد شد.

پرفسور ماریوس روم مدیر موسسه ای به نام ندای درونی، می گوید: "به دلیل سوء تفاهم و وحشتی که در جامعه و مفاهیم روانپزشکی در باره شنیدن آواهای درونی وجود دارد، مردم عموما از آن به عنوان نشانه ای از بیماری یاد می کنند که باید از شر آن خلاص شد و به این ترتیب محتوا و معنای تجربه این آوا کمتر مورد بحث قرار گرفته است."

وی می گوید تحقیقات آنها نشان می دهد هفتاد درصد کسانی که این صداها را شنیده اند گفته اند که یک رخداد دهشت زا را در زندگی شان تجربه کرده اند که زمینه ساز پدیداری این آواها شده اند.

به این ترتیب وی معتقد است گفتمان در باره این آواها و برجستگی پیامی که برای فرد در خود نهفته دارد از اهمیت بسیاری برخوردار است و می تواند از اظطراب و انزوای فرد بکاهد
منبع بی بی سی
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

يك مخترع شهركردي، سه اختراع جديد را به نام خود ثبت كرد
به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهركرد، يك دانشجوي اين دانشگاه موفق به ثبت سه اختراع جديد به نام خود شد.

"رضا رياحي ساماني" دانشجوي رشته مهندسي معماري دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهركرد و عضو مركز استعدادهاي درخشان ايران موفق به ثبت " طرح ديوار پيش ساخته"، دستگاه "جعبه‌ساز اتوماتيك" (خودكار) و تكميل سيستم حركتي " روبات كاوشگر" به نام خود شد.

وي گفت:طرح" ديوار پيش ساخته"به گونه‌اي است كه با استفاده از آن و بدون تغيير مبلمان، مي‌توان يك اتاق جديد در فضاي اتاق نشيمن يا پذيرايي ايجاد و پس از رفع نياز، آن را جمع‌آوري كرد.

رياحي ساماني در گفت و گو با ايرنا، مقاوم‌بودن و سبك بودن را از مهمترين ويژگي‌هاي اين نوع ديوار پيش ساخته اعلام كرد.

به‌گفته وي،طرح"روبات گاوشگر" نيز قادر است، در مناطق مختلف بويژه مناطق زلزله‌زده و يا لوله‌هاي انتقال خطوط نفت اقدام به عمل كاوش كند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي شهركرد ، اين دانشجوي مهندسي معماري سه اختراع خود را با همكاري باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهركرد در "سازمان ثبت اختراعات" به ثبت رسانده است.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

اجراي كامل "ويندوز ويستا" به دو گيگابايت حافظه "رم" نياز دارد

مدير اجرايي بزرگترين شركت توليدكننده رايانه‌هاي شخصي و لپ‌تاپ در جهان اعلام كرد سيستم عامل جديد "ويندوز ويستا" براي اجرا شدن كامل و بدون نقص به دو گيگابايت حافظه "رم"(‪ (RAM‬نياز خواهد داشت.

به گزارش سايت اينترنتي "تك وب"، "كوين رولينز" مدير اجرايي شركت "دل" اعلام كرد هرچند شركت "مايكروسافت" يك گيگابايت حافظه "رم" را براي اجراي بدون نقص "ويندوز ويستا" كافي دانسته، اما بررسي‌هاي انجام گرفته نشان مي‌دهد ميزان حافظه مناسب براي اجراي كامل و بدون نقص "ويندوز ويستا" ‪ ۲‬گيگابايت است.

شركت "مايكروسافت" هم‌اكنون در وب سايتي كه ويژه اطلاع رساني در زمينه "ويندوز ويستا" راه‌اندازي كرده اعلام كرده است سيستم‌عامل جديد براي اجراي محيط گرافيكي سه‌بعدي و پيشرفته "ايرو"(‪ (Aero‬خود نياز به يك گيگابايت حافظه "رم" خواهد داشت. اما اين سيستم‌عامل در رايانه‌هايي كه دستكم ‪۵۱۲‬ مگابايت حافظه "رم" در اختيار دارند نيز به شكل غير كامل قابل اجرا خواهد بود.

