اخبار بخش علمي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

براي نخستين بار در ايران ، دانش آموختگان كارشناسي ارشد دانشكده مهندسي نساجي دانشگاه صنعتي امير كبير موفق به ساخت الياف ضد ميكروب شدند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي امير كبير، مجري اين طرح گفت الياف ضدميكروب كاربردهاي گسترده‌اي در مراكز درماني و جلوگيري از انتشار آلودگي‌ها دارند.

رويا دستجردي افزود خاصيت ضد ميكروبي تركيبات نقره از گذشته اثبات و نشان داده شده است كه اين عنصر ويژگي‌هاي مقابله با بيش از ‪ ۶۵۰‬ميكروب را داشته و علاوه بر آن براي بدن و محيط زيست مضر نيست.

وي اظهار داشت در اين پژوهش با تغيير و كنترل شرايط توليد نوعي پليمر به نام پلي پروپيلن امكان اضافه كردن تركيبات نقره در مقياس نانو به نحوي فراهم شد كه ويژگي‌هاي اين پليمر را در فرآيندهاي بعدي و توليد نخ تغيير ندهد.

وي تصريح كرد تركيب ذرات نقره به عنوان يك ماده معدني كه كشش سطحي بسيار متفاوتي از مرحله آلي پلي پروپيلن به عنوان يك پليمر غير قطبي و خنثي دارند، از مراحل پيچيده اين طرح بوده است.

وي با اشاره به كاربرد آسان اين الياف در بافت انواع لباس بيماران، ملحفه‌هاي بيمارستاني، دستكش، ماسك‌هاي تنفسي، صافي‌هاي هوا و آب آشاميدني، پوشاك نوزادان و همچنين لباس‌ها و دستكش‌هاي كساني كه با مواد غذايي سر و كار دارند افزود خاصيت ضد ميكروبي اين پارچه‌ها در اثر شستن از بين نمي‌رود.

دستجردي گفت استفاده از اين الياف در جوراب‌هاي طبي به ويژه براي بيماران ديابتي كه با خطر قطع پا در اثر عفونت مواجه هستند همچنين در توليد محصولات ضد آلرژي و به طور كلي در ممانعت از انتقال و شيوع بيماري در محيط بيمارستاني، كاركنان بيمارستان و بيماران موثر است.

وي تاكيد كرد براي آزمايش ميزان تاثير اين پارچه در مقابله با ميكرب‌ها، باكتري استافيلوكوكوس اورئوس كه در محيط وجود دارد و عامل بروز بيماري‌هاي مختلف مي‌شود. كشت و رشد آن بر روي نمونه‌هاي پارچه بررسي شد.

وي اظهار داشت آزمايش ميكروبي نشان داد اين نمونه‌ها قابليت توقف رشد تا ‪ ۹۹‬درصد را دارد.

بر اساس اين گزارش نقره از سه راه تخريب غشاي سلولي، مختل‌سازي سوخت و ساز آنها و اكسيد كردن تركيبات آلي ميكروارگانيسم موجب توقف رشد ميكرب‌ها مي‌شود.

اين گزارش مي‌افزايد توليد پليمر پلي پروپيلن با خاصيت ضد ميكروبي نيازي به تغيير خط توليد و تجهيزات صنايع پتروشيمي ندارد و اين كارخانه‌ها مي‌توانند با استفاده از نتايج اين تحقيق كه تا مقياس نيمه صنعتي انجام شده الياف مورد نياز براي مصارف پزشكي را توليد كنند.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

رويت رگبار شهابي بر فراز آسمان تهران
مدير مركز علوم و ستاره شناسي تهران گفت: در اين رگبار شهابي پس از نيمه شب فردا حدود 5 شهاب در ساعت در اسمان ديده خواهد شد.

