اخبار بخش علمي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

کشف بقايای بزرگترين دايناسور اروپا


اين احتمالا بزرگترين دايناسوری است که بر قاره اروپا گام زده است
دانشمندان گزارش می دهند فسيل هايی که دو سال قبل در اسپانيا کشف شده احتمالا متعلق به بزرگترين دايناسور در اروپاست.
طول اين موجود از نوع دايناسورهای تورياسوروس 30 تا 37 متر و وزن آن 40 تا 48 تن بوده است.

محققان طی مقاله ای در نشريه "ساينس" نوشتند که اين هيولا احتمال تنها عضوی از گروه خزندگان ژوراسيک است که تاکنون در اروپا کشف شده.

تورياسوروس ريودونسيس (Turiasaurus riodevensis)، عليرغم ظاهر ترسناک دندان هايش، مانند انواع ديگر ساروپادهای گردن دراز غول پيکر يک گياهخوار بوده است.

درشت استخوان

فسيل های اين حيوان در سال 2004 در تروئل در شرق اسپانيا کشف شد و دانشمندان تازه نتايج مطالعات دو ساله به روی اين بقايا را منتشر کرده اند.

طول استخوان فوقانی بازوی اين حيوان 179 سانتيمتر است که يکی از بزرگترين قطعه استخوان هايی است که تاکنون کشف می شود. يکی از ناخن های پنجه اين دايناسور قابل مقايسه با توپ راگبی يا توپ فوتبال آمريکايی است.

محل کشف بقايا همچنين حاوی دندان های دايناسورهای تروپاد و بقايای ماهی و لاک پشت است.

دانشمندان با مقايسه مشخصات اين حيوان با ساير دايناسورهای اروپايی استنباط کرده اند که متعلق به يک گروه قبلا ناشناخته است که در عصر ژوراسيک يعنی از 145 ميليون تا 200 ميليون سال قبل تکامل يافت.

فسيل دندان های يافت شده در فرانسه، پرتغال و بريتانيا مشابه همين کشف است که نشان می دهد تورياسوروس يا خويشاوندان نزديک آن در سراسر قاره جولان می داده اند.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

فيزيكدانان به روش جديدي براي سنجش ثابت جاذبه دست يافته‌اند كه با استفاده از آن مي‌توان اين ثابت فيزيكي به نام ثابت "جي ‬را با دقت بيشتري اندازه‌گيري كرد.
به گزارش سايت اينترنتي "نيوساينتيست"، هر چند نيروي جاذبه يكي از آشناترين انواع نيروهاي فيزيكي براي انسان است اما از زمان تعيين ثابت جاذبه توسط "نيوتن" تاكنون، دقت اندازه‌گيري اين ثابت تغيير چنداني نكرده‌است.
در علم فيزيك نيروي جاذبه ميان دو جرم مختلف با استفاده از ثابت جاذبه جی ‬اندازه‌گيري مي‌شود. هم‌اكنون فيزيكدانان دانشگاه "استنفورد" در "پالو آلتو" با استفاده از مكانيك كوانتومي به روش جديدي براي سنجش ثابت جاذبه دست يافته‌اند.

اين محققان در آزمايشي جديد، يك پرتو از اتمهاي عنصر سزيوم را به دو شاخه مجزا تقسيم كرده و به دو جهت مختلف هدايت كردند و سپس آنها را دوباره به يكديگر پيوند داده و به يك پرتو واحد تبديل نموند. اين اقدام سبب مي‌شود الگوهاي تاريك و روشن ويژه‌اي روي صفحه‌اي كه پرتو بدان تابيده مي‌شود، ايجاد شود.
محققان اين دانشگاه متوجه شدند قرار دادن يك قطعه ‪ ۵۴۰‬كيلوگرمي از فلز سرب در كنار مسير اين پرتوها سبب مي‌شود اتمهاي سزيوم موجود در اين پرتوها به علت نيروي جاذبه جرم قطعه سربي، اندكي از مسير اصلي خود منحرف شوند و الگوهايي تاريك و روشن ايجاد شده روي پرده را تغيير دهند.
به گفته اين فيزيكدانان، با توجه به تغيييرات الگوهاي تاريك و روشن ايجاد شده روي پرده، مي‌توان ميزان جاذبه ميان اتمهاي سزيوم و جسم سربي را با دقتي بسيار بالا اندازه‌گيري كرد و ثابت جاذبه را با دقتي بسيار بيشتر از دقت روشهاي مرسوم، مشخص نمود.
آزمايشهاي اين محققان با استفاده از روش جديد تاكنون از صحت تخمينهاي قبلي در مورد ثابت جاذبه خبر داده‌است و ادامه اين آزمايشها مي‌تواند به تعيين بسيار دقيق‌تر ثابت جاذبه منجر شود.
هیهات منا الذلة
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

