رانت ۱۷۵ میلیاردی واردات گندم به جیب چه کسی رفت؟

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 6 فروردین 1387, 12:10 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

رانت ۱۷۵ میلیاردی واردات گندم به جیب چه کسی رفت؟

پست توسط FREE MAN »

در بلبشوی ارزی کشور، این روزها رویدادهای نادری آن هم بارها رخ می‌دهد. در آغاز شروع توفان ارزی، همه سخن‌ها بر این بود که مشتی دلال در بازار موازی، تخلفات را رقم می‌زنند و برخی سودجو در این میان از این مسأله ارزی سوءاستفاده می‌کنند؛ اما امروز گویا دایره این تخلفات هر چه بیشتر به سمت ارگان‌های رسمی کشور گسترده می‌شود! آیا وزارت صنعت و معدن و تجارت آخرین این ارگان‌هاست؟

به گزارش «تابناک»، از موضوع اولویت‌بندی کالاهای وارداتی و دردسرهای فراوانی که به دنبال داشته و موجی از بلاتکلیفی و سردرگمی را برای فعالان و تولیدکنندگان به همراه داشته که بگذریم، حاشیه‌های این اولویت‌بندی و اتاق مبادلات ارزی، خود موضوع جالبی است که می‌تواند مدت‌ها بررسی شود.

بنا بر این گزارش، ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگویی تفصیلی با تابناک ـ که متن آن به زودی منتشر می‌شود ـ به نکات قابل تأملی در وضعیت اخیر ارزی کشور و عملکرد دولت اشاره کرده که یکی از این موضوعات، بحث ورود گندم با ارز مرجع و خرید آن از وارد کنندگان با ارز آزاد است.

وی اشاره کرده است که هم‌اکنون آگاه شدیم، وزارت صنعت و معدن و تجارت و زیرمجموعه‌های وابسته به آن، کالاهای کشاورزی همچون گندم را که برای واردات آن‌ها از نرخ ارز مرجع استفاده شده، به نرخ ارز آزاد از وارد کنندگان خریداری می‌کنند.

فتحی‌پور اشاره کرده که مجلس در حال پیگیری این موضوع است.

گویا دایره تخلفات ارزی و سودجویی دیگر محدود به دلالان و عده‌ای ذینفع در بازار موازی نمی‌شود. اکنون نهادهای رسمی عمداً یا سهواً درگیر تخلفاتی از نوع ارزی آن هستند.

در همین حال بنا به گزارش‌های موجود در شش ماهه نخست سال جاری، رقم سه میلیون تن گندم وارد کشور شده که حمید صافدل، رئیس سازمان توسعه و تجارت چندی پیش این آمار را داده است.

همچنین بر پایه آمار گمرک ارزش واردات گندم به کشور در شش ماهه نخست امسال، معادل ۹۸۳ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی ۱۸۹ و از نظر ارزشی ۲۳۴ برابر شده است. تنها در شهریور ماه امسال نزدیک ۳۲۰ هزار تن گندم وارد کشور شده است.

با فرض ورود ۳۲۰ هزار تن گندم با نرخ ارز مرجع به کشور در شهریور ماه، این میزان رقم نزدیک ۱۰ درصد از کل گندم وارداتی به کشور از آغاز سال است. در نتیجه، ارزش گندم وارداتی در شهریور، چیزی نزدیک ۹۸ میلیون دلار بوده است (ماه شهریور را به این دلیل در نظر می‌گیریم که تقریباً همزمان با آغاز رسمی اولویت‌بندی کالا‌هاست).

حال با فرض اینکه این مقدار گندم وارداتی با میانگین نرخ ۳۰۰۰ تومان دلار آزاد فروخته شده باشد، معدل ریالی آن برابر با حدود ۲۹۵ میلیارد تومان خواهد بود و اگر با نرخ ارز مرجع خریداری شده باشد، معادل ۱۲۰ میلیارد تومان. در نتیجه رانت حاصل از خرید گندمی که با ارز مرجع وارد و با ارز آزاد خریداری شده، ۱۷۵ میلیارد تومان خواهد بود! در نتیجه رانت حاصل از این امر به جیب وارد کنندگانی رفته که وزارت صنعت و معدن و تجارت گندم را از آن‌ها خریداری کرده است.