كارشناسان عقيده دارند با توجه به قيمت بالاي حافظه‌هاي "رم"، نياز به ‪ ۲‬گيگابايت از اين نوع حافظه در رايانه براي اجراي كامل و بدون نقص "ويندوز ويستا" ممكن است كاربران اين سيستم‌عامل جديد را دچار مشكل كند.

شركت مايكروسافت فروش "ويندوز ويستا" را از ماه آينده ويژه شركتها و سازمانهاي بزرگ آغاز كرده و فروش عمومي اين سيستم‌عامل جديد كه به عنوان جايگزين "ويندوز اكس‌پي" معرفي شده، از ژانويه سال ‪ ۲۰۰۷‬آغاز خواهد شد.
irna
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

آماده باش ايران در برابر آنفلوآنزاي مرغي

وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي از ادامه آماده باش کشور در برابر آنفلوآنزاي مرغي خبر داد.
کامران باقري لنکراني در جمع خبرنگاران افزود: موفقيت در کنترل و جلوگيري از ورود آنفلوآنزاي پرندگان به کشور ، مرهون همکاري هاي بين بخشي وزارت بهداشت با جهادکشاورزي ، سازمان دامپزشکي ، سازمان حفاظت محيط زيست ، وزارت کشور و بسيج بود که جز يک مورد مرگ پرنده مهاجر در تالاب انزلي ، سال گذشته مورد ديگري در کشور گزارش نشد، اين در شرايطي بود که 5کشور همسايه ايران گزارشي از شيوع وسيع آنفلوآنزاي پرندگان به همراه مرگ انساني داشتند.به گزارش ايسنا ، لنکراني کنترل و مهار آنفلوآنزاي پرندگان تا نزديکي مرزها را اقدامي مهم برشمرد و از هموطنان خواست با رعايت کامل نکات ساده بهداشتي از جمله استفاده از دستکش ، ماسک و رعايت شرايط بهداشتي حين ذبح و پرهيز از تماس با پرندگان مرده و شکار پرندگان مهاجر براي کساني که شکار شغل يا تفريح آنها محسوب مي شود ، کشور را از مخاطرات ناشي از آنفلوآنزي پرندگان مصون کنند
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

استراليا بزرگترين "مزرعه بادي" نيمكره جنوبي زمين را ايجاد مي‌كند

بزرگترين "مزرعه بادي" نيمكره جنوبي زمين مجهز به ‪ ۱۸۳‬توربين بادي در آينده در كشور استراليا ايجاد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين دومين طرح بزرگي است كه دولت استراليا در هفته گذشته با هدف كاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي تصويب كرده است.

دولت استراليا علاوه بر اين طرح، طرح احداث بزرگترين نيروگاه خورشيدي جهان و همچنين طرح كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي در يك نيروگاه زغال سنگي بزرگ اين كشور را نيز به تصويب رسانده است.

"مزرعه بادي" ياد شده مشتمل بر ‪ ۱۸۳‬توربين بادي با هزينه ‪ ۶۰۰‬ميليون دلار استراليا (‪ ۴۶۰‬ميليون دلار آمريكا) در ايالت ويكتوريا ايجاد خواهد شد و انرژي ساليانه مورد نياز تقريبا ‪ ۱۹۰‬هزار خانه را تامين خواهد كرد.

به گفته "راب هالز" وزير برنامه ريزي ايالت "ويكتوريا" در استراليا، اين مزرعه بادي با وسعت ‪ ۵۵‬كيلومتر مربع در ناحيه "مك‌آرتور" واقع در غرب ايالت، ايجاد خواهد شد.

وي افزود: بزرگترين مزرعه بادي نيمكره جنوبي را شركت "اي‌جي‌ال" خواهد ساخت و در زمان بهره‌برداري قادر به توليد ‪ ۳۲۹‬مگاوات برق خواهد بود.

"هالز" ياآور شد تصويب اين طرح نشان مي‌دهد مسئولان ايالت "ويكتوريا" تغييرات آب و هواي زمين را به شكل جدي مورد توجه قرار داده‌اند.