ساخت نخستین شهر هوشمند جهان در عربستان

پست توسط Mr.Amirhessam »

نخستین شهر هوشمند جهان با تلاش و همکاری دانشمندان دانشگاه MIT در عربستان ساخته می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، این شهر KAEC نام دارد و پس از نخستین تماس ها دیدارهای انجام شده میان هیات عالی رتبه ای از دانشمندان دانشگاه MIT و مقامات ارشد دولت عربستان، ساخته خواهد شد.

به گفته کارشناسان، این شهر نخستین شهر واقعی مبتنی بر فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی در جهان خواهد بود که در مساحتی بیش از 168 میلیون متر مربع ساخته شده و در آن ساخت لنگرگاه مدرن کشتی رانی، منطقه صنعتی، مناطق ساحلی، منطقه تجاری مرکزی، حوزه آموزشی و منطقه مسکونی در نظر گرفته شده است.

بر اساس گزارش گلف دیلی نیوز، شرکت سرمایه گذاریSaudi Arabian General به عنوان تسهیل کننده طرف سعودی این قرار داد برگزیده شده است.

منبع:مهر
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2132
تاریخ عضویت: چهارشنبه 15 شهریور 1385, 12:51 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1980 بار
سپاس‌های دریافتی: 6841 بار
تماس:

شبکیه مصنوعی توانایی دیدن را به نابینایان باز می گرداند

پست توسط Mr.Amirhessam »

اتصال یک وسیله الکتریکی کوچک به شبکیه چشم امید به بازگرداندن بینایی جزئی در بیماران مبتلا به نابینایی حاصل از انحطاط لکه ای مرتبط با پیری را زنده کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، این وسیله که در مراحل اولیه آزمایشات کلینیکی روی انسان قرار دارد، "سیستم مصنوعی هوشمند" نامیده می شود که به منظور ترمیم عملکرد بخش های آسیب دیده در بیماران با مغز و سیستم عصبی در ارتباط است.

شبکیه مصنوعی جایگزین سلول های گیرنده تحریکات نوری در مغز می شود و وظیفه گرفتن و پردازش نور را ایفا می کند.

دکتر "مارک همایون" استاد چشم پزشکی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و همکارانش نمونه اولیه از این وسیله را در چشم 6 بیمار کار گذاشتند و مشاهده کردند: این افراد قادر به تشخیص اشیاء ساده از جمله فنجان، بشقاب و چاقو هستند.

این وسیله متشکل از یک دوربین کوچک است که روی عینک سوار می شود و اطلاعات را به وسیله متصل شده به قسمت خارجی کره چشم منتقل می کند. این وسیله از طریق یک سیم به شبکیه وصل است. بیماران با بستن فرستنده ای در ابعاد یک پیجر به ناحیه کمر خود، امکان پردازش و نیرو بخشیدن به وسیله را فراهم می سازند.

بنا بر گزارش رویترز، در بیماران مبتلا به ضایعات شبکیه، سلول های گیرنده تحریکات نوری از کار می افتد و منجر به نقص بینایی در آنها می شود.

شبکیه مصنوعی در صورت موفقیت آمیز بودن در مراحل کلینیکی تا دو سال دیگر به بازارهای آمریکا راه می یابد.

