84 میلیون ستاره کهکشان راه شیری در یک تصویر

در اين بخش مي‌توانيد تصاوير مرتبط با فضا و نجوم را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 60
تاریخ عضویت: شنبه 16 اردیبهشت 1391, 2:11 am
سپاس‌های ارسالی: 297 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

84 میلیون ستاره کهکشان راه شیری در یک تصویر

پست توسط *mohammad* » شنبه 6 آبان 1391, 1:34 pm

اخترشناسان اروپایی مرکز European Southern Observatory’s Paranal Observatory تصویری شگفت ‌انگیز از کهکشان راه شیری تهیه کرده ‌اند که 84 میلیون ستاره این کهکشان را می ‌توان در آن دید.
این تصویر که قابلیت زوم کردن و بزرگ شدن دارد، از طریق ترکیب رایانه‌ ای هزاران عکس منفرد به دست آمده و تراکمی در حدود 9 میلیارد پیکسل دارد.
عکس‌ های منفرد تشکیل دهنده این تصویر توسط تلسکوپ 4.1 متری مرئی و مادون قرمز نقشه‌ برداری نجومی (ویستا) در شیلی گرفته شده‌ اند. ویستا بزرگترین تلسکوپی است که تاکنون برای اکتشاف مرکز کهکشان راه شیری مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از علت‌ های به کارگیری ویستا در این پروژه آن بود که این قسمت از کهکشان راه شیری فقط در نیم کره جنوبی کره زمین قابل رویت است.
تیم اخترشناسان اروپایی که این تصویر را تهیه کرده‌اند، 172 میلیون شی نورانی در آن مشخص کرده ‌اند که 84 میلیون از آن‌ها مطمئنا ستاره هستند ولی ماهیت بقیه آنها مشخص نشده است. ممکن است تعدادی از این اشیای نورانی کهکشان‌ های دور دست باشند.
مطالعه عمیق ‌تر اطلاعات این تصویر می‌ تواند به اخترشناسان کمک کند درخشش، رنگ، سن و اندازه هر یک از این ستاره‌ ها و وجود ستاره ‌های دوقلو، کوتوله ‌های قرمز، پلسارها ( تپ ‌اخترها) و ... را در این بخش از کهکشان راه شیری مشخص کنند.
تخمین زده می‌شود که بین 200 تا 400 میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد.
پوستر منحصر به فرد و بی‌نظیر از ستارگان در قلب کهکشان راه شیری 10 برابر دقیق تر از تصاویر تهیه شده قبلی است که جزئیات بسیار دقیق و بی‌نظیری از این کهکشان در اختیار محققان قرار می‌دهد.

در این تصویر شمار زیادی از ستاره‌ای کوتوله قرمز مشاهده می‌شوند که نامزد جست‌وجو برای یافتن سیاره‌های فراخورشیدی کوچک در اطرافشان هستند.

این تصویر بقدری بزرگ است که پس از چاپ شدن، 9 متر طول و هفت متر ارتفاع خواهد داشت، اما تنها یک درصد از پهنای کل آسمان، در حدود 315 درجه مربع، را پوشش می دهد!

محققان نجوم تاکنون 173 میلیون اجرام ‌آسمانی را در پهنای آسمان رصد کرده اند که از این تعداد 84 میلیون ستاره شناسایی شده اند؛ اجرام دیگر بیش از حد کم نور یا تحت تأثیر نور خیره کننده همسایگان خود قرار دارند که شناسایی دقیق آنها را دشوار می کند.

این تصویر منحصر به فرد توسط تلسکوپ نقشه برداری مادون قرمز VISTA در مرکز پانارال رصدخانه اروپای جنوبی در شیلی تهیه شده است؛ این تلسکوپ از سال 2010 میلادی، برآمدگی جنوبی کهکشان راه شیری را اسکن کرده و سه سال دیگر به بررسی های خود ادامه می‌دهد.

محققان امیدوارند که این دستاورد بتواند به درک بهتر کائنات و دریافت اطلاعات دقیق در خصوص شکل گیری و تکامل کهکشان راه شیری و کهکشان‌های مارپیچی منجر شود.

نتایج این دستاورد در مجله Astronomy & Astrophysics (نجوم و فیزیک نجومی) منتشر شده است.


 تصویر 84 میلیون ستاره 
 تصویر  

کهکشان راه شیری در این تصاویرمشخص است


تصویر 

 تصویر 


ویستا، بزرگترین تلسکوپ رصد آسمان که در European Southern Observatory
ساخته شده است و توسط این تلسکوپ این عکس گرفته شده استتلسکوپ ویستااولین تصاویر خود را از سحابی شعله، مرکز کهکشان راه شیری و خوشه کهکشانی فورناکس به ثبترسانده و نشان داد عملکرد تجهیزات مختلف آن طبق انتظار مهندسان انگلیسی است. به گفته محققان آیینهبزرگ تلسکوپ ویستا، میدان دید وسیع و حسگرهای بسیار حساس دیدگاهی کاملا متفاوت را از بخشجنوبی آسمان ارائه خواهد کرد. آیینه اصلی این تلسکوپ وسعتی برابر 4.1 متر داشته ومنحنی ترین آینه ای است که تا به حال در این ابعاد در جهان ساخته شده است. میزان انحراف این تلسکوپ از سطح کامل بسیار کمتر از چند هزارمضخامت یک تار موی انسان است. این تلسکوپ در پی ائتلاف 18 دانشگاه انگلیسی به رهبریدانشگاه های کوئین مری و لندن ساخته شده است.در قلب تلسکوپ ویستادوربینی سه تنی قرار گرفته که از 16 حسگر ویژه وبسیار حساس به مادون قرمز برخوردار است که بهطور کلی وضوح 67 میلیون پیکسلی به دوربین می بخشد. همچنین با توانایی مشاهده طول موجهایی که نسبت به طول موجهای مرئی دید انسانبسیار طولانی تر هستند، ویستا می تواند اجرام کیهانی را که مشاهده آنها در حالت عادیغیر ممکن به نظر می رسد را رصد کرده و اطلاعات آنها را به ثبت برساند. تصویر 


 تصویر 


لینک دانلود عکس واقعی 84 میلیون ستاره با حجم 24GB تصویر (هر کی دانلود کرد به ما هم بده)

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


لینک عکس اصلی با قابلیت زوم به صورت آنلاین

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]و ایسنا
  [COLOR=#1f497d]به سانِ رود،که در نشیبِ دره سر به سنگ می زند،
رونده باش.
امیدِ هیچ معجزه ای ز مرده نیست
زنده باش.
   

ارسال پست

بازگشت به “گالري تصاوير نجوم”