به گفته "هالز"، اين مزرعه بادي به دولت ايالتي "ويكتوريا" كمك مي‌كند به هدف توليد ‪ ۱۰‬درصد از برق مورد نياز از منابع انرژي تجديد پذير تا سال ‪ ۲۰۱۶‬دست يابد.
هیهات منا الذلة
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

نمایش جمجمه "لوسی"، کودک انسان نما در آمریکا

پست توسط MAX »

نمایش جمجمه "لوسی"، کودک انسان نما در آمریکا

مقامات رسمی اتیوپی اعلام کردند بقایای نیای سه میلیون ودویست هزار ساله انسان که به "لوسی" معروف شده است، در آمریکا به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.

پس ازچهار سال مذاکره با موزه علوم طبیعی هیوستون در تکزاس، اتیوپی با قرض دادن این استخوان ها برای مطالعات علمی تا سال 2013 موافقت کرد.

آنها امیدوارند که سفر بقایای لوسی بتواند به جذب توریست و افزایش وجهه اتیوپی به عنوان"مبدا بشریت" بیانجامد.

به همراه لوسی 190 دست ساخته انسان اولیه از جمله ابزارهای ساخته شده با استخوان نیز برای به نمایش درآمدن در این موزه به آمریکا فرستاده خواهند شد.

مقامات اتیوپی می گویند سود حاصل ازبه نمایش در آمدن این بقایا صرف تجهیز موزه ها در سراسراین کشور خواهد شد.

"سفیرخاموش"

پس از هیوستون، استخوان های لوسی در واشنگتن، نیویورک، دنور و شیکاگو به نمایش در خواهد آمد و احتمال می رود که در شش شهر دیگر نیز در معرض نمایش درآيد.

وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی، محمود دریری به بی بی سی گفت که کشف لوسی روایتگر "داستان واقعی اتیوپی که سرزمین تمدن بشری و ماوای همه بشریت بوده" است.

وی ادامه می دهد: "او تنها سفیر خاموشی است که می تواند بیش از هر سفیر دیگری سخن براند"

آقای دریری می گوید که امیدوار است که میلیون ها توریست در پنج سال آینده از اتیوپی بازدید کنند و آمریکایی های آفریقایی تبار به اتیوپی به عنوان خانه معنوی شان بنگرند.

او می گوید"اساس کار آن است که ما اتیوپی را به یکی از ده کشور مهم آفریقا بدل کنیم."

لوسی در سال 1974 در اتیوپی، توسط یک تیم از انسان شناسان کشف شد که به دلیل ترانه مشهور لوسی در آسمان (Lucy in the Sky With Diamonds) بیتل ها،آنها این بقایا را"لوسی" نام گذاشتند.

[size=18]برای بيش از بیست سال وی قدیمی ترین نیای بشر بود که دانشمندان می شناختند.


منبع بی بی سی
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

اختراع ليزر ديودي با کوتاه ترين طول موج

پست توسط sohrab_poet »

اولين ليزر جهان به دست تئودور مايمن اختراع شد که از ياقوت در ساخت آن استفاده شده بود. سال 1962، پروفسور علي جوان ، اولين ليزر گازي را به جهانيان معرفي کرد و بعدها نوع سوم و چهارم ليزرها که ليزرهاي مايع و نيمه رسانا بودند، اختراع شد.
امروزه ليزرها کاربردهاي گسترده اي دارند که از جمله مي توان به استفاده از آنها در مطالعات تحقيقاتي فيزيک و شيمي ، به عنوان جوش آورنده فلزات در صنعت ، چاقوي جراحي بدون درد در پزشکي ، براي اندازه گيري مسافت ، تمام نگاري (هولوگرافي) و نيز برقراري ارتباطات نوري اشاره کرد.
دانشمندان با اين تصور که توليد ليزرهايي با طول موجهاي کوتاه تر، کاربرد آنها را بيش ازپيش توسعه مي دهد، سالهاست مطالعات گسترده اي را در اين باره آغاز کرده اند که مطالعات اخير پژوهشگران موسسه مکس بورن (MBI) نتايج جالبي به دست داد و آن اختراع نخستين ليزرديودي جهان با کوتاه ترين طول موج يعني 935نانومتر بود؛ اختراعي که موضوع اصلي دهمين کنفرانس بين المللي ليزرهاي پرتوايکس در برلين بود.امروزه در بيشتر آزمايشگاه هاي سراسر جهان از ليزرهاي نيمه رسانا براي انتقال انرژي لازم به ليزر اشعه ايکس استفاده مي شود که به فرآيند پمپاژ موسوم است.
دکتر پيتر ويکتور نيکلز، پژوهشگر ارشد اين تحقيق ، مزيت قابل توجه اين ليزر را کاربرد بيشتر، بالا بودن آهنگ تکرار، کوچکي ابعاد، سهولت حمل و پايين بودن هزينه توليد آن عنوان مي کند و مي گويد: ليزر جديد در مقايسه با ليزرهاي فعلي به انرژي کمتري نياز دارد و از ثبات بيشتري در اندازه گيري برخوردار بوده و براي فرآيند پمپاژ مناسب تر است.
وي مي افزايد: ما در مراحل اوليه تحقيق ، قصد داشتيم آهنگ تکرار را به 100 پالس در هر ثانيه افزايش دهيم که انجام آن دشوار و تنها به کمک ديود امکان پذير بود. سرانجام موفق شديم ايده پمپاژ ليزر از ديود را عملي کنيم.
گفتني است ، ليزر جديد تا پايان سال 2007وارد بازار مي شود
تصویر
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین

پست توسط MAX »

هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین

یک گزارش جدید در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین که برای دولت بریتانیا تهیه شده نشان می دهد که در صورت پرهیز دولت ها از اقدامات جدی در مقابله با این مشکل، جهان با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد و تا سال 2050 بخش های بزرگی از دنیا غیر قابل سکونت خواهد شد.

این گزارش که توسط "سر نیکولاس استرن"، اقتصاددان ارشد سابق بانک جهانی تهیه شده، خواهان آن شده که سران کشورها، هر چه سریعتر به اقدام برای حل این مشکل بپردازند.

تونی بلر نخست وزیر بریتانیا نیز گزارش منتشر شده در مورد عواقب تغییر وضعیت آب و هوایی زمین را هشداری برای تمام کشورهای دنیا خوانده است.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا هم وعده داده که کشورش رهبری اقدام جهانی در مورد این مشکل را به عهده خواهد گرفت.

نیکولاس استرن در گزارش خود هشدار داده که در صورت ادامه بی توجهی به این مشکل، مردم دنیا باید عواقب شدید آن را پذیرا باشند.

این گزارش می گوید که بی اعتنایی به تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به مشکلات زیر منجر شود:

سیل ناشی از بالا رفتن سطح آب دریاها به بی خانمان شدن حدود 100 میلیون نفر منجر می شود.

در نتیجه ذوب شدن یخچال های قطبی، یک ششم جمعیت کره زمین دچار کمبود آب خواهد شد.

حیات وحش به خطر می افتد و در بدترین وضعیت 40 درصد انواع موجودات حیات وحش منقرض می شوند.

خشکسالی منجر به بوجود آمدن میلیونها "پناهده آب و هوایی" خواهد شد.

آقای بلر در کنفرانسی در لندن گفته است که این گزارش باید به سکون و بی تحرکی در برخورد با این مشکل پایان دهد.

نخست وزیر بریتانیا افروده است که گزارش جدید، مهم ترین سندی است که تا کنون به دولت وی ارائه شده است.

تونی بلر همچنین هشدار داده که اگر دولت ها در سراسر جهان فورا به مساله تغییر وضعیت آب و هوایی زمین نپردازند، عواقب فاجعه آمیز آن قابل جبران نخواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا گفته است که کشورش باید در این زمینه الگویی برای سایرین باشد اما بریتانیا تنها دو درصد گازهای گلخانه ای دنیا را تولید می کند و تنها اقدام بین المللی می تواند به این مشکل پایان دهد.

سر نیکولاس استرن، در گزارش خود گفته است که شکست در مواجهه با تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در جوامع انسانی منجر شود و خساراتی مانند دو جنگ جهانی بر جای گذارد.

طبق این گزارش، ادامه روند موجود می تواند به کاهش رشد اقتصادی در جهان تا 20 درصد منجر شود، در حالی که مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در حال حاضر تنها یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص خواهد داد.