آقاي مربوبي‌افزود: ستاره‌هاي دنباله‌دار در مسيري كه از آن عبور مي‌كنند ذراتي را برجاي مي‌گذارند, گاهي زمين در حركت خود به دور خورشيد از يك مكان كه ستاره دنباله‌دار عبور كرده مي‌گذرد و براثر ايجاد اصطكاك ميان اتمسفرزمين و اين ذرات رگبار شهابي ايجاد مي‌شود .
هیهات منا الذلة
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین

پست توسط MAX »

هشدار در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین

یک گزارش جدید در مورد تغییر وضعیت آب و هوایی زمین که برای دولت بریتانیا تهیه شده نشان می دهد که در صورت پرهیز دولت ها از اقدامات جدی در مقابله با این مشکل، جهان با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد و تا سال 2050 بخش های بزرگی از دنیا غیر قابل سکونت خواهد شد.

این گزارش که توسط "سر نیکولاس استرن"، اقتصاددان ارشد سابق بانک جهانی تهیه شده، خواهان آن شده که سران کشورها، هر چه سریعتر به اقدام برای حل این مشکل بپردازند.

تونی بلر نخست وزیر بریتانیا نیز گزارش منتشر شده در مورد عواقب تغییر وضعیت آب و هوایی زمین را هشداری برای تمام کشورهای دنیا خوانده است.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا هم وعده داده که کشورش رهبری اقدام جهانی در مورد این مشکل را به عهده خواهد گرفت.
نیکولاس استرن در گزارش خود هشدار داده که در صورت ادامه بی توجهی به این مشکل، مردم دنیا باید عواقب شدید آن را پذیرا باشند.

این گزارش می گوید که بی اعتنایی به تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به مشکلات زیر منجر شود:

سیل ناشی از بالا رفتن سطح آب دریاها به بی خانمان شدن حدود 100 میلیون نفر منجر می شود.

در نتیجه ذوب شدن یخچال های قطبی، یک ششم جمعیت کره زمین دچار کمبود آب خواهد شد.

حیات وحش به خطر می افتد و در بدترین وضعیت 40 درصد انواع موجودات حیات وحش منقرض می شوند.

خشکسالی منجر به بوجود آمدن میلیونها "پناهده آب و هوایی" خواهد شد.

آقای بلر در کنفرانسی در لندن گفته است که این گزارش باید به سکون و بی تحرکی در برخورد با این مشکل پایان دهد.

نخست وزیر بریتانیا افروده است که گزارش جدید، مهم ترین سندی است که تا کنون به دولت وی ارائه شده است.

تونی بلر همچنین هشدار داده که اگر دولت ها در سراسر جهان فورا به مساله تغییر وضعیت آب و هوایی زمین نپردازند، عواقب فاجعه آمیز آن قابل جبران نخواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا گفته است که کشورش باید در این زمینه الگویی برای سایرین باشد اما بریتانیا تنها دو درصد گازهای گلخانه ای دنیا را تولید می کند و تنها اقدام بین المللی می تواند به این مشکل پایان دهد.

سر نیکولاس استرن، در گزارش خود گفته است که شکست در مواجهه با تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در جوامع انسانی منجر شود و خساراتی مانند دو جنگ جهانی بر جای گذارد.

طبق این گزارش، ادامه روند موجود می تواند به کاهش رشد اقتصادی در جهان تا 20 درصد منجر شود، در حالی که مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در حال حاضر تنها یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص خواهد داد.

گزارش جدید تغییر وضعیت آب و هوایی، از سران تمام کشورها می خواهد که به وضع مالیات و قوانینی بپردازند که باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای شود.

آقای استرن گفته است که حرکت به سوی دنیایی که در آن از سوخت های فسیلی کمتری استفاده شود، به معنای اندکی فقیرتر بودن است اما اگر این اقدام به تعویق بیفند، هزینه های آن برای مردم دنیا بسیار بیشتر خواهد بود.

سر نیکولاس استرن همچنین در مصاحبه با بی بی سی گفته است که دمای زمین در صورت ادامه روند فعلی طی 100 تا 150 سال آینده با 5 درجه افزایش روبرو خواهد شد که عواقب آن مانند وضعیت آخرین دوره عصر یخی خواهد بود.