جالب آنکه یکی از موضوعاتی که قرار است طراحان سؤال از رئیس جمهور به آن بپردازند، واردات گندم است.

در متن طرح سؤال از رئیس جمهور آمده است که: در اثر سخت‌گیری در تعیین بهای تضمینی خرید گندم و صرف نکردن این قیمت برای کشاورزان، بخشی از گندم تولیدی به صورت خوراک دام مصرف و بخشی نیز به کشورهای همسایه قاچاق شده و در نتیجه، دولت ۵.‌۲ میلیارد دلار صرف واردات گندم کرده است.

اکنون پرسش اینجاست که اولاً چرا باید سختگیری در تعیین نرخ خرید تضمینی گندم منجر به کاهش تولید گندم داخلی شود و دوم آنکه چرا سازمان‌های ذی‌ربط، گندم وارداتی را با نرخ ارز آزاد خریداری کرده‌اند؟ آیا صورت گرفتن تخلفی با این گستردگی و از سوی نهادهای رسمی، تبدیل به امری معمول شده یا آنکه سهواً این اتفاق رخ داده است؟

به راستی، چه کسی پاسخگوی این تخلفات عمدی یا سهوی و مسئول رانتی است که عده‌ای سودجو به آسانی و از کانال‌های رسمی از آن برخوردار شده‌اند؟!
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   
Junior Poster
Junior Poster
پست: 157
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 28 فروردین 1390, 7:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 16 بار
سپاس‌های دریافتی: 389 بار

Re: رانت ۱۷۵ میلیاردی واردات گندم به جیب چه کسی رفت؟

پست توسط masoud-35 »

کسی میدونه قضیه سلطان شکر چیه وچه کسی هستش؟
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4179
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4479 بار
سپاس‌های دریافتی: 8589 بار

Re: رانت ۱۷۵ میلیاردی واردات گندم به جیب چه کسی رفت؟

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام .
بدبخت ترین آدمها , سرطانیها و جنگ زده ها و ایدزیها و ایتام و گرسنگان و قحطی زدگان نیستند .
بلکه کسانی هستند که هر جرم و جنایتی دلشون میخواد انجام میدند و کسی هم نمیتونه جلوشون رو بگیره و پرونده های جرم و جنایت هاشون میره به دادگاه ربَ العالمین.
قهقهه میزند و میگن :
هاهاها.. بنازیم قدرتمون رو هاهاها زدیم و بردیم و خوردیم و کسی هم نتونست بفهمه یا جرات نداره صداش دربیاد وگرنه لهش میکنیم , نابودش میکنیم . هاهاها

========================

بیچاره ها خبر ندارند که خودشون بدبخت ترین آدمهای دنیا هستند .

به قول خدای متعال در قرآن کریم :
اندکی میخندند و بسیار گریه خواهند کرد .

اون روز دیگه نه پولی دارند تا با شاکیاشون تصفیه حساب کنند نه وکیلی هست نه میشن دروغ گفت نه میشه انکار کرد نه میشه شاهدِ دروغ آورد نه میشه فرار کرد .

کسی که کار خطائی انجام میده و در دنیا گیر نمیافته , روز قیامت میزنه تو سر و صورت خودش و میگه :
کاشکی تو دنیا مچمون رو گرفته بودند , زندانی میشدیم , جریمه میشدیم , شلاق میخوردیم , اموالمون مصادره میشد اما پروندمون در دنیا بسته میشه و نمیرفت دادگاه رب العالمین .

=========================

هر کس در دنیا کار خطائی انجام بده و گیر بیافته , بدشانس نیست بلکه خوش شانس هست و خدا دوستش داره وگرنه ولش میکرد در جرم و جنایت غرق و موفق بشه .
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 562
تاریخ عضویت: دوشنبه 7 اسفند 1385, 4:54 am
سپاس‌های ارسالی: 1360 بار
سپاس‌های دریافتی: 1357 بار

Re: رانت ۱۷۵ میلیاردی واردات گندم به جیب چه کسی رفت؟

پست توسط mj_piremard »

با سلام
متاسفانه در دولت آقای احمدی نژاد اقتصاد رانتی رونق گرفت و یه عده میلیاردی دارن پول به جیب میزنن
 چه خوب خوند حرف دلمو 
  
[FONT=Arial,sans-serif]  سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.
     
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”