گزارش جدید تغییر وضعیت آب و هوایی، از سران تمام کشورها می خواهد که به وضع مالیات و قوانینی بپردازند که باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای شود.

آقای استرن گفته است که حرکت به سوی دنیایی که در آن از سوخت های فسیلی کمتری استفاده شود، به معنای اندکی فقیرتر بودن است اما اگر این اقدام به تعویق بیفند، هزینه های آن برای مردم دنیا بسیار بیشتر خواهد بود.

سر نیکولاس استرن همچنین در مصاحبه با بی بی سی گفته است که دمای زمین در صورت ادامه روند فعلی طی 100 تا 150 سال آینده با 5 درجه افزایش روبرو خواهد شد که عواقب آن مانند وضعیت آخرین دوره عصر یخی خواهد بود.

این گزارش می گوید که بدون اقدام جهانی، حدود 200 میلیون نفر از مردم زمین به علت خشکسالی یا سیل مجبور به آوارگی خواهند شد.

آقای استرن در گزارش خود ابراز خوش بینی کرده که جامعه جهانی در صورت اقدام قوی و یکپارچه، در حالی که زمان و دانش کافی در این مورد دارد می تواند بر مشکل موجود فائق آید.

دولت بریتانیا بر این امید است که گزارش 700 صفحه ای آقای استرن بتواند آمریکا و اروپا را به لزوم مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی متقاعد کند.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا به همتایان اروپایی خود در این زمینه نامه نوشته و از آنها خواسته که برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای اقدامات لازم را انجام دهند.

وزیر خزانه داری بریتانیا خواهان آن است که تا سال 2020 تولید گازهای گلخانه ای تا 30 درصد کاهش یابد.

این اولین گزارشی است که درباره تغییر وضعیت آب و هوایی زمین توسط یک اقتصاددان و نه یک دانشمند انجام می گیرد.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا، "ال گور"، معاون سابق رییس جمهوری آمریکا در زمان بیل کلینتون را به عنوان مشاور محیط زیستی خود به کار گرفته است و دیوید میلیبند، وزیر محیط زیست بریتانیا نیز در حال بررسی وضع مالیات هایی برای تغییر رفتار مردم در زمینه تولید گازهای گلخانه ای است.

منبع بی بی سی
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

نخستين تلاش ها برای رديابی 'امواج' جاذبه آغاز شد

پست توسط Mr.Amirhessam »

يکی از مهمترين آزمايش های علمی عصر حاضر جهان اکنون به جريان افتاده است.
يک تيم آلمانی/بريتانيايی آشکارساز عظيم امواج گرانشی موسوم "GEO 600" را در يک حالت فعال رصدی قرار داده است.

آزمايشگاه هانوور سعی دارد امواج بسيار ريز ايجاد شده در بافت فضا-زمان که حاصل سقوط سياهچاله ها به درون يکديگر يا انفجار ستاره های عظيم است را رديابی کند.

در صورت موفقيت اين آزمايش ها، نظريه های بنيادی فيزيک تاييد خواهد شد و دريچه تازه ای به روی جهان گشوده می شود تا دانشمندان بتوانند به مطالعه نخستين لحظات خلقت بپردازند.

"ژئو 600" به موازات يک پروژه آمريکايی موسوم به "ليگو" (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) فعاليت می کند.

به علاوه ممکن است يک آزمايشگاه ايتاليايی نيز ظرف يک سال آينده در جستجوی اين امواج به اين دو ملحق شود.

برای تصديق قطعی رديابی امواج جاذبه لازم است حداقل دو آزمايشگاه مجهز به اين ابزارهای فوق العاده حساس وقوع آن را به طور همزمان ثبت کنند.

به علاوه يک رصدخانه فضايی که قادر به ديدن انفجارهای اشعه گاما است به طور جداگانه اين حادثه را تاييد خواهد کرد. دانشمندان انتظار دارند که رويدادهای شديد کيهانی که منجر به توليد امواج گرانشی می شوند با انتشار اشعه گاما همراه باشند.