این گزارش می گوید که بدون اقدام جهانی، حدود 200 میلیون نفر از مردم زمین به علت خشکسالی یا سیل مجبور به آوارگی خواهند شد.

آقای استرن در گزارش خود ابراز خوش بینی کرده که جامعه جهانی در صورت اقدام قوی و یکپارچه، در حالی که زمان و دانش کافی در این مورد دارد می تواند بر مشکل موجود فائق آید.

دولت بریتانیا بر این امید است که گزارش 700 صفحه ای آقای استرن بتواند آمریکا و اروپا را به لزوم مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی متقاعد کند.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا به همتایان اروپایی خود در این زمینه نامه نوشته و از آنها خواسته که برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای اقدامات لازم را انجام دهند.

وزیر خزانه داری بریتانیا خواهان آن است که تا سال 2020 تولید گازهای گلخانه ای تا 30 درصد کاهش یابد.

این اولین گزارشی است که درباره تغییر وضعیت آب و هوایی زمین توسط یک اقتصاددان و نه یک دانشمند انجام می گیرد.

گوردون براون، وزیر خزانه داری بریتانیا، "ال گور"، معاون سابق رییس جمهوری آمریکا در زمان بیل کلینتون را به عنوان مشاور محیط زیستی خود به کار گرفته است و دیوید میلیبند، وزیر محیط زیست بریتانیا نیز در حال بررسی وضع مالیات هایی برای تغییر رفتار مردم در زمینه تولید گازهای گلخانه ای است.
---------------------------------------------------------------------------------------------BBC
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه 24 مهر 1385, 6:13 pm
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

افتتاح کنفرانس تغییر آب و هوا در نایروبی

پست توسط MAX »

افتتاح کنفرانس تغییر آب و هوا در نایروبی

کنفرانس بین المللی تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در نایروبی کنیا با حضور مقاماتی از سراسر جهان از روز دوشنبه 6 نوامبر کار خود را آغاز کرده است.

"مودی آوری"، معاون رییس جمهور کنیا، این کنفرانس را که توسط سازمان ملل متحد برگزار می شود افتتاح کرده است. وی در مراسم گشایش، هشدار داده که تغییر وضعیت آب و هوایی و گرم تر شدن زمین تهدیدی جدی علیه بشریت است.

این کنفرانس قرار است در مورد ایجاد یک صندوق جدید برای کمک به کشورهای در حال توسعه به منظور آماده شدن در برابر تغییر دمای زمین تصمیم گیری کند.

هیات های اعزامی به این کنفرانس همچنین خواهان آن هستند که فشار بیشتری بر آمریکا برای امضا معاهده کیوتو در مورد کاهش گازهای گلخانه ای وارد شود.

پیش از آغاز به کار این کنفرانس، سازمان ملل متحد گزارشی را منتشر ساخت که طبق یافته های آن بخش بزرگی از شهرهایی چون لاگوس (نیجریه)، دارالسلام (تانزانیا) و کیپ تاون (آفریقای جنوبی) به دلیل بالا رفتن سطح دریاها ناپدید خواهند شد.

تغییر وضعیت آب و هوایی همچنین باعث سرازیر شدن سیل، کم شدن منابع آب آشامیدنی و کاهش تولید محصولاتی از قبیل ذرت و ارزن در آفریقا می شود.

نشست نایروبی، دوازدهمین کنفرانس سازمان ملل در مورد تغییر وضعیت آب و هوای زمین پس از اجلاس ریو در سال 1992 است.

یک دهه از امضا معاهده کیوتو می گذرد اما گزارش های جدید نشان می دهد که میزان تولید گازهای گلخانه ای در جهان رو به افزایش است.