منبع:مهر
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را [External Link Removed for Guests] کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"
Captain II
Captain II
پست: 5147
تاریخ عضویت: شنبه 30 اردیبهشت 1385, 2:30 pm
محل اقامت: گشتم نبود نگرد نیست.
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 127 بار
تماس:

يافته‌هاي جديد ديرينه شناسان درباره انقراض نسل ماموت‌ها

پست توسط DJ.HAMED »

يافته‌هاي جديد ديرينه شناسان درباره انقراض نسل ماموت‌ها

--------------------------------------------------------------------------------

شواهد علمي و تحقيقاتي به دست آمده از سوي دانشمندان در كانادا و آلاسكا نشان مي‌دهند كه احتمالا تغييرات جوي بيش از شكارهاي صورت گرفته از سوي انسان‌ها، نقش كليدي را در انقراض نسل ماموت‌هاي غول پيكر داشته‌اند.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، يافته‌هاي اخير محققان در آمريكاي شمالي نشان مي‌دهند كه ماموت‌ها، اسب‌ها و ساير پستانداران اين منطقه بيشتر به دليل تغييرات جوي در 10 هزار سال پيش منقرض شدند.

يكي از ديرينه‌شناسان دانشگاه آلاسكا در اين خصوص، گفت: اين دوره آبستن تغييرات جوي پرفراز و نشيب بوده است به طوري كه گرماي شديد و رطوبت بالا از جمله مشخصات آن بوده است.

نتايج تحقيقات اخير دانشمندان و ديرينه شناسان كه در نشريه «نيچر» به چاپ رسيده است، نشان مي‌دهد كه پستانداراني مثل ماموت‌ها در 10 هزار سال پيش كه تغييرات جوي قابل توجهي روي داد نتوانسته‌اند علوفه و غذاي مناسبي در جنگل‌ها براي خود پيدا كنند و بدين ترتيب منقرض شدند.

به گفته ديرينه شناسان، اسب‌هاي امروزي، چه رام شده و چه وحشي از نسل آن پستانداران هستند كه انتقال آنها از سوي اروپاييان به جهان جديد در قرن شانزدهم ميلادي آغاز شد.

p30central
:grin:
New Member
نمایه کاربر
پست: 16
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 16 مهر 1385, 9:47 am
سپاس‌های دریافتی: 11 بار

دانشمندان با اسکن مغز ، ذهن شما را می خوانند

پست توسط davoodspu »

جام جم آنلاين: اخیرا دانشمندان به کمک اسکن های مغزی آنچه را که در ذهن می گذرد مشخص می کنند. دانشمندان آلمانی ، انگلیسی و ژاپنی پیش از این با استفاده از برنامه های کامپیوتری و تصویر برداری رزونانس مغناطیسی پیچیده قادر بودند ذهن افراد را بخوانند.
به گزارش BBC ، در این بررسی از داوطلبان خواسته شد درباره موضوعی فکر کنند و محققان توانستند در 70 درصد موارد فکر آنها را دریابند.
چنین تکنیک هایی را می توان برای افراد ی که دچار فلجی هستند بکار برد. همچنین اقداماتی برای کمک به افراد برای استفاده از کامپیوتر صورت گرفته است.
اما این تحقیق امکان خواندن افکار و مقاصد شکل گرفته در ذهن را نیز مشخص می سازد.
به این ترتیب شاید حتی انجام دستورالعمل هایی مانند ارسال نامه الکترونیکی به سادگی توسط تفکر صورت گیرد به طوری که یک اسکنر خواسته ذهنی را برداشته به گونه ای که کامپیوتر بتواند روی آن عمل کند برگرداند.
دراین مطالعه محققان از روشی به نام الگوی تشخیص چند بنیانی استفاده کردند.
کامپیوتر برای تشخیص الگوهای فعال سازی ویژه ای درمغز که مشخصا در ارتباط با افکار خاص شکل میگیرند ، برنامه ریزی می شود. زمانی که این کامپیوتر برای این کار مهیا شود می توان فقط از روی فعالیت مغز افراد ، تصمیمات ذهنی آنان را پیش بینی کرد.
New Member
نمایه کاربر
پست: 16
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 16 مهر 1385, 9:47 am
سپاس‌های دریافتی: 11 بار

چرا پشه ها دم گوش ما وزوز مي کنند؟

پست توسط davoodspu »