پروفسور کارستن دنزمن، سرپرست مرکز بين المللی فيزيک گرانشی که به طور مشترک توسط انجمن ماکس پلانک و دانشگاه هانوور اداره می شود گفت: "اگر در دو ماه آينده ابرنواختری (سوپرنووا) در همسايگی ما روی دهد، شانس ما برای آشکارسازی و اندازه گيری امواج گرانشی حاصل از آن نسبتا زياد خواهد بود."

وی افزود: "نخستين گام به سوی اخترشناسی امواج گرانشی برداشته شده است."

پژوهشگران کاملا مطمئن هستند که اکنون فن آوری لازم برای رديابی امواج گرانشی را دارند.

رصدخانه هايی مانند ژئو 600 اشعه ليزر را در طول تونل های بسيار بلند منعکس می کنند به اين اميد که تلاطم های بی نهايت کوچک ناشی از امواج گرانشی را هنگام عبور آنها از زمين تشخيص دهند.

برخلاف امواج الکترومغناطيسی، امواج گرانشی خيلی خيلی ضعيف هستند. اگر چنين موجی از زمين رد شود، فضای خود را در يک بعد کش می دهد درحالی که آن را در يک بعد ديگر فشرده می کند؛ اما اين تغييرات بسيار کوچک هستند.
تداخل سنج های (انترفرومتر) ليزری در اين تشکيلات آزمايشی در جستجوی تلاطم هايی هستند که اندازه آنها تنها کسری از قطر يک پروتون است. پروتون از ذرات تشکيل دهنده هسته اتم است.

پروفسور جيم هوگ، از موسسه تحقيقات گرانشی در دانشگاه گلاسکو در بريتانيا گفت: "فکر می کنم محتمل ترين رويدادی که ما می توانيم در اين لحظه رديابی کنيم سياهچاله های ادغام شونده هستند."

رديابی موفق اين امواج آخرين آزمونی است که نظريه نسبيت عام آلبرت اينشتين را تاييد خواهد کرد.

چنين دستاوردی همچنين راه ظهور نوع تازه ای از علم نجوم را باز می کند - نوعی از نجوم که به رصد نور وابسته نيست. چنين دستاوردی مهم خواهد بود زيرا بخش اعظم کيهان "تاريک" است؛ غالب ماده موجود در جهان با تلسکوپ های سنتی قابل ديدن نيست.

رويکرد تازه (عدم تکيه به نور) به دانشمندان فرصت خواهد داد تا از طريق رصد امواج گرانشی بازمانده از انفجار بزرگ، که جهان احتمالا هنوز آکنده از آن است، نخستين لحظات پيدايش جهان را مطالعه کنند
با اين حال لازمه اين کار در اختيار داشتن فن آوری ليزری فوق العاده حساسی است که قرار است بعدا سوار بر ماهواره ها به مدار زمين ارسال شوند. هم اکنون آژانس های فضايی آمريکا و اروپا مشترکا در حال کار به روی پروژه ای موسوم به ليسا (Laser Interferometer Space Antenna) با همين هدف هستند.

حتی پيش از آن نيز رصدخانه های فضايی احتمالا نقش مهمی در تاييد رصدهای زمينی امواج گرانشی بازی خواهند کرد.

برای مثال يکی از تلسکوپ های فضايی ناسا به نام "سوئيفت" قادر به رويت تشعشعات پرانرژی است. اين تشعشعات حاصل رويدادهای شديد و تکان دهنده ای مانند آنچه امواج گرانشی را توليد می کنند است.

سوئيفت همچنين پس از رديابی انفجارهای اشعه گاما مسئولان ژئو 600 را آگاه می کند تا در جستجوی سيگنال های غيرعادی در داده های اين آزمايشگاه باشند.

پروفسور هوگ توضيح داد: "خيلی مهيج است که انفجارهای کوتاه اشعه گاما احتمالا ناشی از همان منابع (که باعث ايجاد امواج گرانشی نيز می شود) هستند. بنابراين اگر وقتی يک انفجار اشعه گاما (توسط سوئيفت) رديابی شد، آنوقت کنجکاوی عجيبی به وجود می آيد تا ببينيم در آشکارسازهای امواج گرانشی چه روی می دهد."
[External Link Removed for Guests]
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”