گزارش سازمان ملل در مورد تاثیر منفی افزایش دمای زمین بر آفریقا در حالی منتشر می شود که پیش از این "سر نیکولاس استرن"، اقتصاد دان ارشد سابق بانک جهانی در گزارشی به دولت بریتانیا هشدار داده بود که در صورت پرهیز دولت ها از اقدامات جدی در مقابله با مشکل تغییر دمای زمین، جهان با بحران اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد و تا سال 2050 بخش های بزرگی از دنیا غیر قابل سکونت خواهد شد.

این گزارش خاطر نشان می کرد که بی اعتنایی به تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به مشکلات زیر منجر شود:

سیل ناشی از بالا رفتن سطح آب دریاها به بی خانمان شدن حدود 100 میلیون نفر منجر می شود.

در نتیجه ذوب شدن یخچال های قطبی، یک ششم جمعیت کره زمین دچار کمبود آب خواهد شد.

حیات وحش به خطر می افتد و در بدترین وضعیت 40 درصد انواع موجودات حیات وحش منقرض می شوند.

خشکسالی منجر به بوجود آمدن میلیونها "پناهده آب و هوایی" خواهد شد.

سر نیکولاس استرن، در گزارش خود گفته بود که شکست در مواجهه با تغییر وضعیت آب و هوایی زمین می تواند به فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در جوامع انسانی منجر شود و خساراتی مانند دو جنگ جهانی بر جای گذارد.

طبق این گزارش، ادامه روند موجود می تواند به کاهش رشد اقتصادی در جهان تا 20 درصد منجر شود، در حالی که مقابله با مشکل تغییر وضعیت آب و هوایی زمین در حال حاضر تنها یک درصد تولید ناخالص داخلی کشورها را به خود اختصاص خواهد داد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------BBC
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

سيدرمضان مرتضوي ايت گفت:نصب اين دستگاه در خودرو موجب كاهش 15 درصدي مصرف سوخت‌, افزايش عمر كنتاكهاي پلا‌تين‌, افزايش شتاب و قدرت خودرو و تسهيل در روشن شدن خودرو در هواي سرد و حتي در حالت ضعف باتري مي‌شود.

وي افزود:براي نصب اين دستگاه نيازي به تغيير در سامانه برق خودرو نيست و درصورت بروز اشكال در كاركردفقط با جابجايي يك كليد اين دستگاه از مدار خارج مي شود و سامانه برق خودرو به حالت توليد برميگردد.

اين مبتكر 37 ساله براي ساخت اين دستگاه سه ماه وقت وحدود300 هزار ريال هزينه صرف كرده است.

اين اختراع در اداره كل ثبت شركتها و مالكيت صنعتي به ثبت رسيده است .
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