تعهد یک مادر به پرورش کودک حتی اگر ناشی از جبر زیست‌شناختی باشد، رفتارهای شگفت‌آوری را باعث می‌شود.
پدرها توجه کنند. حتی در یکی از ۳۰۰۰ گونه شناخته شده پشه‌ها یک پشه نر پیدا نمی‌کنید که حاضر باشد به خاطر بچه‌‌هایش خون بخورد.
در اغلب گونه‌های پشه‌ جانور ماده برای کمک به تولید تخمک علاوه بر رژیم غذایی معمول شیره گیاهی به خوردن یک وعده خون نیاز دارد.
پشه‌های ماده برای یافتن قربانیانشان نشانه‌هایی مانند حرارت، رطوبت و خروج دی‌اکسید کربن بدن را دنبال می‌کنند.
به خصوص دی‌اکسیدکربنی که ما با تنفس از بدن خارج می‌کنیم، پشه‌‌ها را به سمت سر‌های ما جلب می‌کند، و آنها با پرواز در آنجا به دنبال محلی برای خون‌خواری می‌گردند.
وزوزی که پیش از فروکردن خرطوم تیز پشه به درون بدن‌تان برای مکیدن خون می‌شنوید، چیزی نیست جز صدایی با فرکانس بالا ناشی از به هم خوردن سریع بال‌های پشه.


همشهری آنلاین


[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

دختر ‪ ۱۳‬ساله هندي در مو سوراخ ايجاد كرد

پست توسط gigi64 »

ايجاد سوراخ در مو، تقريبا غيرممكن محسوب مي‌شود، اما يك دختر ‪ ۱۳‬ساله در منطقه "پالن پور" در ايالت گجرات در غرب هند اين غير ممكن را ممكن كرده است.

به گزارش ايرنا از دهلي نو، به نقل از روزنامه "اردو" زبان "هندوستان اكسپرس"، "گونجال دنيش كمار" كه در كلاس هشتم درس مي‌خواند، مي‌تواند با ماهرت و تخصص خاصي در يك مو سوراخ ايجاد كند.

به نوشته روزنامه هندوستان اكسپرس، دنيش كمار نه تنها در مو سوراخ ايجاد مي‌كند بلكه آنها را از يكديگر عبور مي‌دهد.

اين دختر يك سرنگ را با دندان مي‌گيرد و پس از گرفتن مو با دو دست خود، در آن سوراخ ايجاد مي‌كند.

"گونجال" اين كار را از پدر خود "دنيش نائيك" كه دستيار يك پزشك است و وي را در دوختن اعضاي جراحي شده كمك مي‌كند، آموخته است. پدر اين دختر قادر است كه در نخ‌هاي جراحي سوراخ ايجاد كند.

وي گفته است، زماني كه ايجاد سوراخ در نخ پلاستيكي، امكان پذير باشد، پس چرا نتوان در مو سوراخ ايجاد كرد.

[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

ساخت حشره كش با استفاده از حشرات

پست توسط gigi64 »

ساخت حشره كش با استفاده از حشرات

متخصصان امريكايي موفق شدند حشره كشي بسازند كه براي ساخت آن از خود حشرات استفاده كرده‌اند.

تصویر

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري چاينانيوز اين حشره كشي براي از بين بردن حشراتي كه به مزارع كشاورزان امريكايي حمله‌ور مي‌شوند و محصولاتشان را از بين مي‌برند ساخته شده است.
بنابراين گزارش؛ در ميان اين آفات مورچه قرمز يكي از بيشترين نوع آفات محسوب مي‌شود و از سال 1920 تا به حال شش ميليارد دلار به مزارع سرتاسر آمريكا خسارت وارد كرده است كه يك ميليارد و دويست هزار دلار آن فقط در مزارع تگزاس بوده است.
طبق گزارش متخصصان آمريكايي 20 درصد از اين حشره كش‌ها با استفاده از سوموم بدن خود حشرات ساخته شده است و درصدد هستند تا پايان نيم سال ابتداي سال 2007 توليد آن را آغاز كنند.

[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه 11 شهریور 1385, 1:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

پست توسط Sardar »

امكان تهيه فرمولاسيون‌هاي ضد پيري به كمك فناوري نانو
به تازگي گروهي از محققان "دانشگاه سلطنتي فاشيون" ادعا كرده‌اند كه با كمك فناوري نانو امكان تهيه فرمولاسيون‌هاي ضدپيري حاوي ويتامين ‪ E‬با كارايي بيشتر فراهم شده است.

به گزارش پايگاه اينترنتي فناوري نانو، كوچك‌سازي اندازه ذرات در اين روش باعث شده است تا نفوذ آنها به مناطق عمقي‌تر پوست فراهم شود.