در هواي سرد مراقب قاتل خاموش باشيد
جام‌جم آنلاين: مسموميت مونوكسيد كربن ناشي از وسايل گرمازا قابل پيشگيري است. دوباره به فصل سرما نزديك مي‌شويم و مردم بايد اقداماتي را جهت جلوگيري از مسموميت با گاز مونوكسيد كربن در خانه انجام دهند.
به گفته محققان بهترين راه براي اين كار بازرسي فني و نصب اعلام خطر گاز مونوكسيد كربن CO در خانه است.
مونوكسيد كربن يك قاتل خاموش است. اين گاز بي‌بو ، بي‌رنگ و سمي هر ساله موجب مرگ بسياري از افراد مي‌شود. مسموميت با اين گاز يكي از مشكلات هميشگي جامعه است.
علايم مسموميت با گاز مونوكسيد كربن شامل سردرد، سرگيجه، ضعف، تهوع، استفراغ، درد قفسه سينه و آشفتگي ذهني است. قرار گرفتن طولاني مدت در معرض آن منجر به از دست رفتن هشياري و مرگ مي‌شود.
مشكل اصلي اين است كه زماني كه افراد در خواب به سر مي‌برند اين گاز فضاي محل را پر كرده و در همين وضع باعث مرگ آنان مي‌شود بدون آن كه علامتي را تجربه كنند.
بنابراين لوازم گرمازايي مورد استفاده در اماكن مختلف به ويژه بخاري‌هاي گازسوز در خانه بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرند تا هيچگونه نشت گازي نداشته باشند.
به منظور جلوگيري از پيامدهاي خطرآفرين مسموميت با گاز مونوكسيد كربن در فصل سرما به اين توصيه‌ها توجه كنيد:
- سيستم گرمازا، آبگرمكن گازي و هرگونه وسيله گرمايي گازي ديگر را حتما توسط تكنسين مجرب كنترل كنيد.
- در منازل و اماكني كه معمولا توسط بخاري‌هاي گازي گرم مي‌شوند هشداردهنده‌هاي نشت گاز و دود نصب كنيد.
- اين هشداردهنده‌ها را خارج از اطاق خواب‌ها در هر محل خواب جداگانه نصب كنيد.
- باتري آنها را ماهي يك بار كنترل كنيد.
- در صورت شنيدن صداي آن فورا محل را ترك كرده و كمك بخواهيد.
- دودكش‌ها و لوله بخاري‌ها را حتما پيش از شروع استفاده در فصل سرما از لحاظ احتمال وجود نشت يا انسداد توسط كرئوزوت كنترل كنيد.
- در صورت دچار شدن به علايم مسموميت از جمله سرگيجه، تهوع و غيره فورا به هواي آزاد برويد و كمك پزشكي طلب كنيد.
- با توجه و رعايت كامل اصول ايمني نصب و استفاده از وسايل گرمازا خود و خانواده‌تان را از خطر مسموميت و يا مرگ توسط گاز مونوكسيد كربن، اين قاتل خاموش حفظ كنيد.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

‌جام جم آنلاين: يک‌ غار نورد جوان‌ انگليسي‌ پس‌ از هفت‌ سال‌ تلاش‌ بزرگترين‌ غار اين‌ کشور را کشف‌ کرد‌.
به‌ گزارش‌ شبکه‌ تلويزيوني‌ بي‌ بي‌ سي‌ ، دهانه‌ ورودي‌ اين‌ غار 150 متر عمق‌ دارد که‌ به‌ محوطه‌ اي‌ باز و بزرگ‌ منتهي‌ مي‌ شود و از اين‌ قسمت‌ از درون‌ حفره‌ اي‌ بسيار باريک‌ بايد تا عمق‌ ‌46‌ متري‌ پائين‌ رفت‌ تا به‌ غاري‌ بسيار بزرگ‌ که‌ تاينان‌ نام‌ گرفته‌ رسيد‌.
در بستر اين‌ غار رودخانه‌ اي‌ زير زميني‌ جاري‌ است‌ و ستون‌ هاي‌ اهكي‌ بسيار زيبا ديواره‌ و فضاي‌ انرا به‌ گونه‌ اي‌ شگفت‌ اور تزئين‌ کرده‌ اند‌.
غار نوردان‌ انگليسي‌ در معادن‌ قديمي‌ منطقه‌ دربي‌ شر سرگرم‌ جستجو و کاوش‌ بودند که‌ به‌ گونه‌ اي‌ غير منتظره‌ اين‌ غار راکشف‌ و پس‌ از هفت‌ سال‌ تلاش‌ انرا فتح‌ کردند.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

پرتاب اولين شاتل 2007 ناسا به تاخير افتاد
ناسا پرتاب اولين شاتل از سه شاتلي را كه در سال 2007 به فضا مي‌روند به تاخير انداخت.
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، آژانس فضايي آمريكا (ناسا) قصد دارد در سال 2007 سه شاتل فضايي را به فضا پرتاب كند و در هفته گذشته تاريخ پرتاب اين سه شاتل فضايي را در رسانه‌هاي عمومي اعلام كرده بود ولي روز گذشته اسن آژانس فضايي اعلام كرد: قصد دارد پرتاب اولين شاتل فضايي را به تاخير بياندازد تا مهندسان فرصت بيشتري پيدا كنند تا مخزن سوخت شاتل را تكميل كنند.
«بروس بوكينگهام» سخنگوي مركز فضايي كندي گفت: پرتاب شاتل فضايي «آتلانتيس» از تاريخ 22 فبيريه به تاريخ شانزدهم مارس سال 2007 به تعويق افتاد.
وي در ادامه افزود: دومين شاتل فضايي، شاتل «Endeavour» در تاريخ 28 ماه ژوئن به فضا پرتاب خواهد شد و پرتاب سومين شاتل كه شاتل فضايي «آتلانتيس» مي باشد در تاريخ هفتم سپتامبر سال 2007 انجام خواهد شد.
«بروس بوكينگهام» گفت: تمام اين سه ماموريت شاتل فضايي براي تكميل ساخت ايستگاه بين المللي فضا انجام مي شود.
گفتني است: در هفتم ماه دسامبر سال جاري شاتل فضايي «ديسكاوري» جهت تكميل ساخت ايستگاه فضايي به فضا پرتاب خواهد شد.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

بشر تا‪ ۵۰‬سال ديگر احساسات و تفكرات حيوانات را درك مي‌كند

پست توسط sohrab_poet »

دانشمندان تا پنجاه سال آينده ابزاري خواهند ساخت كه قادر به جمع‌آوري و ارسال احساسات و تفكرهاي حيوانات به انسان خواهد بود.

روزنامه ايتاليايي "لارپوبليكا" در شماره روز جمعه خود به نقل از مجله انگليسي " نيو ساينتيس " نوشت: اين اقدام ابتدا از ميميون‌ها آغاز و سپس به ساير پستانداران و حيوانات ديگر حتي ماهي‌ها گسترش خواهد يافت.

البته گوش كردن به‌پيام ماهي‌ها احتمالا مساله ساز خواهد بود، زيرا ديگر قادر به خوردن ماهي نخواهيم بود و ديگر كسي گوشت نخواهد خورد.

ما مي‌دانيم كه دلفين‌ها توان شناسايي تصوير خود در آينه را دارند و رابطه ميان فعل و انفعال را مي‌شناسند.

فيل‌ها بااستفاده از يك صداي ماوراي صوت و موج‌هاي لرزان با يكديگر ارتباط برقرار مي‌كنند و تا ‪ ۱۰۰‬فرمان را به ذهن مي‌سپارند.

سگ‌ها توانايي حل مشكلات متفاوت را دارند و به واژه‌هاي بسياري پاسخ مي دهند.

به عقيده دانشمندان انسان قبل از هر چيز ، درآينده بعد ازاينكه موفق به توضيح علت زندگي شد قادر خواهد بود تا عمر خود رااز طريق تغذيه صحيح و مداخلات ژنتيكي تا‪ ۴۰‬درصد افزايش دهد واگر لازم باشد مي‌تواند ارگان‌هاي ناسالم بدن خود را با اعضا سالم و نو كه در بدن حيوانات رشد داده است ، پيوند بزند.

علم ژنتيك در آينده ژن‌هاي مربوط به فعاليت‌هاي ذهني ما را شناسايي كرده و اين باعث ايجاد امكانات جديد بسيار جالب و در عين حال خطرناك خواهد بود.

به عقيده دانشمندان آينده قريب‌الوقوع بسيار مهيج خواهد بود، ماخواهيم توانست كليه اطلاعات مورد نياز را از شبكه اينترنت دريافت كنيم در حاليكه رايانه‌هاي پرقدرت با برنامه‌هاي با هوش و خلاق توانايي ساخت هر چيزي را خواهند داشت ، حتي قادر به ساخت دارو خواهند بود.
تصویر
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

تولید الکتریسیته از شکلات

پست توسط sohrab_poet »

به تازگی جمعی از مایکروبایولوژیست ها در یکی از دانشگاههای انگلیس یکی از باکتری های موجود در شکلات را که از شکر تغذیه می کند به وسیله اضافات شکلاتهای یک کارخانه پرورش دادند و سپس یک باطری هیدروژنی را با هیدروژن تولید شده از فعالیت باکتری ها شارژ کرده و ثابت کردند که می توان از شکلات انرژی الکتریکی دریافت کرد.