بزودي به كمك فناوري نانوامكان تهيه فرمولاسيونهاي پوستي بسيار موثرتر از ويتامين ‪ E‬و حتي ساير تركيبات مفيد نيز فراهم خواهد شد.

ويتامين ‪ E‬مدتهاي مديدي بعنوان ماده‌اي جوان‌كننده در تركيب محصولات پوستي با خاصيت ضدپيري بكار رفته است.

اين ويتامين براي خنثي‌سازي راديكال‌هاي آزاد، جلوگيري از اثرات مخرب اشعه ‪ UV‬و كنترل التهاب‌ها و حتي ترميم زخمها در تركيب بسياري از محصولات پوستي بكار مي‌رود.

يتامين ‪ E‬از جمله تركيباتي است كه تاكنون امكان استفاده راحت از آن در تركيب محصولات آرايشي ممكن نبوده است.

اما مسئله مهم در استفاده از اين تركيب عدم حلاليت آن در آب است لذا بايستي اين ماده را در فرمولاسيون‌هاي چرب بكار برد كه هم استعمال پوستي آنها مشكل است و هم بخاطر محدوديت استفاده از اين ويتامين در
فرمولاسيونهاي چرب، كارايي آن كم مي‌شود.
هیهات منا الذلة
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

قدرتمندترين نوار چسب جهان ساخته شد

پست توسط gigi64 »

قدرتمندترين نوار چسب جهان ساخته شد

دانشمندان در آمريكا يك نوار انعطاف پذير مصنوعي و چسبناك ساخته اند كه با خاصيت چسبندگي فوق العاده استثنايي خود مي تواند انواع گسترده اي از مواد را بچسباند.

به گزارش سرويس «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محققان موسسه پلي تكنيك «رنسلار»در نيويوريك و دانشگاه «آكرون» در اوهايو كه در ساخت اين نوار چسبنده مشارکت داشته اند در اين زمينه مي‌گويند: قدرت چسبندگي اين نوار كه «نوار مارمولك» يا «نوار گكو» ناميده مي‌شود، چهار برابر بيشتر از قدرت چسبندگي «گكو» - گونه اي مارمولك كوچك كه مي‌تواند روي ديوارها و سقف راه برود - است.

اين نوار نوعي پليمر است كه با نانو لوله هاي كربني پوشيده شده و از رفتار هزار موي ميكروسكوپي بر روي يك كف پاي گكو تقليد مي‌كند.
اين محققان مي‌گويند كه نمونه اوليه اين نوار انعطاف پذير مي‌تواند مكرر چسبيده و كنده شود بدون اين كه خاصيت چسبندگي خود را از دست بدهد و براي چسباندن بسياري از سطوح مختلف از جمله سطوح تفلوني قابل استفاده است.

دانشمندان مي‌گويند كه اين ماده جديد مي‌تواند كاربردهاي بي شماري داشته باشد از جمله ساختن پاي چسبنده براي ربات هايي كه از ديوار بالا بروند، توليد چسب خشك براي ابزار الكترونيك و نيز استفاده در فضا چرا كه بيشتر چسب ها در شرايط خلاء كار نمي‌كنند.

ايسنا
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 24 فروردین 1389, 9:01 pm
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7628 بار
تماس:

Re: اخبار بخش علمي

پست توسط HORLIKAN »

ساخت تيزترين تيغ دنيا با فناوري‌نانو

شرکت پاناسونيک، با استفاده از فناوري‌نانو ماشين ريش‌تراش برقي جديدي با نام ES8228S Vortex™Nano Shaver ساخته‌است که بنا بر ادعاي مسئولان اين شرکت، داراي تيزترين تيغ دنيا با نام Nanotech™Blades است.

در ريش‌تراش‌هاي معمولي زاويه برش بين 45 تا 90 درجه است، اين در حالي است كه بنا بر دستورالعمل استفاده از اين محصول، اين تيغ جديد همان کارايي و بلکه بهتر را در زاويه 30 درجه انجام مي‌دهد.

متأسفانه مسئولان اين شرکت درباره اينکه از کدامين فناوري‌نانو استفاده کرده‌اند، توضيحي نداده‌اند ؛ اما با توجه به استفاده از واژه نانو در علامت تجاري اين محصول بسيار بعيد است که اين نام فقط يک علامت تجاري بوده و محتوايي از فناوري‌نانو نداشته باشد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”