این تیم تحقیقاتی باکتری اسچریچیا کولی (Escherichia coli) موجود در شکلات را با کارامل رقیق شده تغذیه کردند، باکتری مورد نظر شکر را مصرف و هیدروژن تولید کرد.

سپس محققین هیدروژن حاصل شده از باکتری را برای شارژ یک باطری هیدروژنی استفاده کردند و باطری هیدروژنی نیز پس از شارژ الکتریسیته کافی برای راه انداختن یک دستگاه خنک کننده کوچک را تولید کرد.

این کشف تازه راه مصرف فوق العاده ای را برای استفاده از اضافات و زایده های کارخانه های شکلات سازی ایجاد خواهد کرد.

جالب اینجاست که کار این باکتری تنها با یک بار مصرف شکر و تولید هیدروژن تمام نمی شود و می تواند همچنان درعرصه تامین سوخت هیدروژنی فعال باشد. دانشمندان باکتری را در ظرف مخصوصی حاوی هیدروژن و مایع زاید حاصل شده از روند تبدیل شکر به هیدروژن قرار می دهند و دوباره آنزیم تولید کننده هیدروژن را در آنها فعال میکنند.

محققین برای استفاده مجدد از باکتری ها ، گاز هیدروژن را به الکترون های تشکیل دهنده آن تجزیه می کنند سپس الکترون های تولید شده را با الکترون های فلز پلادیوم در محلول هیدروژن و مایع زاید حاصله از فعالیت باکتری ها قرار می دهند تا الکترون ها با هم واکنش شیمیایی انجام دهند.

این واکنش موجب می شود تا پلادیوم از محلول جدا شده و به باکتری بچسبد و در پی این عمل باکتری برای استفاده مجدد حفظ می شود
تصویر
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

جستجوی علت گرمای زمين در ابرها

دانشمندان در حال بررسي دقيق ابرها در آسمان نقاط نزديک به قطب ها هستند تا بدين ترتيب به حل مسئله اي مرموز و دريافت اطلاعات جديدي درخصوص گرمايش زمين دست يابند.

به گزارش مهر، دانشمندان اعلام کردند مسئله مبهم که سالهاست ذهن آنها را مشغول ساخته است، وجود قطرات بسيار ريز آب در ابرهاست. درحالي که قطب شمال تنها در فاصله 685 مايلي مناطق مورد بررسي دانشمندان است، با اين حال برخلاف آنکه بايد اين ذرات آب يخ بزنند، مقادير قابل توجهي از آنها به شکل مايع هستند و اين مسئله ذهن دانشمندان را به شدت مشغول کرده است. اکنون اين گمان جدي در ميان دانشمندان شکل گرفته که گرمايش زمين تاثير غيرقابل انکاري در اين زمينه دارد.

يکي از اين دانشمندان در آزمايشگاه تحقيقاتي سيستم هاي زميني در سازمان ملي اقيانوس شناسي و اتمسفريک آمريکا، گفت: جاي بسي تعجب دارد. ما متوجه شده ايم که ابرهاي منطقه قطب داراي حجم قابل توجهي از ذرات سرد اما مايع آب هستند در حالي که قاعدتا بايد يخ زده باشند.

به گفته وي در برخي نقاط و درحالي که دماي محيط ابري منفي 22 درجه فارنهايت است، با اين حال اين ذرات به شکل مايع هستند.

دانشمندان معتقدند که اين رويدادي عجيب بوده و مي تواند ناشناخته ترين علت در زمينه درک فرآيند گرم شدن زمين باشد.

بر اساس گزارش آسوشيتدپرس، اين تحقيقات در حالي انجام مي شود که بر اساس گزارش اخير ناسا، سال 2005 گرم ترين سال براي زمين بوده است.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

ماهی موسوم به زبان ماهی

پست توسط gigi64 »

مشاهدات جدید محققان از نوعی ماهی به نام `زبان‌ماهی`(‪(Tonguefish‬ از خانواده `پهن ماهی`ها نشان می‌دهد این ماهی برای زندگی در شرایط بسیار دشوار در اطراف آتشفشانهای زیردریایی در نواحی غربی اقیانوس آرام سازگاری یافته است. به گزارش سایت اینترنتی `بی‌بی‌سی‌نیوز`، محققان دانشگاه `ویکتوریا` در کانادا در سه مطالعه اکتشافی صورت گرفته در اطراف آتشفشانهای زیردریایی موفق به تصویربرداری از این ماهی‌ها در شرایطی بسیار سخت شده‌اند.
تصویر

در این تصاویر مشاهده می‌شود که در اعماق اقیانوس تعداد بسیار زیادی از `زبان‌ماهی`ها در اطراف چشمه‌های گوگرد مذاب زندگی می‌کنند و این درحالی است که آب در این نواحی بسیار گرم و بسیار اسیدی با پ‌هاش ‪ PH‬مشابه اسید سولفوریک است و به علاوه فلزات سنگین و سمی فراوانی از این چشمه‌های آتش‌فشانی خارج می‌شوند.

محققان در این مطالعه با استفاده از زیردریایی‌های بدون سرنشین، اعماق آبهای ناحیه `ماریانا آرک` در اقیانوس آرام که شامل زنجیره هزار و ‪ ۲۰۰‬کیلومتری از آتش‌فشانهای زیراقیانوسی بین ژاپن و گوام است، مورد مطالعه قرار دادند. در این ناحیه آب دریا از شکافهای بستر دریا به زیر زمین وارد شده و پس از گرم شدن تا دماهایی که گاه به ‪ ۱۰۰‬درجه سانتیگراد می‌رسد به همراه فلزات سنگین و مواد شیمیایی دیگر از چشمه‌های آتش‌فشانی زیردریایی خارج می‌شود.

در گذشته در این نواحی انواع مختلفی از خرچنگها، میگوها و صدفهایی شناسایی شده‌اند که برای زندگی در چنین شرایط دشواری به خوبی سازگاری یافته‌اند اما در گذشته حضور ماهی‌ها در این نواحی به ندرت مشاهده شده‌است. محققان عقیده دارند این ماهی‌ها احتمالا از مواد غذایی موجود در لایه‌های رسوبی بستر اقیانوس در این ناحیه از قبیل کرمها، باکتری‌ها و حتی اجساد آبزیانی که از لایه‌های بالایی آب به پایین می‌ریزند، تغذیه می‌کنند.

به گفته محققان کانادایی، نکته جالب در مورد این ماهی‌ها نزدیک شدن بیش از حد آنها به چشمه‌های گوگرد مذابی است که دمای آن به ‪ ۱۸۰‬درجه سانتیگراد می‌رسد و پیش از این هیچ ماهی با توانایی حضور در چنین دماهایی شناسایی نشده بود. این محققان هم اکنون موفق به شکار تعدادی از این ماهی‌ها شده‌اند و قصد دارند با بررسی وضعیت بدن آنها دلیل توانایی‌های شگفت‌انگیزشان را شناسایی کنند.

به گفته دکتر `الکس راجرز` محقق انجمن جانورشناسی لندن(‪ ،(ZSL‬حضور این ماهی‌ها در چنین دماهایی نشان می‌دهد بدن آنها باید به ساز و کارهای دفاعی کارامدی در برابر دماهای بالا مجهز باشد. وی افزود توانایی این ماهی‌ها از لحاظ فیزیولوژیکی چنان منحصر به فرد است که گویی آنها به سیاره دیگری تعلق دارند.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”